Biżuteria Księżnej Diany, która inspiruje do dziś

Biżuteria księżnej Diany

Biżuteria Księżnej Diany zachwyca, inspiruje i kreuje trendy nawet dziś. Diana często nosiła zarówno swoją kolekcję, jak i wypożyczone z królewskiej kolekcji klejnoty. Niektóre z jej dodatków widzimy na jej synowych, inne sprzedano, przepadły bezpowrotnie. Niemniej, wiele jej dodatków możemy podziwiać na zdjęciach, lub podziwiać ich repliki w serialu The Crown. Przedstawiam więc dziesięć dodatków Księżnej Walii, które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę.

Biżuteria Księżnej Diany — Naszyjnik z literką D

Wisiorek z masywnym, złotym „D” Diana nosiła jeszcze jako przedszkolanka. Mówi się, że to najbardziej spersonalizowany dodatek, jaki miała Księżna i mimo tego, że wówczas była bardzo nieśmiała, to przykuwające oko „D” miało zaznaczać jej obecność, być manifestacją indywidualizmu. Po ślubie wisiorek ten pojawiał się na szyi Diany znacznie rzadziej, prawdopodobnie za sprawą dostępu do królewskich kolekcji biżuterii. Jednakże plotka głosi, że wciąż nosiła zawieszkę w domowym zaciszu.

Księżna Walii wyprzedziła trendy o kilka lat. Literę „D” nosiła na szyi, odkąd została nastolatką. Prawdopodobnie jej umiłowanie to wisiorka sprawiło, że noszenie zawieszek z inicjałami lub swoim imieniem stało się modne. Zresztą do dziś uważa się je za klasyczny wisiorek, szczególnie dla młodych dziewcząt.

Biżuteria Księżnej Diany — Pierścionek zaręczynowy

Diana i Karol zaręczyli się w lutym 1981 roku. Jej pierścionek składał się z 12-karatowego szafiru Cejlonu, otoczonego 14 diamentami. Całość osadzona została w białym złocie. Uważano go, za mało wyjątkowy, gdyż Diana wybrała go z dostępnej dla wszystkich kolekcji Garrarda, a nie kazała go wykonać na zamówienie. Co ciekawe, nosiła go nawet po rozwodzie z Karolem. 

Po śmierci Diany William i Harry mogli wybrać pamiątki po matce. Harry oryginalnie wybrał pierścionek zaręczynowy matki, jednakże po latach zamienił się z bratem, gdyż chciał, aby pierścionek został u kogoś, kto zasiądzie na tronie Anglii. Jesienią 2010 roku na wycieczce w Kenii książę William oświadczył się owym pierścionkiem Catherine Middleton, która do dziś nosi go, po niewielkich modyfikacjach.

Diana w szafirowym komplecie biżuterii

Biżuteria Księżnej Diany — Saudyjska, szafirowa biżuteria

Saudyjska biżuteria z szafirami to prezent ślubny od saudyjskiej rodziny królewskiej. Zestaw biżuterii z szafirami i diamentami miał być uzupełnieniem pierścionka zaręczynowego Diany. Oryginalnie w zestawie był zegarek, pierścionek, naszyjnik z dużym, birmańskim szafirem i kolczyki. Naszyjnik i kolczyk często nosiła, szczególnie w pierwszych latach małżeństwa. 

Jednakże prawdopodobnie najbardziej zapadał w pamięć projekt, który wymyśliła Diana. Kamienie z zegarka i pierścionka kazała wyjąć i stworzyć z nich swój ulubiony rodzaj naszyjnika, czyli choker. Klejnoty na tle błękitnej, aksamitnej wstążki pięknie prezentowały się na szyi księżnej. Co ciekawe, nosiła ten dodatek nie tylko jako naszyjnik, ale też opaskę na głowę.

Perłowa kolia z szafirami księżnej Diany

Biżuteria Księżnej Diany — Naszyjnik z perłami i szafirem

Słynny taniec Diany i Johna Travolty w Białym Domu w 1985 roku był pamiętny nie tylko ze względu na świetne ruchy tancerzy. Diana miała na sobie trudny do przeoczenia naszyjnik. Składał się on z siedmiu sznurów pereł z szafirowo-diamentowym zapięciem, które pierwotnie było broszką podarowaną Dianie przez Królową Matkę.

Naszyjnik ten Diana nosiła w czasie małżeństwa z księciem Karolem, jak i po nim. Być może najsłynniejsza chwila w tym naszyjniku to pamiętna noc w 1994 roku, gdy Diana włożyła słynną sukienkę zemsty po tym, jak jej mąż publicznie przyznał się do romansu z Camillą Parker Bowles.

Księżna Diana w Delhi Durbar Parure jako opasce

Biżuteria Księżnej Diany — Szmaragdowe dwa w jednym

Księżna Diana zdecydowanie lubiła modyfikacje i wielofunkcyjność swojej biżuterii. Wkrótce po ślubie Diana wypożyczyła z królewskiej kolekcji ozdoby pierwotnie należące do królowej Marii. Był to fragment szmaragdowo-diamentowej parury Delhi Durbar tworzonej na początku XX wieku. Księżna Walii wielokrotnie sięgała po ten dodatek, który nosiła jako choker, lub jako opaskę, szczególnie na wieczory, w których tańczyła z Karolem.

Diana nosząca zegarek Cartier Tank i pierścionek zaręczynowy

Biżuteria Księżnej Diany — Cartier Tank

Te klasyczne zegarki Cartiera z pewnością skradły serce Diany. Jeden z nich był całkowicie złoty, drugi miał złotą kopertę i czarny pasek wykonany ze skóry aligatora. Złoty zegarek został jej podarowany przez Ojca i nosiła go od 1996 roku. Po jej śmierci William wybrał go na pamiątkę, jednakże w wyniku zamiany trafił w ręce Harry’ego. Obecnie jego właścicielką jest Meghan Markle, która nosiła go wielokrotnie, w tym do sesji zdjęciowej w magazynie Times.

Pierścionek z akwamarynem na ręce księżnej Diany

Biżuteria Księżnej Diany — Pierścionek i bransoletka z akwamarynem

Pięciopasmowa bransoletka z pereł wysadzana złotem z dużym akwamarynem i zapięciem w kształcie diamentowego kwiatu była prezentem na powitanie w rodzinie królewskiej. Księżna nosiła ją bardzo często przez całe lata 80. Spekulowano, że zniszczyła bransoletkę, aby osadzić akwamaryn w pierścionku.

Jednakże pierścionek z akwamarynem Diana zamówiła w Asprey po rozwodzie z Karolem i kilkukrotnie nosiła go razem z bransoletką. Co ciekawe, nosiła go często z bransoletką wieczności. Niektórzy spekulują, że zestaw ten miał zastępować obrączkę ślubną i pierścionek zaręczynowy. Obecnie pierścionek z akwamarynem posiada Meghan Markle. Miała go na sobie podczas własnego przyjęcia weselnego w 2018 roku.

Biżuteria Księżnej Diany — Szmaragdowe kolczyki

Jako prezent na 22 urodziny Diany, Karol wybrał kolczyki ze szmaragdami i diamentami. Szmaragdy w kształcie gruszek zawieszone były na diamentowym łańcuszku oprawionym w platynę. Zostały wykonane na początku lat dwudziestych tak, aby pasowały do zestawu Delhi Durbar. Ten komplet biżuterii pierwotnie należał do królowej Marii, jednakże Diana często po niego sięgała, co wpłynęło na wybór Karola.

Pierścionek zaręczynowy i obrączka księżnej Diany

Biżuteria Księżnej Diany — Złota obrączka

Złoto, z którego wykonano obrączkę ślubną Diany, tradycyjnie pochodziło z jednej z ostatnich miękkich bryłek walijskiego złota. Ta sama bryłka posłużyła do wykonania obrączki królowej Elżbiety, księżniczki Małgorzaty, księżniczki Anny i innych czonkiń i członków rodziny królewskiej. Wnętrze obrączki miało wygrawerowany napis „Kocham Cię, Diano”.

Spodobał Ci się ten artykuł? Zobacz, czy kolejny też trafi w Twój gust!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz