Pomysły na prezent dla lekarki i pielęgniarki
Prezenty dla lekarzy, czy pielęgniarek wśród naszej rodziny i znajomych często stanowią nie lada wyzwanie. Dzisiaj postaram się pokazać Ci kilka przykładów na pomysły na prezent dla lekarek, pielęgniarek i innych medyczek. W tym poście znajdziesz zarówno przykłady na prezenty gotowe, jak i na DIY. Część z tych prezentów z pewnością sprawdzi się także w innych grupach zawodowych takich jak kosmetyczki, fryzjerki czy nianie.
O czym pamiętać wybierając prezent dla medyka
Istnieje kilka zasad bezpieczeństwa panujących w szpitalach. Ze względów epidemiologicznych biżuteria lekarek i pielęgniarek nie powinna znajdować się poniżej łokci. Oznacza to, że pierścionki czy bransoletki mogą okazać się słabym pomysłem na prezent. Chociaż oczywiście można nosić je po pracy. Niektóre oddziały mają jeszcze bardziej restrykcyjne zasady — przykładowo na OIOM (oddziale intensywnej terapii) jedynymi dozwolonymi akcesoriami są okulary!
Warto także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo akcesoriów. Przykładowo duże kolczyki w kształcie kółek w zestawieniu z pobudzonymi pacjentami lub zdenerwowanymi dziećmi to recepta na katastrofę. Dobrze jest pamiętać o tym, że praca w szpitalu niesie nieco więcej ryzyka niż typowa praca biurowa.
Chociaż medycy bardzo często zamknięci są w swoim świecie, warto pamiętać o tym, że praca nie jest ich całym życiem. Niewiele lekarek czy pielęgniarek sama dla siebie wybiera biżuterię, czy inne akcesoria z medycznym motywem. Dlatego postawiłabym na prezenty nieprzeszkadzające w pracy, ale też takie, które nie kojarzą się wyłącznie z medycyną.
Pomysły na prezent dla lekarza
Zanim przejdę do pomysłów na prezenty, które będziesz mogła stworzyć samodzielnie, przedstawiam Ci listę niemedycznych prezentów dla medyka. W większości przypadków sprawdzą się one zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Mogą okazać się dobrą propozycją jako prezent na zakończenie studiów, lub mały prezent na mikołajki czy dzień kobiet. Przedstawiam Ci więc pomysły na prezent, z których ucieszyłaby się większość lekarek i pielęgniarek, które znamy:
- Kubek termiczny na kawę, od której uzależniona jest znacząca większość pracowników naszej ochrony zdrowia (najlepiej w zestawie z kawą, którą dana osoba lubi)
- Duża torba materiałowa lub plecak — idealne by spakować wszystko, co będzie niezbędne podczas dyżurów
- Crocsy i jibbitz — nie bez powodu crocsy to prawdopodobnie najczęściej spotykane buty w szpitalu, z resztą w naszym sklepie z koralikami też je uwielbiamy!
- Zapas długopisów — długopisy to niekiedy towar deficytowy, szczególnie na oddziałach szpitalnych, w których jest dużo pracy i niezwykle często gubią się, szczególnie w kieszeniach koleżanek i kolegów
- Przypinany zegarek — zegarki przydają się do mierzenia tętna, czy zapisania, o której godzinie pacjent zjadł lub dostał leki, skoro nie można nosić ich na nadgarstkach, niektóre pielęgniarki przypinają zegarki do swoich ubrań
- Karnet na masaż lub do SPA — zarówno studia, jak i praca medyków jest bardzo stresująca i obciążająca, dlatego karnet na wszelkiego rodzaju odpoczynek to prawdopodobnie świetny prezent dla każdego, jednakże medycy mogą szczególnie go docenić
- Dobrej jakości lunchboxy — świetne na dyżury, szczególnie jeśli można używać ich w zmywarce i mikrofalówce
- Opaska na oczy do spania i wyciszające zatyczki do uszu — perfekcyjne na drzemkę w dniu po dyżurze
Ogólne zasady DIY dla medyków
Jeśli chodzi o biżuterię dla lekarki i pielęgniarki, warto pamiętać, że musi ona wytrzymać warunki ich pracy. Oznacza to styczność ze środkami do dezynfekcji, wilgocią i tarciem. Dlatego też takie akcesoria powinny być tworzone z uwagą. Nie powinnaś używać sznurków czy rzemieni, w których mogą zagnieździć się różne drobnoustroje. Dodatkowo unikaj metali, które przyciągają magnes i takich, które nie są odporne na wodę (np. miedź). Poza metalami szlachetnymi polecam wykorzystywać półfabrykaty ze stali chirurgicznej.
Jeżeli szukasz koralików do swoich projektów, to zdecydowanie odradzam te z kamieni naturalnych czy platerowane. W niektórych projektach sprawdzą się koraliki szklane, choć polecam te drobniejsze, które stwarzają znacznie mniejsze ryzyko potłuczenia się. Najbezpieczniejsze wydają się koraliki akrylowe, które są lekkie, a także odporne na upadki. Zaletą zarówno koralików szklanych, jak i akrylowych (a także stali chirurgicznej i złota) jest ich odporność na czyszczenie i dezynfekcje, która jest niezbędna w przypadku akcesoriów lekarek i pielęgniarek.
DIY pomysły na prezent dla pielęgniarki lub lekarki
Przedstawiam Ci kilka pomysłów na akcesoria i biżuterię dla lekarek i pielęgniarek. W mojej opinii wszystkie te projekty są dość proste do wykonania. Jeśli będziesz miała jakieś wątpliwości co do ich wykonania, nie krępuj się napisać w komentarzu pod postem lub na naszych social mediach, postaramy odpowiedzieć Ci na wszystkie nurtujące Cię pytania.
Naszyjnik na pierścionki
Większość pielęgniarek i lekarek nosi pierścionki na co dzień — najczęściej są to obrączki i pierścionki zaręczynowe. Jednakże jak już wspomniałam, noszenie ich w pracy nie zgadza się z zasadami epidemiologicznymi, przez co pierścionki lądują w kieszeniach, nierzadko się przy tym gubiąc. Jednym z rozwiązań jest naszyjnik, na którym z łatwością będzie można zaczepić pierścionki.
Najbardziej minimalistyczną propozycją jest wykorzystanie gotowego łańcuszka ze stali chirurgicznej i sporego zapięcia federing. Zapięcie to wykorzystaj w roli zawieszki, na której można zawiesić pierścionki. Oczywiście zapięcie federing może być też częścią klasycznego naszyjnika z koralikami.
Łańcuszek na okulary dla lekarza
Lekarskie kieszenie są często pełne, znajdziesz w nich stetoskop, długopisy, notatniki, pieczątkę, telefon (często więcej niż 1), a niekiedy też rękawiczki czy karty dostępu i klucze. Nie jest to bezpieczne miejsce dla okularów, które mogą porysować się od praktycznie każdej z tych rzeczy. Dodatkowo niekiedy trzeba zdjąć okulary natychmiast i nie ma czasu ich odkładać, albo łatwo o nich zapomnieć. Dlatego też łańcuszek do okularów może okazać się świetnym pomysłem na prezent dla lekarzy.
Taki łańcuszek do okularów można zrobić z wielu półfabrykatów, jednakże w przypadku medyków polecam akrylowe ogniwka. Wystarczy połączyć ogniwka w łańcuszek o odpowiedniej długości, polecam 50-60 cm. Następnie do skrajnych ogniwek dodaj gumki do okularów za pomocą stalowych kółeczek montażowych lub nawlecz gumki bezpośrednio na ogniwka i gotowe.
Kolczyki dla lekarki i pielęgniarki
Sztyfty ze stali chirurgicznej czy złota wydają się najbezpieczniejszą propozycją dla lekarek i pielęgniarek. Jeśli chodzi o wiszące kolczyki, postaw na drobne kółeczka, za które trudno będzie pociągnąć. Mam jednak alternatywną propozycję skierowaną do tych pań, które mają kilka dziurek w płatkach uszu. Dla nich możesz stworzyć śliczne kolczyki, wykorzystując bigle na łańcuszku i drobną zawieszkę (np. z kryształkiem). Zawieszkę wystarczy zamontować do kolczyków przy pomocy małego kółka montażowego. Takie kolczyki polecam nosić, przeplatając bigiel przez sąsiadujące ze sobą dziurki. W ten sposób nie będą one zwisać, a wciąż ślicznie ozdobią ucho.
Ciekawą alternatywą dla klasycznych kolczyków są nausznice. Łatwo je zdjąć, jednakże ze względu na to, że nie potrzebujesz do nich dziurek w uszach, nie ma w ich przypadku takiego samego zagrożenia jak w klasycznym piercingu. Takie kolczyki będą idealnym prezentem dla lekarki.
Bransoletka na kostkę
Co prawda w szpitalu nie można nosić bransoletek na nadgarstkach, ale na kostkach jak najbardziej. Możesz stworzyć bransoletkę z drobnymi koralikami szklanymi na gumce silikonowej lub żyłce. Prostszą propozycją jest bransoletka na gumce, wystarczy nawlec koraliki i dobrze zawiązać gumkę. Przed odcięciem jej nadmiaru, na supełek dodaj kropelkę kleju F 6000, aby zabezpieczyć węzełek i gotowe.
Wersja na żyłce wymaga użycia większej ilości produktów takich jak:
- żyłka jubilerska
- koraliki
- kółka montażowe
- kulki zaciskowe
- łapaczki dziewczynki
- zapięcie karabińczyk
- narzędzia jubilerskie
- klej F 6000
Odetnij żyłkę o kilka cm dłuższą niż pożądana długość bransoletki. Następnie na jej końcu zaciśnij kulkę zaciskową, a na nią nawlecz łapaczkę. Przed zamknięciem łapaczki dodaj kroplę kleju na zaciśniętą kulkę. Nawlecz wszystkie koraliki i na drugim końcu żyłki nawlecz łapaczkę i kulkę zaciskową. Po zamknięciu kulki odetnij nadmiar żyłki, dodaj klej i zaciśnij łapaczkę. Do obu łapaczek dodaj kółka montażowe, a do jednego z nich karabińczyk i gotowe.
Breloczek do pieczątki
Pieczątka to jedno z najważniejszych narzędzi w codziennej pracy lekarskiej i pielęgniarskiej. Jeśli osoba, którą chcesz obdarować, ma pieczątkę z oczkiem, możesz stworzyć do niej breloczek na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada doczepienie zapięcia do breloczka z karabińczykiem (ew z kilkoma zawieszkami), które umożliwią doczepienie pieczątki do smyczy, jeśli dana lekarka lub pielęgniarka ją nosi.
Jednakże znacznie częściej przydają się pieczątki z wristletami. Tworzy się je podobnie jak bransoletki czy naszyjniki na żyłce. Postępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku wyżej opisanej bransoletki na kostkę. Jednakże w przypadku tego breloczka niepotrzebny będzie karabińczyk i kółeczka montażowe. Zamiast nich, przez oczka w łapaczkach przewlecz kółeczko do breloczka i gotowe.
Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje dzisiejsze propozycje. A jakie prezenty trafiłyby w gust Twojej grupy zawodowej? Daj nam znać w komentarzu pod postem! A jeśli szukasz prezentu dla kogoś, kto dotychczas został pominięty na naszym blogu, koniecznie napisz nam, dla kogo powinnyśmy zaprojektować kolejne prezenty DIY!
Zostaw komentarz