Makramowy kwietnik z drewnianymi koralikami

Kwietnik z makramy ozdobiony drewnianymi koralikami!🌸

Makramowy kwietnik jest zdecydowanie jednym z większych pomysłów na DIY jaki przyszło mi opisywać na tym blogu. Jednakże powoli odchodząc od letnich pomysłów na kolorowe bransoletki, przechodzimy w czas tworzenia kreatywnych projektów podczas jesiennych wieczorów. Dlatego też we współpracy z Makramaija stworzyłyśmy dla Ciebie ten tutorial. Wydaje mi się, że taki kwietnik jest idealnym początkiem jesiennego tworzenia i mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu.Makrama, kwietnik, zaplatanie, koraliki

Makramowy kwietnik — co jest niezbędne

Do stworzenia makramowego kwietnika naturalnie przyda się nam sznurek. W naszym tutorialu użyłyśmy po sześć kawałków 5 mm sznurka. Sznurki w naturalnym kolorze miały długość 3 metrów, a te różowy 3,5 metra. Oczywiście możesz stworzyć monochromatyczny kwietnik lub wybrać inne kolory niż my, pamiętaj jednak, że sznurki o długości 3,5 m będą dominującą barwą w tym projekcie.

Poza tymi sznurkami przydadzą się dwa cieńsze sznurki o długości około metra. Dodatkowo niezbędne będą nożyczki, patyk, na którym stworzymy nasz projekt, my użyłyśmy kija o długości 27 cm. Ostatnim produktem są drewniane koraliki z dużą dziurką o średnicy 16 mm.

Kij do makramy, rękodzięło
https://zglowawsznurkach.pl/2021/03/25/jak-przygotowac-kije-do-makramy/?

Jak przygotować patyk do makramy

Kij do makramy możesz oczywiście kupić już za kilka złotych. Jednakże większość miłośniczek rękodzieła preferuje samodzielne zdobycie patyka i przygotowanie go do makramowych projektów. Oczywiście sam proces może być dodatkową zabawą, a taki nieregularny, znaleziony patyk nada pracy trochę więcej charakteru.

Idealne patyki do makramy możesz znaleźć podczas spaceru brzegiem morza. Takie kije są nie tylko oczyszczone, ale najczęściej są już wyszlifowane, wybielone i zakonserwowane, co z pewnością oszczędzi Ci zachodu.

Jednakże jeśli nie masz dostępu do morza, krótki spacer w pobliskim parku czy lesie powinien być wystarczający. Skup swoje poszukiwania na patykach bez kory, bez białego nalotu (pleśni) czy zielonej narośli (mchu i porostów). Odradzam też pięknie żłobione patyki, te wzorku stworzone zostały przez drewnojady, które albo wciąż żyją w środku kija, albo znacząco osłabiły jego strukturę.

Zdobyty kij umyj go w ciepłej wodzie, używając gąbki. Po osuszeniu kija oszlifuj go papierem ściernym, a w razie większych zgrubień wykorzystaj nożyk lub szlifierkę. Następnie czysty i wyszlifowany kij pozostaw do kompletnego wyschnięcia. Tak przygotowany kij możesz wykorzystać w swojej makramie, jeśli kolor naturalnego drewna nie pasuje do Twojego pomysłu, możesz wykorzystać olej lub lakier do drewna.

kwiatek, makrama, kij, zaplatanie, rękodzieło

Tworzenie makramowego kwietnika

Jako że jest to na naszym blogu pierwszy makramowy tutorial, mam nadzieję, że spełni on Twoje oczekiwania. Jeśli czytasz nasze posty regularnie, z pewnością wiesz, że zaplatanie nie jest moją mocną stroną. Zrobię jednak co w mojej mocy, aby jak najlepiej opisać cały proces. Oczywiście zachęcam do analizowania naszych materiałów graficznych i filmowych, które z pewnością ułatwią stworzenie makramowego kwietnika.kij do makramy

Zamocowanie sznurków i kija

Zaczynamy od zamocowania patyka w miejscu, w którym wygodnie będzie nam na nim zaplatać (np. do stojaka na ubrania), w tym celu wykorzystamy jeden z naszych cieńszych sznurków. Następnie przywiązujemy wszystkie sznurki do patyka w trzech kolumnach. W każdej z nich znajdą się 2 sznurki różowe otoczone sznurkami w kolorze naturalnym.

W takich projektach kolor niedominujący zawsze powinien znaleźć się „na zewnątrz” danego sektora. Mocowanie sznurków jest dość proste, wystarczy złożyć je na pół i końcówki przepleść przez powstałą pętlę tak, aby jej wierzchołek znalazł się z przodu patyka.makrama, koraliki drewniane

Makramowy kwietnik — wyplatanie

Zaczynamy zaplatanie od węzła prostego płaskiego, który będzie jednym z naszych podstawowych węzłów. Drugim węzłem jest węzeł żebrowany skośny, który w naszym przypadku jest podwójny i zaplatamy go od prawej, a później od lewej strony i zawiązujemy na środku. Całość powtarzamy, a gdy nasza makrama stworzy symetryczny X, nadchodzi czas na dodanie koralika. Zakładamy go na dwa środkowe sznurki i kontynuujemy zaplatanie węzła żebrowego. Warto kontrolować odległości między sznurkami i siłę ich zaciskania, szczególnie jeśli zależy nam na perfekcyjnie symetrycznej pracy. W tym celu możesz użyć miary krawieckiej lub suwmiarki.

To samo powtarzamy w każdym z naszych trzech sektorów. Jedyną różnicą jest biały splot łączący, w którym z lewej strony idzie on w lewo, z prawej w prawo (do wnętrza projektu), a w środkowej kolumnie wykorzystany został węzeł płaski. Ta propozycja sprawia, że projekt jest przyjemnie symetryczny dla oka, jednakże nie musisz postępować identycznie z naszym projektem.

W kolejnym etapie łączymy poszczególne sektory ze sobą, wykorzystując węzeł żebrowy i tworząc dwa sektory, w których dodamy kolejne koraliki. Cała dekoracyjna część naszego kwietnika powinna mieć około 15 cm długości.makrama, kolorowe sznurki

Tworzenie części doniczkowej

Teraz przyszedł czas na stworzenie koszyczka dla Twojej doniczki. Pozostawiamy około 20 cm sznurków niezaplecionych i zabieramy się do pracy. Krańcowe 2 sznurki z każdej strony pozostawiamy wolne, a kolejne sznurki będziemy zaplatać węzłem płaskim. Jeśli zależy Ci na kolorystycznej symetrii ,zacznij wyplatać lewą część makramy w prawą stronę i prawą część w stronę lewą. Jeśli tworzysz makramę monochromatyczną, ta uwaga Cię nie dotyczy.

Łączymy sznurki węzłem płaskim na tej samej wysokości sznurków, tak aby stworzyć koszyczek na naszą doniczkę. Drugi węzeł płaski wiążemy mniej więcej 7 cm poniżej pierwszego, łącząc naszą płaską makramę w okrąg. Następnie bierzemy krótki sznurek i z jego jednego końca kilkucentymetrową pętlę, którą umieszczamy wzdłuż osi długiej naszego projektu. Pozostałą częścią sznurka obwiązujemy wszystkie sznurki wraz z naszą pętlą kilkukrotnie i ciasno. Gdy jesteśmy zadowolone z tego zakończenia, zawiązujemy węzeł rybacki i gotowe.

Jeśli chcesz, aby Twój makramowy kwietnik pomieścił mniejszą doniczkę, umieść zakończenie bliżej Twoich węzłów. Analogicznie dla większych doniczek zakończenie należy zrobić niżej. Oczywiście najlepiej jest przymierzyć doniczkę do kwietnika przed ostatecznym zakończeniem projektu.

Na koniec układamy swoje sznurki by leżały równo, sprawdzamy, czy doniczka wisi równo w naszym koszyczku, odcinamy nadmiar sznurków i gotowe!kwiaty, kwietniki, makrama 

Jak używać kwietnika

Makramowy kwietnik to idealna ekspozycja wszelkiego rodzaju pnącz takich jak bluszcz, epipremnum, paprocie i wiele innych. Co ciekawe, ziemia w takich wiszących doniczkach wysycha szybciej, niż w tych samych doniczkach umieszczonych na parapecie czy podłodze. Wszystkiemu winna jest większa temperatura powietrza w wyższych partiach pokoju. Dlatego warto pamiętać o częstszym podlewaniu lub zraszaniu rośliny. Jeśli będziesz ją zraszać wodą, postaraj się nie moczyć sznurków, co z pewnością przedłuży piękno Twojego kwietnika.

czyszczenie makramy
https://zglowawsznurkach.pl/2021/09/02/jak-czyscic-makramy/

Czyszczenie kwietnika z makramy  

Zanurzanie w wodzie naszej makramy, czy pranie jej nie jest najlepszym pomysłem. Nie tylko ryzykujemy zniszczenie naszych drewnianych koralików, ale także niekontrolowane skurczenie się lub rozluźnienie naszego kwietnika. Dlatego też, jeśli Twój kwietnik się zakurzy najlepiej wytrzepać z niego większość kurzu na dworze. Do doczyszczenia go możesz wykorzystać bardzo delikatnej szczotki lub pędzla albo wałka do ubrań czy taśmy malarskiej, do której przykleją się resztki kurzu.

Cały proces powstawania tego makramowego projektu możesz obejrzeć na filmiku. https://youtu.be/ycxYhpK8sxw

Nie zapomnij też znaleźć @Makramaija na Instagramie, na którym znajdziesz mnóstwo makramowych inspiracji!

Spodobał Ci się ten post? Sprawdź, co jeszcze możemy Ci zaoferować!

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz