Jeansowy – najbardziej uniwersalny niebieski

Jeans

Jeansowy to jeden z najpopularniejszych kolorów w modzie współczesnej. Niemal każdy z nas posiada w swojej kolekcji choć jedną parę jeansów, czy jeansową katanę. Są to elementy niezwykle uniwersalne, pasujące na wiele różnych okazji. Skąd wziął się jeans i jak podbił świat mody? Jak właściwie wygląda kolor jeansowy i jak go łączyć z innymi kolorami? Na te i inne jeansowe pytania spróbuję odpowiedzieć w tym poście.

Skąd wziął się jeans

Czym jest jeans i jak powstał?

Jeans, czy też dżins albo denim to bawełniana tkanina o skośnym splocie. Najpopularniejszy jest denim w kolorze indygo, w którym osnowa tkaniny jest barwiona na niebiesko, podczas gdy wątek pozostaje w swym naturalnym kolorze. Dzięki temu klasyczne jeansy nie mają jednolitego koloru, a ich wnętrze jest znacznie jaśniejsze.

Początki tej tkaniny sięgają XVII wiecznej Francji. Pierwotnie stworzono go w Genui, jednakże szybko zaczęto produkować materiał w Nimes. W Europie jeans poznano jako materiał z de Nimes, stąd właśnie wzięła się nazwa „denim”. Pierwotnie używano jeansu jako bardzo wytrzymałego materiału do produkcji ubrań roboczych. W drugiej połowie XIX wieku młody Levi Strauss szukał optymalnego materiału do produkcji odzieży dla poszukiwaczy złota. W 1873 roku opatentowali oni wykonanie spodni jeansowych, które dodatkowo wzmocnili szwami w newralgicznych miejscach, takich jak kieszenie, czy rozporek.

Jak zatem jeansy przedostały się z niszowych ubrań robotniczych do mody mainstreamowej? Stało się to za sprawą hollywoodzkich westernów z lat 30. W nich właśnie kowbojów ubierano w jeansy i każdy mężczyzna chcący się poczuć jak prawdziwy kowboj zapragnął jeansów. Później, w 1955 roku James Dean nosił jeansy w filmie „Buntownik bez Powodu”, co sprawiło, że te do niedawna robocze spodnie stały się symbolem rebelii. Młodzi ludzie pragnący wolności, niezależności i zmian masowo ruszyli do sklepów, aby nabyć te symboliczne spodnie. Sprawiło to, że noszenie jeansów stało się nielegalne w niektórych szkołach i uniwersytetach.

Od początku lat 60. jeansy mogliśmy znaleźć w najróżniejszych krojach. Skinheadzi i robotnicy preferowali jeansy o prostych nogawkach, punkowcy sięgali po rurki, a hipisi pod wpływem Johna Lennona wybierali dzwony. Niewątpliwie moda na jeans miała wiele lepszych i gorszych momentów. Niezależnie jednak od tego, czy trendy były trafione, czy też nie jeansy prawdopodobnie długo jeszcze pozostaną w kanonie mody codziennej.

Kultowe momenty w historii jeansu

Oczywiście pierwsze kultowe momenty to wyżej wspomniane westerny, czy wygląd Jamesa Deana w Buntowniku bez powodu. To jednak niejedyne momenty w denimowej historii, które zasługują na naszą szczególną uwagę.

Jeans w modzie kobiecej

Pierwsze kobiece jeansy powstały w 1934 w firmie Levi-Strauss. Zdjęcie kobiety w jeansowych spodniach szybko obiegło świat mody, a seria nazwana została Lady Levi’s. Rok później w magazynie Vogue kolekcja została opisana, sugerując, że ta pierwsza linia damskich jeansów ma potencjał stania się prawdziwym hitem.

Jackie O. i pierwsza znana para białych jeansów

Jacqueline Kennedy zasłynęła w historii jako niezwykle elegancka pierwsza dama. Jej ubiór kojarzymy głównie z eleganckimi garniturami, sukienkami i płaszczem Chanel. Jednakże poza Białym Domem Jackie preferowała Jeansy. W 1964 roku sfotografowano ją w białych, dopasowanych jeansach, które zainspirowały całe rzesze kobiet.

Dziurawe spodnie w 1988 roku!

Prawdopodobnie większość miłośniczek spodni z dziurami, czy przetarciami usłyszała, że za dawnych czasów jeansy były sprzedawane w całości, a dziurawe świadczyły o ubóstwie. Jednakże nie do końca jest to prawda. Pod koniec lat osiemdziesiątych w teledysku „shake Your Thang” wystąpił zespół Salt N’Pepa, w którym kilka kobiet nosiło bardzo dziurawe spodnie! Mimo tego, że na dziury i przetarcia moda jest od kilku lat, koncept istnieje już ponad trzydzieści lat!

Justin i Britney

Myśląc o kultowych momentach w historii jeansu, nie możemy pominąć Justina Timberlake’a i Britney Spears w 2001 roku. Pojawili się oni na rozdaniu nagród MTV ubrani w jeans od stóp do głów. Britney pojawiła się w denimowej sukience i pasującej torebce, a Justin wybrał garnitur i kapelusz kowbojski wykonane całkowicie z jeansu. Od tej pory stylizacja pary była wielokrotnie kopiowana jako perfekcyjny pomysł na halloweenowy kostium dla par.

Odcienie jeansu

Co to jest kolor jeansowy i jak łączyć go z innymi kolorami?

Wszyscy wiemy, jak wygląda jeans i w teorii może on mieć każdy kolor, jaki oferuje nam tęcza. Jednakże kolorem jeansowym nazywamy wiele odcieni wyżej opisywanego indygo. Odcień koloru jest tak naprawdę bazowym kolorem (w tym przypadku ciemnym niebieskim), do którego dodajemy biel lub czerń, sprawiając w ten sposób, że jest jaśniejszy lub ciemniejszy. W ten sposób uzyskujemy spektrum barw od ciemnego granatu, aż po pastelowy niebieski.

Klasyczne jeansy pasują praktycznie do każdego koloru. Niezależnie od barwy butów, koszuli czy swetra będą wyglądać wystrzałowo. Jednakże opisując kolor jeansowy i jego wykorzystanie w biżuterii, czy wystroju wnętrz sytuacja wygląda nieco odmiennie. Osobiście uwielbiam łączenie jeansowego niebieskiego z bielą, delikatną szarością czy brudnym turkusem. Przywodzi to na myśl malownicze Santorini albo klasyczny zestaw jeansów i białej koszuli. Jest to niezwykle czysty, uniwersalny schemat kolorystyczny, który pasuje do wielu stylizacji i doskonale sprawdzi się zarówno w biżuterii formalnej, jak i codziennej.

Pozostając w klimacie podróżniczym, przenieśmy się do Japonii. Połączmy więc róż kwiatów wiśni, kolor jeansowy i niebieską biel śniegu na Fuji. Taki pastelowy zestaw jest odpowiedni dla każdej grupy wiekowej i okazji. Inspirując się naturą, możemy jeans połączyć z głęboką zielenią i kamienną szarością. Otrzymamy chłodną, kontrastującą i nadal łagodną paletę barw.

Jeansowy nie musi być jednak zestawiany z pastelowymi, czy neutralnymi barwami. W odważnych połączeniach świetnie sprawdzi się z żółcią, ostrym różem, czy ciemnym fioletem. Ostrożnie postąpiłabym z łączeniem jeansowego z czerwienią i pomarańczem. Kolory te potrafią wyglądać razem obłędnie, jednakże jeżeli nie są zestawione idealnie, to wyglądają niezwykle niefortunnie.

Wnętrze w odcieniach jeansu

Kolor jeansowy w wystroju wnętrz

Popularność jeansów nie słabnie od ponad 100 lat, nic dziwnego, że ich kolor stał się popularny również w wystroju wnętrz. Co ciekawe, jeans tak bardzo spodobał się projektantom wnętrz, że stworzono farbę do ścian imitującą fakturę jeansów. Najczęściej wykorzystuje się tu głęboki kolor jeansowy przypominający indygo. Oczywiście jaśniejsze odcienie jeansu sprawdzą się doskonale w aranżacjach pastelowych, jednakże to wyrazisty niebieski wiedzie prym w wystroju.

Odcienie niebieskiego świetnie komponują się w wielu stylach architektonicznych takich jak styl śródziemnomorski, gdzie kolory niebieskie łączymy z czystą bielą, dzięki czemu wnętrze wydaje się bardzo schludne i nie potrzebuje mnóstwa dodatków.

Jeżeli jesteś fanką drobnych akcentów, możesz dodać jeansowy niebieski jako dodatek w postaci wazonu, czy krzeseł. Dzięki temu nadasz swojemu wnętrzu charakteru, nie przytłaczając go nadmiarem barw. Dodatkowo kontrastowe połączenia wprowadzą odrobinę dynamiki w pomieszczeniach, w których dominują neutralne kolory.

Bransoletki z jeansu

Biżuteria w kolorze jeansu

Biżuteria w kolorze jeansu to świetny dodatek pasujący do każdego typu urody. Półfabrykaty w kolorze jeansowym występują w wielu odcieniach tego koloru, dzięki czemu łatwiej jest skomponować piękną paletę barw. Jeansowy świetnie wpasuje się w styl marynarski, a także do klasycznych stylizacji do pracy. Dodatkowo biżuteria w kolorze jeansowym na pewno będzie nam pasować do ukochanej pary jeansów!

Myśląc o kolorze jeansowym, większość z nas pomyśli o „mniej szlachetnych” materiałach takich jak rzemienie czy sznurki. Moim absolutnym faworytem w tej kategorii są melanżowe koraliki katsuki, które doskonale oddają kolorystykę tej kultowej tkaniny. Jednakże jeansowe półfabrykaty mogą być doprawdy ekskluzywne. Świetnym przykładem są denimowe kryształki swarovskiego, które wyglądają jak przydymione szkło. Co więcej, w przyrodzie również znajdziemy jeansowe minerały. Należą do nich ozdobne kamienie takie jak topaz, tanzanit czy lazuryt.

Kontunuuj odkrywanie świata rękodzieła i mody z manzuko.com

You Might Also Like

Zostaw komentarz