Lalique – producent szkła niezwykłego

Lalique - historia mistrza szklarstwa

Lalique to marka, która zrodziła się z pasji pewnego francuskiego jubilera. Pracował on dla największych marek biżuteryjnych na świecie, do czasu aż założył swój własny biznes. Dziś Lalique to jedna z najsłynniejszych marek produkujących ekskluzywne przedmioty szklane. Dowiedz się jak powstała ta niesamowita firma i daj się zainspirować niezwykłym szklanym dziełom.

Od jubilera do producenta szkła – historia Lalique

Początek kariery René

René Lalique urodził się w 1860 roku na francuskiej prowincji. Gdy miał kilka lat, jego rodzina przeprowadziła się do Paryża i na prowincję wracała jedynie w wakacje. Mimo to młody René do końca swojego życia był przywiązany do miejsca narodzin. Jako dwunastolatek rozpoczął naukę rysunku i rzemiosła artystycznego. Po śmierci ojca Lalique został uczniem rzemieślnika i jubilera Louisa Aucoca. René nauczył się wielu technik biżuteryjnych zarówno w warsztacie, jak i w paryskiej szkole sztuk dekoracyjnych. Po ukończeniu szkoły wyruszył do Anglii, aby kontynuować swój rozwój. Gdy René miał 25 lat, kilka wielkich domów uznało go za niezależnego projektanta, wśród nich znalazła się Jacta, Cartier i Boucheron. Dzięki temu Lalique przejął warsztat jubilerski Juelsa Destape’a na paryskim placu Gaillon.

Nowatorskie projekty młodego artysty

W wieku 27 lat Lalique założył nową działalność, a rok później przedstawił pierwsze ozdoby inspirowane antykiem i sztuką japońską. Odciął się w ten sposób od tradycyjnych projektów francuskich mistrzów. Wbrew trendom na użycie jak największej ilości kosztowności, Lalique wykorzystywał swoje materiały z niezwykłą rozwagą i celowością. Projektant wybierał surowce na podstawie ich koloru i zdolności odbijania światła, nie zwracając niemal uwagi na ich wartość. Łączył on złoto z cennymi klejnotami, jak i zwykłymi kamieniami szlachetnymi. Nie stronił też od emalii, kości słoniowej, szkła, czy masy perłowej. W 1888 roku René zarejestrował swój znak „RL” i grawerował go na swoich unikalnych dziełach.

Nowoczesna kolekcja biżuterii marki Lalique inspirowana modą lat dwudziestych

Rozwój marki i nowe projekty

Do końca XX wieku Lalique kształtował swoją reputację wynalazcy nowoczesnej biżuterii. Jego rewolucyjne projekty zapewniły mu miejsce wśród ulubieńców ówczesnych mediów społecznościowych. Lalique zyskał popularność nie tylko w mediach, ale i w gronie znanych artystów i osobistości. W tym czasie René zaczął więcej eksperymentować ze szkłem i emalią, łącząc je ze złotem i kamieniami szlachetnymi. W 1900 roku Lalique wziął udział w Wielkiej Wystawie w Paryżu. Uważa się, że był to jeden z koronnych momentów w karierze jubilera.

Nowe zainteresowania i nowa współpraca

W 1905 roku Lalique otworzył kolejny sklep w Paryżu. Można było w zakupić w nim nie tylko biżuterię, ale i wyjątkowe szklane dekoracje wykonane w prywatnym warsztacie René. Sklep powstał w sąsiedztwie siedziby Francois Coty, który był pod ogromnym wrażeniem szklarskich umiejętności artysty. Lalique został poproszony o wykonanie unikatowych flakonów do perfum i tak zaczęła się współpraca, która odmieniła nie tylko jego markę, ale i przemysł perfum. Po raz pierwszy piękne zapachy sprzedawane były w atrakcyjnych butelkach i przystępnych cenach.

René coraz bardziej skupiał się na artykułach szklanych i tak współpraca z Coty spowodowała, że Lalique z mistrza biżuterii stał się maestro szklarstwa. Szkło stało się centrum jego życia, w 1921 roku założył on hutę szkła w Alzacji. Region ten słynie z silnie zakorzenionych tradycji szklarskich. Fabryka ta działa do dziś i jest jedyną hutą marki Lalique.

Perfumy Lalique w oryginalnych flakonach

Zmiany i obecny obraz marki

W kolejnych latach René podjął się niesamowitych i ogromnych projektów. Nie produkował on jedynie ozdób, czy flakonów perfum, ale współpracował z architektami i projektantami mody. Trwało to do 1945 roku, w którym René Lalique zmarł, a szefem firmy został jego syn Marc. Wprowadził on firmę w erę kryształu, czyli produkcji szkła ołowiowego. Następnie w 1977 roku córka Marca, Marie- Claude Lalique zastąpiła ojca na stanowisku dyrektora generalnego firmy. Co ciekawe, Marie powróciła do biżuteryjnych korzeni firmy i znacząco rozwinęła branżę perfumiarską.

W 1992 roku powstały pierwsze autorskie perfumy sprzedawane w pięknych flakonach. Łączyły one szklarską pasję dziadka Marie z jej dążeniem do wyjątkowej jakości zapachów. 16 lat później Lalique zostało przejęte pod skrzydła Art&Fragrance. Dzięki temu huta, którą założył René, przeszła modernizację, a rok później otworzono muzeum prac wszystkich wielkich twórców Lalique. Na początku drugiej dekady XXI wieku działania firmy nabrały nowego tempa. Stworzono oddział, który umożliwia współpracę z nowymi, obiecującymi twórcami. Dodatkowo stworzono kolekcję, cofając się do jubilerskich korzeni marki Lalique. Co więcej, w 2014 roku na rynek weszła pierwsza kolekcja pięciu zapachów, co z pewnością otworzyło wiele nowych drzwi.

Obecnie firma zajmuje się produkcją biżuterii, perfum, mebli i przedmiotów użytku codziennego. Marka ta skupia szklarskie tradycje i nowoczesne podejście do sztuki. Sprawia to, że nowatorski duch założyciela Lalique jest nadal obecny w każdym produkcie.

Niezwykłe wazony wytwarzane przez Lalique

Jak powstają produkty Lalique ?

Lalique z dumą reklamuje się jako jedna z 4 najlepszych firm rzemieślniczych we Francji. Podstawą produkcji są bardzo proste formy, które stanowią bazę projektu. Pierwszym etapem jest stworzenie form i podstaw produktów szklanych. Następnie hutnicy obrabiają szkło w bardzo wysokich temperaturach, aby je zebrać, wyczyścić, ukształtować i ponownie rozgrzać. Temperatura roztopionego surowca sięga nawet 1400°C, jest on wtedy najbardziej podatny na ukształtowanie.

Następnie szkło trafia do pracowni „zimnego szkła”, gdzie będzie formowane i wykańczanie przy użyciu wielu technik. Proces ten zajmuje około 23% czasu spędzonego na produkcji danego dzieła. Podczas obróbki w „zimnej pracowni” szkło będzie rzeźbione i szlifowane, a mistrzowie Lalique skupią się na najdrobniejszym szczególe, tak aby końcowy produkt był nieskazitelny,

Podczas kontroli jakości każdy przedmiot oceniany jest według kryteriów technicznych i estetycznych. Aspekty techniczne to zwyczajnie brak wszelkich defektów. Wymogi estetyczne oznaczają, że produkt musi w pełni zgadzać się z wizją zespołu kreatywnego i być poddany rygorystycznej kontroli, która kończy się ręcznym podpisem dającym gwarancję jakości i autentyczności.

Jak stwierdzić autentyczność produktów Lalique?

Potwierdzając autentyczność każdych drogocennych przedmiotów, zawsze najlepiej skontaktować się z ekspertem w danej dziedzinie. Możemy jednak kierować się pewnymi wytycznymi, które pozwolą nam rozpoznać oczywiste fałszerstwo. Dzięki prostym trikom możemy zaoszczędzić pieniądze, nie tylko rezygnując z zakupu mało wartościowego przedmiotu, ale i nie będziemy zobowiązani płacić ekspertowi. Rozpoznawanie autentyczności Lalique możemy podzielić na dzieła sprzed 1945 roku i po nim.

Przed 1945

Dzieła wytworzone do tego roku najczęściej podpisane R. Lalique, Francja i są one znacznie cenniejsze niż dzieła powstałe po śmierci jubilera. Oznaczenie kraju pochodzenia nie zawsze było obecne, a podpisy najczęściej nie przekraczały 3 mm wielkości, podczas gdy podróbki mają nawet 13 mm wytrawienia. Co więcej, litery były wygrawerowane w prosty sposób pozbawiony fantazyjnych zawijasów w miejscach mało widocznych. Elementy sprzed 1945 roku będą lżejsze od tych późniejszych i w UV wykażą żółtą fluorescencję.

Nowoczesna biżuteria Lalique ze szklanymi kaboszonami i koralikami

Po 1945

W 1945 szkło Lalique podwoiło swoją zawartość ołowiu, stając się przy tym pełnoprawnym szkłem kryształowym. W związku z tym wykonane od tego czasu produkty są cięższe, jaśniejsze i bardziej przezroczyste od swoich poprzedników. Dodatkowo wykazują niebiesko-białą fluorescencję. Po śmierci René pierwsza litera jego imienia przestała pojawiać się w sygnaturze firmy, a słowo Francja występowało w każdym podpisie. Co więcej, wszystkie litery podpisu wytrawiano drukowanymi literami.

Najprostszą poradą jest kupowanie drogich przedmiotów od sprawdzonych sprzedawców. Dbający o reputację pośrednicy i handlarze najczęściej sami sprawdzają jakość produktów. Następnie powinniśmy ocenić jakość wykonania, wagę i odczucie szkła. Podróbki są zazwyczaj znacznie lżejsze, gdyż Lalique jest szkłem wysoko ołowiowym. Dodatkowo w przypadku każdej drogocennej biżuterii kierujmy się zasadą, że jeżeli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, to prawdopodobnie prawdą nie jest.

Niezwykłe projekty marki Lalique

Bardzo ciężko wybrać najlepsze, czy najpiękniejsze projekty od Lalique. Na uwagę zasługują jednakowo pierwsze dzieła René, które bardzo różnią się od obecnej oferty firmy. Nie można pominąć dziesiątek pięknych butelek z perfumami wykonanymi na przestrzeni ostatniego stulecia. Przedstawię Ci kilka przykładowych dzieł Lalique, które mam nadzieję, przybliżą Ci dzieła tej niesamowitej marki.

Rysunki Rene

Pozornie niezwiązane z marką, rysunki Lalique były kluczowe w rozwoju artystycznym jubilera. Wśród szkiców znajdziemy doskonale narysowane i zaplanowane projekty biżuterii. Wyraźnie widać w nich inspirację naturą, szczególnie często przewijają się motywy ptasie i roślinne. Dodatkowo szczególną uwagę zwracają projekty niezwiązane z biżuterią. Wśród rysunków Lalique znajdziemy między innymi szkic pięknej torebki i głowicy laski. Rysunki wystawiono na sprzedaż, a ich ceny osiągają nawet kilka tysięcy dolarów! Ciekawe, czy René spodziewał się, że jego „bazgroły” będą kiedyś warte tak duże pieniądze.

Wisior Princesse Lointaine autorstwa R. Lalique
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Christies

Princesse Lointaine

Ta zawieszka doskonale pokazuje jak, René Lalique łączył szlachetne i tańsze materiały. Delikatnie wykonane kontury drzew, księżniczki i jej psa świadczą o niezwykłych umiejętnościach jubilera, nie wspominając już o precyzyjnym nałożeniu emalii. Widać tu połączenie złota, emalii, szkła i diamentów. Wcześniej taki melanż surowców mógłby zostać uznany za niemal skandaliczny lub zwyczajnie nieodpowiedni. Jednakże kunszt połączenia ich odpowiednio sprawia, że zawieszka prezentuje się jako piękna i spójna całość.

Zawieszka z pawiami

Pawie dość często przewijały się w projektach i pomysłach René. Ta zawieszka w stylu Art Nouveau jest przykładem niezwykle subtelnego łączenia emalii i szlachetnych kamieni. Widzimy tu dwa pawie skierowane ku sobie, stojące na trójkątnym kaboszonie z opalu, z którego zwisa barokowa perła. Cieniowanie emalią na pawich piórach jest absolutnym mistrzostwem łączenia kolorów i precyzji.

Pullman Express i inne ekstrawaganckie prace

Wszędzie gdzie myślano o luksusie i elegancji, musiały się znaleźć prace René Lalique. W 1929 roku został on zatrudniony do pomocy w urządzaniu i dekorowaniu Côte d’Azur w pociągu Pullman Express. Trzeba przyznać, że połączenie ciemnego drewna, czekoladowych skórzanych kanap i pięknych, białych witraży bez zwątpienia kojarzy się z luksusem.

Poza dekoracją pociągu René zajął się również stworzeniem fontanny, która przez pewien czas dekorowała galerię przy Champs-Elysees w Paryżu. Co więcej, pomógł on urządzić salony mody słynnej projektantki Madeleine Vionnet. To nie koniec współpracy ze znanymi osobistościami, Lalique zaprojektował też szklane drzwi do rezydencji Yasuhiko Asaki.

Waza z nimfami

To naczynie jest doskonałym przykładem niemal satynowego wykończenia szkła Lalique. Nawet na fotografii możemy dojrzeć cechy niespotykanej jakości wykonania szkła. Wazon ozdobiony jest parą splątanych nimf wodnych. W mitologii greckiej mieszkały one w słodkiej wodzie i były z nią związane. Widzimy tutaj widoczne inspiracje antykiem, ale i nową odważną formę wykonania, która jest charakterystyczna dla francuskiego Art Déco lat 30.

Flakony perfum projektowane przez R. Lalique
Zdjęcie dzięki uprzejmości: artnet

Flakony perfum

Wybranie najpiękniejszych flakonów perfum jest zadaniem niemożliwym. W zależności od gustu znajdziemy tu ptaki, węże, kwiaty i sylwetki postaci. Każda butelka perfum, jaką wyprodukowano w Lalique, sama w sobie stanowiła miniaturowe dzieło sztuki. Dziś marka stawia na minimalizm i prostotę designu, jednakże nadal można znaleźć pełne butelki perfum z dawnych lat.

Kolekcja Lalique zaprojektowana przez Damiena Hirsta

Nowoczesne projekty różnych projektantów

Obecnie Lalique prowadzi współpracę z wieloma niezależnymi projektantami. Dzięki temu regularnie wprowadzają do swojej firmy powiew świeżości i oryginalności, co z pewnością ułatwia pozostanie na topie. W aktualnej ofercie marki wyróżniają się dwie kontrastujące kolekcje. Pierwsza z nich została zaprojektowana we współpracy z Damienem Hirstem. Widać w niej inspiracje religią, śmiercią i naturą. Podobny design często spotkamy w tatuażach w stylu amerykańskim. W kontraście do czaszek i przebitych serc znajdziemy tu również kolekcję kolorowych motyli.

Han Meilin we współpracy z Lalique

W absolutnie odmiennym stylu została stworzona kolekcja chińskiego projektanta Hana Meilina. Zawiera ona serię uroczych, kryształowych pand. Linie są miękkie, a satynowe wykończenie szkła podkreśla łagodność tych zwierząt. Projektant mimo swoich 82 lat patrzy na życie z niemal dziecięcą radością i niewinnością, a w swoich pracach stara się przekazać odrobinę dziecięcej wyobraźni i szczęścia.

Spodobało Ci się? Nie przerywaj lektury z manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz