Opowiem Wam dzisiaj trochę o historii koralików…

Opowiem Wam dzisiaj trochę o historii koralików…

Koraliki – trochę historii

Koraliki– w dzisiejszych czasach najczęściej spotykane w biżuterii, towarzyszą nam od tysiącleci. Były noszone na szczęście, aby przynosić mądrość, ozdabiały ubrania, służyły do modlitwy, ale przede wszystkim były jedną z pierwszych form handlu. Sądzi się nawet, że to właśnie handel koralikami zmusił ludzkość do wytworzenia języka w celu komunikacji.

Jak wyglądały początki?

Aktualnie za najstarsze koraliki uważa się parę około 100000-letnich muszli ślimaka Nassarius. Przed tym znaleziskiem najstarszymi koralikami jakie odnaleźliśmy było 70 muszelek tego samego ślimaka, których wiek określa się na około 72ooo lat.

Koraliki - ujęcie historyczne

Żródło: thevintagenews.com

 Z czego powstawały koraliki?

Kolejne odkrycia dowodzą, że 40 tysięcy lat temu nasi przodkowie tworzyli już znacznie więcej koralików. Materiałami z jakich korzystali były głównie muszle, nasionka, zęby, skorupki, pazury, koral i podobne im, łatwe w obróbce tworzywa. W miarę rozwoju umiejętności człowieka w tworzeniu narzędzi i obróbce surowców do koralików dołączyły te zrobione z rogu, pereł, kamieni, a w epoce brązu również z metalu. Z czasem zaczęły powstawać również koraliki syntetyczne. W dzisiejszych czasach do tworzenia koralików najczęściej używa się szkła, drewna, plastiku, metalu i kamieni.

Koraliki szklane

1500 lat p.n.e. ważnym materiałem w wyrobie koralików stało się szkło. Około roku 200 p.n.e. w Indiach zaczęto produkcję koralików ze szkła ciągnionego co wtedy nie wywołało rewolucji. Technika ta zyskała drugie życie w XIII wieku w Wenecji. Koraliki ze szkła weneckiego stały się szybko jednym z głównych towarów handlowych z Afryką, Indonezją i Nowym Światem. Do dziś dzień zachwycają nas swoją urodą.- wracają do modowych łask co kilka sezonów.

Koraliki w biżuterii

Dziś szklane i kamienne paciorki wykorzystywane są w najróżniejszych dziedzinach, najbardziej zauważalną z nich jest jednak tworzenie biżuterii. Używamy ich do tworzenia naszyjników, kolczyków, pierścionków, bransoletek i każdego innego możliwego rodzaju ozdób. Koraliki, których używamy do robienia biżuterii wyróżniają się wśród innych precyzją wykonania oraz rozmaitymi formami. Łącząc koraliki z ozdobnymi kamieniami, metalem, sznurkami, czy drutem nadal uzyskujemy przepiękne efekty.  Po tych rezultatach widać, że mimo stutysięczno-letniej historii rzemiosła tworzenia koralików wciąż się w tej dziedzinie rozwijamy.

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons