Biżuteria haftowana — jak powstaje i wygląda

Biżuteria haftowana czy też wyszywana to nietuzinkowe, ale piękne, choć wymagające czasu i pracy akcesoria. Po raz pierwszy zakochałam się w niej, gdy tworzyłam broszkową tablicę na Pinterest’cie jakiś czas temu. Chociaż szycie dotychczas traktowałam z niejakim wstrętem, wyszywane akcesoria i ubrania sprawiają, że coraz silniej rozważam pogodzenie się z igłami i rozpoczęcie przygody z haftem. Zdecydowanie jestem zauroczona ilością możliwości i nowoczesnymi projektami hafciarskimi, które łączą to „stare” hobby z dzisiejszą modą. Zapraszam Cię więc do poznania haftu i zakochania się w wyszywanej biżuterii.Baza medalionu, mulina, wyszywanie.

Haft

Haft to metoda ozdabiania tkanin, a także filcu czy skóry poprzez wyszywanie na nich wzorów za pomocą nici (i dodatków takich jak koraliki czy cekiny). Historia haftu sięga czasów starożytnych. Mistrzami tej sztuki byli rdzenni Amerykanie, a także Chińczycy. Z czasem zaczęto korzystać z tamborków, które dziś są uważane za podstawowe narzędzie w hafciarstwie. Co ciekawe od połowy XIX wieku rozwija się maszynowa technologia haftująca, nie wyparła ona jednak klasycznego, ręcznego wyszywania. Wynika to nie tylko z tego, że haftowanie jest relaksującym hobby, ale także z niedoskonałości maszyn.

Biżuteria haftowana, koraliki, mulina

Biżuteria haftowana

Haftowana biżuteria daje wręcz niespodziewaną ilość kreatywnej swobody. Doświadczone artystki potrafią zaskoczyć nie tylko skomplikowaniem wyszytego wzoru i połączeniami barw, ale też teksturą uzyskaną z różnego rodzaju haftów. Co więcej, tworząc taką biżuterię, półfabrykaty ograniczają Cię znacznie mniej. Możesz dowolnie łączyć różne rodzaje nici, koraliki, zawieszki, a nawet wykorzystywać cekiny czy kaboszony.

Bogactwo wzorów, barw i struktur sprawia, że wyszywana biżuteria jest jedną z ciekawszych, przynajmniej w mojej opinii. Możesz z nią stworzyć dowolny obraz, a wykorzystując półfabrykaty, zamienisz go w broszkę, kolczyki, zawieszkę, przypinkę, brelok czy pierścionek. Biżuteria haftowana jest jednocześnie zachwycająco piękna, urocza i uniwersalna. Umożliwia perfekcyjną personalizację, co sprawia, że jest idealnym pomysłem na prezent dla kogoś lub siebie samej. Wyszywanie, biżuteria haftowana

Jak zrobić wyszywaną biżuterię

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z haftowaniem, pierwsze na liście będą oczywiście podstawowe zakupy. W większości przypadków niezbędny będzie tamborek, w którym umieścisz wybrane przez siebie tkaniny tak, aby były one napięte i łatwiej się je wyszywało. Oczywiście do drobnej biżuterii idealne będą miniaturowe tamborki. Przydadzą się także niewielkie, lecz ostre nożyczki, na przykład jubilerskie, igły do haftu i oczywiście mulina.

Do tworzenia wzorów doskonale sprawdzą się rozpuszczalne w wodzie tkaniny i mazaki. Jeśli zamierzasz łączyć w swojej biżuterii koraliki lub cekiny, przydadzą Ci się także klasyczne nici lub nici do biżuterii i cieńsze igły.
Nie możemy zapomnieć też o tkaninie, popularne są płótna lniane i bawełniane.

W wielu przypadkach przyda się także mocny klej, my oczywiście polecamy sprawdzony w wielu przypadkach F 6000. W zależności od wybranego przez Ciebie projektu możesz potrzebować różnych półfabrykatów do biżuterii. Świetnym przykładem są ramki do żywicy, oprawy do kaboszonów, łańcuszki, bigle, bazy do kolczyków, kółka montażowe i bazy do broszek i przypinek. Jak pisałam wcześniej, haftowana biżuteria daje mnóstwo możliwości, dlatego też zakupy do jej wykonania są nieco nieprzewidywalne.Tamborek, mulina, wyszywanie w biżuterii

Haftowanie biżuterii

Oczywiście, gdy masz już wszystko, czego potrzebujesz do swojego projektu, możesz zacząć prawdziwą zabawę. Upewnij się, że wielkość wyszywanego przez Ciebie wzoru jest zgodna z rozmiarami półfabrykatów. Umieść tkaninę w tamborku i zabezpiecz ją tak, aby była napięta, a następnie narysuj na niej szkic Twojego wzoru lub przyczep do niej rozpuszczalną w wodzie tkaninę z rysunkiem. Możesz zabezpieczyć ją dodatkowo prostym ściegiem, aby na pewno się przesunęła podczas wyszywania.

Następnie stwórz swój wzór zgodnie z planem, a następnie namocz haft kilkanaście minut w letniej wodzie, aby pozbyć się rozpuszczalnych markerów lub tkaniny. Mokrą tkaninę osusz delikatnie ręcznikiem, a następnie pozostaw ją do wyschnięcia na płasko. Na samym końcu możesz zabezpieczyć haf impregnatem i oczywiście dokończ swój projekt biżuteryjny!

Pomysły na wyszywane akcesoria

Na naszej Pinterest’owej tablicy znajdziesz kilkaset inspiracji na wyszywane akcesoria. Starałam się zachować w nich różnorodność stylu, rozmiaru i poziomu trudności tak, aby skorzystała z niego każda z naszych czytelniczek, niezależnie od możliwości i gustu. A jeśli jeszcze nie przekonałaś się, że haftowana biżuteria jest naprawdę świetna, oto kilka propozycji, które wpadły mi w oko.Przypinka do kołnierzyka, wyszywanie, broszka

Gwiezdne przypinki

Takie przypinki możesz nosić nie tylko przy koszuli, ale także na spodniach, kurtkach czy płóciennych torbach i plecakach. Aby je zrobić, wyhaftuj niewielki wzór na tkaninie takie gwiezdne hafty możesz dodatkowo ozdobić małymi koralikami Toho lub perełkami. W kolejnym kroku wytnij ją z marginesem, a następnie oblecz nim kaboszon (np. drewniany, rozmiar mniejszy od oprawy, aby zostawić miejsce na materiał) lub kawałek grubego filcu.

Zszyj ze sobą brzeg haftu po spodniej wierzchni kaboszonu tak, aby materiał się nie przesuwał. Postaraj się, aby połączona tkanina była jak najbardziej płaska. Następnie krokiem jest wklejenie kaboszonu w oprawę przypinki przy pomocy kleju F 6000. Dobrym pomysłem jest przyciśnięcie kaboszonu do oprawy, na przykład przy pomocy klamerek i pozostawienie ich aż do wyschnięcia kleju i gotowe!kolczyki diy, wyszywane na organzie

Przejrzyste kolczyki

W tych kolczykach zakochałam się od razu i uważam, że są absolutnie wyjątkowe i ultralekkie. W tym przypadku przydadzą się nici cieńsze niż standardowa mulina i koraliki Miyuki. Aby je stworzyć, wyhaftuj wzór na organzie zamiast standardowej tkaniny, a następnie przyszyj ją skrupulatnie do ramki do żywicy lub bazy kolczyka. Bazę możesz zawiesić bezpośrednio z bigla lub na dłuższym łańcuszku. Dodatkowo możesz uzupełnić je zawieszką z koralikiem lub eleganckim chwostem.Geometryczne bazy do kaboszonów

Prostokątne wisiorki

Zadziwiłam się jak bardzo połączenie geometrycznych prostych opraw na kaboszony z miękkim, kwiatowym haftem mi się spodobał. Prawdopodobnie kontrast tych dwóch światów czyni tę biżuterię szczególnie urokliwą. Aby ją zrobić, wytnij kawałek filcu wielkości nieco mniejszej niż miejsce na kaboszon w wybranej przez Ciebie bazy. Następnie obrysuj jego kontur na materiale umieszczonym w tamborku, używając zmywalnych mazaków. Wewnątrz narysowanego konturu stwórz szkic swojego haftu i stwórz go.

Na koniec oblecz filc tkaniną z haftem i odetnij zbędny materiał i przyszyj tkaninę do filcu. Na koniec przyklej filc do kaboszonu za pomocą kleju F 6000. Możesz przycisnąć filc przez kilkanaście godzin, aby mieć pewność, że dobrze przykleił się do bazy.Haftowany pasek do zegarka

Kwieciste zegarki

Paski do zegarków już od jakiegoś czasu traktowane są nie tylko jako element konstrukcyjny, ale i ozdobny. Z łatwością możesz znaleźć zegarki z paskami przypominającymi satynowe gumki do włosów czy kolorowe plecionki. Co ciekawe, piękny pasek do zegarka możesz także stworzyć sama. Potrzebować będziesz koperty zegarka, która umożliwi Ci zaczepienie tkaniny, dwóch kawałków dość grubej i mocnej tkaniny, szerokich łapaczek, elementów zapięcia i oczywiście sprzętu hafciarskiego.

Oba kawałki tkanin powinny być równej długości, takiej, abyś mogła je złożyć na pół. Zacznij od wyhaftowania połowy każdego paska, a następnie przewlecz je przez kopertę zegarka. Końcówki tkaniny złóż ze sobą równo i złap je łapaczką, a następnie ją zaciśnij. Gdy doczepisz do nich zapięcia za pomocą kółek montażowych Twój wyjątkowy zegarek będzie gotowy.opaska na włosy, koraliki

Skrzące opaski na włosy

Opaski na włosy są tej jesieni i zimy prawdziwym hitem. Popularne są materiałowe, dość wysokie opaski, które kupisz za kilkanaście złotych. Możesz je zmienić w prawdziwe cuda, jednakże nie obędzie się bez pracy. Tym razem zamiast haftowania muliną wykorzystasz drobne, fasetowane koraliki szklane i nici jubilerskie. Przyszyj różnobarwne koraliki jeden obok drugiego. Zapewniam Cię, że gdy wyjdziesz w takiej opasce na słońce będzie ona obłędnie lśnić.

I jak zakochałaś się już w haftowanych akcesoriach, czy zaglądasz na naszą tablicę?

Odkrywaj świat biżuterii, mody i rękodzieła w kolejnych postach!

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. BARBARA

    Ciekawy artykuł. Dziękuję. Piękne zdjęcia. Lubię wyszywać. Filc to mój ulubiony materiał. Tworzę z niego dużo. kocham kordonki, muliny. Filcu, kordonków brak w ofercie Manzuko, z tego co wiem a szkoda.

Dodaj komentarz