Karl Lagerfeld — ekscentryczny i niezapomniany
Karl Lagerfeld przez dekady był jedną z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych osobistości świata mody. W trakcie swojej wieloletniej kariery uczestniczył w tworzeniu kultowych marek takich jak Chanel, Balmain czy Fendi. Jego białe spięte w kitek włosy, ciemne okulary i skórzane rękawiczki zdecydowanie były jego znakiem rozpoznawczym. Jeżeli ciekawi Cię historia życia i kariery tego kultowego projektanta zapraszam Cię do lektury.
Życie Karla Lagerfelda
Karl Otto Lagerfeld urodził się w 1933 roku w Hamburgu. Był synem przedsiębiorców i katolików. Co ciekawe, znany był z tego, że fałszywie przedstawiał swoje pochodzenie, jak i rok narodzin, często się przy tym odmładzając. Już od dziecka wykazywał duże zainteresowanie sztuką i stale zajęty był szkicowaniem. Sam Karl Lagerfeld uważał, że dzięki wielokrotnemu odwiedzaniu hamburskiego muzeum sztuki dowiedział się więcej, niż kiedykolwiek w szkole.
Gdy osiągnął sukces, zaczął kolekcjonować szpilki i broszki. Przez lata mieszkał w wielu domach, co ciekawe, większość z nich urządzona była w stylu Art Deco z mieszanką modernizmu. Nie ukrywał też swojej ogromnej miłości do kota, którego nazwał Choupette. W jednym z wywiadów sugerował nawet, że ożeniłby się z czworonogiem, gdyby było to legalne. Lagerfeld był też zagorzałym miłośnikiem dietetycznej coca-coli, czekolady i książek. Uważa się, że projektant zgromadził jedną z najobszerniejszych prywatnych kolekcji książek na świecie, a liczyła ona ponad 300 tysięcy pozycji!
Kariera Lagerfelda
W 1955 roku Lagerfeld wygrał paryski konkurs na projekt płaszcza i zaprzyjaźnił się z Yves Saint Laurentem, który był laureatem w kategorii sukienek, choć według niektórych był to początek wieloletniej nienawiści dwóch projektantów. Dzięki wygranej pracował jako asystent i praktykant Balmaina. Trzy lata później Lagerfeld został dyrektorem artystycznym Jeana Patou. Po kolejnych sześciu latach wyjechał, aby poznać historię sztuki w Rzymie, a później projektował dla Chloe, Valentino, Fendi i innych kultowych gigantów.
Przez dziesiątki lat współpracował z markami, tworząc swoje unikatowe projekty lub podążając za trendami wytyczonymi przez innych topowych projektantów. W latach osiemdziesiątych został dyrektorem kreatywnym marki Chanel, którą uważano za niemal martwą od czasu śmierci Coco Chanel dekadę wcześniej. Karl Lagerfeld uczynił z Chanel jedną z najbardziej wpływowych i dochodowych marek luksusowych, która utrzymuje ten status aż do dziś.
Pracował w licznych domach mody, a także współpracował ze zróżnicowanymi markami takimi jak Carrefour, H&M, Faber-Castell, a także producentem gier komputerowych Optic 200 czy marką AgustaWestland produkującą helikoptery! To sprawiło, że Karl Lagerfeld uważany był za kameleona świata mody.
Pożegnanie z projektantem
Śmierć projektanta nie była zaskoczeniem, zmarł on w styczniu 2019 roku z powodu powikłań związanych z rakiem trzustki. Życzeniem Karla Lagerfelda był brak pogrzebu, kremacja i rozsypanie prochów przy grobie jego matki i zmarłego partnera. Mimo braku pogrzebu, w kremacji projektanta uczestniczyło mnóstwo osobistości ze społeczności modowej, rodzina królewska i jego przyjaciele. Wśród nich znalazła się Anna Wintour, czy księżna Monako z córką.
Po śmierci Karla Lagerfelda z witryn sklepów Chanel zniknęły manekiny, które zastąpiono bukietem białych róż i informacją. Jednakże prawdopodobnie najbardziej zapadającym w pamięć pożegnaniem z projektantem był pokaz mody Chanel w maju 2019. Był to ostatni pokaz, w którym zaprezentowano dzieła Lagerfelda. Łzy modelek podczas tego wyjątkowego pokazu są niejako dowodem na to, ile znaczył dla nich Karl, tak samo, jak dla 2500 gości, którzy zebrali się tego dnia, by uczcić jego pamięć.
Karl Lagerfeld — kultowe projekty
W swojej wieloletniej karierze Karl Lagerfeld stworzył masę projektów, które wplatają się w różne gusta, trendy i nurty modowe. Jego oszałamiająco bogate portfolio pełne jest różnorodnych pozycji i nie sposób wybrać te, które według wszystkich zasługują na specjalną uwagę. Przedstawiam Ci jednak kilka propozycji, które w mojej opinii warto poznać.
Projekty Chanel
Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym projektem Lagerfelda nie jest odzież, a logo. Mowa oczywiście o podwójnym „C” w logo marki Chanel. Kiedy Karl przejął Chanel jako dyrektor artystyczny w 1983 roku, chciał unowocześnić wygląd firmy. Projektant stworzył proste i eleganckie logo, które do dziś jest tożsame z Chanel.
Drugim wartym wspomnienia projektem jest gitara Chanel z 2009 roku. Czarna gitara i biały, pikowany futerał noszony na ramieniu były dość zabawnym sposobem na pokazanie wszechstronnego talentu Lagerfelda. Co więcej, takie nieszablonowe podejście było też doskonałym chwytem marketingowym, o którym chętnie pisały wszelkiego rodzaju portale.
Kultowym projektem był też podwójny naszyjnik, który Anne Hathaway nosiła, w filmie „Diabeł ubiera się u Prady”. Sznur pereł był uważany za staroświecki w pierwszej dekadzie XXI wieku. Jednakże, gdy Karl połączył go z łańcuszkiem pełnym zawieszek, stał się aktualny, a dzięki filmowej stylizacji zyskał dużą popularność.
Absurdalnym designem, który zapisał się na kartach historii mody, była torebka z 2013. Stworzona z dwóch kół hula-hop wielka torba początkowo pojawiła się jedynie jako dodatek na pokaz mody. Jednakże później wyprodukowano jej zmniejszoną wersję. Według Lagerfelda był to doskonały pomysł na torbę plażową, która miała pomieścić absolutnie wszystko, co może się przydać na plaży (włącznie ze zjeżdżalnią i wieszakami na ubrania).
Gala Met 2017
Cara Delevingne przez lata przyjaźniła się z Lagerfeldem. Wystąpiła w zaprojektowanym przez Karla awangardowym stroju. Srebrny kostium, w którym wystąpiła aktorka przypominał nieco filmy sci-fi. Głęboki dekolt, wielki pas i błyszczące kryształki sprawiły, że nie sposób było przegapić Carę na wybiegu.
Bagietka Fendi
Kształt tej kultowej torebki zaprojektowała Silvia Venturini. Dlatego też może dziwić, dlaczego sukces bagietki Fendi przypisuje się Lagerfeldowi. Otóż, gdy projektant przejął markę, sprawił, że ta pozornie tradycyjna i mało wyróżniająca się torebka stała się podstawowym dodatkiem każdej modnej dziewczyny. Lagerfeld każdego sezonu wypuszczał nowe projekty torebek w tym samym kształcie. To doskonały przykład na to, że nie trzeba tworzyć czegoś od zera, aby mieć kluczowy wkład w sukces projektu.
Kontrowersje dotyczące Lagerfelda
Postać Karla Lagerfelda przez dekady wzbudziła wiele kontrowersji. Projektant był bardzo kategoryczny w swoich poglądach i niekiedy wypowiadał je zbyt ostro, a czasem wręcz chamsko. Z dużym sprzeciwem spotkała się jego krytyka ruchu #MeToo, gdy twierdził, że modelka, która nie chce zdjąć majtek, powinna zająć miejsce w klasztorze.
Publicznie krytykował Adele, Lady Dianę, Meryl Streep, czy Heidi Klum, oskarżono go także o islamofobię i liczne dyskryminacje. Co jednak ciekawe, Lagerfeld nigdy nie został wykluczony ze świata mody i wciąż otaczało go grono wpływowych, pięknych kobiet i mężczyzn. Co więcej, firmy, w których pracował, także tolerowały jego ostre słowa i kontrowersyjne wypowiedzi. Świat mody niejako przyzwalał na jego chamstwo i ekscentryzmy, co dziś tłumaczy się geniuszem jego prac. Cóż, sam o sobie mówił, że zawsze wiedział, że został stworzony
do bycia legendą i wydaje się, że miał rację.
Jeśli chciałabyś zobaczyć więcej ciekawych zdjęć z życia Karla Lagerfelda, pokazów mody oraz jego projektów, to koniecznie zajrzyj na naszą tablicę na Pinterest’cie! Znajdziesz tam również źródła zdjęć wykorzystanych w tym poście.
Zaciekawiła Cię ta lektura? Zobacz, o czym jeszcze piszemy na tym blogu!
- Dowiedz się więcej o biżuterii smart
- Naucz się tworzyć regulowane bransoletki sznurkowe
- Odkryj sposoby na wykorzystywanie rzemieni
- Poznaj nasze porady marketingowe dla małego biznesu
Zostaw komentarz