Wady i zalety miedzianej biżuterii

Wady i zalety miedzianej biżuterii

Chociaż miedziana biżuteria nie jest tak popularna, jak ta ze stali chirurgicznej, srebra, czy złota, wciąż zasługuje na uwagę. Jest to metal o wyjątkowych właściwościach i charakterystycznym wyglądzie i wykorzystuje się ją w zdobnictwie od tysięcy lat. Często spotkasz ją w stopach takich jak brąz i mosiądz, jednakże w rękodzielnictwie wykorzystywana jest także na inne sposoby.

Niektóre klientki naszego sklepu z koralikami są czasem zdziwione, jak wiele półfabrykatów w naszej ofercie jest stworzonych z miedzi. W tym wpisie mam nadzieję przybliżyć Ci właściwości miedzi, jej wykorzystanie w biżuterii, a także zasady pielęgnacji. Oczywiście podsumuję to wszystko wadami i zaletami miedzianej biżuterii tak, abyś mogła dokonywać świadomych wyborów.

Właściwości miedzi

Miedź to dość miękki metal, który łatwo odkształcać. To właśnie te właściwości, jak i jej atrakcyjny wygląd sprawiły, że tak szybko zaczęto wykorzystywać ją do tworzenia biżuterii. Do jej charakterystycznych cech miedzi możemy zaliczyć:

  • kolor pomarańczoworóżowa, ciepła barwa miedzi zdecydowanie wyróżnia ją na tle większości metali
  • plastyczność, czyli miękkość miedzi, która pozwala kształtować ją w misterne wzory, ale też powoduje odkształcanie się biżuterii
  • przewodność cieplną i elektryczną, co sprawia, że jest pożądanym metalem w wielu branżach
  • odporność na korozję — miedź nie rdzewieje, chociaż może pokrywać się patyną, to nie ulega korozji w standardowych warunkach
  • naturalne właściwości antybakteryjne
  • względna hipoalergiczność
  • łatwe reagowanie z wodą i potem

Miedziana biżuteria

Biżuteria miedziana ma kilka zróżnicowanych oblicz. Pierwszą z nich jest „surowa miedź” to najczęściej stop składający się głównie z miedzi z dodatkiem metali, które zwiększą jej twardość. Takie akcesoria mają charakterystyczny, różowopomarańczowy kolor. Jeśli chodzi o surową miedź w biżuterii rzemieślniczej, najczęściej spotkasz produkty z miedzianych drutów jubilerskich, czy tłoczonych i grawerowanych blaszek miedzianych. Często ich design przypomina nam historyczną lub etniczną biżuterię i nierzadko pokryte są cienką warstwą ochronnej patyny.Pozłacana miedziana biżuteria

Pozłacana miedziana biżuteria

Drugim przykładem są pozłacane kolczyki miedziane i inne akcesoria. Powstają w procesie elektrolizy. Miedź zanurzana jest w roztworze złota, przez który przepuszcza się prąd. Zmiany napięcia metali powodują osadzanie się cząsteczek złota na miedzianej powierzchni.Gold filled

Gold filled

Technika gold filled to udoskonalona metoda pozłacanej miedzianej biżuterii. Naszyjniki, kolczyki i pierścionki miedziane zostają poddane kilkukrotnemu powleczeniu. Proces ten jest droższy i bardziej skomplikowany w porównaniu z klasycznym pozłacaniem. Jednakże produkty z serii gold filled to znacznie trwalsza i odporna na ścieranie biżuteria. Miedź i złoto układane są na sobie, a następnie podgrzewane do wysokich temperatur, które mają ułatwić ich połączenie. Następnie łączone są pod ciśnieniem kilkukrotnie, aby zapewnić trwałe wiązanie.

W porównaniu z pozłacaną stalą chirurgiczną, produkty gold filled mogą mieć znacznie bardziej skomplikowane i misterne kształty. Plastyczność miedzi pozwala na tworzenie delikatnych projektów, a proces gold filled zapewnia o trwałości pozłacanych kolczyków miedzianych i innych akcesoriów. Kolczyki i złote zawieszki do bransoletek z serii goldfield, do złudzenia przypominają szczere złoto, jednakże ich cena jest znacznie przystępniejsza.Pielęgnacja miedzianej biżuterii

Pielęgnacja miedzianej biżuterii

Zasady pielęgnacji miedzianej biżuterii zależą od jej rodzaju. Przykładowo pozłacane kolczyki miedziane, tak samo jak zawieszki i bransoletki powinnaś czyścić jedynie w ostateczności. Woda nie sprawi, że zmienią swoją barwę, jednakże regularne pocierania szmatką, czy kosmetyki mogą osłabić warstwę złota na miedzi i skrócić trwałość biżuterii.

Surowe miedziane pierścionki, naszyjniki i kolczyki powinnaś zdecydowanie chronić przed kontaktem z wodą, także z potem. Unikaj noszenia ich podczas aktywności fizycznej, upałów i oczywiście kąpieli. Miedź możesz regularnie polerować, a aby zapobiec jej utlenianiu, możesz wykorzystywać specjalne preparaty do czyszczenia miedzi. Alternatywą są domowe środki takie jak pasta z soli i octu.

Niezależnie od tego, czy wybierasz pozłacane kolczyki, czy surowe pierścionki miedziane, przechowuj je oddzielnie. Zadbaj o suche środowisko i oddzielenie wszystkich akcesoriów przegródkami, woreczkami lub osobnymi pudełeczkami. W ten sposób unikniesz zarysowań powierzchni i plątania się Twojej biżuterii.

Plusy i minusy biżuterii miedzianej, pozłacanej i gold filled

Skoro znasz już właściwości miedzi i jej potencjalne wykorzystanie w rzemiośle, czas na zwięzłe podsumowanie wad, jak i zalet tych akcesoriów.

Wady akcesoriów z miedzi

  • Miedziane dodatki regularnej konserwacji, aby zachować swój wygląd
  • Miękkość miedzi sprawia, że łatwo ją zarysować
  • Produkty pozłacane wymagają rozważnego użytkowania i przechowywania, aby na długo zachować estetyczny wygląd
  • brudzenie skóry — surowa miedź może brudzić skórę na ciemnoszary lub seledynowy kolor, co jest wynikiem jej reakcji z naszym potem

Zalety biżuterii miedzianej

  • unikalny kolor surowej miedzi
  • możliwość tworzenia skomplikowanych wzorów w porównaniu do akcesoriów ze stali chirurgicznej
  • przystępna cena miedzianych półfabrykatów
  • niższa cena pozłacanych kolczyków i innych akcesoriów miedzianych w porównaniu ze złotem
  • plastyczność, która ułatwia kształtowanie biżuterii
  • naturalne właściwości przeciwbakteryjne
  • niski potencjał uczulający

Znając zarówno dobre, jak i gorsze strony miedzianej biżuterii, co o niej sądzisz? Wybierzesz pozłacane kolczyki i pierścionki miedziane? A może preferujesz stal chirurgiczną lub wyłącznie szlachetne metale? Podziel się swoimi opiniami w komentarzu pod postem!

You Might Also Like

Leave a Reply