Kreatywność – co zrobić by nigdy jej nie zabrakło

Kreatywność - co zrobić by nigdy jej nie zabrakło

Kreatywność określa się jako proces umysłowy, który pociąga za sobą powstawanie nowych idei czy skojarzeń z istniejącymi wcześniej koncepcjami. Myślenie kreatywne jest procesem twórczym, w wyniku którego powstają oryginalne rozwiązania, nowe projekty, a nawet odkrycia. Należy jednak pamiętać, że kreatywność jest pojęciem rozumianym intuicyjnie, obejmuje wiele sfer życia i w każdej z nich można ją określić nieco inaczej. Bez wątpienia jednak kreatywność jest procesem niezbędnym dla każdego twórcy i rękodzielnika i skupię się dzisiaj na tym, jak rozwijać kreatywne myślenie i unikać nudnej rutyny. 

Poparte naukowo metody zwiększenia kreatywności

Zespół naukowców pod kierownictwem Adama Greena bada możliwości neurobiologii w kontekście kreatywności. Przyglądali się oni przepływowi krwi w mózgu, w czasie wykonywania zadań wymagających kreatywnego myślenia, co uznali za miarę aktywności komórek nerwowych. Na podstawie swoich badań wysnuli kilka wniosków, które mają ułatwić każdemu rozwijanie kreatywności.

Ćwicz swój mózg jak mięśnie

Prawie za każdym razem, kiedy ludzie zmuszają się do kreatywnego myślenia, najczęściej osiągają swój cel. Co więcej, im częściej wykorzystujesz obszary mózgu, odpowiedzialne za myślenie kreatywne, tym więcej połączeń neuronalnych wytwarza się w tych obszarach. Oznacza to, że w przyszłości znacznie szybciej i łatwiej będziesz wykorzystywać te partie mózgu.

Kluczowe w ćwiczeniu umysłu zdaje się aktywne myślenie, szczególnie to odłączone od wszelkich urządzeń elektronicznych. Możesz wykorzystać to w codziennej rutynie poprzez unikanie zabierania telefonu do łóżka, łazienki, czy gapienia się w niego na spacerze. Możesz również wyłączyć powiadomienia maili i aplikacji społecznościowych i wyznaczyć konkretne godziny, w których do nich zaglądasz. W ten sposób unikniesz rozpraszania w czasie poświęconym na kreatywne myślenie. Takie rytuały często pomagają nam nie tylko uporządkować swój dzień, ale i przyzwyczajają nasz mózg do wykonywania określonej pracy w określonych porach dnia.

Zadbaj o zmianę otoczenia

Nawet najmniejsza zmiana otoczenia może mieć niezwykły efekt. Do dziś korzystam z remedium na bezsenność, które od dziecka stosowała na mnie Mama. Kazała mi położyć poduszkę w miejscu, w którym wcześniej leżały moje stopy i o dziwo zasypiałam bez problemu!

Naukowcy twierdzą, że kreatywne myślenie pobudzane jest poprzez najmniejsze zmiany otoczenia. Wpływ na nasz umysł ma pogoda, inna temperatura napoju, nowe długopisy, czy kwitnąca na parapecie roślina. Jeżeli masz problem z pobudzeniem kreatywnego myślenia, postaraj się chociaż trochę inaczej zaaranżować swoje biurko i otaczającą Cię przestrzeń. Nie czuj się zmuszona do malowania ścian, jednakże drobna rotacja przedmiotów codziennego użytku może mieć owocne skutki.

Do twojego otoczenia zaliczają się też ludzie, z którymi przebywasz. Jeżeli wciąż oglądasz te same twarze, rozmawiasz o tych samych rzeczach, to trudno o powiew świeżych pomysłów i inspiracji. Aby utrzymać swoją głowę w kreatywnym świecie, możesz odezwać się do znajomych i krewnych, z którymi dawno nie rozmawiałaś, skorzystać z czatu online, albo zagadać nieznajomych w sklepie, lub tramwaju.

Wykorzystuj to, co już wiesz

Kreatywność według definicji nie oznacza jedynie kreowania nowych idei, czy projektów. Kreatywnością nazwiemy także tworzenie nowych połączeń pomiędzy wcześniej zdobytymi umiejętnościami i wiedzą. Nie bój się przeglądać swojego „portfolio” w poszukiwaniu inspiracji. Dodatkowo, często posiadanie wiedzy z rozległych, pozornie zupełnie odmiennych dziedzin może tworzyć fascynujące połączenia. Nie bój się więc poświęcać czasu na rozwijanie swojego umysłu w różnych kierunkach. 

Rejestruj nowe pomysły

Im jesteśmy starsi, tym mniej spontanicznych przebłysków kreatywności mamy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy z nich skorzystać, jedynie, że mniej ich rejestrujemy. Warto więc każdy skrawek nowej idei zapisać na kartce dziennika, planera, czy kalendarza. Możesz też zrobić folder w telefonie, w którym uwiecznisz każdy zalążek nowego projektu. ”Uchwyć teraz, oceń później” to rada jednego z naukowców. Poleca on zapisywanie każdej informacji bez krytyki pomysłu. Dopiero po czasie warto powrócić do notatek i zrewidować słuszność koncepcji.

Podejmuj wyzwania 

Wiele ćwiczeń na kreatywność to doskonała zabawa. Należy do nich wiele gier planszowych i wideo, a także popularne w ostatnich latach escape roomy. Każda gra, która wymaga od nas znalezienia nieszablonowego rozwiązania problemu, lub rozwiązania problemu, z którym nigdy się nie zetknęliśmy rozbudza nasze kreatywne neurony.

Podobne wyzwania możesz tworzyć sobie w pracy. Wyznacz limit czasowy na dane zadania albo twórz ostateczne wyzwanie dnia. Te proste sposoby powinny uatrakcyjnić twoje codzienne plany i zadania. Co więcej, nawet wykonując nudną czy monotonną pracę, będziesz pobudzać swój mózg do efektywniejszego wysiłku, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Jak sprawić by nasza przestrzeń wspomagała kreatywność

Polecane metody rozwoju kreatywności

Nie każda metoda wspomagania kreatywności została zweryfikowana przy użyciu rezonansu magnetycznego przez grupę wybitnych naukowców. Jednakże nie oznacza to, że inne metody są nieskuteczne czy nie warte próby. Nawet naukowo potwierdzone metody mogą okazać się mało wartościowe dla części osób, a te kojarzone z zabobonami mogą być najbardziej trafione.

Zapytaj się “dlaczego”

Mapowanie każdego pomysłu może stać się znacznie łatwiejsze, jeżeli kilkukrotnie zadasz sobie pytanie, dlaczego coś robisz. Na przykład pracujesz nad nową bransoletką, dlatego, że każda firma potrzebuje wprowadzać nowości. Dlaczego? Ponieważ nowe produkty zachęcają klientów do kupowania. Dlaczego? Ponieważ oko konsumenta szybko przyzwyczaja się do tych samych widoków, ponieważ warto wyprzedzić konkurencję. Kilka takich pytań może nie tylko zmotywować Cię do działania, ale i natchnąć, w jakim kierunku powinnaś podążać.

Zastosuj czapki myślenia Edwarda De Bono

Czapki myślenia to prosty, graficzny uporządkowany sposób przedstawienia myślenia. Niebieski kapelusz zarządza myśleniem jak sekretarka. Moderuje i mierzy czas, pilnuje priorytetów i przestrzega wytycznych. Biała czapka odpowiada szybkiemu przywoływaniu faktów i danych, które są znane, lub potrzebne. Kolejny kapelusz jest zielony i symbolizuje świeże pomysły i nowe percepcje. 

W żółtym kapeluszu umieszczono wartości i zalety pomysłów pomocniczych i zapasowych. W czerwonej czapce zamykamy uczucia takie jak strach, entuzjazm i rozczarowanie. Ma wyrażać emocje, intuicję i przeczucia. Ostatni kapelusz jest czarny, jego zadaniem jest dostrzeżenie każdego problemu i argumentu przeciwko pomysłowi. 

Każdy kapelusz możesz metaforycznie zakładać i ściągać podczas pracy solo lub w zespole. Pozwala zmierzyć się z emocjami, entuzjazmem i obawami w uporządkowany sposób, przez co unikniesz przytłoczenia, które często jest okrutnym wrogiem kreatywności.

Przestań się krytykować i zmniejsz swoje oczekiwania 

Artyści są często swoimi najostrzejszymi krytykami. Często jeszcze zanim ukończą pracę, orzekają, że jest beznadziejna. Nadmierny krytycyzm to wróg wolności twórczej. Nawet jeżeli teraz pomysł czy projekt wydają Ci się niedoskonałe, w przyszłości możesz go udoskonalić, albo może Cię natchnąć na lepszy. Zrozum, że wszystko, co robisz, jest częścią procesu i nie katuj się, jeżeli chwilowo jesteś niezadowolona z efektów.

To samo tyczy się wywierania na sobie dużej presji. Kiedy jako dziecko wywoływano mnie nagle do tablicy, czasami traciłam głowę, choć kilka sekund wcześniej znałam poprawną odpowiedź. Taki sam efekt możesz wywierać na samej sobie, jeżeli stawiasz sobie zbyt wysokie oczekiwania. Nie zapominaj, że praca (szczególnie ta kreatywna) powinna dawać przyjemność i satysfakcję.

Zrelaksuj się i znajdź czas na zabawę 

Regularna medytacja ma realny wpływ na nasze ciało i umysł. Już po kilku tygodniach widać realne zmiany w budowie mózgu. Medytacja zalecana jest wszystkim. Służy oczyszczeniu umysłu, nauce dostrzegania i doceniania drobiazgów życia codziennego. Taki czas relaksu nie musi trwać długo. Uczyń z niego codzienną kilkuminutową rutynę, która ukoi wzburzony umysł. Jeżeli medytacja nie jest dla Ciebie, spróbuj kilku minut z kubkiem herbaty, ukochaną muzyką czy książką. Doskonałym sposobem na oczyszczenie umysłu może być aktywność fizyczna lub spacer na świeżym powietrzu. 

Zabawa taka jak wyżej wspominane escape roomy, rozwiązywanie zagadek logicznych, budowa z klocków lego, ogrodnictwo… to hobby, które pomagają się zrelaksować, ale i pobudzają umysł. Pamiętaj, że w dorosłym świecie pełnym obowiązków, powinności i braku czasu warto znaleźć czas na ładowanie baterii zabawą. Nie tylko jest to wartościowe i miłe, ale ma też pozytywne skutki w twojej pracy.

Poznaj kreatywny świat biżuterii z manzuko.com

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz