Hematyt – doskonały materiał do biżuterii

Bransoletki z hematytu

Hematyt to specyficzny materiał, który jednocześnie przypomina kamień i metal. Ta dwojaka natura sprawia, że jest on niezwykle ciekawym surowcem do tworzenia biżuterii. Jego czarna, niemal lustrzana powierzchnia sprawia, że powstają z niego niepowtarzalne dodatki. Zapraszam do bliższego poznania tego surowca, który jest metalicznym minerałem.

Hematyt — jaki to kamień?

Opisując hematyt, zacznijmy od jego ogólnego wyglądu. Barwa tego minerału jest zazwyczaj ciemna, wahająca się od czerni po srebrnoszary z metalicznym połyskiem. Co ciekawe, jest twardszy niż czyste żelazo, ale i bardziej kruchy. W skali Mohsa jego twardość określana jest na 5,5 do 6,5. Dodatkowo jest to materiał przewodzący prąd, o czym warto pamiętać, jeżeli masz z nim na co dzień do czynienia.

Co ciekawe, hematyt nazywany był krwistym kamieniem. Wynika to z koloru, jaki przyjmuje, gdy jest starty na proszek. Co więcej, kolor ten możemy często zaobserwować, jeżeli zarysujemy powierzchnię minerału, a niekiedy ceglasta barwa „przebija” spod lustrzanej powierzchni kamienia. Hematytowa czerwień może też odpowiadać barwie Marsa. Wiedza jak powstał hematyt na Marsie, z pewnością ułatwi scharakteryzowanie przeszłego środowiska na tej planecie i określenia, czy sprzyjało ono jakimkolwiek formom życia.

Hematyt na kartach historii

Nazwa hematytu pochodzi od greckiego słowa haima, które oznacza krew. Zostało wybrane ze względu na kolor niektórych odmian hematytu, a także sproszkowanej formy minerału. Właściwość ta była powszechnie wykorzystywana do tworzenia jednego z pierwszych i najpopularniejszych barwinków – ochry, czyli gliny zabarwionej tlenkiem żelaza otrzymanym z hematytu. Czerwona ochra zawiera nieuwodnioną formę minerału, podczas gdy w żółtej ochrze znajduje się wariant uwodniony. Po raz pierwszy barwnik ten użyto ponad 150 tysięcy lat temu!

Już w Starożytności hematyty służyły celom ozdobnym. W Egipcie, a także w Mezopotamii wykorzystywano je do tworzenia ochronnych amuletów. Ich celem była ochrona wojowników, a także dodawanie im odwagi. Do magicznych zdolności przypisywanych tym minerałom należało też wzmacnianie siły ducha i ukojenie nerwów w trudnych sytuacjach. Amulety z hematytów służyły też przeciętnym ludziom, jako talizmany przynoszące szczęście. 

Wierzenia i właściwości przypisywane hematytom

W związku z sięgającymi starożytności korelacjami między hematytem a krwią nie powinno nikogo dziwić, że niektórzy do dziś twierdzą, że minerał ten wspomaga leczenie układu krwionośnego. Noszenie hematytów ma wspomóc walkę z wszelkimi dolegliwościami od białaczek, przez żylaki aż po bóle miesiączkowe. Ponadto bransoletka z hematytem, według wierzeń może być doskonałym amuletem dla osób zmagających się z chorobami nerek, bólami kręgosłupa i bezsennością.

Co więcej, mistycy uważają, że kamień ten przynosi szczęście, dodaje pewności siebie i ułatwia odnalezienie spokoju ducha. Jak większość kamieni ma pomóc w walce z kompleksami i cudownie ułatwić życie każdemu, kto będzie go nosić. Przekonanie o dodawaniu odwagi przetrwało w niektórych kręgach od starożytności i rozprzestrzeniło się około 20 lat temu, co spowodowało znaczący wzrost popularności minerału.

hematyt

Hematyt — biżuteria 

Niegdyś biżuteria z hematytów zarezerwowana była na okres żałobny, o czym świadczą adnotacje z ubiegłego wieku. Później, na początku XXI wieku powszechne stało się przekonanie, że noszenie biżuterii z hematytów ma działanie prozdrowotne. Okazało się to kolejną bzdurą, jednakże moda na hematyt pozostała. Obecnie półfabrykaty z hematytu można nabyć we wszelkich kształtach, rozmiarach, a nawet w różnych kolorach. Są powszechne w prostej biżuterii, jak i tej eleganckiej i efektownej. Koraliki z hematytu są doskonałym materiałem dla wszystkich, którzy lubią biżuterię dodającą błysku i przyjazną portfelowi. 

W zdobnictwie można się też natknąć na biżuterię stworzoną z hematyny. To syntetyczny hematyt, wyglądający niemal identycznie jak naturalny. Łatwo odróżnić je od siebie, ponieważ hematyna ma właściwości magnetyczne, czyli będzie przyciągać magnesy. Przez pewien czas sądzono, że hematyna to rozdrobniony i zmieszany z żywicą hematyt, jednakże jednostkowe analizy wykazały, że jest to związek całkowicie sztuczny.

Pielęgnacja i przechowywanie

Hematyt to tlenek żelaza, a jak wiadomo jest ono podatne na niszczycielskie działanie wody. Dlatego też biżuteria z hematytem zachowa swój piękny wygląd na dłużej, jeżeli nie będzie miała styczności z wodą. Najlepszym sposobem na czyszczenie biżuterii z hematytami jest użycie miękkiej jubilerskiej lub flanelowej szmatki. W przypadku uporczywych zabrudzeń użyj miękkiej szczoteczki, a w ostateczności wody i łagodnego mydła. Pamiętaj jednak, aby mokrą biżuterię dokładnie osuszyć.

Przechowywanie biżuterii z hematytem ma podobne wytyczne jak każda inna biżuteria. Dobrze jest trzymać dodatki w suchym miejscu o stałej temperaturze, z dala od słońca. W ten sposób najbardziej zminimalizujemy uszkodzenie środowiskowe biżuterii. Ponadto najlepiej przechowywać ją w osobnych przegródkach, woreczkach, lub odizolowaną miękkim materiałem, aby uniknąć tarcia i rysowania się powierzchni minerałów i metali.

Spodobał Ci się artykuł? Zobacz co jeszcze mamy do zaoferowania:

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. Poramańczowy

    Właśnie nie wiedziałem dlaczego jeden z elementów biżuterii przyciąga metal a drugi nie, okazuje się że różaniec jest z hematyny a naszyjnik z prawdziwego hematytu

Dodaj komentarz