Hematyt

Hematyt

Hematyt- jaki to kamień?

Hematyt nazywany jest inaczej krwistym kamieniem lub krwawym kamieniem. Nazwa ta wynika z towarzyszącej mu w warunkach naturalnych barwy, jak również z przypisywanych mu właściwości leczniczych. Hematyt jest występującym pospolicie skrystalizowanym minerałem, którego główny składnik stanowi tlenek żelaza. W zależności od stopnia rozdrobnienia, krystalizacji i wypolerowania może przybierać różne barwy. Hematyt może być intensywnie czerwony, pomarańczowy, metalicznie stalowy lub lustrzano-srebrny. Zawsze jest nieprzezroczysty, w zadrapaniach rysa przybiera barwę między jasno, a ciemno-czerwoną. W metalurgii jest wykorzystywany jako surowiec do wytopu żelaza. W zdobnictwie od czasów neolitu tlenek używano jako naturalny pigment – czerwona ochra – do wyrobu farby czerwonej. Mimo swojego ciężaru wykorzystywany od wieków w zdobnictwie, i za sprawą przepięknego połysku także w jubilerstwie. Cieszy się również ogromnym zainteresowaniem w kręgach wiedzy i zastosowań alternatywnych.

Hematyt — kamień wojowników

Już w czasach starożytnych w Egipcie, Mezopotamii i Babilonie wykonywano z niego ochronne amulety. Miały one pełnić pieczę nad wojownikami. Dodawały odwagi, wzmacniały i pomagały utrzymać spokój w sytuacjach wysokiego napięcia. Dodatkowo nazywany kamieniem szczęścia, miał przyciągać pomyślność i dobre myśli. Dodatkową zaletą jest uziemienie — sprowadza na ziemię osoby z tendencją do nierealnych planów i mrzonek.

Właściwości zdrowotne jak wskazuje nazwa: krwisty kamień, były związane z układem krwionośnym. Ponoć pomaga w absorpcji żelaza. Przyspiesza i ułatwia tworzenie się nowych czerwonych krwinek, co jest nieocenione w anemii. Przeciwdziała nadciśnieniu. Używany do tamowania krwawienia. Ma także zbawienny wpływ na kręgosłup i pęcherz.

Hematyt — Biżuteria

Lecznicze właściwości hematytu, powszechne występowanie i atrakcyjny wygląd po polerowaniu sprawiły, że jest on ciekawym materiałem jubilerskim. Koraliki z hematytu przyjmują przeróżne formy od klasycznych kulek w różnych wielkościach, przez oponki do bransoletek, łezki do kolczyków czy kaboszony. Aby korzystać z właściwości należy hematyt nosić na gołej skórze, stąd popularność zawieszek i bransoletek.

Skład chemiczny ułatwia barwienie za pomocą elektroforezy. Jest to metoda gwarantująca wysoką trwałość koloru. Koraliki z hematytu barwi się na przeróżne metaliczne kolory. Można je spotkać w odcieniach od jasnego srebra do ciemnej purpury czy brązu. Kolory pięknie mienią się na fasetowanych ściankach i wyglądają bardzo elegancko. Bransoletki z hematytu nadają się noszenia w pojedynkę, jak i do komponowania kompletów. Niebarwione najładniej wyglądają w towarzystwie srebrnych elementów, a barwione to już w zależności od koloru.

Hematyt- pielęgnacja

Hematyt, jako że zawiera żelazo, nie przepada za kontaktem z wodą. Nie powinno się w nim brać kąpieli. Aby dbać o jego właściwości energetyczne należy przechowywać go z kryształem górskim, ale z dala od innych kamieni. Do czyszczenia wystarczy sucha szmatka flanelowa. W przypadku mocniejszych zabrudzeń można użyć wilgotnej szmatki, a następnie wytrzeć minerał do sucha.

 

Macie w swojej kolekcji jakąś biżuterię z hematytu?

Mama dwóch dorosłych córek, żona, szefowa w swojej firmie, bibliotekarka, politolog. Najlepiej spełnia się jednak tworząc biżuterię, poznając trendy, dobierając kolory. Codziennie uczy się nowych rzeczy, a żadne zadanie nie jest dla niej niewykonalne, pod warunkiem, że podłączona jest pod odpowiedni strumień kawy. Kawę pije zawsze z dużego kubka, które gromadzi tak samo jak wszelkiego rodzaju puszki (najczęściej po ciastkach) i torebki.

1 Comment

  1. Mam branzoletke z hematytu z przywieszkami zdjęć bliskich

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons