Znak nieskończoności — historia, wygląd i wykorzystanie

Biżuteria ze znakiem nieskończoności to rodzaj tych akcesoriów, które na pewnym etapie większość z nas posiadała. Prosty design symbolu nieskończoności i jego znaczenie sprawiają, że dodatki te trafiają do naszych kolekcji. Jest to też jeden z najczęściej wybieranych łączników do biżuterii w ofercie naszego sklepu z koralikami. I chociaż wiele z nas wie, że znak nieskończoności to symbol matematyczny, niewiele osób zastanawia się nad nim ponadto. Dzisiaj dowiesz się, jaka jest historia klasycznego znaku nieskończoności, a także jak przedstawiany bywa w innych kulturach i jak wykorzystać go w biżuterii.Czym właściwie jest nieskończoność

Czym właściwie jest nieskończoność

Nieskończoność to pojęcie nieograniczoności, które często określane jest symbolem „przewróconej ósemki”, którą można nazwać lemniskatą. Po raz pierwszy w świecie nauki pojęcie nieskończoności zagościło dzięki Arystotelesowi. Wyróżnił on dwa rodzaje nieskończoności, z czego jedna z nich wzbudziła wiele kontrowersji. Jej istnienie prowadzi do licznych paradoksów, przez co część naukowców początkowo ją odrzucała.

Z kolei symbol nieskończoności został zaproponowany przez Johna Wallisa w połowie XVII wieku. Według niektórych uczonych Johna zainspirował symbol omegi ຜ, ostatniej litery alfabetu greckiego. Według nich mogła to być metafora końca i ostateczności.

Znaczenie symbolu nieskończoności

Symbol nieskończoności może nieść różne skojarzenia. Chociaż w matematyce oznacza coś, co nie ma końca, jest niekończącą się wartością lub zakresem, w innych dziedzinach znaczenie nieskończoności jest nieco bardziej romantyczne. W filozofii i licznych religiach nieskończoność jest synonimem wieczności. Może być ona rozumiana jako pośmiertne życie wieczne, ale także jako niekończący się cykl życia natury, czy więź łączącą wszystko, co żywe.

W kontekście samorozwoju nieskończoność to symbol bezkresnego potencjału i niezliczonych możliwości każdego z nas. Z kolei w relacjach, zarówno romantycznych, jak i przyjacielskich nieskończoność symbolizuje zarówno siłę, jak i wieczność łączących obie osoby uczuć.

Znaczenie symbolu nieskończoności

Biżuteria ze znakiem nieskończoności

Zarówno kulturowe znaczenie, jak i symbolika nieskończoności sprawia, że znak ten często spotykamy w biżuterii. Najczęściej nieskończoność występuje w formie łącznika lub zawieszki do bransoletek. Chociaż oczywiście biżuteria ze znakiem nieskończoności może także mieć formę kolczyków, naszyjników i pierścionków.

W biżuterii nieskończoność najczęściej znajdziesz w minimalistycznych formach. Najczęściej są to cienkie naszyjniki na łańcuszkach, w których nieskończoność ma formę łącznika. Niekiedy dodane są do niej inne półfabrykaty do biżuterii jak delikatne zawieszki z kryształkami. Bransoletki ze znakiem nieskończoności najczęściej składają się z łącznika i rzemieni lub sznurków do biżuterii. Czasami na sznurkach nawleczone są drobne koraliki, jednakże nie zdarza się to często.

Jeśli chodzi o pierścionki, dość popularnym motywem obrączek ślubnych jest „złożony na pół” kształt nieskończoności, który tworzy podwójną obrączkę. W kolczykach nieskończoność jest dość rzadka, jednak najczęściej spotkasz ten znak w prostych i minimalistycznych sztyftach.Znaki nieskończoności w różnych kulturach świata

Znaki nieskończoności w różnych kulturach świata

∞ to nie jedyny symbol nieskończoności lub wieczności, choć zdecydowanie jest najpopularniejszym z nich. Jednakże jeśli szukasz mniej oczywistego znaku z tym samym przesłaniem, przedstawiam Ci kilka pokrewnych propozycji:

  • Ouroboros — to zjadający własny ogon wąż zwinięty w kształt koła. Symbol ten pochodzi ze starożytnego Egiptu i Grecji. Najczęściej wykorzystywano go jako symbol cykliczności świata, odrodzenia i wieczności.
  • Ankh nazywany także kluczem życia to kolejny staroegipski symbol. Oznacza nieśmiertelność lub wieczne życie w raju.
  • Chiński węzeł albo węzeł nieskończoności lub wieczności to spleciony z dwóch czerwonych sznurków węzeł symbolizujący niekończącą się miłość i pokój. Taki sam węzeł znajdziesz w tradycjach buddyjskich czy hinduistycznych. Zdający się nie mieć końca węzeł może w nich symbolizować niekończącą się mądrość Buddy, wieczny cykl śmierci i odrodzenia
  • Zarówno Triskelion, jak i węzeł celtycki mogą symbolizować nieskończoność, równowagę i wieczność. A jeśli ciekawi Cię ich dogłębne znaczenie, zajrzyj na nasz wpis o znaczeniu symboli celtyckich
  • Meander, czyli jeden z klasycznych wzorów greckiej biżuterii to geometrycznie ułożone linie przypominające labirynt. Wykorzystywano go nie tylko w biżuterii, ale także w architekturze i mozaikach. To symbol nieskończoności, ale także jedności świata.
  • Armeński symbol wieczności, czyli krąg z 8 promieniami to starożytny symbol wieczności, cyklu życia, wiecznej miłości i kosmicznej jedności. Jednocześnie uważany jest za symbol narodowy podkreślający niezniszczalność ormiańskiej kultury.

Jestem ciekawa, czy zmieniłaś nieco opinię o biżuterii ze znakiem nieskończoności? A może spróbujesz poszukać symbolu nieskończoności w nieco innym wydaniu niż klasyczna ∞? Jeśli chcesz, żebym w kolejnym poście opisała inny symbol, koniecznie zostaw swoją sugestię w komentarzu! 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz