Agat – minerał pełen dobroci

Agat – minerał pełen dobroci

Agat, jaki to minerał?

Agaty są półszlachetnymi minerałami o budowie wstęgowej. To właśnie ta budowa nadaje im charakterystyczny i bardzo dekoracyjny wygląd. Agaty podobnie jak kwarc i ametyst powstają w geodach. Oznacza to, że kryją się wewnątrz masy skalnej, często nieatrakcyjnej z zewnątrz. Dopiero po przecięciu oczom ukazują się kolory i wstęgi chalcedonu. Kolory, jakie przyjmują, zależą od drobnych wrostków różnych minerałów. Chloryty, hematyty czy getyty barwią je na kolory od brunatnych i szarych do intensywnej czerwieni, czy błękitu.

Na największe wyróżnienie wśród agatów zasługuje onyks — jest on bowiem idealnie czarną, elegancką odmianą agatu.

Agat minerał

Trochę historii

Nazwa pochodzi od greckiej rzeki Achates na Sycylii skąd wydobywano go już w starożytności. Nie było to jedyne źródło pochodzenia agatu w starożytności, Arabowie przywozili go z Indii. Dziś wiemy też jak cenionym i popularnym materiałem był on w Chinach. Większość cesarskich pieczęci była wykonana z onyksu. Powstawały z niego amulety, posążki, naczynia, broszki, puzderka, meble, a nawet ołtarze.

Agaty występują na całym świecie, jednak największe ich skupiska znajdują się w Brazylii, USA, Rosji, Indiach, Urugwaju, Namibii i Czechach. Nie wszyscy to wiedzą, ale występują również w Polsce. Najwięcej wystąpień znajduje się na Dolnym Śląsku, Pogórzu Kaczawskim i Izerskim. Geody znalezione w tym rejonie zawierają w sobie cudnie wybarwione minerały w soczystych kolorach. Bardzo często posiadają też przerosty z ametystów lub kwarcu.

Nie wszystkie Agaty są pięknie i soczyście wybarwione. Tym szarym i niepozornym przychodzi z pomocą obróbka, by mogły cieszyć nasze oko. Dodatkowe zabiegi, mające na celu wysycenie lub podkreślenie koloru, dają trwały i piękny efekt. Dzięki swej porowatości barwią się skutecznie i nierównomiernie. Dzięki temu nie tracą wstęgowego uroku. Moczenie w cukrze i podgrzewanie pozwala uzyskać barwę brązową do czarnej. Brąz uzyskamy także, stosując azotan kobaltu. Zielony kolor podkręca się chromianami i ciepłem. Wszystkie te zabiegi dają trwały efekt.

Agat plastry

Trochę magii

W tłumaczeniu z języka greckiego znaczy „dobry”. W jego magiczne właściwości wierzono już w starożytności. Wykonane z niego naczynia miały służyć lepszemu zaspokajaniu pragnienia. Robiono z nich talizmany, które miały odgrywać rolę ochronną. Z medycznego punktu widzenia chroniły przed gorączką. Postrzegany jako kamień siły był zakuwany do zbroi. Miał dawać siłę zarówno pod względem energii, jak i siły fizycznej.

Podobno agat wpływa na kreatywność. To niezbyt zaskakujące zważywszy na przepiękne i niepowtarzalne struktury zaklęte w tym kamieniu. Wyostrza percepcję, wzmaga elokwencję, jest kamieniem ochronnym wspierającym długowieczność.

Oprócz ogólnych właściwości, jakie posiada każda odmiana agatu, poszczególne kolory mają swoje dodatkowe walory. I tak dla potrzebujących inspiracji i wsparcia w kreatywności najbardziej skuteczny będzie agat niebieski. Pod poduszką zapewni spokojny sen, a trzymany w kieszeni ułatwi perswazję. W kolorze czerwonym rozbudzi wewnętrzny ogień, doda zapału, odwagi i pewności siebie. Wersja mszysta pomaga w zwalczaniu infekcji, a ta w kolorze białym chroni ciężarne.

Mnóstwo uroku

Nadrzędną jednak cechą, dla której są tak popularne i poszukiwane jest ich uroda. Odpowiednio przycięte i wypolerowane stanowią czyste piękno. Ich oglądanie sprawia przyjemność. Wykonane z nich elementy, w tym biżuteria przyciągają wzrok i wprawiają w zachwyt. Okres swojej jubilerskiej świetności przechodziły w baroku. Co nie zmienia faktu, że dziś koraliki z agatu są ulubionym materiałem na bransoletki i kolczyki.

Mama dwóch dorosłych córek, żona, szefowa w swojej firmie, bibliotekarka, politolog. Najlepiej spełnia się jednak tworząc biżuterię, poznając trendy, dobierając kolory. Codziennie uczy się nowych rzeczy, a żadne zadanie nie jest dla niej niewykonalne, pod warunkiem, że podłączona jest pod odpowiedni strumień kawy. Kawę pije zawsze z dużego kubka, które gromadzi tak samo jak wszelkiego rodzaju puszki (najczęściej po ciastkach) i torebki.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons