Cartier – historia króla jubilerów

Cartier - historia króla jubilerów

Jeden z najsłynniejszych jubilerów, znany na całym świecie. Trwały sukces tej firmy wynika z kunsztu jubilerskiego, korzystania z najlepszych materiałów pod względem jakości, oraz wprowadzania innowacji wyznaczającej trendy. Dzięki znakomitemu marketingowi już od początku istnienia Cartier stanowi synonim luksusu.

Nauka Cartiera – wstęp do rozwoju imperium

Cartier w wieku 28 lat rozpoczął staż u Adolpha Picarda- znanego rzemieślnika i zegarmistrza. W 1847 roku przejął jego w Paryżu i otworzył własne atelier. Na szyldzie zawisł znany szyld oznajmiający złotymi literami: „ Louis- Francois Cartier, następca Monsieur Picarda, wyrób biżuterii, fantazyjnych ozdób, akcesoriów mody i nowości”. Świadczy to, że od początku stawiał na innowacyjność, oraz na dobrą reklamę. Lokal Cartiera zmieniał swój wygląd na przestrzeni lat, dopasowując się do zmiennych potrzeb właściciela, który szybko zyskał sławę. Zasłynął z zaspokajania nawet najbardziej ekstrawaganckich potrzeb arystokracji. Dzięki temu jego nazwisko stało się popularne wśród bogatych i wpływowych Francuzów.

Gdy w 1853 roku przeniósł swoją działalność do modnej dzielnicy Palais- Royal, Cartier był ulubionym rzemieślnikiem między innymi kuzynki Napoleona III, która poprzez swój patronat otworzył Cartierowi drzwi do społeczeństwa paryskiego na szeroką skalę. Gust księżniczki spowodował gwałtowny wzrost zainteresowania biżuterią ekstrawagancją, co siłą rzeczy doprowadziło lud do Cartiera.

Zegarki Cartier

Międzynarodowa ekspansja – syn rozwija rodzinny biznes

W 1874 roku syn Louisa- Alfred przejął działalność ojca, którą później przeniósł do centrum paryskiego luksusu- Rue de la Paix 13. Do dziś znajduje się tam jeden z najważniejszych butików firmy Cartier. Za jego przykładem podążali inni jubilerzy i w niedługim czasie cała okolica kojarzona była jako międzynarodowe centrum ekskluzywnej biżuterii.

Wraz z rosnącą sławą i popytem na biżuterię rósł apetyt Alfreda. Na początku XX wieku postanowił on otworzyć dwa nowe oddziały marki. Jeden znajdował się w Londynie, drugi zaś w Nowym Jorku. Trzy siedziby Cartiera zostały podzielone między trzech synów Alfreda. W tym czasie Cartier był już dostawcą biżuterii dla władców Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Rosji i wielu innych. Wykonywali i zdobili królewskie korony i tiary, a także zegary, miecze i pałki. Król Edward VII stał się jednym z kluczowych klientów tego rodzinnego biznesu jeszcze przed koronacją i to właśnie on utytułował najstarszego z synów- Louisa „jubilerem Królów i Królem wśród jubilerów”. Przydomek ten przylgnął z łatwością, głównie za sprawą częstego wykorzystania diamentów i platyny w swoich projektach. Louis splatał cienkie włókna metalu, co wydobyć miało większy blask z diamentów otoczonych platynowymi nićmi. Technika ta wykorzystywana jest do dziś w jubilerstwie.

Jak Cartier podbił serca tłumów

Louis Cartier był niezwykłym pionierem w swojej dziedzinie. Zaprojektował dla swojego przyjaciela lotnika zegarek, którego przeznaczeniem było noszenie na nadgarstku. Później wprowadził na rynek damski zegarek bransoletkowy, był to prototyp luksusowej i funkcjonalnej zarazem biżuterii, z której marka zasłynęła.

Chcąc nadążyć nad rosnącym zainteresowaniem, Cartier wprowadził też nową kolekcję- Les Must de Cartier. Wyjątkowa do tej pory edycja pięknej biżuterii, w cenach niższych niż luksusowa biżuteria. Dzięki temu wypromował swoją markę wśród mniej zamożnych i zwiększył liczbę konsumentów. Interesujące jest to, że Les Must de Cartier to kolekcja obejmująca wyroby skórzane, szaliki, długopisy, okulary przeciwsłoneczne czy zastawę stołową.

Gdy firma Cartier zaczęła się powszechnie kojarzyć z wysoką jakością życia, firma wkroczyła na zupełnie inny poziom. Powstały wystawy sztuki, w których trakcie publiczność mogła podziwiać arcydzieła jubilerów jak dzieła sztuki Picasso czy Moneta. Skojarzenie marki z wyrafinowanymi pokazami dzieł sztuki jedynie wzmocniło pozycję Cartiera i jego firmy na światowym rynku.

Kontynuując ewolucję marki, Cartier nawiązywał współpracę z organizatorami wydarzeń sportowych, dzięki czemu stali się popularni w zupełnie nowym sektorze. Chcąc zachować korelację ze sztuką i zachować społeczność artystyczną jako swoich klientów, firma zaczęła wewnętrzną publikację czasopisma Cartier Art.

Współcześnie pozytywne skojarzenia z marką są wynikiem wieloletnich strategii marketingowych i tradycji wytwarzania niesamowitej biżuterii. Od XIX wieku Cartier ma bardzo rozległą działalność filantropijną. Jest aktywnym członkiem Forum Kobiet, przyznaje specjalną nagrodę kobiet- przedsiębiorców, czy stał na czele kampanii LOVE.

 

Cartier naszyjnik

 

Cartier dziś- gigantyczna firma, z rodzinnymi tradycjami

Obecnie marka nadal się rozwija, jej sklepy można znaleźć w ponad 120 krajach i jest ich ponad 200! Wartość firmy szacowana jest na 5,3 miliarda dolarów, a jej wpływ na historię jubilerstwa czyni ją globalną ikoną.

Pomimo niezwykłej konkurencji i znacznej zmiany „reguł gry” Cartier nadal pozostaje aktualny. Kiedyś ekskluzywna marka charakteryzowała się niebotycznymi cenami i statusem firmy lepszej niż inne- dziś nie wystarczy to, aby pozostać na topie. W erze globalnej wioski konsument angażuje się w działalność firmy bez robienia w niej zakupów. Może śledzić działalność firmy w social media albo obserwować wydarzenia, w których widać biżuterię znanego jubilera. Takie wydarzenia to gale oskarowe, rozdanie złotych globów, czy słynna MET gala.

Świetnym rozwiązaniem marketingowym okazała się sekcja „Przewodnik po mnie”, która zawiera opisy produktów i jest wirtualnym asystentem sugerującym wybór biżuterii odpowiedni na okazję. Doskonałe jest również przedstawienie historii firmy- tego, jak zaczynała i co doprowadziło do międzynarodowego sukcesu.

Działalność Cartier możemy śledzić na YouTube, w aplikacjach na zegarki firmy Apple, czy w eMagazine. Dają one możliwość zakupu produktów marki, ale też oferują bliższe poznanie się z nią.

Ciekawa historia, czy długa lista ekskluzywnych klientów to w dzisiejszych czasach za mało, by pozostać ekskluzywną marką na topie. Cartier od ponad 160 lat dostarcza nam biżuterię o nieprawdopodobnie doskonałej jakości materiałów i wykonania. Szefowie firmy podążają z duchem czasu i nie boją się zmieniać swojej firmy, aby sprostać oczekiwaniom konsumenckim.

W historii sukcesu tej firmy stoi prawdziwa lekcja dla wszystkich małych firm i rodzinnych biznesów. Niezależnie od tego, z jakich materiałów wykonujesz swoje rękodzieło, zawsze warto dołożyć szczególnych starań by zarówno jakość wykonania, jak i jakość produktów była najwyższej klasy. Dodatkowo wyciągnijmy lekcję marketingu i nie bójmy się dostosowywać do panujących trendów konsumenckich.

Chcesz dowiedzieć się więcej o biżuterii i budowaniu własnej firmy? Zapoznaj się z tymi wpisami:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz