Paco Rabanne — ekscentryczny geniusz

Paco Rabanne ekscentryczny geniusz; witryna butiku

Paco Rabanne to kolejna ekscentryczna i wielowymiarowa postać modowego świata. Ten wszechstronnie utalentowany artysta tworzył nie tylko odzież i dodatki, ale też rysował i rzeźbił, choć aktualnie znany jest najbardziej ze swoich perfum. W świecie modny znany był już jako młody, odważny geniusz, a jego kariera trwała przez dekady. Zmarł w tym roku, trzeciego lutego, zostawiwszy po sobie ogromną spuściznę artystyczną i markę wartą miliony. Jeżeli ciekawi Cię historia i osiągnięcia Paco Rabanne, zapraszam Cię do lektury!

Historia projektanta

Paco, urodził się w Hiszpanii jako Francisco Rabaneda Cuervo, lecz w wieku kilku lat zamieszkał we Francji. Jego matka uciekła tam przez hiszpańską wojną domową, w której ojciec Paco stracił życie. Już od najmłodszych lat otaczała i interesowała go moda- nic dziwnego! Matka Rabanne była główną krawcową Balenciagi w Hiszpanii, a później pracowała jako krawcowa w paryskiej pracowni.

Swoje zainteresowanie szeroko rozumianą sztuką rozwijał, studiując architekturę. Poznał wówczas wielu intelektualistów i artystów, a na utrzymanie zarabiał jako artysta, rysując dla Givenchy i Jourdana. Co ciekawe, po studiach całą dekadę spędził w przemyśle budowlanym, zanim założył własny dom mody.

Jane FOnda jako Barbarella w kreacjach Paco Rabanne

Kariera w świecie mody

Tło architekta było bardzo wyraźne w pracach Rabanne. Używał nietuzinkowych materiałów takich jak metal, papier i plastik, niekiedy chętniej niż klasycznych tkanin. Chociaż sam nie uważał się za futurystę, właśnie z takich projektów zasłynął najbardziej. Co ciekawe, poza modą haute couture tworzył też liczne kostiumy filmowe, teatralne i baletowe, szczególnie znana była kreacja Jane Fondy z filmu Barbarella.

Jego nowatorskie podejście przejawiało się nie tylko w krojach i materiałach, z których tworzył, ale i w tym, kto nosił jego ubrania. Już w latach sześćdziesiątych wykorzystywał czarnoskóre dziewczyny jako swoje modelki, co było wręcz skandaliczną postawą.

Swoją karierę projektanta zakończył w 1999 roku. Według niego miało to być harmonijne zakończenie jego wkładu w modę przed nadejściem nowego tysiąclecia. W 2010 roku został odznaczony Legią Honorową francuskiego ministerstwa kultury.

Jedna z książek Paco: Czy odliczanie się zaczęło? Przez ciemność i oświecenie

Ekscentryzmy Paco Rabanne

Oczywiście tak znamienity artysta musiał mieć swoje mniejsze i większe dziwactwa. Mając 72 lata Rabanne, otworzył wystawę swoich rysunków w Moskwie, które wcześniej podobno pokazał jedynie Salvadorowi Dalemu, który zachęcił go do kontynuacji tworzenia. Paco Rabanne, wydał też kilka książek swojego autorstwa w tym „Czy zaczęło się odliczanie? Przez ciemność do oświecenia”.

Co więcej, wierzył on w zjawiska paranormalne i swoje prorocze wizje. Projektant zyskał rozgłos, gdy głosił, że przeżył kilka żyć, które pamięta. Zaliczało się do nich życie prostytutki w czasach Ludwika XV, znajomość z Jezusem, człowieka, którego odwiedziły istoty pozaziemskie, a także żywot mordercy Tutenchamona. Dodatkowo twierdził, że miał 75 000 lat, a także, że rozmawiał z Bogiem i Matką Boską. Możliwe, że właśnie te ekscentryzmy sprawiły, że tworzył tak odważne, futurystyczne projekty?

Kolekcja Paco Rabanne

Niezależnie od kolekcji i produktu, przeglądając stronę Paco Rabanne, nie da się nie czuć swego rodzaju radości. Ma się wrażenie, że z projektów bije zabawa, jaką mieli ich twórcy podczas projektowania, brak zahamowań i odrobina artystycznego szaleństwa. Ciężko zebrać w całość wielkie łańcuchy i cekiny, mikro torebki i kwiaty, a także dżins, metaliczne tkaniny i czarne koronki. Jednakże twórcy Paco Rabanne osiągają to i to wydaje się z dziecięcą lekkością, która nie odejmuje jakości produktom.

Wiosna/Lato 2023

Kolekcję na zbliżający się, ciepły sezon możemy według mnie podzielić na cztery główne nurty. Pierwszym z nich są romantyczne, drobne, kwieciste wzory w jasnych, ale i ciemniejszych wydaniach. W ich opozycji stoją metaliczne stylizacje z wielkimi cekinami i oślepiającym blaskiem. Trzecią kategorię nazwałabym zainspirowaną hipisami, widzimy tu bardzo kolorowe tkaniny przypominające tie dye, a także jasne, wzorzyste jeansy. Na końcu znajdują się ubrania mroczne, ciemne i bardziej klasyczne, idealne jako tło dla odważnej biżuterii, którą prezentuje marka.

Moda gotowa Paco Rabanne kolekcja wiosna 2023

Moda gotowa

Kolekcja mody gotowej do noszenia zawiera w sobie praktycznie wszystko. Oszałamia, a może nawet otumania ilość barw, wzorów, tekstur i krojów, jakie widzimy na stronie Paco Rabanne. Znajdziesz tu wszystko od praktycznych ubrań sportowych (także w kolorze srebra), przez romantyczne, kwieciste propozycje, po jeansowe kreacje inspirowane hipisami i cekinowe spódnice przypominające o erze Disco.

To prawdopodobnie pierwszy przypadek, w którym można stwierdzić, że kolekcja wielkiego domu mody daje możliwość znalezienia stylizacji w niemalże KAŻDYM stylu. Nie sposób tu o znalezienie jednej myśli przewodniej, czy motywu, który łączyłby wszystkie ubrania w spójną całość. Chyba że miałaby nim zostać różnorodność.

Biżuteria z wiosennej kolekcji Paco Rabanne

Biżuteria Paco Rabanne

Kolekcja biżuterii Paco Rabanne to pełna zabawy propozycja łącząca różne nurty i trendy. W większości składa się z karykaturalnie dużych łańcuchów różnych rodzajów. Co ciekawe, w jednym projekcie mogą występować dwa, lub trzy różne rodzaje ogniw! Figlarne wykorzystanie kolorowych elementów takich jak perełki, włóczka, czy materiały sztuczne nadają biżuterii futurystycznego wyglądu pełnego optymizmu.

Wśród propozycji Paco Rabanne ciężko o delikatne dodatki. Co ciekawe, tak zadziorne akcesoria powstały przy użyciu miękkich kształtów i radosnych kolorów. Biżuteria ta zdecydowanie ma być zauważona i robić wrażenie. Niezależnie od tego, z jaką stylizacją ją połączymy, na pewno nabierze ona nowego charakteru.

Bestsellerowe zapachy Paco Rabanne

Perfumy Paco Rabanne

Pierwsze perfumy wypuszczone przez Paco Rabanne na rynek zaskakiwały odważną, erotyczną reklamą. Co ciekawe, można je wciąż kupić ponad pięćdziesiąt lat po ich powstaniu! Chciał, aby jego zapachy były ponadczasowe i z pewnością udało mu się to osiągnąć. Projektant mówił, że jego ulubione zapachy są początkowo świeże, a po chwili stają się pełne wibracji i kontrastów. Zgodnie z tą ideą został stworzony kultowy zapach Lady Milion, który łączy w sobie świeżość białych kwiatów, słodkość miodu i drzewne aromaty. Równie interesujące są też flakony, wszystkie eleganckie i przemyślane, dające poczucie luksusu.

Spodobała Ci się lektura? Nie kończ jej zbyt szybko!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz