Chwosty – jak wykorzystać pełnię ich potencjału

Chwosty - jak wykorzystać pełnię ich potencjału

Chwosty po raz pierwszy pojawiły się w modzie szlacheckiej. Od tego czasu pokazywały się w różnych formach i stylach, po czym szybko znikały. Obecnie chwosty są jednymi z najmodniejszych półfabrykatów. Występują w wielu kolorach i kształtach, dzięki czemu są niezwykle uniwersalne. Niestety często też budzą pewien niepokój u rękodzielników, którzy nie wiedzą, jak mogą wykorzystać te puchate dodatki. Jeżeli chcesz zrozumieć, czym jest chwost i jak go wykorzystać to ten post jest dokładnie dla Ciebie.

Co to jest chwost?

Chwost to osobliwa nazwa, ten sam przedmiot nazywano też frędzlem, chwastem, kutasem czy dyndadełkiem. Wykonywany jest z nici, sznurków, czy rzemieni. Chwost najczęściej zakończony jest supełkiem z pętelką lub metalową końcówką, dzięki czemu możemy go przyczepić do biżuterii, czy elementów wystroju. Są lekkie i najczęściej zwiewne. Często ich kolory są intensywne i dodają nieco charakteru w projektach. Wraz ze wzrostem zainteresowania chwostami w rękodziele powstało wiele rodzajów chwostów, takich jak chwosty w kształtach kwiatów i wachlarzy, a nawet chwosty potrójne. Dodatkowo mogą mieć zaledwie kilkanaście milimetrów, jak i kilka centymetrów.

Chwosty pojedyncze o klasycznym kształcie

Jak powstają chwosty?

Chwosty można kupić w sklepie internetowym, ale też wykonać własnoręcznie. Plusem kreowania ich samemu jest to, że mamy ogromną swobodę rodzaju nici, długości i grubości chwosta oraz jego koloru. Możemy też wybrać, czy chwost będzie zakończony pętlą z nici, ozdobiony drobnymi koralikami, czy zwieńczony metalowym okuciem.

Do minusów tego rozwiązania należy przede wszystkim trudność uzyskania kilku identycznych chwostów. Szczególnie przy braku wprawy istnieje duże prawdopodobieństwo, że chwost własnoręcznie robiony będzie niedoskonały, że nici będą się rozczapierzać, lub jego trwałość będzie znacznie mniejsza. Co więcej, własnoręczne wykonanie chwostów może okazać się znacznie tańsze niż ich kupno, jednakże czas, jaki przeznaczysz na ich produkcję, będzie wart znacznie więcej, niż różnica zaoszczędzona na materiałach.

Aby wykonać chwost, potrzebujesz pęku nici, sznurka lub rzemienia. Taki pęczek powinien być dwukrotnie dłuższy niż oczekiwany chwost. Na środku pęku zawiąż nitkę, w tym miejscu powstanie Twoja pętelka umożliwiająca zawieszenie chwosta. Następnie złóż nici na pół i obwiąż je dookoła nicią lub dodaj okucie. Voila! Twój chwost jest gotowy do użycia!

Chwosty i ich historia

Ozdoby te powstały około XII wieku i wykorzystywano je jako ozdobę męską. Początkowo chwosty były supłami lub zwyczajnymi węzłami zawiązanymi na sznurze. Dopiero około XIV wieku, powstały bardziej ozdobne chwasty- były plecione, oparte na wykwintnych węzłach turbanowych, tureckich czy mediolańskich. Ewolucja chwostów szła w parze z unowocześnieniem krawiectwa i wytwarzaniem nowych materiałów takich jak wstążki, czy kordonki. Około XIX wieku w chwostach zaczęto inkorporować perełki, kolorowe koraliki i drobne metalowe elementy. Co ciekawe, w wieku XX doszło do uproszczenia designu chwostów, niemalże wracając do ich pierwotnego wyglądu.

W naszej kulturze chwosty tworzono nie tylko ze sznurów, ale i piór, jedwabnych nici, czy włosia. Ozdobne chwasty stosowano jako środek dystynkcji klas społecznych i stopni oficerskich. Im wykwintniejszy chwost, tym bogatszy i bardziej wpływowy był jego właściciel. Dodatkowo chwosty spotkać można było w jeździectwie, strojach religijnych zakonników i biskupów, a nawet jako dodatek wystroju wnętrz. Chwosty wykorzystywano jako ozdoba baldachimów, zasłon, lamp, a nawet guzików w pałacach arystokracji.

Rodzaje chwostów

Wraz ze wzrostem popularności chwostów zaczęto tworzyć coraz ciekawsze propozycje. Obecne chwosty biżuteryjne są znacznie mniejsze od swoich szlacheckich poprzedników. Ich wybór nie polega jedynie na różnorodności rozmiarów, ale i kolorów, materiałów i wykończeń.

Chwosty z nici syntetycznych

To przeważająca kategoria chwostów. Najczęściej spotkamy tu chwosty wykonane z nici wiskozowych i nylonowych. Są one topliwe, lekkie i w dużej mierze odporne na zabrudzenia. Łatwo w nich uzyskać wyrazisty kolor, który nie blaknie i nie spiera się. Takie chwosty doskonale sprawdzą się w biżuterii na każdy sezon. Większość z nich jest lekka i puszysta jak kolorowe chmurki. Dłuższe, szczególnie wiskozowe sznurki są gładkie i eleganckie. Cudownie komponują się z kamieniami naturalnymi i pracami sutaszowymi. Większość syntetycznych chwostów ma jeszcze jedna przewagę nad tymi z naturalnych materiałów- przepięknie się poruszają, z przyciągającą oko gracją.

Chwosty wykonane z zamszu

Chwosty skórzane i zamszowe

Zamszowe i skórzane chwosty są na ogół cięższe wizualnie (choć nie koniecznie wagowo). Są świetnym dodatkiem do torebek i portfeli. Dodatkowo dobrze sprawdzają się w biżuterii jesienno-zimowej. Doskonale sprawdzą się w połączeniu z ciepłymi ubraniami takimi jak wełniane swetry. Dzięki ich surowszemu wyglądowi pasują też do dodatków męskich znacznie bardziej niż chwosty z nici.

Trójwarstwowe chwosty

Chwosty podwójne i potrójne

Niektóre chwosty są podwójne, a nawet potrójne. Wyglądem przypominają kolorowe choineczki. W projektach dodają objętości i lekkości. Najczęściej są to chwosty w trzech korespondujących kolorach tworzących łagodny gradient. Takie chwosty najlepiej sprawdzają się w długich kolczykach i wisiorkach. Zdarzają się również monochromatyczne chwosty podwójne i potrójne, które swoim nietypowym kształtem dodają ciekawego wyglądu naszej biżuterii.

Chwosty wklejone w czapeczki/okucia

Chwosty w okuciu

Niemalże wszystkie chwosty skórzane i zamszowe są w okuciu. Jednakże część chwostów materiałowych, czy wykonanych z nici syntetycznych również jest okuta. Okucia mogą być dość masywne albo bardzo subtelne i zdobione wzorami. Chwosty w okuciu mogą całkowicie odmienić charakter całego projektu. Oprócz dodania niemal męskiego charakteru, w chwostach zamszowych, możemy poczuć powiew orientu w długich chwostach wiskozowych ze zdobionymi okuciami. Co więcej, w mojej opinii chwosty w okuciach są łatwiejszym półfabrykatem o mniejszym potencjale uszkodzenia.

Materiałowe chwosty kwiatki i wachlarze

Chwosty w nietypowych kształtach

Wraz z rosnącym popytem na chwosty zaczęto myśleć nad kolejnym urozmaiceniem ich oferty. Obecnie dostępne chwosty w kształtach różnych kwiatów, czy wachlarzy stanowczo odbiegają od swojego pierwowzoru. Są one świetnym i niebanalnym dodatkiem wprowadzającym użycie chwostów na nowy poziom. Jeżeli nie widziałaś jeszcze takich półfabrykatów, to koniecznie poszukaj ich przy następnych półfabrykatowych zakupach! Co więcej, takie nietypowe chwosty mogą być wykonane z małych kawałków tkanin, a nie z nici czy sznurków. Zachowując niewielką wagę, nie są one aż tak lekkie i subtelne jak chwosty nylonowe czy wiskozowe.

Jak wykorzystać chwosty w biżuterii?

Chwosty to półfabrykat, który możemy dodać niemalże w każdym projekcie. Ich najpopularniejszym wykorzystaniem jest dodanie ich jako zawieszkę do bransoletki z koralików. Drugim popularnym wykorzystaniem chwostów jest tworzenie z nich lekkich, letnich naszyjników w stylu boho. Pamiętajmy jednak, że chwosty dają nam potężne możliwości ich wykorzystania. Doskonale łączą się z wieloma technikami wytwarzania biżuterii, ale też ich bogata oferta sprawia, że ciężko znaleźć biżuterię, do której kategorycznie nie będą pasować.

Duże, efektowne kolczyki z chwostów

Lekkie, efektowne kolczyki

Tu przedstawiam dwa przepisy na piękne, wiszące kolczyki robiące wrażenie. Niezależnie od długości i koloru Twoich włosów takie kolczyki będą Ci pasować z pewnością. Wiszące kolczyki z chwostów to doskonała propozycja dlatego, że pasują one do każdego typu urody, ale też są lekkie, więc nie powinny denerwować swoją wagą.

Pierwszą propozycją są letnie kolczyki z chwostów w kształcie wachlarzy. To prawdopodobnie najprostszy sposób na stworzenie pięknych kolczyków. Wystarczą Ci dwa chwosty w kształcie wachlarza, kółka montażowe i bigle. Połączywszy bigle z chwostami za pomocą kółeczek, Twoje kolczyki są już gotowe. Kolorowe, zwiewne i lekkie będą się cudnie łączyć z wakacyjnymi stylizacjami. Co więcej, mogą one być nieco odważniejszym uzupełnieniem codziennego ubioru biurowego.

Drugi pomysł na efektowne kolczyki z chwostów wykorzystuje długie chwosty wiskozowe. Same w sobie są one niezwykle eleganckie, a w zestawieniu z bazą wykonaną w technice sutasz będą olśniewające. Jednakże jeżeli nie jesteś sutaszową fanką to nic straconego! Między bigle, a chwosta możesz użyć wzorzystego metalowego łącznika. W ten sposób dodasz nieco więcej charakteru i długości swoim kolczykom. Będą one świetnym dodatkiem na wszystkie wyjścia, na których będziesz chciała wyglądać olśniewająco, a jednak czuć się komfortowo.

Naszyjnik wykończony chwostem średniej długości

Duży wisior do zimowych swetrów

Nie ma lepszych zimowych czy jesiennych ubrań niż ciepłe i miękkie swetry, choć myślenie o nich w środku lipca może wydawać się nieco abstrakcyjne. Swetry doskonale komponują się z większymi wisiorami, te jednak często nie są zbyt komfortowe i ciążą nam na szyi. W takich okolicznościach warto połączyć większe, lecz lekkie koraliki takie jak puste ceramiczne kulki, czy koraliki z drewna z chwostami zamszowymi. Jak pisałam wyżej, są one nieco cięższe w swoim wyglądzie i doskonale sprawdzają się w zimniejszych miesiącach. Dodadzą nowej tekstury, objętości i koloru nie obciążając Twojego karku!

Chwost jako element dużego breloka

Dodatek do suwaka portfela, czy torebki

Chwosty mogą stanowić dodatek do portfela czy zamka, ale sprawdzą się też jako element naprawczy urwanej końcówki suwaka w zamku. Chwosty zamszowe i skórzane szczególnie dobrze prezentują się w zestawieniu z naszymi akcesoriami codziennego użytku. Dodając chwosty do portfela czy torebki, nie tylko uzupełniasz je o kolorową zawieszkę, ale i personalizujesz je, sprawiając, że są zupełnie unikatowe.

Co więcej, chwosty mogą stać się niezwykle ciekawą ozdobą wnętrz. Możesz je przyszyć do rogów poduszek na kanapie, czy potraktować je jako frędzle do mało interesującego swetra. Świetnie sprawdzą się też jako drobny akcent na zasłonach, czy firankach. Oczywiście należy uważać, aby nie przesadzić z ich ilością i nie przekroczyć granicy kiczu. Jednakże jeśli w Twoim życiu brakuje nieco puchatych dodatków, chwosty mogą okazać się tanim i kreatywnym rozwiązaniem.

W naszych pomysłach na prezenty dla mamy znajdziesz instrukcję wykonania takiego breloka.

Chwost jako ozdoba zakładki do książki

Zakładka do książki

Dodając długi chwost do bazy do książkowej zakładki, w niecałą minutę możemy stworzyć piękny gadżet dla każdego mola książkowego. Taki chwost wyglądać będzie elegancko, jednocześnie pełniąc swoją funkcję. Świetnie sprawdzą się tutaj długie wiskozowe chwosty w okuciu. Okucie ułatwi połączenie chwosta z bazą, a wiskozowy najmniej się mechaci, co zapewni trwałość naszej zakładce.

Instrukcję wykonania tej zakładki wraz z listą potrzebnych materiałów znajdziesz w poście o pomysłach na prezenty dla babci.

Zabawka dla kota DIY

Mniej ozdobną propozycją na wykorzystanie chwostów jest własnoręczne wykonanie zabawki dla naszych domowych tygrysów. Potrzebujesz kawałka patyczka, sznurka i chwostów, które zaczepisz na końcu sznurka przywiązanego do kijka. To trywialna i tania zabawka, która z pewnością dostarczy Twojemu kociakowi atrakcji. To świetny pomysł na wykorzystanie niepasujących Ci do koncepcji chwostów. Co więcej, to doskonały pomysł na przetestowanie trwałości własnoręcznie zrobionych przez Ciebie chwostów.

Nie kończ lektury z manzuko.com:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz