Kamienie, a chińskie znaki zodiaku

Minerały odpowiadające chińskim znakom zodiaku

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku dopasowane zostały podobnie jak kamienie do klasycznych znaków zodiaku. Nie powinno nas to dziwić, gdyż tradycja łączenia minerałów z datą urodzin występuje w różnych kulturach na całym świecie. Dlatego też możesz znaleźć kamień dopasowany do zodiaku, miesiąca urodzenia, a nawet dnia tygodnia! W tym poście poznasz teorie i wierzenia otaczające chiński zodiak i minerały. 

Chiński zodiak 

Chińskim zodiakiem możemy określić schemat oparty na kalendarzu księżycowym, który przypisuje zwierzę i jego atrybuty dla każdego roku w dwunastu cyklach. Warto pamiętać, że co roku czas przypisywany zwierzętom jest nieco odmienny. W chińskiej astrologii znaki zwierząt reprezentują sposób, w jaki inni nas postrzegają, ale też przypisują cechy takie jak kompatybilność z innymi znakami. Na podstawie zwierzęcia można określić jeden z elementów natury, czy przeważa yin, czy yang i wiele innych cech, które mają opisywać daną osobę.

Wymienić można dwanaścioro zwierząt, do których umownie zalicza się smoka. Każdy rok zaczyna się od szczura, potem jest Wół, Tygrys, Królik, Smok, Wąż, Koń, Koza, Małpa, Kogut, Pies i Świnia. Co ciekawe, powszechnie uważa się, że zwierzęta przypisywane są do roku, jednakże istnieją znaki przypisywane do miesiąca (zwierzęta wewnętrzne), dnia (zwierzęta prawdziwe), a nawet godzin (tajne zwierzęta).

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Szczur

Zodiakalne szczury są określane jako bystre i zaradne. Co więcej, są wszechstronne, a ich inteligencję uzupełnia miłe usposobienie. Dzięki temu, że są czarujące, łatwo im przekonać innych do swoich poglądów. Zodiakalne szczury są przypisane diamentom, ametystom i szmaragdom. Diamenty mają przynosić szczęście i zdrowie. Ametysty z kolei mają dodać wytrzymałości, a szmaragdy powinny chronić przed nieprzyjemnymi zdarzeniami.

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Wół 

Woły opisywane są jako cierpliwe, ale też uparte. Charakteryzują się niezawodnością, determinacją i siłą. Co więcej, uważa się je niekiedy za konserwatywne, lecz bardzo miłe. Dopasowano do nich szmaragdy, lapis lazuli i różowy kwarc. Szmaragd ma poprawić samoocenę i podnieść poczucie własnej wartości. Różowy kwarc ma wołom przynosić szczęście, a lapis ułatwić połączenie z własnym wnętrzem. 

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Tygrys 

Tygrysy ku niczyjemu zdziwieniu charakteryzować ma odwaga. Uważa się je też za osoby emocjonalne i autorytarne, ale także emanujące pewnością siebie. Ich żądzę ekstremalnych wrażeń uzupełnia swego rodzaju magnetyzm. Niestety niekiedy mogą wydawać się aroganckie lub egoistyczne. Szczęśliwymi kamieniami dla zodiakalnych tygrysów są agaty, turmaliny i cytryny. Agat podobno ma uzdrawiać, turmalin ułatwiać skupienie, a cytryn podobno poprawia nastrój.

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Królik 

Zodiakalne króliki to artystyczne i romantyczne dusze. Charakteryzuje je wrażliwość, życzliwość i nieśmiałość. Są też szczere, przez co bywają krytyczne. Mimo to króliki często cieszą się popularnością. Wybrane kamienie dla królików to kamień księżycowy, oliwin, a także perły. Morskie klejnoty dodają mądrości, podczas gdy kamień księżycowy oczyszcza umysł. Oliwiny podobno są przydatne w kojeniu nerwów.

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Smok 

Smoki są egocentryczne, ale też hojne. Ich perfekcjonizm gryzie się z brakiem cierpliwości i energicznością. Ich inteligencja w połączeniu z charyzmą czyni smoki duszami towarzystwa. Noszenie rubinów ma promować szczodrość smoków. Dodatkowo tygrysie oko ułatwia intuicyjność, a noszenie topazów oczyszcza umysł.

