Podstawowe umiejętności w tworzeniu biżuterii

Podstawowe umiejętności w tworzeniu biżuterii

Podstawowe umiejętności to temat, do którego stale wracam na naszym blogu. Dobrze wiem, że spora część naszych czytelniczek to zaprawione w boju rękodzielniczki. Jednakże nieustannie witamy w naszej manzukowej społeczności nowe klientki. To właśnie dla nowicjuszek i nowicjuszy powstaje dzisiejszy post, w którym poznasz bardzo podstawowe umiejętności biżuteryjnego rzemiosła. Warto się z nimi zaznajomić, gdyż sprawne opanowanie tych kroków pozwoli Ci na szybkie tworzenie pięknych akcesoriów.

Podstawowe umiejętności — zamiana koralika w zawieszkę

Każdy koralik możesz zamienić w zawieszkę. Aby tego dokonać potrzebne będą wybrane przez Ciebie koraliki, szpilki jubilerskie, a także narzędzia tnące i z zaokrąglonymi czubkami. Wystarczy nawlec koralik na szpilkę, a następnie zagiąć ją w kształt pętelki. Zanim zagniesz ją całkowicie, odetnij nadmiar szpilki jubilerskiej. Ostatnim krokiem jest dokładne dogięcie szpilki tak, aby tworzyła zgrabną, szczelną pętelkę i gotowe! Użyj odpowiedniego miejsca na zaokrąglonych szczypcach żeby stworzyć mniejsze lub większe oczko.

Podstawowe umiejętności — otwieranie i zamykanie kółek montażowych

Otwieranie i zamykanie kółeczek montażowych w poprawny sposób jest kluczową umiejętnością początkującej rękodzielniczki. Wbrew pozorom tę prostą czynność można wykonywać na wiele sposobów (choć nie wszystkie z nich są poprawne).

Najczęściej otwieramy kółko, używając dwóch narzędzi jubilerskich. Złap połowę kółka każdym narzędziem tak, aby jego rozcięcie znajdowało się między czubkami narzędzi. Następnie jedną ręką odegnij kółko DO GÓRY. Jeżeli odegniesz je w bok, bardzo trudno będzie odzyskać jego kształt podczas zamykania. Trzymając kółeczko w jednym z narzędzi, nawlecz wybrane przez siebie elementy na kółko, a następnie złap jego wolny koniec drugim narzędziem i wykonując ruch W DÓŁ zamknij kółko.

Drugą metodą jest otwieranie kółka, używając jednego narzędzia i specjalnej obrączki. Narzędzie pełni funkcję przytrzymującą, podczas gdy obrączką otwieramy i zamykamy kółko. Wystarczy wsunąć brzeg kółeczka w specjalny rowek i wykonać odpowiedni ruch ręką i gotowe. To szczególnie przydatne rozwiązanie, jeżeli korzystasz z bardzo dużej ilości kółeczek w swoich projektach. Spróbuj różnego pozycjonowania obrączki na palcu, żeby sprawdzić, która pozycja jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Podstawowe umiejętności — wykorzystanie łapaczek

Do ulubionych w naszym zespole łapaczek zaliczymy łapaczkę dziewczynkę i łapaczkę boczną. Obie umożliwiają bardzo delikatne i estetyczne zakańczanie biżuterii, a także świetnie sprawdzają się jako element maskujący zgniecione kulki zaciskowe.

Aby zamontować taką łapaczkę na sznurku, nawlecz na niego kulkę zaciskową i zaciśnij ją w wybranym miejscu, następnie odetnij odstającą końcówkę sznurka. Teraz nawlecz łapaczkę tak, aby otwory skierowane były do zewnątrz naszyjnika czy bransoletki. Kolejnym krokiem jest zaciśnięcie łapaczki i przewleczenie przez jej dziurki kółka montażowego umożliwiającego założenie zapięcia.

Drugi rodzaj łapaczek sprawdza się, jeżeli wykorzystujesz płaskie rzemienie lub wstążki. Są to oczywiście łapaczki krokodylki, które chwytają rzemień lub tasiemkę wystającymi “ząbkami”. Zanim zabierzesz się za zaciśnięcie łapaczki sprawdź czy jej ząbki są skierowane ku jej wnętrzu, żeby po za ciśnięciu nie zostały ułożone płasko na zewnątrz. W razie potrzeby użyj szczypiec by delikatnie dogiąć ząbki. Wystarczy zacisnąć je mocno na końcu wstążki czy rzemienia i gotowe. Pamiętaj, aby zaciskać je płaskimi, gładkimi narzędziami. Dzięki temu unikniesz zarysowania lub brzydkiego wgniecenia łapaczki. 

Podstawowe umiejętności — zapięcie toggle

Zapięcie toggle możesz zamontować na łańcuszku z wykorzystaniem kółek montażowych lub na lince stalowej. Aby założyć to zapięcie na linkę potrzebne będą kulki zaciskowe, łapaczki, a także zapięcie, kółka montażowe i uniwersalne narzędzia.

Pierwszym krokiem jest zamontowanie kulki zaciskowej i łapaczki na jednym końcu linki. Następnie należy nawlec wszystkie koraliki. Kolejny etap to założenie kulki zaciskowej i łapaczki na drugim końcu linki. Na otwór w łapaczce nawlecz kółko montażowe z jednym elementem zapięcia po każdej stronie. Gotowe!

Na powyższym filmie przedstawiamy sposób zapinania i rozpinania tego niezwykle modnego zapięcia!

Podstawowe umiejętności — wiązanie gumki silikonowej

Gumka silikonowa to półfabrykat, który niekiedy na początku sprawia kłopot. Z pozoru banalna w użyciu gumka potrafi płatać figle podczas zawiązywania, dlatego też warto poświęcić chwilę, aby zawiązać ją porządnie. Przecież nikt nie chce zbierać rozsypanych w wyniku rozplątania się gumki koralików. 

Na przygotowanych przez nas materiałach pokazujemy jak wiązać gumkę, aby węzeł był trwały. Użyłyśmy jednak w tym celu sznurka z jednego, prostego powodu — gumka silikonowa jest przejrzysta i nie widać jej dobrze na filmikach. Po zawiązaniu supła nałóż na niego odrobinkę kleju F 6000 (cyjanopan lub kropelka kompletnie się tu nie sprawdzi!), który wzmocni Twoje wiązanie.

Podstawowe umiejętności — obsługa bazy do naszyjnika

Aby wykorzystać stalową bazę do naszyjnika, najpierw rozkręć jej zapięcie, a następnie usuń mniejszą część zapięcia przy pomocy narzędzia. Kolejny krok to nawlekanie wybranych przez Ciebie półfabrykatów w odpowiedniej kolejności. Gdy skończysz nawlekanie, załóż końcówkę na linkę stalową i lekko ściśnij jej brzeg tak, aby mocno trzymała się na lince. Uważaj przy tym, aby nie zniekształcić wkręcanej części zapięcia!

Jeśli zastanawiasz się nad użyciem bazy do naszyjnika z rzemienia lub sznurka, będzie to jeszcze łatwiejsze! Zamiast rozbrajać gotowe zapięcie, wystarczy, że zawieszkę zawiesisz na kółku montażowym i kółko zaczepisz o rzemień naszyjnika. Możesz w ten sposób dodać jedną lub kilka zawieszek i zmieniać je dowolnie w zależności od stylizacji.

Podstawowe umiejętności — wklejanie rzemienia

Wklejanie rzemieni jest bardzo proste! Wystarczy wybrać ulubiony klej (polecamy cyjanopan lub klej F 6000), rzemień i końcówkę do wklejania. Ważne, abyś na etapie zakupów upewniła się, że rzemień i końcówka mają kompatybilną średnicę!

Polecamy dać niewielką kropelkę kleju na dno końcówki i wcisnąć do niej rzemień. Zbyt duża ilość kleju spowoduje jego wylanie i mało estetyczny wygląd biżuterii. Wciśnięty w końcówkę rzemień pozostaw na do wyschnięcia i gotowe!

Podstawowe umiejętności — gumki do okularów

Gumki do okularów to sprytne półfabrykaty, które pozwalają na zamianę dowolnego łańcuszka czy sznura koralików w praktyczny i stylowy dodatek. Jedną część gumki montujemy na kółku montażowym, które przyczepione jest do końca stworzonego przez Ciebie łańcuszka do okularów. Drugą część gumki należy wsunąć na zausznik, zamknąć ogniwko i voila!

Podstawowe umiejętności — tworzenie bransoletki modułowej

Bransoletka modułowa to styl, który spopularyzowała firma Pandora. Aby stworzyć podobną bransoletkę, potrzebować będziesz koralików modułowych i bazy do bransoletki modułowej. Otwórz znajdujące się na jednym z jej końców kółko montażowe i zdejmij je wraz z łańcuszkiem, który się na nim znajduje. Następnie nawlecz wybrane przez siebie koraliki i załóż kółko na jego pierwotne miejsce.

Zapisz sobie ten post i wracaj do niego zawsze, gdy masz jakieś wątpliwości. Jeżeli nurtują Cię pytania dotyczące półfabrykatów do biżuterii i ich wykorzystania, koniecznie daj nam o tym znać! Jeśli jeszcze o nich nie pisałyśmy, z pewnością zainspirujesz nowe treści na bloga!

Przydał Ci się ten artykuł? Zobacz, czego możesz się jeszcze dowiedzieć!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz