Agat – minerał wielu barw

Agat - Manzuko

Agat to kamień, który występuje w ponad dwudziestu odmianach. Można go znaleźć w wielu różnych kolorach, jest wytrzymały i łatwo dostępny. To właśnie sprawia, że agaty doskonale nadają się do robienia biżuterii. Oczywiście, nie każdy wydobyty agat od razu nadaje się do tworzenia dodatków, jednakże tu z pomocą przychodzą różne techniki obróbki tych kamieni. Jeżeli nigdy nie pracowałaś z tym minerałem, najwyższy czas zacząć! Być może dzisiejszy wpis przekona Cię, że naprawdę warto. 

Agat minerał

Historia agatów 

Nazwa agatów pochodzi od Sycylijskiej rzeki, nazwanej przez Greków Achates. Już trzysta lat przed naszą erą, za panowania Juliusza Cezara, wydobywano z niej pokaźne ilości tych minerałów. Inną nazwą agatów jest chalcedon. Wywodzi się ona od Chalchedonu, starożytnego portu na Morzu Marmara w Azji mniejszej. Wydobywano tam niegdyś liczne kamienie ozdobne i był to spory ośrodek handlu klejnotami. 

Co ciekawe, niezwykłe kolory i wzory w agatach sprawiły, że był wysoko ceniony przez starożytnych. Według słynnego historyka Pliniusza Starszego wierzono, że noszenie agatów sprawia, że osoby są ugodowe i mają boską łaskę. Rzymianie za czasów panowania Juliusza Cezara stworzyli wyrafinowane urządzenia do cięcia tych kamieni, które zasilane były nurtem rzeki. Najpowszechniej wykorzystywano agaty jako materiał rzeźbiarski. Nie tylko w Europie, ale także w Azji tworzono z niego posążki, amulety i biżuterię. Co więcej, z dużych okazów rzeźbiono puzderka, a nawet meble i ołtarze!

W Egipcie szare agaty często noszono na szyi, co miało zapobiegać sztywności karku. Co więcej, składniki na balsamy i maści mielono na mszystym agacie, ponieważ wierzono, że dodaje to lekom mocy poprawiania samopoczucia i wzroku. W Persji i Azji minerały te wykorzystywano jako metodę leczenia gorączki. Schłodzone kamienie wkładano do ust, aby uśmierzyć pragnienie i zbić temperaturę.  

Nie tylko w Starożytności wierzono w mistyczne moce agatów. W źródłach z XIX wieku możemy przeczytać, że agaty chronią przed piorunami, czarami i opętaniem przez demony, a także zapobiegają otruciu i pijaństwu. Za panowania Królowej Wiktorii szkocka biżuteria z agatami była szczytem mody, co do dziś obserwujemy w popularnej wśród kolekcjonerów biżuterii wiktoriańskiej.

Agat plastry

Agat i jego właściwości

Kamienie te mogą przyjąć niemal każdą barwę na Ziemi. Trwałość ich określana jest jako doskonała. Ich twardość jest bardzo przyzwoita jak na kamienie ozdobne, w skali Mohsa osiągają one 6,5, a niekiedy nawet 7. Charakterystyczna dla agatu jest ich budowa wstęgowa. Oznacza to, że kamień nie ma jednolitej barwy, a raczej pasma barw, zazwyczaj wiele odcieni jednego koloru przeplatanych bielą. 

Połysk agatów określa się jako woskowy, według mnie przypomina on połysk szkła. Pamiętaj, że znacząca większość agatów jest półprzezroczysta. Wyjątkiem mogą być onyksy, czyli kompletnie czarne agaty, które nie przepuszczają światła. O odmianach agatu pisałam już niegdyś na naszym blogu, jeżeli jesteś nimi zainteresowana, to zapraszam Cię do lektury postu o chalcedonie.

Agaty w mistycyzmie 

Jako różnorodny minerał znany od Starożytności, agat uważany jest wśród mistyków za wyjątkowy kamień. Do przypisywanych mu właściwości magicznych możemy zaliczyć moc do ukojenia umysłu i zwolnienia gonitwy myśli. Co więcej, według niektórych noszenie agatowych amuletów ułatwia przekuwanie złej energii w pozytywną, a także poprawia zdolności kognitywne. 

