Ceylon, metalic, duracoat — co znaczą
Ceylon, metalic, duracoat i inne określenia to rodzaje wykończeń w niezwykle popularnych koralikach Miyuki. Na naszym blogu znajdziesz napisane wcześniej posty, w których wyjaśniamy jak rozumieć rozmiary tych japońskich koralików, a także, w jakich kształtach je znajdziesz. W tym wpisie dowiesz się, jakich wykończeń możesz spodziewać się na koralikach Miyuki, a także poznasz ich trwałość, dzięki czemu lepiej dobierzesz koraliki do swojego kolejnego projektu.
Transparent
Transparentne koraliki są przezroczyste, niekiedy przypominają przejrzystość kryształów. Kolor tych koralików jest bardzo trwały, gdyż całe szkło, z którego się składa, jest tej samej barwy. Transparentne koraliki Miyuki są odporne na działanie światła słonecznego, nie zniszczy ich suszarka automatyczna, tarcie czy kwaśne pH naszej skóry. Są idealne do wykorzystywania w odzieży, a także jako surowiec do tworzenia biżuterii łatwej w utrzymaniu.
Silver Lined
Jak wskazuje ich nazwa, otwór tych koralików wyścielony jest srebrem. Srebro przebijające od wnętrza koralika nadaje mu ciekawy efekt. Według producenta koraliki te są dość trwałe, jednakże wraz z upływem czasu srebro może zżółknąć lub się odbarwić. Warto pamiętać, że trwałość wyścielającego koralik srebra zależy od tego, jak go wykorzystamy. Im więcej wewnętrznego tarcia doświadczy srebro, tym cieńsza będzie jego warstwa, a z czasem może zniknąć całkowicie.
Luster
Seria luster to koraliki o przejrzystej, połyskliwej powłoce. Ich miękki blask przypomina nieco naturalną świetlistość pereł. Są to jedne z najtrwalszych koralików Miyuki, producent zapewnia, że w normalnym użytkowaniu tych koralików nie powinnaś mieć żadnych problemów. Oznacza to, że ich kolor powinien być niezmienny, nawet gdy Twoje akcesoria doświadczą słońca, będą często noszone lub wrzucisz je do pralki.
Glazed Luster
Nazwę tego wykończenia możemy przetłumaczyć jako glazurowany połysk. Przypomina ono viralowe, perłowe paznokcie Hailey Bieber czy lukrowaną powierzchnię pączka. To kolejne bardzo wytrzymałe wykończenie, które powinno zachować nienaganny wygląd podczas użytkowania. Koraliki tego typu wspaniale sprawdzą się w pastelowych, dziewczęcych i delikatnych projektach.
Rainbow (AB)
AB to popularna nazwa tęczowego wykończenia, które niekiedy określane jest mianem efektu benzyny. Skrót AB pochodzi od Aurora borealis, czyli nazwy na zorzę polarną. Kolory, które błyszczą na koraliku, zmieniają się w zależności od kąta padania światła. Ich trwałość potrafi pozytywnie zaskoczyć. Te tęczowe koraliki nie powinny zmienić swoich urzekających właściwości podczas standardowego używania.
Gold Luster
Złocisty połysk to cieplejsza odmiana pączkowego, glazurowanego blasku opisywanego wyżej. Złoty połysk jest jednak znacznie mniej trwały od poprzednich, błyszczących powierzchni. Kolory koralików mogą blednąć pod wpływem czynników środowiskowych. Co więcej, częste pocieranie o powierzchnię koralików, czy kontakt z chemikaliami codziennego użytku może pozbawić koralik jego połyskującej warstwy.
Color Lined
Zewnętrzna część tych koralików jest przejrzysta, podczas gdy ich wnętrze to kolorowe szkło. Barwa większości tych koralików jest bardzo trwała, jednakże niektóre z nich mogą blednąć pod wpływem promieniowania UV. Co więcej, warto unikać tych koralików, jeżeli pracujesz z różnego rodzaju rozpuszczalnikami — mogą one zmienić kolor koralików!
Ceylon
Koraliki Ceylon to jedne z najpopularniejszych rodzajów Miyuki. Są to przezroczyste, połyskujące koraliki, które łączą właściwości odmiany Luster i Color Lined. Oznacza to, że przejrzyste, połyskujące koraliki są od wewnętrznej strony wypełnione warstwą koloru. To przejściowa propozycja między koralikami transparentnymi i nieprzejrzystymi o pięknym blasku, nienagannej jakości i trwałości. Nic dziwnego, że są tak popularne!
Glass Enamel
Powierzchnia szklanej emalii to kolejna połyskująca odmiana tych szklanych koralików. Znajdziesz ją w jaśniejszych, często pastelowych kolorach nieprzejrzystych Miyuki. Jej blask jest nieco mniej intensywny w porównaniu do powłoki Luster, wygląda nieco, jakby w składzie emalii znajdowały się sproszkowane perły. Koraliki te także należą do trwałych odmian Miyuki.
Frost
Koraliki mrożone mają matową, lekko chropowatą powierzchnię. Najczęściej występują w wersjach nieprzezroczystych koralików. Co ciekawe, niekiedy znajdziesz je w połączeniu z innymi rodzajami powierzchni, przykładowo z tęczową powłoką. Koraliki mrożone są bardzo trwałe i według producenta nie zmieniają się w trakcie użytkowania.
Dyed color
Powierzchnia tych koralików jest farbowana, jednakże nie są one pokryte glazurą. Są to dość nietrwałe koraliki, a producent zaleca ostrożność podczas korzystania z nich. Niektóre kolory mogą łatwo się ścierać lub blednąć pod wpływem promieni słonecznych.
Silk
Jedwabne wykończenie koralików osiągane jest poprzez wymieszanie w ich powierzchnię licznych, drobnych bąbelków powietrza. Satynowa powierzchnia tych półfabrykatów pozostaje niezmienna, jednakże producent ostrzega, że mogą być nieco delikatniejsze przez powietrze uwięzione w ich strukturze. Dlatego warto zarezerwować wykonaną z nich biżuterię na specjalne wyjścia.
Opaque
Czyli nieprzejrzyste, klasyczne, kolorowe koraliki szklane. Saturacja ich koloru jest tak duża, że nie sposób zobaczyć koloru nitki, na którą zostały nawleczone. To podstawowe, trwałe i niezawodne półfabrykaty.
Metallic
Metaliczne wykończenie koralików jest podobne do tych glazurowanych, lecz różni się odcieniem powłoki. Koraliki te są trwałe i nie zagrażają im promienie słoneczne czy tarcie. Swoją wytrzymałość zawdzięczają wielokrotnemu suszeniu i utrwalaniu warstwy zewnętrznej.
Galvanized
Galwanizowane koraliki Miyuki są najczęściej platerowane srebrem. Warto zauważyć, że nie są one glazurowane, co warunkuje ostrożne traktowanie. Z czasem srebrna powłoka może zmienić swoją barwę lub się zetrzeć. Pracując z tymi koralikami, polecałabym korzystanie z rękawiczek jubilerskich, aby zachować ich wygląd na jak najdłużej.
Plated
Podobnie jak koraliki galwanizowane, te półfabrykaty także są platerowane metalem. Wykorzystana może być tu miedź, złoto, pallad, czy nikiel. Jednakże także te Miyuki nie są glazurowane, dlatego też mogą być podatne na odbarwianie się pod wpływem wody i naszego potu. Co więcej, grozi im też ścieranie się miedzi poprzez tarcie o naszą skórę. Warto też pamiętać, że niektóre z tych metali mogą uczulać, dlatego wybieraj je z niezwykłą ostrożnością.
Duracoat
Duracoat to kolejne sztandarowe produkty Miyuki. Są to koraliki o przejrzystej powierzchni, łączą one zalety koralików farbowanych i galwanizowanych, co znacząco zwiększa ich jakość. Innowacyjna powłoka duracoat zapewnia większą trwałość powierzchni koralików, dzięki czemu są one mniej podatne na zniszczenia. Niestety nie oznacza to, że starcie się ich powłoki jest niemożliwe.
Picasso
Powierzchnia Picasso to kolorowe kropki, plamki i ciapki układające się w abstrakcyjne wzory. Każdy koralik ma unikatowy wygląd, co sprawia, że są ciekawsze, jednakże każda partia koralików może mieć nieco odmienny kolor. Trwałość tej powierzchni jest bardzo zadowalająca, jednakże niektóre partie lub kolory mogą być nieco bardziej podatne na zniszczenia od poprzedników.
Special
Special Coating, czyli specjalna powierzchnia powstaje w procesie próżniowym. Na koralikach tworzy się lustrzana powłoka o wielobarwnych właściwościach. Koraliki, podobnie jak w efekcie AB zmieniają barwę w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Trwałość tych koralików jest świetna. Warto jednak pamiętać, że proces produkcji uniemożliwia tworzenie identycznych koralików. Co ciekawe, barwa koralików Tila z tą powłoką jest inna z przodu i z tyłu.
Baroque
Barokowe wykończenie ma nierówną powierzchnię, co nadaje koralikom elegancji i antycznego stylu. Choć są bardzo piękne, niestety ich trwałość nie należy do najlepszych, dlatego wybieraj ostrożnie te koraliki. Musisz się niestety liczyć z tym, że nie nacieszysz się ich wyglądem przez długi czas.
Zostaw komentarz