Marketing dla małego biznesu

Skuteczny marketing małego biznesu rękodzielniczego

Marketing to wszystko, co dana organizacja robi, aby zbudować relację pomiędzy firmą a konsumentem. Jeżeli Twoim marzeniem jest zmiana pasji, jaką jest rękodzieło, w biznes musisz liczyć się z tym, że nie będzie to proces prosty i całkowicie bezbolesny. Szacuje się, że budowanie firmy rękodzielniczej tylko w 20% składa się z rzeczywistego tworzenia rękodzieła, czyli tego, co lubimy najbardziej.

Na naszym blogu znajdziesz kilka postów dotyczących budowania marki, wyceny rękodzieła czy opisywania swojej firmy i produktów. Niektóre zagadnienia z tych postów mogą pokrywać się z tym, co opiszę dzisiaj, lecz w niewielkim zakresie. Mam nadzieję, że ten post pozwoli Ci na stworzenie strategii marketingowej na początku budowania biznesu.

Branding manzuko 2022

Czym jest branding i komu to potrzebne?

Zgodnie z definicją brandingiem nazywamy strategię marketingową nastawioną na kształtowanie marki w świadomości jej potencjalnych konsumentów. Innymi słowy, jest to budowanie świadomości marki, jej identyfikacji wizualnej i w zasadzie wszystkiego, co sprawia, że jest marką.

Każdy element Twojej firmy od nazwy i logo, przez e-mail, nazwę kont w social mediach, slogan, wizytówki, a nawet schemat kolorystyczny jest elementem brandingu. Najlepiej, aby wszystkie kojarzyły się z tym, co Twoja marka oferuje i wzbudzały pozytywne emocje, a także były ze sobą spójne. Warto od pierwszych dni budowania biznesu przyłożyć uwagę do detali, założyć maila i konta społecznościowe z nazwą firmy, co automatycznie dodaje bardziej profesjonalnego wydźwięku. Najlepiej, gdyby wszystkie twoje konta w serwisach społecznościowych nazywały się identycznie.

Marketing ma też wiele wspólnego z barwami i kształtami. Jeżeli jeszcze nie masz schematu kolorystycznego Twojej firmy, zajrzyj do posta o kolorach w marketingu, być może ułatwi Ci on podjęcie decyzji. Dopiero z gotowym pomysłem na barwy przystąp do projektowania swojego logo. Oczywiście, z czasem możesz je zmienić, jednakże jest to niekorzystne, jako że logo to jeden z elementów Twojej rozpoznawalności. Jeżeli nie potrafisz stworzyć logo samodzielnie, skorzystaj z darmowego generatora lub pomocy kogoś, kto się na tym zna.

Powyżej znajdziesz naszą kartę brandingową, której możesz użyć jako szablonu do stworzenia swojej własnej. Zwróć uwagę, że z góry określiłyśmy nawet pozornie trywialne rzeczy, jak na przykład używane fonty. Postaraj się rozważyć wszystkie elementy, które mogą sprawić, że marka będzie „Twoja” i je także umieść na karcie brandingowej.

Spójny produkt jako część marketingu

Marketing – rola produktu

Styl Twojej marki powinien być spójny w absolutnie każdym aspekcie. Oznacza to, że oferowane przez Ciebie produkty powinny kojarzyć się z logo, nazwą i kolorami marki. Z marketingowego punktu widzenia sprzedaż produktu możemy podzielić na zadania takie jak:

 • stworzenie produktu
 • zrobienie atrakcyjnych zdjęć
 • opis produktu
 • wycena produktu

Pisałyśmy już o tym, jak możesz ulepszyć swoje zdolności fotograficzne, a także o tym, jak wyceniać i opisywać rękodzieło. Pamiętaj jednak, że zarówno zdjęcia, jak i opisy są elementem budowania rozpoznawalności marki. Postaraj się tworzyć je w tym samym stylu. Dzięki temu samo zdjęcie lub konkretny zwrot pozwoli Twojemu klientowi przypomnieć sobie o Twojej marce.

Marketing - Kim jest twój idealny klient

Kim jest Twój idealny klient?

Kolejnym, niezwykle ważnym krokiem jest dowiedzenie się, kim jest Twój klient idealny, czyli taki, który zrobi u Ciebie duże zakupy, poleci Cię znajomym i do Ciebie wróci, aby kupić coś dla siebie lub na prezent. Ten etap jest niezbędny do planowania dalszych kroków w Twojej strategii marketingowej, dlatego zdecydowanie warto się do niego przyłożyć. Aby dowiedzieć się, kim jest ta osoba, usiądź wygodnie z kubkiem herbaty i odpowiedz na poniższe jedenaście pytań. Najlepiej zapisz odpowiedzi na kartce, abyś mogła do nich wrócić w kolejnych krokach!

 1. Czy jest to klient, czy klientka
 2. Ile ma lat
 3. Skąd jest — z miasta? Ze wsi? Z innego kraju?
 4. Co robi?
  1. Czy pracuje, a jeżeli tak, to gdzie
  2. Czy opiekuje się domem, a jeżeli tak, to co w nim robi
 5. Ile zarabia
 6. Czy ma rodzinę, męża, dzieci, zwierzęta? Ile?
 7. Co robi w wolnym czasie, jakie ma hobby?
 8. O czym myśli pod prysznicem? Jakie są potrzeby tej osoby, czego szuka?
 9. Czas w Internecie
  1. gdzie go spędza
  2. ile go ma
  3. kogo obserwuje
 10. Gdzie wydaje pieniądze?
 11. Kiedy robi zakupy?

Pytania te mogą wydać Ci się trywialne, jednakże odpowiedzi na nie dostarczają mnóstwa odpowiedzi. Jeżeli 90% zakupów w Twoim sklepie dokonują kobiety, to ogólnie przyjęty język powinien być skierowany właśnie do nich, ich potrzeb. Co więcej, inaczej powinnaś prowadzić komunikację z nastolatką, a inaczej z czterdziestoletnią prezeską.

Mieszkanki miast i wsi mogą mieć kompletnie różne wartości i sposoby robienia zakupów. Jeżeli Twoja klientka zajmuje się domem, ma kilkoro dzieci w wieku szkolnym, to istnieje szansa, że ma więcej czasu na przeglądanie social mediów niż prawniczka, jednakże ta druga może potencjalnie cenić droższe produkty. Idąc dalej, kobiety, które w czasie wolnym biegają po błocie i jeżdżą na motocyklach, prawdopodobnie nie są idealnymi klientkami pluszowych, różowych kapci (choć oczywiście zdarzają się wyjątki!).

Zastanów się, jakie są potrzeby Twoich klientek. Czy kupują prezenty dla rodzin? Często szukają drobnych prezentów dla dzieci i ich nauczycieli? A może są samotnicami, które uwielbiają ekskluzywne, unikatowe produkty? Później zastanów się, gdzie takie osoby wydają pieniądze, a także, kiedy się to dzieje. Dzięki temu będziesz mogła nie tylko dopasować platformę sprzedażową, ale też będziesz mogła przewidzieć, kiedy warto przyłożyć się do stworzenia bogatej oferty produktów, tak, aby Twoja klientka zachwyciła się wyborem, gdy będzie Cię szukać.

Gdzie znaleźć klientów

Marketing – gdzie znajdziesz swojego klienta?

Najczęściej pierwsze sprzedaże rękodzielnicze zawieramy z rodziną i znajomymi. Dopiero po czasie zastanawiamy się nad tym, jak możemy dotrzeć do obcych ludzi, których oczywiście chcemy zamienić w stałych klientów. Szukając swojego klienta, musisz rozważyć to, kim jest, na jakich platformach Cię znajdzie i gdzie zrobi zakupy.

Jeśli Twoimi konsumentami są młode kobiety, warto postawić na dużą aktywność na Instagramie i TikToku. Właśnie tam, szczególnie za pomocą krótkich filmików możesz dotrzeć do masy młodych ludzi, którzy potencjalnie kupią Twoje produkty. Jednakże jeżeli tworzysz dla osób dojrzałych, TikTok może okazać się stratą czasu. Dostosuj social media do grupy odbiorców, pamiętaj też o Pinterest’cie, który jest bardzo wartościowym i niezwykle niedocenionym przez rękodzielników narzędziem.

Skoro Twój klient miał szansę spotkać się z Tobą w social mediach, czas, aby zrobił u Ciebie zakupy. Wielu początkujących rękodzielników próbuje swoich sił na olx, który zdecydowanie nie jest idealną platformą dla artystów. Jeżeli budowanie sklepu internetowego wciąż pozostaje w sferze marzeń postaw na sprawdzone serwisy takie jak Etsy, Pakamera, Artyferia, czy allegro.

Marketing - Marka osobista to część twojej marki produktowej

Marketing – daj się polubić

Niestety w dzisiejszych realiach piękne zdjęcia i opisy produktów nie wystarczą. Aby lepiej sprzedawać swoje produkty, musisz nieco „sprzedać siebie”. Oznacza to, że znacznie łatwiej robić zakupy u LUDZI, artystów, fajnych dziewczyn i kobiet, niż w sklepie, za którym nie stoi żadna twarz.

W naszej firmie od lat uważamy, że dziewczyny z Ministerstwa Dobrego Mydła są absolutnym wzorem w tej dziedzinie. Ich komunikacja z klientem, prosta szczerość, unikatowy język nie tylko w social mediach, ale i mailach, czy na stronie są perfekcyjnym przykładem marketingu, nastawionego na fajną relację z klientem. Jeżeli jeszcze nie znasz tych wspaniałych sióstr zajrzyj na ich profile i stronę w ramach marketingowej pracy domowej.

Oczywiście sprzedawanie się w sieci nie ma polegać na prowadzeniu niemal prywatnego konta i odzieraniu się z prywatności. Warto jednak pokazać od czasu do czasu swoją twarz, odsłonić kilka informacji na swój temat. O naszej szefowej większość klientek wie, że ma niesamowite rude włosy, pięknie pachnie i jest mistrzem organizacji i rozwiązywania problemów, a jednocześnie mamą dwóch córek. Co więcej, dała się w tym roku namówić na serię stories o naszej ekipie tak, aby nasze klientki miały szansę poznać nas trochę lepiej.

Stwórz społeczność wokół swojej marki

Marketing – twórz społeczność

Rękodzielnictwo skupia bardzo różnych, pozytywnie zakręconych ludzi. Wspólnie tworzymy kolorowy kolaż osobistości i według mnie warto być częścią tej społeczności. Po pierwsze networking w dzisiejszych czasach to niedoceniane narzędzie, które niekiedy może umożliwić zdobycie pracy marzeń. Ponadto, wymieniając się pomysłami, problemami i popełnianymi błędami wszyscy uczą się znacznie szybciej, bo nie muszą wszystkich błędów popełniać samemu. Co więcej, jeżeli lubisz się z innymi rękodzielnikami, to istnieje mniejsza szansa, na podkradanie pomysłów, plagiat inne nieprzyjemne sytuacje, które niestety zdarzają się w każdej branży.

Jeżeli działasz wyłącznie w Internecie, nie bój się obserwować, komentować i pisać z innymi rękodzielnikami. Co ciekawe, Instagram może nawet „nagrodzić” takie zachowanie. Jeśli bywasz na targach, nie bój się poznawać nowych ludzi, rozmawiać z sąsiadującymi wystawcami, czy klientami rękodzielnikami.

Docieraj do potencjalnych klientów poprzez reklamę

Rozważ reklamę – skuteczny marketing

Finalnym krokiem w rozwoju marki powinno być utworzenie i utrzymanie prężnie działającego sklepu internetowego. Jest to oczywiście cel dość odległy, jeżeli dopiero rozważasz pierwsze marketingowe kroki. Jednakże, jeżeli sprzedaż Twoich produktów pozwala Ci zainwestować w reklamy proponuję Ci dwie możliwości.

Google Ads

Zrozumienie stale zmieniających się algorytmów Google pochłania masę czasu, energii i jest niezwykle wymagające. Dlatego też, jeżeli chcesz reklamować się w Google, najlepszym w naszej opinii rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznej agencji. Istnieje mnóstwo firm, które za rozsądne pieniądze zajmą się Twoimi kampaniami tak, abyś Ty mogła poświęcić swój czas na rozwój lub tworzenie rękodzieła.

Reklamy na Facebooku

Drugą możliwością są reklamy na Facebooku, z których najtańszą wersją jest płacenie 10 złotych za dobę. Tworzenie reklam na tej platformie wymaga kilku kroków:

 • Stwórz profil firmowy i połącz go z metodą płatności
 • Wybierz jeden z celów reklamy, my proponujemy jeden z tych dwóch:
  • Ruch — reklama skupi się, na przekierowaniu jak największej liczby klientów na Twoją stronę
  • Konwersja — reklama wyświetli się mniejszej ilości osób, lecz algorytm wybierze te, które mają największą szansę zrobić u Ciebie zakupy
 • Wybierz grupę odbiorców — czyli opisz swojego idealnego klienta
 • Ustal budżet reklamowy
 • Wybierz jeden z trzech formatów
  • zdjęcie
  • karuzela kilku zdjęć
  • filmik
 • Napisz ciekawy opis, który zachęci klientów to kliknięcia w reklamę

Oczywiście post ten jedynie ociera się o ogrom wiedzy na temat budowania biznesu, reklamy, strategii sprzedażowych i wielu innych. Wraz z rozwojem swojej firmy powinnaś zadbać o właściwy marketing i poszerzać wiedzę na te tematy, na szczęście nie brakuje książek, blogów, czy filmów na YouTube gdzie możesz zdobyć masę darmowych informacji, które ułatwią Ci rozwój. Jeśli pominęłam istotny według Ciebie element marketingu małego biznesu, koniecznie daj nam o nim znać w komentarzu. A jeżeli nurtują Cię jakieś pytania, z chęcią spróbujemy Ci na nie odpowiedzieć!

Sprawdź, o czym jeszcze przeczytasz na naszym blogu!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz