Kształty i rozmiary koralików Miyuki i Toho

Kształty i rozmiary koralików Miyuki i Toho

Rozmiary koralików Miyuki i Toho wydają się kompletnie niezrozumiałe. Koraliki, których rozmiar rośnie, a numer maleje, o różnych kształtach, sprzedawane na wagę mogą przyprawić o zawrót głowy. W końcu udało mi się rozwikłać tajemnice stojące za dziwnymi rozmiarami małych koralików i od razu postanowiłam podzielić się tą wiedzą. Mam nadzieję, że dzięki temu kupowanie koralików Toho czy Miyuki będzie przyjemniejsze i znacznie prostsze. 

Co znaczą rozmiary koralików Miyuki i Toho 

Jak z pewnością zauważyłaś, im większą średnicę ma japoński koralik, tym mniejszy jest jego rozmiar nadawany przez firmę. Rozmiarówka ta z pozoru wydaje się kompletnie abstrakcyjna i losowa. Jednakże okazuje się, że jest przemyślana, a jej znajomość może ułatwić twoje zakupy. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie. Koraliki w rozmiarze 20 mają średnicę 1 mm, oznacza to, że na odcinku 2 cm zmieści się 20 koralików. Jeżeli średnica koralika wynosi 1,1 mm, na odcinku 2 cm zmieści się 18 koralików i ta cyfra będzie rozmiarem nadanym przez producenta.

Znajomość tej reguły powinna ułatwić Ci oszacowanie, ile koralików będzie Ci potrzebne do zapełnienia określonej długości odcinka. Dzięki temu planowanie projektów, szczególnie ze skomplikowanymi wzorami będzie łatwiejsze. Reguła ta świetnie sprawdza się w przypadku koralików Miyuki, niestety nieco mniej, jeżeli chodzi o koraliki Toho. Rozmiary koralików Toho są bardzo podobne do konkurencyjnych Miyuki. Jednakże często różnią się odrobinę, co sprawia, że nie pokrywają się idealnie z regułą 2 cm. Myślę, że wraz z praktyką i czasem będziesz intuicyjnie rozróżniać Miyuki i Toho. Jednakże do tego momentu polecam korzystać z przygotowanych tabel, które pokazują jaki rozmiar przypisany jest do jakiej średnicy koralików.

Kształty koralików Miyuki i Toho  i nie tylko

Kształty, a przede wszystkim nazwy kształtów japońskich koralików też nie są zbyt intuicyjne. Dlatego postanowiłam nieco je opisać. Pozwoliłam sobie zachować oryginalne, angielskie nazewnictwo kształtów tych półfabrykatów. Niektóre nazwy ciężko przetłumaczyć, innych się po prostu nie da przełożyć na język polski. Co więcej, wiem, że wiele naszych klientek szuka inspiracji na anglojęzycznych stronach, więc nie tłumaczenie nazw koralików powinno ułatwić też odnajdywanie się po zagranicznej stronie internetu.

Poniższe nazwy odpowiadają kształtom koralików produkowanym przez różne firmy. Należą do nich głównie Toho i Miyuki, ale też Preciosa i Matsuno. Często różne nazwy odpowiadają bardzo podobnym kształtom koralików. Mam nadzieję, że takie porównanie ułatwi Ci znajdowanie zamienników i odnalezienie się w tym nieco skomplikowanym zakątku świata koralików.

Rozmiary koralików Miyuki - Berry Farfalle Peanut seed beads koraliki drobne

Berry, Farfalle i Peanut

Koraliki Berry produkowane są przez Miyuki, Farfalle przez Preciosę, a Peanut tworzy zarówno Toho, jak i Matsuno. Półfabrykaty te wyglądają jak dwie połączone krople. Sam koralik przypomina kształtem motyla lub orzech ziemny. Natomiast wykonana z niego biżuteria może przypominać nieco owoce jeżyny. To mniej popularne, lecz bezwzględnie ciekawe koraliki.

Rozmiary koralików Miyuki - Fioletowe koraliki bugle toho

Bugle  i Macco

Długie, cienkie koraliki w kształcie rurek, to właśnie bugle. Występują w trzech różnych długościach 3, 6, i 9 mm oznaczonych numerem 1, 2 i 3. Istnieje odmiana koralików bugle o bardzo cienkich ściankach, która bywa nazywana Macco. Zarówno Macco, jak i bugle świetnie sprawdzają się w roli przekładek w beadingu, hafcie koralikowym i oczywiście hafcie sutasz. Ich wykończenia obejmują matowe powierzchnie, jak i metaliczną i lustrzaną. Niegdyś wykorzystywano je głównie do ozdabiania sukni, dziś tworzy się z nich biżuterię, w tym chwosty, zdobi odzież, a nawet akcesoria takie jak obuwie i torebki.

Koraliki toho przewodnik po kształtach i rozmiarach charlotte - rozmiary koralików Miyuki

Charlotte, two cut, three cut i true cut, a także hex cut

Ten rodzaj koralików podobny jest do kształtu Rocaille, jednakże mają ciętą powierzchnię, która nadaje im dodatkowego blasku. Charlotte to termin ukuty dla pojedynczo fasetowanych koralików, jednakże niekiedy używa się go nawet dla podwójnie czy potrójnie fasetowanych półfabrykatów. Dwukrotnie cięte koraliki nazywane są koralikami two cut, a three cut analogicznie odnosi się do koralików ciętych trzy razy. Koraliki true cut są odmianą Charlotte. Nazwa ta tyczy się koralików fasetowanych z jednej strony o rozmiarze innym niż 13/0. 

Możemy napisać tu też o kształcie heksagonalnym i hex cut. To dwie nazwy opisujące koraliki, które cięto symetrycznie z sześciu stron. Są one regularnie fasetowane i pięknie odbijają światło.

Kostki czarne toho z kwadratowym otworem

Cube

Cube oznacza sześcian, czyli kostkę. Możesz się zatem bez trudu domyślić, jak wyglądają koraliki w tym kształcie. Występują one w 3 rozmiarach.  Mają dużą dziurkę, dzięki czemu wygodnie się z nimi pracuje. Otwór w sześciennych koralikach produkowanych przez Toho przypomina diament w swoim kształcie. Ma to ułatwić odpowiednie przymocowanie koralika w projekcie.

Drobne różowe koraliki Miyuki Delica

Cylinder, Delica, Treasures i Aiko

Uważa się, że te kształty są produkowane w najwyższej jakości zarówno przez Miyuki, jak i Toho. Ich cylindryczne, identyczne kształty i rozmiary sprawiają, że projekty z ich wykonaniem wyglądają bardzo precyzyjnie. Są lekkie, mają cienie ścianki i duże dziurki, dzięki temu łatwiej stworzyć z nich piękną biżuterię. Dzięki ich lekkości są też bardzo opłacalne, gdyż w 5 gramach dostajesz więcej koralików, niż w przypadku innych kształtów.

Fringe, Drop kształt drobnych koralików szklanych

Drop i Fringe

Drop to kształt opisujący koraliki w kształcie łez. Występują one w czterech różnych rozmiarach. Dziurka mieści się w główce łzy, w jej samym centrum. Kształt ten nazywany jest również Fringe. Tworzą one ciekawe wzory, choć nie są zbyt popularne w tworzeniu biżuterii.

Magatama koraliki w kształcie kropli z przesuniętą dziurką

Magatama

Koraliki w kształcie kropli z przesuniętą dziurką, co daje im wygląd nieco wygiętych. Opisywane jako kropelki wody, lecz są większe, szersze i grubsze niż standardowy kształt drop. Ich unikatowy kształt sprawia, że w wyjątkowy sposób odbijają one światło. Mnie osobiście ten kształt nieco przypomina muszelki kauri.

 

Koraliki Miyuki Roccailes

Rocaille

Ich prawidłową wymową jest roh kai. Historycznie te okrągłe, przewlekane srebrem koraliki miały kwadratowe otwory. Dziś rocaille opisują wszystkie okrągłe koraliki, lecz większość utożsamia je z małymi koralikami nazywanymi seed beads. Obecnie mają najczęściej okrągłe otwory, choć firma Toho oferuje też tradycyjne koraliki z kwadratowymi dziurkami.

Bransoletka z koralików tila i half tila

Tila i Triangle

Koraliki Tila to płaskie, kwadratowe półfabrykaty produkowane przez Miyuki. Co ciekawe, mają one dwie dziurki, dzięki czemu masz możliwość tworzenia bardzo stabilnej biżuterii z tych małych, kwadratowych kafelków. Natomiast koraliki Triangle są trójkątnymi koralikami z dziurkami w tym samym kształcie. Mogą one być wykorzystywane również ze skórzanymi rzemykami.

Na koniec wrzucam Wam tabelę rozmiarów i kształtów przygotowaną przez firmę Miyuki, oraz drugą, w której znajdziesz informacje na temat tego, ile koralików mieści się w kilogramie, aby łatwiej było Ci oszacować ile koralików otrzymasz kupując 5 gramów.

Przewodnik po koralikach Miyuki część pierwsza Przewodnik po koralikach Miyuki część druga Przewodnik po koralikach Miyuki część trzecia Tabela wzorów ilości i wagi koralików Miyuki

Czy ten artykuł był pomocny? Zobacz, czego dowiesz się w następnym!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz