Zrób kalendarz adwentowy z manzuko
Kalendarz adwentowy to obecnie jedna z popularnych i komercyjnych form oczekiwania na Wigilię Bożego Narodzenia. Liczne marki oferują kalendarze ze swoimi produktami, w których znajdziesz kosmetyki, słodycze, kawę, a nawet biżuterię. Często możesz w ten sposób zdobyć produkty w okazyjnych cenach, przy okazji uatrakcyjniając niemal każdy dzień grudnia. Kalendarze adwentowe DIY także cieszą się rosnącą popularnością. Tworzone są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, mogą stanowić nieco wczesny prezent na Mikołajki. Jeśli ciekawi Cię, skąd wzięła się ta tradycja i jak zrobić kalendarz adwentowy, zapraszam Cię do lektury tego wpisu.
Czym jest adwent
Adwent to czterotygodniowy okres oczekiwania na Boże Narodzenie w tradycji chrześcijańskiej. Rozpoczyna się w pierwszą niedzielę adwentu, co przypada najczęściej na koniec listopada, niekiedy na początek grudnia. W chrześcijaństwie jest to czas, który powinien być poświęcony refleksji, modlitwie i przygotowaniom do świąt. W tym czasie odprawiane są Roraty oraz palone są świece w Wieńcu adwentowym. To czas Kalendarium adwentowego, czyli odliczania dni do Bożego Narodzenia, które znamy dziś w świeckiej formie kalendarzy adwentowych.
Historia kalendarzy adwentowych
Początek kalendarzy adwentowych sięga przełomu XIX i XX wieku. Tradycja ta narodziła się w Niemczech i oczywiście służyła do odliczania dni do Wigilii Bożego Narodzenia. Początkowo kalendarze adwentowe miały prostą formę – w niektórych domach rysowano 24 kredowe kreski na tablicy lub ścianie, a każdego dnia wymazywano jedną z nich. Inni odliczali dni, zapalając świeczki lub wieszając obrazy religijne.
W 1908 roku powstał pierwszy drukowany kalendarz adwentowy. Jego twórca Gerhard Lang został zainspirowany przez własną matkę. Ona stworzyła kalendarz adwentowy, w którym przyszyła małe ciasteczka do kartki papieru. W ciągu kolejnej dekady drukowane kalendarze adwentowe zyskały popularność nie tylko w Niemczech, ale też w innych europejskich krajach. Zaczęły pojawiać się kalendarze adwentowe z otwieranymi okienkami, w których kryły się biblijne obrazki lub cytaty.
W połowie XIX wieku kalendarze adwentowe dotarły do USA. Tam stały się bardziej komercyjne. W okienkach zaczęto umieszczać słodycze, a potem zabawki i inne drobne prezenty. Dzisiaj kalendarze adwentowe występują w wielu formach – od tradycyjnych obrazków religijnych po różne wersje komercyjne, z czekoladkami, kosmetykami, a nawet zabawkami. Stały się one częścią nowoczesnej tradycji świątecznej, zarówno świeckiej, jak i chrześcijańskiej, przyciągając uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Kalendarz adwentowy DIY
Niezależnie od tego, czy tworzysz kalendarz adwentowy dla siebie, Twojego partnera, czy dzieci, polecam zacząć od listy rzeczy, którymi chcesz go wypełnić. Wielkość, rozmiar, a nawet kształt wybranych przez Ciebie produktów będą determinowały wygląd Twojego kalendarza. Jeśli zastanawiasz się, co może się w nim znaleźć, służę przykładami:
- Przekąski: czekoladki, cukierki w osobnych papierkach, pianki do kakao, pierniczki i oczywiście cukrowe laski, a także orzechy, suszone owoce, precelki
- Kawa, herbata, kakao, szczególnie w zimowych smakach
- Drobne kosmetyki: maseczka na twarz, krem do rąk, lakier do paznokci, mini perfumy, kula do kąpieli, balsam do ust
- Zabawki: klocki LEGO, zmywalne tatuaże, samochodziki, małe figurki, yo-yo, karty, kredki
- Drobne przedmioty użytkowe: skarpetki, świeczki, etui na telefon, akcesoria do włosów, kubek, dziennik
- Akcesoria: breloczki, łańcuszki do telefonu, czy biżuteria ze stali chirurgicznej (ją znajdziesz w naszym sklepie z koralikami, w doskonałych cenach)
Oczywiście wszystkie Twoje prezenty mogą być zarówno kupione, jak i własnoręcznie robione. Jeśli szukasz pomysłów na prezent DIY, zajrzyj do poprzedniego posta na naszym blogu!
Kalendarz adwentowy DIY — pomysły na pakowanie
W momencie, w którym skompletujesz listę Twoich 24 podarków do kalendarza adwentowego, pora rozważyć jego zewnętrzny wygląd. W roli opakowania możesz wykorzystać drobne kartoniki, ozdobne pudełka, czy proste papierowe torebeczki. Wśród internetowych inspiracji znajdziesz też kalendarze tworzone z rolek po papierze toaletowym, czy w pudełkach po zapałkach, ale możesz także zdecydować się na zakup gotowego kalendarza adwentowego do wypełnienia wnętrza.
Efektowny może okazać się zwykły szary papier ozdobiony naklejkami z numerem określającym dzień otwarcia prezentu. Mniejsze prezenty możesz umieścić w kopertach lub torebeczkach. Świetnie prezentują się przyczepione do ściany, wieszaka lub tablicy. Wówczas znacznie łatwiej jest znaleźć odpowiedni numerek. Do zamontowania prezentów możesz wykorzystać wstążkę, sznurek lub klamerki.
Alternatywne kalendarze adwentowe DIY
Rosnącą popularnością cieszą się kalendarze adwentowe, w których nie znajdziesz ani jednego prezentu. Są to bardziej listy z pomysłami na spędzanie wspólnego czasu z partnerem czy rodziną, najczęściej w duchu świątecznych i zimowych klimatów. Niektóre tego typu kalendarze polegają też na uzupełnieniu ich zdjęciami z tych randek, czy wspólnego czasu, zmieniając się w krótkie albumy pełne miłych wspomnień. Oto lista przykładowych aktywności do adwentowego kalendarza DIY pełnego przygód:
- Wypijcie wspólnie kakao z piankami
- Zróbcie bałwana
- Pójdźcie na sanki
- Rozwieście światełka
- Zróbcie i udekorujcie pierniczki
- Zróbcie potańcówkę do świątecznych piosenek
- Obejrzyjcie jakiś świąteczny film (w naszej rodzinie to zdecydowanie Szklana Pułapka)
- Wybierzcie wspólnie choinkę
- Udekorujcie choinkę
- Pójdźcie na łyżwy
- Napiszcie list do Świętego Mikołaja
- Zjedzcie kolację przy świeczkach lub kolorowych światełkach
- Spróbujcie zrobić pierniczkowy domek
- Zróbcie kartki świąteczne dla bliskich
- Wspólnie wesprzyjcie organizację charytatywną
- Zróbcie wspólnie bransoletki, breloczki lub inne świąteczne akcesoria
- Zróbcie bitwę na śnieżki
- Odwiedźcie jarmark świąteczny
- Kupcie pasujące do siebie świąteczne swetry, piżamy lub skarpetki
- Zróbcie świąteczne ozdoby na choinkę z zimnej porcelany
- Pójdźcie na zimowy spacer po lesie
- Odwiedźcie bliskich
- Zróbcie ajerkoniak, grzane wino lub bezalkoholowe kremowe piwo
- Zróbcie świąteczną sesję zdjęciową
To oczywiście jedynie przykłady, a listę możesz dopasować do Waszych możliwości i okoliczności. Wspólnie zdecydujcie, czy chcecie dokumentować tę adwentową przygodę, czy też stawiacie wyłącznie na tworzenie wspomnień. Chociaż taki kalendarz jest zdecydowanie bardziej wymagający od codziennego otwierania prezentów i ma on swoją wartość. Pozwala zbliżyć się do partnera, czy naszych dzieci, a także stanowi dobrą przeciwwagę do komercyjnego podejścia do świąt.
A Ty, co sądzisz o kalendarzach adwentowych? Chętnie sięgasz po nie sama, czy raczej straciły swój urok, gdy dorosłaś? A może skusiła Cię alternatywa dla prezentowych kalendarzy? Jeśli rozważasz stworzenie któregokolwiek kalendarza adwentowego w tym roku, skorzystaj z inspiracji, które znajdziesz na naszej pinterestowej tablicy. A jeśli znasz lepszy pomysł na uprzyjemnienie oczekiwania na święta bożonarodzeniowe, to koniecznie podziel się nim w komentarzu pod postem!
Zostaw komentarz