Klasyczny Niebieski, czy po prostu granatowy kolor.

1. Klasyczny niebieski czy granatowy – kolor roku 2020.

Instytut Pantone tradycyjnie już ogłosił kolor roku – jest nim Classic Blue, czyli po prostu kolor granatowy. Klasyczny niebieski, postrzegany u nas jako marynarski granat lub jasny granat. Szczerze mówiąc spodziewałam się jakiegoś odcienia z niebieskiej palety. Od 2000 roku, tylko dwa razy pojawiło się coś pomiędzy spranym jeansem a wypłowiałym błękitem. Oba w odcieniach bardziej bieliźnianych niż twarzowych. Ostatnie trzy lata to kolory dla odważnych i raczej dalekie od klasycznych. Ani Greenery, ani Ultrafiolet, ani tym bardziej Living Coral nie rzucały się w oczy ani na sklepowych wystawach ani na ulicy. Choć uważam te kolory za ładne i ożywiające, to jednak zdecydowanie wolę je w funkcjonalnych dodatkach niż jako bazę.

2. Co oznacza kolor granatowy wg Instytutu Pantone?

Przedstawiając ten kolor Pantone podaje, że: napawa spokojem, pewnością siebie i jednością. Mówi, że ten trwały niebieski odcień podkreśla nasze pragnienie niezawodnego i stabilnego fundamentu, na którym można budować.

„Ponadczasowy i trwały niebieski odcień, PANTONE 19-4052 Classic Blue jest elegancki w swojej prostocie. Sugestywne niebo o zmierzchu, uspokajające właściwości prowokującego do myślenia PANTONE 19-4052 Classic Blue podkreślają nasze pragnienie niezawodnego i stabilnego fundamentu, na którym można budować, gdy przekroczymy próg w nowej erze.

Odciśnięty w naszych psychikach jako kojący kolor,  Granat wprowadza ludzką duszę w spokój i ciszę, oferując schronienie. Classic Blue pomaga skoncentrować się i zapewnia przejrzystość lasera, skupiając nasze myśli. Refleksyjny niebieski odcień, Classic Blue wspiera odporność.”

Leatrice Eiseman z Instytutu Pantone tak uzasadnia wybór Klasycznego niebieskiego na kolor roku:

Żyjemy w czasach, które wymagają zaufania i wiary. Właśnie tego rodzaju spójność i pewność wyraża Pantone 19-4052 Classic Blue, solidny i niezawodny niebieski odcień, na którym zawsze możemy polegać. Nasycony głęboką wibracją Classic Blue stanowi fundament kotwiczący. Bezgraniczna błękitna sugestia rozległego i nieskończonego wieczornego nieba, Classic Blue zachęca nas, abyśmy sięgali poza to, co oczywiste, aby poszerzyć nasze myślenie; wzywając nas do głębszego myślenia, zwiększenia naszej perspektywy i otwarcia na przepływ komunikacji.”

3. Kolor granatowy – dobry, czy nudny wybór?

Wybór tego koloru bardzo mnie ucieszył. Nie specjalnie przepadam za czernią, a lubię klasyczne (albo jak kto woli – bezpieczne) kombinacje. Pewnie wielu z Was powie: granat? nudny. To prawda może być nudny. Natomiast w połączeniu z nadciągającym trendem na złoto (w większej niż dotychczas wersji) perły i muszle – kolor ten wydaje się być wprost idealny.

Na wszelki wypadek Pantone zaproponował kilka kolorów idealnych do kombinacji zarówno na Fashion Week wiosna/lato w Londynie:

Kolory roku londyn 2020 - granatowy kolor
źródło: Pantone/ tłumaczenie własne

I w Nowym Yorku:

Kolory Pantone na NY Fashion Week
źródło: Pantone/ tłumaczenie własne

W tym roku propozycje dla Europy zaprezentowane w Londynie wydają się być bardziej odważne. Nasycone, soczyste i zdecydowane połączenia z granatem również trafiają w mój gust. Lubię kolorowe ulice i uważam, że kolor to ten element otoczenia, którego nigdy nie za wiele.

Klasyczny niebieski ma też oczywiście swoje klasyczne połączenia: biały, piaskowy i jasny szary, które zawsze będą tym bezpiecznym dodatkiem do eleganckiej stylizacji.

Granat jest również wdzięczny w połączeniach z metalami, co znacznie ułatwia wykonywanie biżuterii. Dobrze wygląda połączony ze srebrem, platyną ,ale też złotem i różowym złotem. Idealny do kombinacji z perłami i koralem- świetnie wpisze się w marynarski styl na lato. Granatowe lniane sukienki i tuniki staną się idealnym tłem dla ceramicznych wisiorów w komplementarnych kolorach.

Oczywiście Instytut Pantone to nie wyrocznia i jak się dobrze przyjrzeć nawet wielkie marki nie zawsze podążają za jego wskazówkami. Ja śledzę ich wytyczne ponieważ jestem kolorystycznym freakiem, uwielbiam łączyć, kombinować z kolorami i szukać nowych zastosowań.

Znalazłam u nas sporo koralików i półfabrykatów, które mogą stanowić podstawę biżuterii w kolorach roku: Granatowy kolor do biżuterii

A Wam podoba się wybór Pantone?

Możesz również polubić

Dodaj komentarz