Jak opowiedzieć o swojej firmie ciekawie i zgodnie z SEO?

Jak stworzyć opis firmy zgodny z seo

Treści są bardzo ważnym elementem pozycjonowania, które pozytywnie wpływają na widoczność naszej strony w wyszukiwarce. By tak się jednak stało, nie mogą to być “byle jakie” artykuły. „Content” musi być wartościowy dla użytkowników oraz zoptymalizowany. Jak to jednak zrobić? Zapraszamy do naszego poradnika jak pisać ciekawie i zgodnie z SEO?

Znajdź ciekawy temat

Szukanie ciekawych pomysłów na artykuły nie jest proste, ale też nie niemożliwe. Przede wszystkim musimy pamiętać, że chcemy zdobyć odbiorców, zachęcić ich do odwiedzenia naszej strony. Nie możemy jednak zapominać o pisaniu zgodnie z SEO, dlatego powinniśmy dobrać frazy kluczowe. Szukajmy takich, które nie są zbyt ogólne, ale równocześnie mogą nam dostarczyć wartościowy ruch do witryny. Warto w tym celu wykorzystywać dostępne na rynku narzędzia (np. Google Trends, Google Keyword Planner).

Jak pisać ciekawie i zgodnie z seo?

Dopasuj frazy kluczowe

Gdy wybierzemy już temat artykułu i najważniejszą frazę dla tekstu, musimy poszukać uzupełniających słów kluczowych, wokół których będziemy budować treści. Inspiracje znajdziemy w samej wyszukiwarce Google, narzędziach do tego przeznaczonych, jak Ubersuggest czy Answer The Public. Dzięki nim znajdziemy kilka fraz, które musimy zawrzeć w nagłówkach i akapitach. Podczas pisania przydatne będą frazy long tail, czyli długoogonowe, np. w postaci pytań zawieranych przez użytkowników, które wpleciemy w artykuł. Warto stosować je w śródtytułach.

Zadbaj o aspekt wizualny i odpowiednie nagłówki

Treść, która pisana jest jednym ciągiem, jest dla czytelnika zupełnie nieatrakcyjna i trudna do czytania. Zdecydowanie lepiej czyta się content, który jest podzielony na akapity. Oprócz wizualnego rozdzielania treści, powinniśmy również wprowadzić śródtytuły. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie wzrokowo omiatać artykuł i wybierać treści ciekawe dla siebie, ale również będziemy mogli wprowadzić nagłówki H1-H4.

Nagłówki H1-H4

Nagłówków H1-H4 (w kodzie HTML) używamy, by wyróżnić treść w opublikowanym artykule. Jest to też jeden z elementów optymalizacji SEO tekstu. W nagłówkach (które można porównać do śródtytułów i tytułów) powinniśmy wplatać nasze słowa kluczowe. Nagłówkiem H1 w artykule będzie jego tytuł. Kolejne w hierarchii są H2 – śródtytuły. W wielu treściach nie będą występować nagłówki niższego rzędu H3-H6. Możemy je wplatać, gdy tego potrzebujemy i chcemy podzielić dany akapit na mniejsze bloki tematyczne.

Nie zapominaj o wybranych słowach kluczowych

Na początku pisanie artykułów zgodnie z zasadami SEO może nam się wydawać skomplikowane i w trakcie tworzenia może nam umknąć, że mieliśmy w nie wplatać wybrane frazy kluczowe. Powinniśmy używać ich zarówno w treści, jak i w nagłówkach. Dobrze byłoby, gdyby główna fraza pojawiła się choć raz w mianowniku, ale nie ma przeszkód, by poza tym normalnie je odmieniać w zależności od potrzeb.

Pisz poprawnie i sięgaj po synonimy

Nie oszukujmy się, nikt nie chce czytać treści, które są niepoprawne gramatycznie czy stylistycznie, ponieważ nie będziemy mogli zrozumieć przekazu. Dlatego zwróćmy uwagę na poprawność językową. By ciągle nie powtarzać tych samym słów, sięgajmy po ich synonimy. Możemy skorzystać ze słowników synonimów (np. online), dzięki czemu treść będzie bardziej atrakcyjna dla odbiorcy.

Unikalność – podstawą zoptymalizowanego artykułu

Każdy content, który znajduje się na naszej stronie internetowej, musi być unikalny. Nie możemy kopiować treści z innych stron z dwóch powodów. Po pierwsze w ten sposób złamalibyśmy czyjeś prawa autorskie, a po drugie algorytmy Google wyżej oceniają witryny z treściami oryginalnymi. Unikalne treści są podstawą zoptymalizowanego pod SEO tekstu.

Przygotuj chwytliwy tytuł

Dużo mówimy o tym, jak optymalizować treści. Nie możemy jednak zapomnieć, że przede wszystkim piszemy je dla ludzi, a nie robotów Google. By przyciągnąć czytelników, musimy zadbać o atrakcyjny tytuł. Nie chodzi o to, by wprowadzać nim w błąd, ale by zachęcić do przeczytania. Warto wykorzystywać wyliczanie, pytania czy też tworzyć zestawienia. W sieci znajdziemy wiele porad na temat tego, jak konstruować chwytliwe tytuły artykułów. Pamiętajmy, by dopasowywać je do naszych produktów czy usług oraz nie obiecywać w nim treści, których nie dostarczymy w artykule.

Dodaj zoptymalizowane zdjęcia i grafiki

By zainteresować czytelników, do tekstu warto dodawać zdjęcia. Mogą one ilustrować nasze prace, proces ich tworzenia czy materiały, z których korzystamy. Bardzo atrakcyjne dla odbiorców są infografiki, nie każdy jednak będzie miał czas i umiejętności, by je wykonać (choć można korzystać ze specjalnych programów wspierających nas w tym zadaniu). Niezależnie od tego, jakie grafiki czy zdjęcia dodamy do tekstu, musimy je zoptymalizować. Nie powinny one być zbyt duże (w kontekście ich wagi). By zmniejszyć zdjęcie, możemy skorzystać z bezpłatnego narzędzia tiny png, który “odchudzi” nasze grafiki.

Najważniejsze jest jednak odpowiednie nazwanie zdjęcia i dodanie ALT tagu. O tym, czym dokładnie jest ALT tag, piszemy w naszym słowniku pojęć SEO, wyjaśniamy tam również inne pojęcia, które mogły przysporzyć Ci trudności w tym tekście.

Przygotuj metadane

Artykuł przygotowywany zgodnie z SEO musi zostać uzupełniony o metadane. Podczas dodawania tekstu w CMS powinniśmy zadbać o meta title (tytuł), meta description (opis) i przyjazny adres URL. Zarówno w meta tytule, jak i meta opisie powinniśmy zawierać wybrane wcześniej frazy kluczowe. Pamiętajmy, że te opisy widoczne będą w Google, dlatego musimy pisać je tak, by użytkownik dowiedział się, o czym przeczyta w naszym artykule.

Jak wykonać linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne to nic innego jak dodawanie hiperłączy do pozostałych naszych artykułów, kategorii czy produktów. Pozwala użytkownikowi łatwiej poruszać się po witrynie, zachęca go do zapoznania się z innymi materiałami. Jak jednak prawidłowo je wykonywać? Najprościej tłumacząc, linki wstawiajmy tam, gdzie wspominamy o zawartości innych podstron czy wymieniamy konkretne produkty. Wtedy pod danym anchorem (nie musi być w mianowniku, lepiej by był naturalny, odmieniony i dłuższy niż pojedyncze słowo) ukrywamy link do konkretnej strony. Przykład – w zdaniu z artykułu “Podczas szycia tych kolczyków inspirowałam się wykonanym kilka miesięcy temu naszyjnikiem boho z koralem” – pod pogrubieniem dodajemy link do artykułu, w którym prezentowaliśmy tę biżuterię.

Nie zapominaj o użytkowniku

Na koniec przypominamy o użytkowniku, dla którego musimy pisać. Pamiętajmy, że wszystkie treści, które przygotowujemy powinny być dla niego atrakcyjne. Co to jednak znaczy? Ich celem jest dawanie dodatkowej wartości, może to być:

  • poradnik jak nosić, zestawiać czy dbać o biżuterię,
  • zaprezentowanie naszych prac z różnych stron, ułatwiając ich wybór potencjalnym klientom,
  • nauczyć czegoś,
  • przedstawić ciekawostki o naszej pracy.

FAQ

Jak długi powinien być tekst zgodny z SEO?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długie powinny być artykuły. Wszystko zależy od tego, co mamy do powiedzenia. Oczywiście content jest bardzo ważny i warto w niego inwestować (przede wszystkim swój czas i wiedzę), ale nie ma również sensu sztucznie wydłużać treści, kiedy nie mamy nic do powiedzenia. Warto, by artykuły czy opisy kategorii miały, jeśli to możliwe, 3500-5000 znaków ze spacjami (zzs).

Ile fraz muszę umieścić w artykule?

Na pewno nie możemy przeładowywać treści słowami kluczowymi. Najważniejszą myślą, która powinna nam przyświecać podczas pisania, powinna być naturalność. Tworzymy content dla człowieka, ma on nieść wartość użytkownikowi, a przy okazji spełniać rolę wspierania pozycjonowania. Na początku może wydawać się to trudne, ale da się połączyć ciekawe treści z zasadami SEO.

Czy mogę skorzystać z materiałów producenta do opisu produktu?

Skorzystać tak, ale wyłącznie jako inspiracja i oczywiście źródło wiedzy o najważniejszych cechach produktu. Absolutnie zakazane jest jednak kopiowanie treści z innych stron do naszej witryny. Doprowadziliśmy wtedy do duplicate content, a algorytmy Google preferują strony, które mają unikalne treści.

Skąd brać słowa kluczowe?

Jest wiele sposobów na znalezienie słów kluczowych pasujących do naszych podstron czy artykułów. Możemy korzystać z bezpłatnych narzędzi, takich jak Answer The Public, Google Search Console, Google Keyword Planner (narzędzie słów kluczowych). Dobrym pomysłem jest wpisanie wybranej frazy w wyszukiwarkę i skorzystanie z podpowiedzi Google. Na rynku są również płatne narzędzia do wyszukiwania słów kluczowych jak Senuto czy Semstorm (warto przetestować w wersjach próbnych).

Możesz również polubić

Dodaj komentarz