Jak wybrać, parzyć i cieszyć się z herbaty?

Jak parzyć herbatę? Jak wybrać herbatę odpowiednią dla siebie?

Jak parzyć herbaty? Rodzajów, smaków i aromatów herbaty jest tak wiele! Wręcz nie sposób spróbować ich wszystkich. Poniżej przedstawiamy nasze ulubione rodzaje herbaty, których próbki znajdą Państwo w paczkach z zamówieniami z naszej firmy. Chcielibyśmy przybliżyć Państwu jak je przygotować, by delektować się ich smakiem.

Mieszanki herbat

Herbata zielona

Poddawana jest relatywnie skąpej obróbce. Oczywiście różnić się ona może w zależności od rejonu uprawy czy producenta. Przyjmuje się jednak, że świeżo zerwane liście wrzucane są na patelnię i podgrzewane. Zapobiega to oksydacji i pozwala na zachowanie wszystkich dobroczynnych substancji. Następnie liście są ręcznie zwijane i pakowane. Oczywiście proces jest różny dla każdej odmiany zielonej herbaty, dzięki temu mają one unikalny smak.

Praktycznie o każdej zielonej herbacie możemy powiedzieć, że jest ona delikatna w smaku. Często koneserzy wyczuwają subtelne nuty kwiatowe, rzadziej warzywne, a w przypadku herbat japońskich można znaleźć nuty rybne. Różnorodność odmian i smaków jest zdumiewająca i początkowo może onieśmielać, jednak daje to możliwość znalezienia smaku dopasowanego do naszego podniebienia.

Tradycyjny sposób parzenia zielonej herbaty to „dużo liści i mało wody”. W metodzie tej od 5 do 8 gramów suszu zalewamy ok. 120-200 ml wody, co istotne woda powinna mieć 70-80 ℃, a czas parzenia nie powinien przekraczać pół minuty. Taki sposób pozwala nam wykonać aż 6 parzeń herbaty. Wymaga jednak precyzji i skupienia. Dla tych bardziej zabieganych mamy metodę „na oko”. Używając około 6 gramów suszu (czubata łyżeczka), zalewamy małą szklankę wody przed około 10-30 sekund (bez zegarka, jak czujemy!). Jeżeli chodzi o temperaturę wody, to gdy brakuje czajnika z funkcją regulacji temperatury, najłatwiej jest zagotować wodę i odczekać 10 minut od momentu wrzenia. Niezależnie od rodzaju herbaty polecamy wylać pierwsze parzenie po kilku sekundach i zalać herbatę ponownie. Nasze doświadczenia podpowiadają, że w ten sposób najłatwiej jest wydobyć aromat kryjący się w liściach.

Jak parzyć herbaty? – Herbata czarna

Niezaprzeczalny lider na polskim rynku herbat, w Europie jest czwartym najczęściej wybieranym napojem. Co ciekawe, czarna herbata została przywieziona do Europy jako pierwsza, mimo tego, że ulubionym napojem Chińczyków była herbata zielona. Łatwiej i korzystniej było sprzedać gorszej jakości produkt, który europejczycy i tak uznawali za niezwykle luksusowy.

Czarna herbata powstaje dokładnie z tych samych roślin co herbata zielona, różnią się obróbką po zebraniu. Czarna herbata produkowana jest znacznie dłużej. Po zebraniu następuje jej przesiewanie, oksydacja, rolowanie, sortowanie, oczyszczanie, ocena i dopiero wtedy pakowanie. Koneserzy w naparach czarnej herbaty wyczuwają aromaty cytrusowe, nuty drewna i wędzenia, a nawet owoce. Dla osób o mniej wysublimowanym podniebieniu rynek oferuje szeroki asortyment herbat aromatyzowanych.

Wschodni sposób parzenia jest podobny do parzenia herbat zielonych z zachowaniem wylania wody z zaparzonych liści po kilku sekundach. Wodą w temperaturze 95 ℃ zalewamy 5-8 g suszu herbacianego, używając 120-200 ml otrzymamy od 4 do 6 parzeń. Oczywiście możemy parzyć tę herbatę „na oko”, w takim wypadku należy odczekać chwilkę po zagotowaniu się wody w czajniku, użyć czubatej łyżki liści i małej szklanki lub kubeczka. Taka herbata nie tylko pobudza, ale też wspiera układ trawienny i krwionośny. Mocny napar czarnej herbaty może sprawdzić się jako idealne remedium na zatrucie alkoholowe lub pokarmowe.

Jak parzyć herbaty? – Herbata biała

Najszlachetniejsza i najtrudniej dostępna herbata, początkowo uprawiana była jedynie w cesarskich ogrodach i jedynie cesarz mógł ją pić. Produkuje się ją jedynie z pąków i najmłodszych liści, co sprawia, że napar z białej herbaty zawiera najwięcej dobroczynnych dla organizmu substancji. Herbata po zebraniu jest suszona, tradycyjnie na słońcu, jednak procesy produkcyjne ulegały zmianom na przestrzeni lat i dziś suszenie częściej odbywa się w zautomatyzowanych suszarniach. Niektóre firmy dodatkowo rolują wysuszone liście, jednak nie jest to konieczne.

Napar z białej herbaty jest znacznie jaśniejszy niż z herbaty czarnej, jest również dużo delikatniejszy w smaku. Osoby, które przyzwyczaiły się do mocno parzonych smaków mogą uznać białą herbatę za „zbyt słabą”, jednak my polecamy się nie zniechęcać. Metoda parzenia białej herbaty jest dokładnie taka sama jak parzenie herbaty zielonej. Pamiętać należy o tym, żeby każde następne parzenie wydłużać o 30 sekund.

Biała herbata to przede wszystkim moc antyoksydantów (im starsze liście przechowywane w suchym miejscu po zebraniu tym ich więcej), czyli substancji wspierających walkę z nowotworami. Właściwości te ułatwiają też regulację poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Odradzamy picie tej herbaty na noc- zawarte w niej teiny mogą pobudzić i utrudniać zasypianie.

Herbata jaśminowa

Uwielbiana przez najbardziej znaną chińską dynastię Ming i przez lata zarezerwowana wyłącznie dla arystokracji. Powstaje poprzez zmieszanie zielonej herbaty z kwiatami i liśćmi jaśminu i zaliczana jest do herbat aromatyzowanych. Charakteryzuje się silnymi aromatami kwiatowymi oraz delikatną słodyczą. Uważa się, że jaśminowa herbata to herbata piękna i młodości. Polecana jest osobom, które chcą pobudzić pracę układu trawiennego, lub walczą z infekcjami. Podobno spowalnia procesy starzenia i działa upiększająco. Niektórzy uważają nawet, że herbata ta jest afrodyzjakiem.

Liście przeznaczone na herbaty jaśminowe zbiera się wiosną i suszy przez kilka miesięcy, do momentu zbiorów kwiatów jaśminu. Następnie kwiatostany dodaje się do wyschniętych liści herbaty, które mają pochłonąć aromat jaśminu. Na końcu mieszanka jest wypalana i pakowana. Czasem jaśmin mieszany jest z czarną lub białą herbatą i od tego zależna jest temperatura parzenia herbaty. W naszych zbiorach znajduje się jaśmin łączony z zieloną herbatą, polecamy więc parzenie w 70-80 ℃.

Zioła i herbaty jak parzyć herbatę

Jak parzyć herbaty? – Herbata oolong

Początki tej herbaty sięgają czasów chińskiej dynastii Song, wówczas podawano ją cesarzowi w formie ciastek. Później, gdy wyszła z mody, zaczęto ją produkować jako herbatę sypaną. Jej rozkwit zapoczątkował brytyjski ambasador, który w XIX wieku przywiózł oolong w prezencie dla Królowej, co zapoczątkowało nową herbacianą modę w Europie.

Ulung produkuje się z większych i starszych liści niż herbaty zielone i białe, pozwala to na staranne zwinięcie liści bez ryzyka ich uszkodzenia. Herbaty po zebraniu są rolowane, poddawane oksydacji i podgrzewaniu, a następnie suszone. Czas oksydacji wpływa znacząco na profil smakowy herbaty. Te, które były oksydowane krócej, będą miały delikatniejszy smak, zbliżony do herbat zielonych, te mocniej oksydowane mogą zbliżać się do smaku czarnej herbaty.

Sposób parzenia jest podobny do parzenia herbaty czarnej. Jedyną różnicą jest temperatura, jak parzyć herbaty oolong? W 85-90 stopniach Celsjusza, polecamy odczekać około 4 minut od momentu wrzenia wody. I zalać swoją herbatę. Ten rodzaj herbaty polecany jest osobom zestresowanym, a także tym, którzy walczą z kilkoma kilogramami, lub naturalnie chcieliby wspomóc obniżanie stężenia cukru we krwi.

Milk tea- czyli mleczna herbata oolong

Legenda głosi, że setki lat temu księżyc zakochał się w krążącej nieopodal komecie. Gdy ta zniknęła, załamany księżyc westchnął głęboko, a wiatr z jego ust ochłodził wzgórza na Ziemi, co sprawiło, że liście herbaty zyskały mleczny smak. Rzeczywiście herbata ta smakuje mlecznie, a co istotnie nie jest aromatyzowana. Swój unikalny smak zawdzięcza odmiennej uprawie. Krzewy te sadzi się wyżej niż zwykle, przez co wystawione są na działanie niższych temperatur.

Produkuje się je w sposób podobny do „zwykłej” herbaty oolong. Niestety część producentów aromatyzuje herbaty, zamiast przeprowadzić żmudny proces produkcji. Takie oszustwo można rozpoznać, wąchając susz, „oszukana” herbata pachnie bardzo intensywnie, wręcz jak perfumy. Zarówno oryginalne herbaty mleczne, jak i aromatyzowane tracą swój smak wraz z kolejnymi parzeniami, różnice między pierwszymi wyciągami z herbat aromatyzowanych są znacznie silniejsze. Herbatę polecamy parzyć dokładnie tak, jak wyżej opisany oolong.

Herbata w medycynie naturalnej

Krzewy herbaciane absorbują z otoczenia zarówno substancje dobroczynne, jak i te szkodliwe, dlatego warto wiedzieć, skąd pochodzi dana herbata i sprawdzać jej jakość. Zaznaczamy też, że większa ilość rozpuszczonych związków chemicznych znajduje się w herbatach zielonych. Substancje aktywne w herbacie są przyczyną jej wykorzystywania w celach medycznych i prozdrowotnych. Zawiera ona polifenole o działaniu przeciwutleniającym, garbniki, które przypuszczalnie mają działanie przeciwnowotworowe i katechiny o funkcjach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych. Herbata zawiera również związki o budowie podobnej do kofeiny, dzięki czemu może ona działać pobudzająco.

Pierwiastki takie jak miedź i żelazo mają działanie antybakteryjne i pomagają w walce z infekcjami i wzmacniają odporność. Mangan, magnez i potas wspomagają układ nerwowy, a cynk wzmacnia włosy i paznokcie. Wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby. Sód natomiast jest jednym z pierwiastków odpowiadających za gospodarkę wodną organizmu. Dodatkowo znajdziemy też jod, który warunkuje prawidłową budowę i funkcjonowanie tarczycy.

Jak parzyć herbaty od manzuko w pigułce:

Jak parzyć herbaty od manzuko

Jak zmierzyć ile stopni ma twoja woda, jeżeli dysponujesz tylko „zwykłym” czajnikiem? By zapewnić sobie dokładność pomiaru niezbędny będzie termometr, ceny takich kuchennych termometrów zaczynają się już od kilku złotych. Na początek wystarczy jednak prosta matematyka. Nie martw się, kalkulacje ktoś zrobił już za Ciebie. Czajniki elektryczne wyłączają się kiedy woda osiąga 95-97℃, a warunki takie jak padanie promieni słonecznych, wiatr, wysokość na jakiej się znajdujemy czy temperatura otoczenia mają na nią dodatkowy wpływ.  Możemy jednak szacować czas stygnięcia wody dla warunków mieszkaniowych, przy zamkniętym oknie. Jak to zrobić? Zagotuj w czajniku 1 LITR wody i otwórz pokrywkę. Woda powinna stygnąć o około 5℃ co 2 minuty. Tak więc czekamy:

  • 2 minuty – 90°C
  • 4 minuty – 85°C
  • 6 minut – 80°C
  • 8 minut – 75°C
  • 9 minut – 70°C

Przeczytaj więcej artykułów manzuko:

Możesz również polubić

3 komentarze

  1. Mojewirtualnemiasto

    Zawsze byłam fanką zielonej herbaty, ale jak poznałam jaśminową zieloną herbatę, to całkowicie przepadłam! Przepiękny zapach i niesamowity smak, bardzo polecam 🙂

  2. Surowa Kawa

    Próbowałem się przerzucić na herbatę, ale nie! Kawa to jednak moje życie. Ale i tak, zieloną herbatkę też bardzo lubię, na pewno skorzystam z Twoich porad 🙂

  3. Krzysztof

    A ja polecam od siebie pić tak jak nam smakuje, bez sztywnego trzymania się zasad, czasów ilości itd.

Dodaj komentarz