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Wąż 

Spryt, wyrachowanie i zazdrość należą do cech węży. Na szczęście chińskie węże są także mądre, ciekawe, urocze i towarzyskie. Te sprzeczności łączą się w nich w jedną, harmonijną całość. Kamieniami dla urodzonych pod znakiem węża są szafir, ametyst i karneol. Szafiry mają podnosić na duchu, podczas gdy ametyst zmniejsza stres. Karneol ma zwiększać poczucie własnej wartości.

Kamienie zodiakalne

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Koń 

Konie to niezależne, nieco kapryśne, ale na ogół entuzjastyczne osoby. Bywają niecierpliwe i często uwielbiają podróżować. Zodiakalne konie należą do osób pełnych energii, którym niekiedy nie po drodze z odpowiedzialnością. Pasującymi do nich kamieniami są opale, oliwiny i jadeity. Opale promują kreatywność, oliwiny ułatwiają spełnianie życzeń. Jadeity przydają się koniom, do rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Koza 

Kozy opisywane są jako wyluzowane, wesołe i empatyczne istoty. Niestety do ich cech należy też brak organizacji, impulsywność i lenistwo, które na szczęście cichnie w cieniu kreatywności. Kamienie dedykowane zodiakalnym kozom to onyks, czarne perły i granaty. Onyks ma ułatwiać odkrywanie własnych zdolności. Natomiast perły równoważą nastrój, a granaty zmniejszają próżność kóz.

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Małpa 

Małpy opisywane są jako optymistyczne i towarzyskie. Ich inteligencję uzupełnia optymizm i chęć zabawy. Jednakże niepokój może wzbudzać nieprzewidywalność i zmienność zodiakalnych małp. Polecanymi kamieniami dla tych zwierząt jest turkus wraz z kwarcem i topazem. Turkusy mają równoważyć temperament, podczas gdy topaz uspokaja, a kwarc ułatwia osiągnięcie wewnętrznej jedności.

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Kogut

Koguty to żądne przygód i zabawy, lojalne zwierzęta. Niestety często kłócą się z innymi i uwielbiają się przechwalać. Ich spostrzegawczość nie zawsze jest mile widziana. Jednakże często działają charytatywnie, przez co łatwo wybaczyć im niedoskonałości. Obsydian, granat i szafir to klejnoty polecane kogutom. Obsydiany zwiększają elastyczność, granaty ocieplają relacje społeczne, a szafir dodaje intuicji, której kogutom nierzadko brakuje.

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Pies

Zodiakalne psy to osoby pomocne, ciepłe i godne zaufania. Ich bezinteresowność i życzliwość ułatwiają im zjednanie sobie przychylności. Psy bywają pesymistyczne, przez to niespokojne, jednakże pozytywne emocje, które od nich płyną, doskonale to równoważą. Kamieniami doskonałymi dla psów są ametysty, hematyty i bursztyny. Ametyst ułatwia dostosowanie się do zmian, bursztyn ma leczyć emocjonalne rany, a hematyt zmniejsza błędne przekonanie o własnej nieomylności.

Kamienie, a chińskie znaki zodiaku — Świnia

Ostatnim już znakiem jest świnia. Osoby urodzone w roku świni charakteryzuje troska i hojność, mimo materialistycznych zapędów. Są one lękliwe, lecz towarzyskie. Do ich najlepszych cech należy inteligencja i bezwarunkowa miłość dla bliskich, a także tolerowanie ich nie najlepszych zachowań. Kamienie polecane świniom to heliotrop, akwamaryn i opal. Heliotrop ma stabilizować emocje, podczas gdy akwamaryn zwiększa uwagę. Opal natomiast chroni przed wszelkimi uzależnieniami.

W obecnym świecie niewiele osób wierzy w horoskopy, tak jak czyniono to kiedyś. Dziś często traktujemy je jak rozrywkę albo element kultury, a nie jako trafny sposób na przewidywanie przyszłości, czy cech człowieka. Jednakże niektórzy chętnie sięgają po dodatkowe znaczenie biżuterii, czy prezentów. Dzięki temu symbolizmowi nadają większą wartość dodatkom, nawet jeżeli nie wierzą w magiczne zdolności kamieni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj kolejny!

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. Sebastian VD

    Fajny artykuł odróżniający się na tle podobnych w internecie. Dzięki niemu zainteresowałem się tematem i zdecydowanie przeczytam u Ciebie więcej wpisów. Coś czuje, że nie będę tego żałował 🙂

Dodaj komentarz