Biżuteria z wężem — znaczenie i przykłady biżuterii DIY

Biżuteria inspirowana wężami to jeden z rodzajów akcesoriów, który zdecydowanie wywołuje polaryzujące opinie. Jedni uwielbiają te zwierzęta i podziwiają ich piękno, podczas gdy druga część populacji odczuwa na myśl o nich lęk lub obrzydzenie. Węże symbolizują mnóstwo zarówno dobrych, jak i złych rzeczy i są bardzo głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Nie zamierzam Cię przekonywać do noszenia biżuterii z wężem, jednakże myślę, że warto poznać ich znaczenie. Być może przekonasz się też, że wężowa bransoletka lub kolczyki wcale nie są złe.

Znaczenie węży w religiach i kulturach świata

Wąż jest jednym z najbardziej uniwersalnych i wieloznacznych symboli w kulturach i religiach na całym świecie. W zależności od kontekstu i tradycji może symbolizować zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty życia. Poniżej znajdziesz kilka przykładów znaczenia węża. Niektóre z nich są ze sobą całkiem zgodne, inne wręcz przeciwne. W Chrześcijaństwie wąż to symbol zła i pokusy. To właśnie wąż nakłonił Ewę do zjedzenia zakazanego owocu. Podobnie jest w Judaizmie i Islamie, w których węże utożsamiane są ze złem i oszustwem.

Jednakże w Hinduizmie wąż to symbol mocy i ochrony. Często towarzyszą ważnym bogom takim jak Śiwa i Wisznu. Z kolei w Buddyzmie wąż jest istotą opiekuńczą. Jedna z opowieści opowiada o tym, że wąż osłania Buddę przed burzą podczas medytacji. W świątyniach często mają pełnić funkcje ochronne, podobnie jak w Hinduizmie.

W kulturze nordyckiej wąż symbolizuje najczęściej siły kosmosu i destrukcję. Jeden z mitycznych węży nordyckich odgrywa kluczową rolę w Ragnaroku, czyli końcu świata. Inny z kolei podgryza korzenie drzewa życia. Z kolei w starożytnej Grecji i Rzymie wąż kojarzony był z Asklepiosem, bogiem medycyny. Dodatkowo węże symbolizowały odrodzenie i mądrość. Kojarzone były też z równowagą i handlem, co symbolizowały dwa węże oplatające kaduceusz Hermesa. W Mezopotamii węże kojarzono z mądrością i nieśmiertelnością, a w Egipcie symbolizowały władzę i ochronę faraona, ale także chaos.

Węże w chińskim zodiaku

Nie ukrywam, że częściową inspiracją na stworzenie tego posta była informacja, że 29 stycznia tego roku zaczyna się Rok Drewnianego Węża. Ma on sprzyjać kreatywności, elastyczności i duchowemu rozwojowi. Według chińskiej astrologii Węże są inteligentne, filozoficzne i tajemnicze. Cechują się wdziękiem i determinacją, która niekiedy przechodzi w upór. Bywają także podejrzliwe. W chińskiej tradycji Węże symbolizują mądrość, intuicję i przemianę, ale także kojarzy się je z przebiegłością i zdradą. Jeśli ciekawi Cię, jakie kamienie pasują do zodiakalnych Węży, koniecznie zajrzyj na nasz post o minerałach w chińskim zodiaku.

Biżuteria inspirowana wężami

W naszym sklepie z koralikami znajdziesz mnóstwo półfabrykatów, które umożliwią Ci stworzenie wężowej biżuterii. Do najpopularniejszych z nich należą szyte rzemienie, których faktura przypomina skórę węża. Drugimi popularnymi produktami do tworzenia biżuterii z wężami są oczywiście zawieszki. Jednakże takie akcesoria możesz stworzyć z koralików, modeliny czy żywicy, o czym przekonasz się kontynuując lekturę.Pierścionek z drutu w kształcie węża

Pierścionek z drutu w kształcie węża

Do stworzenia pierwszej propozycji na wężową biżuterię potrzebny będzie Ci drut jubilerski o średnicy 10-12 mm, a także niewielki koralik w dowolnym kształcie i kolorze i wielofunkcyjne narzędzia jubilerskie. Odetnij około 20 cm drutu i złóż go na pół. Następnie w połowie drutu z pętli w kształcie litery U uformuj kształt głowy wybranego przez Ciebie węża.

Następnie zegnij drut tak, aby tworzył pierścionek oplatający Twój palec. Możesz użyć w tym celu miarki do pierścionków lub makiety palca stworzonej z folii aluminiowej. Na końcu węża zamontuj wybrany przez Ciebie koralik i zegnij go tak, aby końcówka drutu nie raniła Cię w palce. Możesz dodatkowo zabezpieczyć oplatając drut wokół ogona węża po zamontowaniu koralika.

Wężowa bransoletka z rzemienia

Druga inspiracja na biżuterię z wężem jest znacznie prostsza do zrobienia. Taką bransoletkę możesz nosić samą, jednakże najlepiej sprawdzi się ona w zestawie z innymi bransoletkami z rzemieni skórzanych i plecionych, a także z koralików z kamieni naturalnych lub szkła. Przyda Ci się rzemień szyty z fakturą wężowej skóry, klej F 6000, końcówki do wklejania i wybrane przez Ciebie zapięcie, a także kółeczka montażowe. Robiąc zakupy upewnij się, że średnic otworu końcówki pasuje do średnicy rzemienia.

Aby zrobić taką wężową bransoletkę, odetnij rzemień na płasko, a następnie umieść go w końcówce, w której znalazła się już kropla kleju F 6000. Dociśnij mocno rzemień i usuń nadmiar kleju, jeśli wypłynął z końcówki. Odczekaj, aż klej kompletnie zastygnie i przymocuj elementy zapięcia za pomocą kółeczek montażowych.Wisiorek z wężową skórą

Wisiorek z wężową skórą

Ten pomysł to nieco bardziej dosłowna interpretacja biżuterii z wężem. Jak zapewne wiesz, węże, gdy rosną zrzucają skórę, taką właśnie wężową wylinkę możesz zamknąć w naszyjniku. Można to zrobić na dwa sposoby: wykorzystując żywicę lub kaboszon szklany. Ja proponuję użyć kaboszonu i oprawy, szczególnie jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia z żywicą.

Wylinkę powinnaś wysuszyć na płasko, np. w książce pomiędzy kawałkami papieru do pieczenia, podobnie jak w przypadku roślin do zielników tworzonych w podstawówce. Poza skórą węża potrzeba będzie też baza do naszyjnika i pasujący do niej szklany kaboszon, a także klej F 6000. Naturalnie stworzony wisiorek możesz zawiesić na dowolnym łańcuszku, sznurku lub rzemieniu.

Wyschniętą wylinkę wytnij w kształt bazy, o 1-2 mm większy niż jej wnętrze. Następnie umieść na bazie kilka drobnych kropli kleju i przyklej wylinkę. Ostrożnie dociśnij ją, aby klej się rozprowadził równomiernie, uważając przy tym, aby nie uszkodzić skóry. Następnie po wyschnięciu kleju nałóż kilka jego kropel na podstawę kaboszonu i delikatnie umieść go w bazie. Gdy klej zastygnie, możesz dodać do wisiorka sznurek czy łańcuszek i go nosić.Kobiece wężowe kolczyki

Kobiece wężowe kolczyki

Ze wszystkich propozycji w tym poście, ta zdecydowanie wymaga największej ilości umiejętności i sprzętu. Potrzebne będą bazy do kolczyków i łączniki, a także kółeczka montażowe, którymi wszystko połączysz. Główny element tych wężowych kolczyków stworzysz z żywicy. W tym celu wlej żywicę do wężowej foremki i dodaj do niej płatki róży i złota. Następnie usuń wszystkie bąbelki delikatnie pukając w żywicę lub ogrzewając jej powierzchnię opalarką. Po zastygnięciu żywicy wyciągnij ją z foremki i stwórz w głowie węża otwór. Przyda się do tego specjalna wiertarka jubilerska. Następnie połącz węże z łącznikiem i bazą kolczyka za pomocą kółeczka montażowego, aby dokończyć kolczyki.Kolczyk z nausznicą w kształcie węża z modeliny

Kolczyk z nausznicą w kształcie węża z modeliny

Modelina, czy też masa termoutwardzalna daje nieograniczone możliwości tworzenia akcesoriów. Jeśli tylko masz odpowiednie zdolności manualne i cierpliwość, możesz stworzyć z niej prawdziwe dzieła sztuki. W tej propozycji przedstawiam Ci kolczyk, który jest jednocześnie nausznicą. Do jego stworzenia potrzebna będzie masa termoutwardzalna, a także baza kolczyka sztyftu z zatyczką. Przyda się także nóż lub zaostrzone narzędzie, którym stworzysz strukturę wężowej skóry.

Rozpocznij od rozgrzania i uformowania modeliny w kształt węża, wkomponowując w niego bazę do kolczyka i metalowy baranek. Po uformowaniu kształtu możesz odczekać aż modelina nieco się ochłodzi, zanim przystąpisz do tworzenia struktury węża (możesz ją także namalować po wypaleniu, jeśli taka jest Twoja preferencja). Schłodzona modelina będzie się mniej odkształcać, dzięki temu kolczyk powinien zachować swój kształt. Pamiętaj, że wąż nieco się skurczy podczas wypiekania, warto uwzględnić to w jego kształcie. Gdy będziesz zadowolona z efektów swojej pracy, wypiecz ją zgodnie z instrukcją producenta. Po wypieczeniu i schłodzeniu kolczyka możesz zacząć go nosić.Wężowa bransoletka na udo

Wężowa bransoletka na udo

Taka opaska na nogę to zdecydowanie niekonwencjonalny dodatek, który z pewnością przykuje uwagę. Sprawdzi się nie tylko w zestawieniu z sukienkami mini, ale także z długimi sukienkami z rozcięciem. Aby ją zrobić potrzebna będzie Ci prosta podwiązka, a także łańcuszek, kółeczka montażowe i zawieszka. Rozpocznij od stworzenia dwóch elementów łącznikowych tej samej długości. Na jednym końcu doczep małe kółko montażowe, następnie 2-3 cm łańcuszka, większe kółeczko, ponownie łańcuszek i na koniec większe kółko. Doczep oba te elementy do podwiązki z jej przeciwległych stron za pomocą mniejszego kółeczka montażowego.

Następnie ubierz podwiązkę i sprawdź, jaką długość łańcuszka chcesz wykorzystać. Odetnij kawałki łańcuszka i po zdjęciu podwiązki zamontuj je do większych kółeczek montażowych. Na koniec doczep wężową zawieszkę na krótkim łańcuszku do skrajnego kółeczka. Zwróć uwagę na to, aby tył zawieszki by skierowany do wnętrza podwiązki.

Co teraz sądzisz o biżuterii z wężem? Czy znając ich symbolikę i nasze przykłady na biżuterię inspirowaną wężami nabrałaś do nich nieco sympatii? A może wciąż uważasz, że wężowe kolczyki czy bransoletki nie mogą być piękne? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod postem! A jeśli zakochałaś się w wężach i czujesz niedosyt inspiracji biżuterii z nimi, zapraszam Cię na przygotowaną przez nas pinterestową tablicę z dziesiątkami pomysłów na akcesoria DIY z tymi gadami.

You Might Also Like

Zostaw komentarz