Oczywiście, każdy rodzaj agatu ma osobne właściwości, które się z nim kojarzy. W mistycyzmie białe agaty poleca się ciężarnym, aby chroniły zarówno je, jak i dziecko, tybetańskie agaty także noszone są w roli obrony przed złymi mocami. Jak się domyślasz, niebieskie agaty najsilniej kojarzone są z kojącymi właściwościami, a zielone agaty mszyste mają przyciągać fortunę. 

Wśród przypisywanych agatom zdolności leczniczych zaliczyć można łagodzenie objawów nerwicy, wybuchów złości i kojenie nerwów. Według niektórych to świetny talizman dla osób mających problemy ze snem, oddawaniem moczu i trawieniem. Jakkolwiek w manzuko uwielbiamy piękne dodatki z agatów, wierzymy jednak, że w przypadku wyżej opisanych problemów warto zgłosić się do lekarza.

Koraliki z różowego agatu

Zastosowanie agatów

W przemyśle agat ceniony jest za swoją twardość, a także odporność na działanie środków chemicznych i trwałość wypolerowanej powierzchni. Wykorzystuje się je do produkcji łożysk, wag laboratoryjnych, moździerzy i tłuczków do kruszenia i mieszania surowców chemicznych. 

W zdobnictwie wykorzystywane są nie tylko do produkcji biżuterii, ale też w tworzeniu ozdobnych broszek czy szpilek. Co więcej, spotkać można eleganckie noże do papieru, kałamarze i pieczęcie wykonane z agatów. Do dziś minerał ten ceniony jest jako surowiec rzeźbiarski. Z największych agatów tworzone są niekiedy meble, jednakże to wyjątkowo ekskluzywne produkty. 

Kolorowe sznury agatów

Półfabrykaty do biżuterii z agatów

Pierwsze przychodzące mi na myśl półfabrykaty z agatu to oczywiście koraliki. W naszym sklepie znajdziesz całą masę kulek z agatu w wielu kolorach. Ich rozmiary wahają się od 4 mm do 14 mm. Co więcej, w naszej ofercie znajdziesz nie tylko koraliki kulki, ale także pastylki okrągłe i prostokątne. Do moich ulubionych półfabrykatów z agatów należą kolorystyczne mieszanki w rozmiarze 4 mm i agaty trawione. 

Ciekawą propozycją są platerowane tytanem agaty druzy. Te niezwykłe koraliki doskonale sprawdzają się w biżuterii zimowej i męskiej. Oprócz koralików, agaty niekiedy sprzedawane są w plastrach, albo w formie kaboszonów. Świetnie sprawdzają się w roli półfabrykatów do sutaszu, a także do opraw kaboszonowych. 

Koraliki z agatu doskonale łączą się ze wszystkimi metalowymi półfabrykatami w każdym kolorze. Co więcej, świetnie wyglądają w kompozycjach z perłami, chwostami i rzemieniem. Hematyt, koraliki z lawy wulkanicznej i niektóre koraliki z drewna także super łączą się z agatem. Pamiętaj jednak, że każdy koralik z agatu będzie nieco inny. Ich wyjątkowa struktura sprawia, że niemal niemożliwe stworzenie jest dwóch identycznych okazów. 

Jak dbać o dodatki z agatów

Agaty to dość wytrzymałe kamienie. Niezależnie czy ich kolor jest naturalny, czy były one poddane obróbce chemicznej, możesz je umyć w letniej wodzie. Jak zawsze, polecam unikać ostrych chemikaliów, gdyż mogą one zmienić barwę i strukturę kamienia. Przed odłożeniem biżuterii z agatami do ich pudełka, pamiętaj, aby dobrze je osuszyć. Ekstremalne gorąco może zmienić barwę Twoich minerałów, dlatego też postaraj się nie wystawiać ich na wysokie temperatury. Co więcej, szczególnie w przypadku kamieni barwionych, nie polecam korzystania z myjek ultradźwiękowych. 

Zadowolona z lektury? Nie kończ jej!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz