Armani – etyczne imperium modowe ?

Armani – etyczne imperium modowe ?

Armani to gigant modowy, z którym mam najmniej skojarzeń. Często myliłam estetykę marki z wyzywającymi projektami Versace. Cóż, przewrotny los sprawił, że ja, niegdyś zupełnie niezainteresowaną modą, dziś przeszukuję internet w poszukiwaniu historii i ciekawostek o gigantach świata mody. Armani jest marką cichą, mało wyzywającą. Jednakże czytając ich historię i filozofię, przemawia do mnie najbardziej. I choć pozostanę przy odzieży znacznie tańszej, to uważam, że w losach tej marki kryją się lekcje dla nas wszystkich.

Witryna sklepu Armani

Kim jest Giorgio Armani?

Giorgio Armani to urodzony w 1934 roku włoski projektant mody. Założyciel jednej z najsłynniejszych marek modowych na świecie. Urodził się w mieście Piacenza w północnych Włoszech, gdzie uczył się do czasu rozpoczęcia studiów na mediolańskim uniwersytecie medycznym. Rzucił studia po trzech latach, skąd trafił do wojska. Uznawszy, że nie jest to jego powołanie, rozpoczął szukanie swojej drogi. W 1957 roku pracował jako dekorator w domu towarowym, a później jako sprzedawca w dziale męskim. Tak postawił swoje pierwsze kroki w świecie mody i marketingu.

W połowie lat 60. XX wieku Giorgio Armani zaczął pracę jako projektant mody męskiej w firmie Nino Cerruti. W ciągu następnej dekady tworzył u Cerruti, ale też był wolnym strzelcem. Pod koniec lat 60. Armani poznał Sergio Galeottiego, który odmienił życie projektanta. Namówił Giorgio na otwarcie biura projektowego w Mediolanie. Przez kilka lat Armani projektował dla wielu znanych włoskich marek, a w 1975 roku postanowił rozwijać swój osobisty styl we własnej firmie. Razem z Galeottim założyli spółkę i niemal od razu wypuścili pierwszą kolekcję.

Wiadomo, że Galeotti, był nie tylko partnerem biznesowym, ale i życiowym. Związek wzbudził zainteresowanie mediów modowych, jednakże Armani jako skryta osoba preferował zachować związek w prywatności. Galeotti zmarł w 1985 roku w wyniku zawału serca.

Giorgio Armani to niezwykły projektant. Na całym świecie uznawany jest za pioniera mody czerwonego dywanu. Jako pierwszy transmitował pokaz swojej kolekcji na żywo w Internecie. Jednakże w mojej opinii jedną z najlepszych innowacji wprowadzonych przez artystę było zakazanie zatrudniania modelek, których wskaźnik BMI był poniżej 18 (niedowaga zaczyna się poniżej 18,5). Decyzję tę podjął po tym, jak modelka Ana Carolina Reston zagłodziła się na śmierć z powodu jadłowstrętu psychicznego. W ten sposób chce zadbać o zdrowie modelek i nie przyczyniać się do niebezpiecznej gloryfikacji wychudzonych dziewczyn.

Zamiłowanie do filmu

Jednym ze znanych nam umiłowani Armaniego jest kinematografia. Podobno projektant od młodych lat kochał kino i nawet jako niedoświadczony projektant marzył o ubieraniu postaci filmowych i gwiazd wielkich ekranów. Pierwszym ubranym przez Giorgio aktorem był Richard Gere w filmie „Amerykański żigolak”. Przez dwie godziny widzowie mogli podziwiać projekty z linii Emporio Armani. Co więcej, projekty Armaniego możemy oglądać w kultowych filmach takich jak  „Nietykalni”, „Pulp Fiction”, „Batman” i „Bękarty wojny”. Ponadto, projektant jest autorem masy kostiumów Lady Gagi w dwóch trasach koncertowych. Dodatkowo zaprojektował kilka bardzo prestiżowych nagród. Wśród nich znajdziemy 52. nagrodę Grammy, czy statuetkę 2010 MTV Video Music Awards.

Historia marki

W październiku 1975 roku powstała pierwsza męska kolekcja wiosna/lato firmy Armani. W tym samym sezonie stworzono już linię mody damskiej. Dzięki organizacyjnej pomocy Galeottiego marka Armani zawiązała współpracę z grupą GFT, dzięki czemu luksusowe ubrania gotowe do noszenia tworzono w środowisku manufaktury pod czujnym okiem projektantów firmy. W 1979 roku ubrania marki Armani stały się dostępne w USA. Po tym wtdarzeniu marka szybko stała się wiodącą firmą w modzie międzynarodowej. Giorgio nie ograniczał się jednak jedynie do mody damskiej i męskiej. Stworzył wiele filii i produkował kostiumy kąpielowe, akcesoria, perfumy i bieliznę.

Troska o klienta zawsze była głęboko wyrażoną wartością podstawową Giorgio. Tworzył on luksusowe ubrania, które dostępne były dla wszystkich i miały dość przystępne ceny. Co więcej, nie szczędził środków na reklamy w gazetach, telewizji, filmach, a nawet reklamach ulicznych. W promowaniu marki z pewnością pomogła przyjaźń ze znanym Eric’iem Claptonem. Piosenkarz komponował piosenki na pokazy mody Armaniego, otwierał sklepy i ubierał się w projekty swojego przyjaciela.

Po śmierci wspólnika i partnera Armani wciąż rozwijał horyzonty swojego biznesu. W ofercie jego firmy znalazły się kolekcje prezentów, okularów i skarpetek. W latach 90. wypuścił kolekcje odzieży sportowej, zegarków, kosmetyków i akcesoriów domowych. Kolejnym wielkim krokiem dla marki było wejście na rynek chiński w 1988 roku.

Obecnie Giorgio Armani uważany jest za najbardziej utytułowanego włoskiego projektanta mody. W mojej opinii inspiruje on postawą, przedsiębiorczością i klasą. Nie zbija fortuny na kontrowersyjnych projektach, czy życiu, lecz poprzez projektowanie eleganckich ubrań doskonałej jakości, które nie wyjdą z mody.

Obuwie i akcesoria skórzane Armani

Biżuteria w ofercie Armani

Biżuteryjna oferta marki Armani jest w mojej opinii dość zaskakująca. Spodziewałam się nowoczesnych minimalistycznych projektów wykorzystujących metale i kamienie szlachetne. Jednakże nic bardziej mylnego. Wśród wykorzystywanych w biżuterii Armani materiałów znajdziemy różne stopy metali nieszlachetnych, sporo akrylu, żywicy i mosiądzu. Oczywiście, dzięki użyciu prostszych materiałów, cena biżuterii jest niższa niż ta, którą zapłacimy za biżuterię innych projektantów tego kalibru.

Styl biżuterii Armaniego mocno przypomina design dodatków z lat 80. ubiegłego wieku. Połączenia kolorystyczne są dość stonowane, króluje tu czerń w połączeniu z kolorami metali. W moim odczuciu brakuje tu prostych dodatków, które będą pasować do codziennych stylizacji. Jednakowoż mając na uwadze kaliber cen, myślę, że większość z nas nigdy nie stanie przed dylematem wyboru biżuterii ze skąpej kolekcji marki Armani.

Odpowiedzialna filozofia firmy

Armani mawia, że filozofią jego marki od zawsze jest jej zrównoważony rozwój. Osiąga to poprzez tworzenie trwałych ubrań w etyczny sposób, co dla projektanta jest ważniejsze od strategii marketingowych. Wszystkie surowce pochodzą od dostawców, którzy spełniają warunki Kodeksu etyki Grupy. Wymogi te mają podnosić świadomość dotyczącą odpowiednich zachowań względem społeczności i środowiska.

Ekologiczne tworzenie

W 2019 roku Armani stał się jednym z sygnatariuszy Paktu Mody. Inicjatywa ta stanowi zobowiązanie do działań mających na celu powstrzymanie globalnego ocieplenia, redukcję emisji gazów cieplarnianych, ochrony gatunków i przywróceniu różnorodności biologicznej. W dokumencie zwraca się uwagę na to, jak istotny wpływ na środowisko ma moda, sposób produkowania ubrań i ich trwałość. Dzięki odpowiedzialnemu wybieraniu, transportowaniu i wykorzystaniu surowców powstaje odzież, która zapakowana w przyjazne środowisku opakowania służyć będzie przez lata.

Działalność charytatywna

Ta globalna marka wspiera również wiele fundacji charytatywnych. Działają na rzecz osób dotkniętych AIDS, organizacje zajmujące się badaniami nad rakiem, a także fundacje pediatryczne. Uczestniczą w projekcie Acqua for life, którego celem jest zwalczanie braku dostępu do wody pitnej na całym świecie. W mojej opinii to nie tylko szlachetne postępowanie, ale i działania warte więcej niż jakakolwiek kampania reklamowa.

Armani wrażliwy jest na najbardziej aktualne problemy świata. Nic dziwnego, że w obliczu pandemii firma postanowiła wspomóc medyków. W marcu ogłoszono, że wszystkie zakłady produkcyjne przestawiły się na produkcję jednorazowych środków ochrony osobistej dla lekarzy, ratowników i pielęgniarek, zaangażowanych w walkę z najgroźniejszym z koronawirusów. Oprócz szycia ubrań Giorgio Armani przekazał dotacje do kilku włoskich szpitali, które wynosiły około 2 miliony euro. W swoim liście do pracowników medycznych Giorgio nie tylko okazuje podziw i wdzięczność, ale i wrażliwość na ich ciężką zarówno fizycznie i psychicznie pracę. Być może jego reakcja ma związek z rozważaną lata temu karierą w zawodzie medycznym.

Marka Armani z pewnością zaskakuje w zupełnie inny sposób niż większość podobnych imperiów w branży. Osobiście jestem pod wrażeniem świadomości wpływu na świat i zamieszkujących go ludzi, czy zwierzęta. Co więcej, etyka pracy i porządność wykonania produktów Armani to coś, na czym możemy się uczyć niezależnie od branży, w której pracujemy.

Odkrywaj świat biżuterii z manzuko.com:

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons