Lata 80. w biżuterii — odkryj dodatki ery disco

Biżuteria lat 80.

Lata 80. kojarzą mi się z Madonną, dużą biżuterią i głośnymi kolorami. Mam wrażenie, że był to okres niezwykle odważnego podejścia do mody, makijażu i dodatków. Stylizacje z tamtych lat niekiedy rażą po oczach jaskrawymi kolorami. W tym poście zgłębimy wspólnie styl lat 80., dowiemy się jakie dodatki były najmodniejsze i jak możesz wykorzystać elementy ery disco we współczesnych stylizacjach.

Charakterystyka lat 80 

Kolory, energia, zabawa i odwaga to słowa kluczowe dla ery disco. Moda odzwierciedlała potrzebę buntu i zmiany. W Polsce wyrażano się ubiorem, często kolorowym i oryginalnym. Spodnie marchewki, dziś znane jako Mom jeans i za duże ubrania (oversize) dziś są bardzo popularne. Popularność dresów i legginsów w modzie również zawdzięczamy erze disco, mimo że dziś nosimy je w bardziej nowoczesnej odsłonie.

Kobiety w Polsce często sięgały po marynarki z szerokimi ramionami w męskim stylu, czy duże swetry. Dolna partia ciała była często optycznie zmniejszana. Pełne objętości tapirowane włosy i trwała dopełniały stylizację. Po przeciwnej stronie mamy nieśmiertelne ortalionowe dresy we wszystkich kolorach tęczy. Neonowe koszulki przeciwstawiały się burym swetrom. Szarość wynikała z braku dostępności kolorowych tkanin. Często więc Polki samodzielnie farbowały stonowane ubrania. Uważa się, że różnorodność barw, fasonów, stylów i dodatków osiągnęła w latach osiemdziesiątych swój szczyt. W tym poście postaram się skupić na akcesoriach, jednakże jeżeli nie masz pojęcia o ubraniach z tamtych czasów, serdecznie zachęcam Cię do zgłębienia tematu. Z pewnością zaskoczy Cię jak wiele obecni projektanci czerpią z ówczesnych trendów.

Duże kolczyki królowały w latach osiemdziesiątych

Lata 80 w biżuterii 

Jedną z kluczowych cech lat 80. było odkrycie indywidualności. Biżuteria przestała być modnym dodatkiem, a zaczęła być sposobem na wyrażenie siebie. Jedynie nieliczni mogli pozwolić sobie na drogą biżuterię ze złota czy drogocennych kamieni. Wykorzystanie nowych, przykuwających wzrok materiałów było więc nie tylko wyborem estetycznym, ale też ekonomicznym. Celem było sprostanie popytowi, który tworzyły kobiety szukające własnej tożsamości. Wraz z dołączaniem do siły roboczej, kobiety zyskiwały nową niezależność, co zdecydowanie odbiło się echem w modzie.

Kolczyki

Kolczyki z lat 80. były duże i dramatyczne. Duże koła były podstawą kolekcji kolczyków wielu dziewczyn. Moda ta z resztą przetrwała więcej niż jedną dekadę. Dzisiaj trend kolczyków kół wciąż jest obecny, jednakże z reguły sięgamy po mniejsze, lżejsze i bardziej praktyczne kółka. 

Popularne były także duże kolczyki w kształcie dysków, nieco przypominające guziki. Często bywały ciężkie, więc noszono je w postaci klipsów, a nie kolczyków. Pasowały one doskonale do eleganckich płaszczy, marynarek i garniturów, które również zyskały popularność w latach 80. Dominującym kolorem metalu było złoto, które uzupełniano sztucznymi kamieniami ozdobnymi i perłami. 

Pierścionki 

Pierścionki koktajlowe cieszyły się w tej dekadzie popularnością. Dostępne były w wielu stylach i rozmiarach. Stanowiły wyrazisty akcent, który uzupełniał resztę stylizacji. Noszono je niezależnie od pory dnia, by dodać sobie nieco pewności siebie. Pierścionki koktajlowe przez wiele lat symbolizowały bogactwo. Nawet wykonane z tańszych elementów dawały poczucie przynależności do elity.

Bransoletki 

Bransoletki lat 80. również były duże, przykuwające uwagę. Modne były nie tylko za duże, szerokie kajdany, ale też wiele cieńszych bransoletek noszonych na raz. Młodsze dziewczyny nosiły żelowe, neonowe bransoletki. Wśród młodzieży popularne były też własnoręcznie tkane lub wykonane z kolorowych koralików bransoletki przyjaźni. Ostatnim bransoletkowym trendem były bransoletki z zawieszkami, czy też charmsami. Ewoluowały one nieco i dziś modne są pod postacią bransoletek pandora, jednakże wciąż wiele osób sięga po tradycyjne zawieszki.

Naszyjniki w stylu lat 80.

Naszyjniki 

Wybór naszyjników wahał się od drobnych koralików po duże wisiory. Złote lub pozłacane naszyjniki były bardzo modne. Oprócz niego często sięgano po szkło kryształowe i szlifowane, a także kamienie naturalne. Noszono też długie sznury syntetycznych pereł we wszystkich kolorach tęczy. Naszyjniki niekiedy były wiązane w pęczki lub supły, lecz często swobodnie zwisały z szyi.

Madonna spopularyzowała też odważniejszą, ostrzejszą biżuterię. Nie tylko rozpoczęła modę na większe łańcuchy, ale też wprowadziła do trendów aspekt religijny. Zaczęto produkować biżuterię z krucyfiksami jako trend, a nie amulet. Z kolei Cyndi Lauper sięgała po radośniejsze, bardziej kolorowe dodatki. Barwne naszyjniki z koralików i geometryczne wzory w naszyjnikach były jej zasługą.

Broszki

Broszki przeszły odrodzenie w latach 80. Przez dłuższy czas uważano je za staromodne, jednakże przedostatnia dekada XX wieku dała im kolejną szansę. Broszki lat 80. były duże, odważne i kolorowe. Dodawały ubraniom charakteru. Dziś znów uważamy je za przeżytek, jednakże kto wie? Może za kilka lat broszki wrócą do łask mainstreamu?

Ikony lat osiemdziesiątych

Madonna skupiła uwagę całego świata w omawianej przeze mnie dekadzie. Kontrowersyjna gwiazda muzyki popularnej kreowała trendy na całym świecie. Ona wprowadziła religię do mody, co wówczas wywołało mnóstwo emocji. Sięgała po mocną, zdecydowaną biżuterię, jej ręce zdobiła niezliczona ilość bransoletek, a podejście do życia i świata inspirowało tłumy na całym świecie. 

Cindy Lauper ze swoimi rudymi, rozwianymi włosami i punkowym stylem wysyłała jasną wiadomość do świata. Nie obchodziło jej zdanie innych na jej temat, a ubiór był tylko kolejnym środkiem wyrazu. Uwielbiała kolorową biżuterię, nosiła kilkanaście sznurów sztucznych pereł na raz i często sięgała po podobną ilość bransoletek. Całość jej wyglądu uzupełniał odważny makijaż.

Księżna Diana to ikona stylu, która inspiruje do dziś. Była najczęściej fotografowaną kobietą lat 80. i 90. Często nosiła kamienie szlachetne i perły. Z odwagą wybierała duże kolczyki, które świetnie komponowały się z jej krótkimi włosami. Chokery z kolorowymi kamieniami często uzupełniały jej stylizacje wieczorowe. Na co dzień często nosiła naszyjnik z metalową literą D. Oczywiście rozkwitła wówczas moda na naszyjniki z literą swojego imienia, która dla niektórych trwa do dziś. 

Lata 80. w modzie współczesnej 

Jak pisałam, w obecnych trendach mamy mnóstwo inspiracji czerpanej z lat osiemdziesiątych. Należą do nich mom jeans, duże swetry, damskie marynarki w męskich krojach, a także wchodzące w trendy kolorowe polary, noszenie legginsów nie tylko na siłowni. Noszenie masywnych łańcuchów (które ja mocno kojarzę z włoskimi projektantami) na świecie wylansowała Madonna i trend ten wciąż jest bardzo obecny w naszej modzie. Jeansowe kurtki młodzież wygrzebuje z szaf rodziców i nosi z przyjemnością, a ramoneski czy zwierzęce wzory nigdy nie opuściły światowej klasyki.

Moda z lat osiemdziesiątych dla niektórych może wydawać się obciachowa, a dla innych jest symbolem nowego pokolenia. Przepakowane trendy sprzed czterdziestu lat młodzież z zachwytem traktuje jako nowości albo swego rodzaju wehikuł czasu pozwalający poczuć klimat młodości rodziców. Wszyscy z resztą wiemy, że trendy sprzed lat często wracają niczym bumerang. Wydaje im się, że po szale na lata dziewięćdziesiąte, przyszedł czas na trendy z ery szalonych barw, kontrastów i odważnej mody.

Ten post trafił w Twój gust? Przekonaj się, czy kolejny też to zrobi!

Możesz również polubić

2 komentarze

  1. Ela M.

    Już wiem, co chcę dostać od Mikołaja w tym roku 😀

  2. Monika Nowicka

    Świetny artykuł Karolina! Dla mnie głównym elementem charakterystycznym biżuterii lat osiemdziesiątych był nadmiar. Nie było miejsca na subtelność – im większa biżuteria, tym lepiej! Ogromne kolczyki wiszące do ramion, naszyjniki z dużymi kolorowymi kamieniami czy bransolety na całą długość przedramienia to tylko niektóre z przykładów, które definiowały ten okres. Biżuteria ta była bez wątpienia odważna i często rzucała się w oczy, ale właśnie to sprawiało, że noszenie jej było tak ekscytujące.

    Dlaczego lubię wracać do biżuterii z lat osiemdziesiątych? Powód jest prosty – dodaje ona charakteru i wyrazistości każdej stylizacji. W dzisiejszych czasach, gdzie minimalizm jest często dominującym trendem, biżuteria z lat osiemdziesiątych stanowi odświeżającą zmianę. Jej kolorowe i dynamiczne wzory są w stanie ożywić nawet najprostsze ubrania, nadając im niezwykłego blasku.

Dodaj komentarz