Dior rewolucyjny dom mody

Historia marki Christian Dior

Dior to marka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Założyciel marki Christian Dior początkowo wzbudził wiele kontrowersji, jednakże z czasem rynek mody uległ jego nowatorskiemu podejściu. Dziś należy ona do gigantów światowej mody, które nieustannie wytyczają nowe trendy. Projekty Diora oglądamy na każdym czerwonym dywanie i gali, na koncertach i wystąpieniach publicznych gwiazd. Nikogo nie dziwią już odważne koncepcje, czy proste kreacje podkreślające figurę prezentowane przez ten dom mody, które obserwujemy zarówno w modzie damskiej i męskiej. Czytając ten post, poznasz historię marki, jak i jej najnowsze propozycje modowe.

Christian Dior i historia jego marki 

Wyboiste początki w świecie mody

Christian Dior był francuskim projektantem mody, który zasłynął na świecie jako założyciel marki sygnowanej jego imieniem i nazwiskiem. Jego rodzice mieli nadzieje, że Christian zostanie dyplomatą, jednakże artystyczne usposobienie kompletnie kolidowało z ich planami. Próbując dorobić pieniądze, sprzedawał swoje szkice ubrań po 10 centów przed domem.

Później, w 1928 rzucił szkołę i z pomocą rodziców otworzył małą galerię sztuki, w której sprzedawał dzieła malarzy pokroju Pablo Picasso. Biznes upadł po trzech latach, po śmierci matki i brata Diora, a także w wyniku kłopotów finansowych spowodowanych Wielkim Kryzysem.

Od 1937 Christian pracował u Roberta Pigueta, gdzie miał możliwość zaprojektowania trzech kolekcji. Tam nauczył się wartości prostego i czystego designu, z którego narodziła się elegancja projektów Diora. Niestety jego kariera projektanta została przerwana, gdy Christian został powołany do wojska.

Opuścił je w 1942 roku i wstąpił do domu mody Lelong. Wówczas starał się zachować francuski przemysł modowy w ciężkich czasach wojny. Projektował sukienki zarówno dla żon Nazistów, jak i dla francuskich kolaborantów. Siostra Christiana – Catherine została schwytana przez Gestapo i wysłana do obozu Ravensbrück, gdzie przebywała do maja 1945. Pierwszy zapach marki nazywał się Miss Dior na cześć Catherine działającej we francuskim ruchu oporu.

Perfumy marki Dior
Paryż, Francja – wystawa „Christian Dior, Designer of Dreams”.

Własna firma

12 lutego 1947 roku zadebiutowała pierwsza kolekcja marki Dior. Nazwano ją Corolle, co oznacza diadem z kwiatów. Jednakże w historii mody zapisała się jako New Look, gdyż tak nazwał ją redaktor naczelny Harper’s Bazar. Projekty Dior były kobiece i zmysłowe, dzięki czemu kobiety czuły się w nich niezwykle piękne, a mężczyźni podziwiali pewne siebie panie.

Początkowo pojawiły się damskie protesty z powodu zasłoniętych nóg i wykorzystania sporych ilości tkanin. Wydawało się to marnotrawstwem materiału, po latach racjonowania wszystkich surowców. Jedną z protestujących kobiet była Coco Chanel, która stwierdziła, że Dior projektuje ubrania dla kobiet, których nie zna, lecz który chciałby być kobietą.

Ekspansja Diora rozpoczęła się pod koniec 1949 roku, gdy powstał butik w Nowym Jorku. Co więcej, już w połowie lat pięćdziesiątych dom mody Dior był światowej renomy imperium. W tym czasie rozpoczęła się pierwsza produkcja szminek marki Dior. Dior projektował dla wielu aktorek takich jak Ava Gardner czy Marlena Dietrich. Niestety genialny projektant zmarł w 1957 roku. Istnieje wiele teorii i spekulacji na temat okoliczności odejścia artysty, jednakże oficjalnie zmarł on 24 października na zawał serca. 

Dior po śmierci założyciela

Śmierć założyciela i głównego projektanta zostawiła dom mody Dior w kompletnym chaosie. Dyrektor generalny Jacques Rouet był tak zrozpaczony, że rozważał zamknięcie wszystkich oddziałów marki. Firma ta była jednak zbyt istotna dla stabilności francuskiej branży modowej, aby zezwolono na takie działania. Zamiast tego dwudziestojednoletni Yves Saint- Laurent został mianowany dyrektorem artystycznym. Młody projektant w swojej pierwszej kolekcji zachował zamysł Christiana, jednakże uczynił projekty lżejszymi i bardziej praktycznymi. Z każdym kolejnym pozytywnym przyjęciem projekty Yves’a stawały się coraz bardziej odważne, co złościło zarówno inwestorów, jak i klientów. Po skomponowaniu sześciu kolekcji Yves został powołany do wojska, a nikt w Diorze nie protestował.

Laurenta zastąpił Marc Bohan, który w kolejnych kolekcjach zaszczepił swój konserwatywny styl. Dzięki większej praktyczności ubrań, marka Dior zyskała ogromną popularność wśród kobiet, pośrednio przyczyniła się do tego Liz Taylor, która zamówiła dwanaście sukienek z jego pierwszej kolekcji na wiosnę- lato. W kolejnych latach rozwinęły się nowe gałęzie firmy, zaczęto produkować męskie perfumy, kolekcje gotowe do noszenia, odzież dziecięcą czy zegarki. 

Nowoczesna torebka Dior
Milan, Włochy – Blumarine fashion show, Milan Fashion Week styl uliczny.

Nowy właściciel i nowa polityka marki

W 1980 roku Bernard Arnault i jego grupa inwestycyjna wykupili zbankrutowaną grupę Willot. Oznaczało to, że Arnault objął kierownictwo nad marką Dior i wprowadził pierwsze zmiany. Zrezygnował z działalności w zakresie tekstyliów, która przynosiła mierne zyski, a skupił się na domu towarowym Bon Marche i Dior Couture. W 1989 roku Bohnan został zastąpiony przez Gianfranco Ferre, którego styl określano jak wyrafinowany, rzeźwy i surowy. Butiki Dior otwierały się w kolejnych wielkich miastach, takich jak Los Angeles, Tokio, Hongkong, Kuala Lumpur, czy Cannes.

W 1997 roku głównym projektantem stał się John Galliano, wybór Brytyjczyka wzbudził niewielką kontrowersję, jednakże Arnault słusznie zaznaczył, że talent nie ma narodowości. Zdolności Galliano porównywano do umiejętności samego Diora. Łączył romantyzm, feminizm i nowoczesność, jednakże prawdopodobnie jego największe zasługi to odważne i kontrowersyjne reklamy pod koniec lat 90.

W XXI wieku zaczęto produkcję nowych, zegarków łącząc dechy projektów męskich i damskich. Co więcej, zaczęto używać kamieni szlachetnych i drogich metali w projektach. Nie obyło się bez kontrowersji i kilkumiesięcznej absencji dyrektora artystycznego. Obecnie na czele damskiej linii haute couture, mody gotowej do noszenia i akcesoriów jest Maria Grazia Chiuri. Na czele mody męskiej od 2018 roku stoi Kim Jones, dzięki której powstało kilka głośnych kolaboracji szykownego Diora z modą uliczną.

Obecna oferta marki 

Aktualna oferta marki Dior z pewnością przekracza najśmielsze oczekiwania Christiana Diora. Oprócz szykownej mody damskiej znajdziemy tam wszystko to, co kobieta mogłaby chcieć mieć na sobie, zaczynając od perfum i kosmetyków, poprzez sukienki galowe, aż do mody ulicznej. Poza tym Dior prezentuje bogaty wybór odzieży i akcesoriów męskich i dziecięcych. Ku zaskoczeniu niektórych, możemy zaopatrzyć się w meble, dekoracje, a nawet zeszyty sygnowane logo tej znanej marki.

Biżuteria Dior na wystawie w sklepie Dior
Honk Kong, Chiny – styczeń 2019, Wystawa biżuterii w sklepie Dior.

Kolekcja Dior jesień zima 2020/2021

Moda damska

„Kobiece piękno jest gotowe samo w sobie”, to jedno z haseł promujących najnowszą kolekcję marki. Ma ona inspirować kobiecą siłę i podkreślać naturalne piękno. Kolorami dominującymi na wybiegu była czerń, karmel i błękit. Nie zabrakło różnych tekstur, koronek, krat, plisów i monogramów. W projektach widać silną inspirację modą lat 60. ubiegłego wieku. Wiele krojów kojarzy się z mundurkami szkolnymi, roboczymi kombinezonami i garniturami. Bezsprzecznie Maria Chiuri pamiętała o praktycznym aspekcie odzieży i każdej roli, w jaką kobiety na całym świecie wcielają się codziennie.

Kolekcja couture zachwyca bajkowymi, inspirowanymi mitologią kreacjami. W filmie prezentującym kolekcję widzimy mnóstwo natury zarówno w sposobie stylizowania modelek i modeli, jak i wyborze scenerii. Kreacje są lekkie, zwiewna i kobiece. Wybór barw jest delikatny, subtelny i nieprzytłaczający.

Moda męska

W modzie męskiej Kim Jones zainspirowała się szóstą dekadą ubiegłego wieku. Co ciekawe projekty męskie mają w sobie mnóstwo wpływów mody kobiecej szczególnie haute- couture, które łączą się męskim streetwearem. Projektantka z łatwością wykorzystuje tkaniny uważane za kobiece takie jak taftę i sprawia, że wyglądają męsko i minimalistycznie. Innymi pojawiającymi się materiałami jest jedwab, aksamit i skóra. Kolorystyka kolekcji męskiej skupia się na czerni, bieli, brązach i beżach. Zaproponowane w niej ubrania zdecydowanie są dla odważnych panów, którzy nie boją się eksperymentować z wizerunkiem. Kolekcja daje możliwość łączenia ubrań kojarzących się z arystokracją, z tymi przypominającymi powojenne, surowe stylizacje. 

Biżuteria Dior 

Aktualna biżuteryjna propozycja Dior to często minimalistyczne połączenie różnokolorowego złota z drobnymi kamieniami szlachetnymi i emalią. Motywy gwiazd i kwiatów zdają się najpopularniejsze w ofercie Dior. Dla fanek koloru i odrobiny szaleństwa znajdzie się biżuteria o tęczowych barwach przypominająca rajskie ogrody. Widać jednak, że Dior jest kolejną marką, która w dodatkach raczej stawia na prostotę designu. Biżuteria męska wydaje się bardziej odważna, czerpiąca ze streetwearu. Widzimy tu grube łańcuchy i kryształki. Co ciekawe akcesoria męskie są wykonane z brązu w kolorach metali szlachetnych, rzadziej ze srebra.

Spodobał Ci się artykuł? Kontynuuj lekturę z manzuko.com

You Might Also Like

Zostaw komentarz