Czemu służą publikacje o firmie w Internecie i co zrobić gdy taka publikacja się ukaże?

Jak wykorzystać wpisy o naszej firmie w internecie?

Niezależnie od tego, czy publikacje o firmie, którą prowadzimy pojawia się w wyniku naszych działań, czy też zupełnie naturalnie jest to bardzo dobra sytuacja (również pod kątem SEO). Powinniśmy ją wykorzystać do tego, by jeszcze mocniej wypromować swój brand i zadbać o pozycjonowanie. O tym, jak to zrobić przeczytasz w naszym artykule, zapraszamy!

Publikacje o firmie jako działania wizerunkowe

Na początku powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nasza firma, produkty, usługi nie staną się popularne i szeroko znane same. Również nasz sklep internetowy nie będzie nikomu znany, jeśli nie zadbamy o jego promocję. Nie ma możliwości, by początkująca marka, po otwarciu sklepu zaczęła od razu sprzedawać. Samo nic się nie zadzieje, dlatego musimy zadbać o to my – twórcy, rękodzielnicy, przedsiębiorcy.

Jednym z ważniejszych i prostszych sposobów na promocję marki jest zadbanie o publikacje o firmie. Pomysłów na to może być wiele i o różnej skali:

  • posty w social media,
  • wpisy na blogu (dobrze zoptymalizowane i ciekawe, by wysoko się wyświetlały w Google. O tym, jak to zrobić pisaliśmy w artykule, jak przygotować ciekawe treści uwzględniające SEO),
  • artykuły sponsorowane,
  • posty gościnne na blogach innych rękodzielników, sklepów etc.,
  • wpisy na forach internetowych,
  • komentarze na blogach.

Każda z wymienionych form może stanowić doskonały pomysł na działania wizerunkowe i PR-owe. O niektóre publikacje będzie dość łatwo, inne będą wymagały większego nakładu pracy i/ lub pieniędzy. Niewątpliwie jednak, jeśli chcemy odnieść sukces i pozyskać klientów, musimy o nie zadbać.

Takie artykuły mogą nam pomóc w:

  • zdobyciu nowych klientów,
  • zwiększeniu rozpoznawalności marki,
  • pokazaniu się nowym, potencjalnym odbiorcom,
  • zwiększeniu wiarygodności.

Publikacje niezbędne w SEO

Moc content marketingu jest wysoka, doskonale wspiera on działania optymalizacyjne i powinien być kluczowym składnikiem naszych działań mających na celu podniesienie pozycji witryny w wyszukiwarce. By jednak taka publikacja o naszej firmie mogła nam posłużyć, musi zawierać link do promowanej strony. Jeśli przygotowujemy treści, artykuły, które chcemy publikować na serwisach zewnętrznych, powinniśmy pisać je podobnie do contentu wewnętrznego. Zadbajmy o słowa kluczowe i linkowanie.

Content marketing może działać na wielu różnych płaszczyznach i w różnej skali, którą bez trudu dobierzemy do swoich możliwości i potrzeb. Działania mogą być rozłożone w czasie. Pamiętajmy również, że takie działania nie przyniosą natychmiastowych rezultatów.

Jak wykorzystać niezależnie pojawiające się publikacje?

Oprócz tego, że możemy sami sięgnąć po publikowanie różnego typu treści w internecie, powinniśmy również wykorzystywać te, które pojawiają się niezależnie. Przede wszystkim warto co jakiś czas monitorować sieć, by sprawdzić, czy ktoś o nas napisał. Wystarczy, że w Google wpiszemy nazwę naszej marki, strony. Możemy również skorzystać z profesjonalnych narzędzi do monitoringu internetu (np. brand24), które mają często okresy testowe.

Po co pisać o firmie w internecie?

Publikacje o firmie – Zawalcz o linki

Jeśli znajdziemy lub ktoś nam podeśle publikację o naszej marce, warto zapoznać się z nią i sprawdzić, czy może nam pomóc w działaniach wizerunkowych lub w pozycjonowaniu. W drugim przypadku upewnijmy się, czy pada adres URL naszej witryny. Jeśli tak i jest klikalny, możemy się cieszyć, właśnie pozyskaliśmy naturalny link prowadzący do naszej witryny, który pozytywnie wpłynie na SEO. Gdy nie odnajdziemy linku, możemy o niego zawalczyć. Warto skontaktować się z redakcją czy autorem takiej publikacji. Przede wszystkim podziękujmy za nią, a w kolejnym kroku zapytajmy, czy do artykułu, wpisu można by dodać link prowadzący do naszej strony. Może się okazać, że redakcja będzie chciała pobrać od nas jakąś opłatę. Wtedy w zależności od jej wysokości i naszych potrzeb możemy podjąć decyzję, czy chcemy za link zapłacić. W części wypadków jednak uda nam się uzyskać go bezpłatnie.

Pochwal się publikacją

Równie ważnym aspektem jest wykorzystywanie takich publikacji w celach wizerunkowych. Jeśli pisze o nas niezależne medium, blog, portal, warto się tym faktem pochwalić. Jeśli prowadzimy profile w social media (a niewątpliwie warto to robić), opublikujmy taki materiał, by inni również mogli się z nim zapoznać. Bardzo dobrze działa to wizerunkowo, wzmacnia nasz autorytet, pokazuje, że nasza działalność jest doceniana.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz