Słownik pojęć SEO

Słownik pojęć SEO

SEO, czyli search engine optimization to szereg działań mających na celu podniesienie pozycji danej strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. By lepiej zrozumieć mechanizmy optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek, konieczne jest poznanie najważniejszych pojęć SEO. Zapraszamy do lektury słownika zagadnień związanych z pozycjonowaniem.

Algorytm – jest to proces matematyczny oraz formuła, która pozwala na dopasowanie odpowiedzi na zapytania, kierowane przez użytkowników do wyszukiwarki. Algorytm Google obejmuje kilkaset zmiennych, które mają wpływ na wyniki wyszukiwania. Regularnie odbywają się obecnie aktualizacje algorytmu, czyli updaty, które poprawiają działanie mechanizmu. Każdorazowo obejmują one inne zakresy, np. obniżają pozycję stron z treściami skopiowanymi, nieoryginalnymi czy słabej jakości.

ALT – jest to opis obrazka (zdjęcia) na stronie, który wyświetli się, kiedy nie załaduje się grafika. Nazywany również alternatywnym opisem zdjęcia. Jest istotny w pozycjonowaniu, ponieważ pomaga wyszukiwarce dopasować zdjęcie do zapytania. W zoptymalizowanej witrynie konieczne jest uzupełnienie ALT tagów i umieszczenie w opisach słów kluczowych związanych z zawartością grafiki.

Anchor Tekst – fraza kluczowa, pod którą ukrywamy link prowadzący do naszej witryny. W kodzie HTML to fragment znajdujący się pomiędzy znacznikami <a> i </a>. Jest klikalny i wygląda na stronie jak link.

Artykuł sponsorowany – by pozyskiwać linki prowadzące do naszej strony oraz promować naszą markę, możemy rozpowszechniać artykuły sponsorowane. Na specjalnych serwisach (np. Whitepress, Linkhouse) publikujemy gotowe treści z linkami do naszych produktów i usług. Możemy również te artykuły wraz z publikacją zamówić na tych platformach.

Backlinki – inaczej linki przychodzące, prowadzące do naszej strony zlokalizowane na innych witrynach. Są bardzo ważne w pozycjonowaniu. Jeśli nasza strona ma być widoczna w wyszukiwarce, musimy pozyskiwać backlinki.

Blog – internetowy pamiętnik, miejsce, gdzie regularnie publikujemy treści. Blog może być również doskonałym narzędziem do działań content marketingowych, budowania społeczności oraz prezentowania naszych produktów. Może być samodzielną stroną lub stanowić uzupełnienie sklepu internetowego.

Buzz marketing – to nic innego jak marketing szeptany polegający na udzielaniu się na forach internetowych, by wspominać o naszej firmie. W pozycjonowaniu, buzz marketing służy do pozyskiwaniu linków do witryny, ponieważ w spisach dodaje się odnośnik do naszej strony.

CTR (Click Through Rate) – współczynnik klikalności, czyli liczba określająca procentowo relację kliknięć do wyświetleń reklamy czy strony. Im jest on wyższy, tym bardziej trafny jest nasz komunikat.

Content marketing – jest to narzędzie do budowania wizerunku oraz rozpoznawalności marki poprzez opublikowanie różnego typu treści. Mogą to być zarówno artykuły, jak również raporty, poradniki, wpisy blogowe czy infografiki. Powinny być jak najbardziej trafne i atrakcyjne dla odbiorcy. Obecnie content marketing jest również wykorzystywany do pozycjonowania stron internetowych. Wtedy w publikowanych artykułach zamieszczamy link do naszej strony. Dzięki takim publikacjom uzyskujemy wartościowe backlinki.

Długi ogon (long tail) – tym określeniem nazywamy rozbudowane frazy kluczowe, których używają ludzie podczas wyszukiwania informacji w Google. Zazwyczaj takie frazy pojedynczo mają mniejszą liczbę wyszukiwań, ale łącznie generują duży ruch w witrynie. Mają również wyższy CTR niż pojedyncze słowa kluczowe. Z tych powodów warto wykorzystywać je w pozycjonowaniu.

Duplicate content – powielanie treści znajdujących się już na innych stronach. Jest to absolutnie zabronione, jeśli zależy nam na dobrych pozycjach w wyszukiwarce, ponieważ algorytmy preferują treści unikalne. Duplicate content dotyczy zarówno powielania treści z innych stron, jak i w obrębie naszej witryny. Dlatego ważne jest pisanie unikatowych opisów produktów, kategorii czy artykułów.

Facebook Ads – jest to narzędzie analogiczne do Google Ads, ale umożliwiające nam reklamowanie się w serwisie Facebook. By móc skorzystać z reklam w nim, musimy posiadać konto menedżerskie, z którego poziomu możemy rozpocząć promowanie naszych produktów czy usług. Tutaj również możemy wybierać spośród różnych rodzajów reklam i kierować się odpowiednimi celami. Facebook Ads dysponuje bardzo szczegółowymi opcjami kierowania reklam, uwzględniając zainteresowania odbiorców oraz ich przynależność do różnych grup tematycznych.

Frazy kluczowe (keywords) – słowa kluczowe to nic innego jak określenia oddające znaczenie naszej działalności, produktów, usług etc. Używamy ich codziennie, wyszukując informacji w wyszukiwarce.

Google Ads (wcześniej Google Adwords) – jest to narzędzie służące do reklamowania witryn internetowych w wyszukiwarce Google. Obejmuje szereg różnego typu reklam, które po przygotowaniu w specjalnym panelu będą się wyświetlać w wyszukiwarce lub na różnych stronach internetowych należących do Google. W Google Ads najczęściej płacimy za kliknięcia reklam, obejrzenia wideo lub konwersje. Możemy korzystać również z różnego kierowania reklam, zależy to od typu kampanii oraz celów, jakie chcemy osiągnąć.

Google Analytics – bezpłatne narzędzie Google służące do zaawansowanej analityki naszej strony. Po wdrożeniu na witrynie kodu Google Analytics będziemy mogli sprawdzać, ile osób odwiedza stronę, w jaki sposób na nią trafili, co kupili etc. Narzędzie jest również niezbędne do prowadzenia efektywnej kampanii reklamowej.

Google Search Console (wcześniej Narzędzia dla Webmasterów, Google Webmaster Tools) – kolejne z darmowych narzędzi od Google. Jest dedykowany właścicielom i osobom zarządzającym stronami internetowymi. Stanowi pomoc w pozycjonowaniu, dając m. in. dane o wyszukiwanych frazach kluczowych, po jakich trafiają do nas użytkownicy. Pokazuje też błędy, które mogą się pojawiać na stronach docelowych, niedziałające podstrony czy kary od Google.

Najważniejsze informacje dotyczące pozycjonowania

Hiperłącze (link) – odnośnik do witryny, który przenosi nas do niej po kliknięciu w niego. Może przybierać czystą postać adresu URL lub być ukryty w anchor tekście.

HTTPS – (Hypertext Transfer Protocol Secure) bezpieczniejszy, szyfrowany odpowiednik protokołu HTTP. Jest dziś niezbędny w sklepach internetowych oraz jest preferowanym przez Google protokołem w innych stronach (poza e-commerce). Dane, które przesyłamy między przeglądarką na komputerze użytkownika a serwerem witryny, są szyfrowane protokołem SSL lub TLS.

Infografika – graficzne przedstawienie wybranych informacji. Doskonale prezentuje wszelkie zestawienia i podsumowania.

Katalog stron – witryny internetowe zbierające wirtualne wizytówki różnych firm. Może być ogólny lub poświęcony określonej dziedzinie (np. przemysłu). Zawiera najważniejsze informacje o firmach: od danych kontaktowych, przez opis działalności. Do pozycjonowania wykorzystuje się katalogowanie (dodawanie do katalogów) poprzez wpisy o naszej firmie uzupełnione o link.

Landing page – strona docelowa, na którą trafia użytkownik z kampanii reklamowych. Witryna, adres URL, na który kierujemy użytkownika.

Link building – linkowanie, czyli działania polegające na pozyskiwaniu wartościowych linków prowadzących do naszej witryny. Celem linkowania jest przeniesienie mocy strony źródła do strony docelowej. Najczęściej linki pozyskujemy z katalogów stron, artykułów sponsorowanych, for internetowych, wpisów gościnnych, komentarzy na stronach i blogach.

Linki naturalne i płatne – podział linków ze względu na sposób ich pozyskania. Pierwsze powstają bez naszego udziału, kiedy ktoś bezinteresownie zalinkuje do witryny. By pozyskać drugie, musimy ponieść dodatkowe koszty np. zapłacić za artykuł sponsorowany, w którym umieścimy link.

Linki sponsorowane – linki i ruch pozyskiwany z płatnych reklam np. Google Ads.

Linkowanie wewnętrzne – istotna strategia optymalizacyjna i służąca pozycjonowaniu. Polega na dodawaniu linków w artykułach, opisach produktów, kategorii do innych podstron w naszym serwisie. Pozwala zwiększyć współczynnik konwersji i obniżyć współczynnik odrzuceń. Równocześnie ułatwia nawigację po stronie i zachęca użytkownika do pozostania na niej i zapoznania się z innymi podstronami.

Metatag Description – krótki opis strony uzupełniany w panelu administracyjnym. Wyświetla się on jako opis danej podstrony po wpisaniu frazy kluczowej w wyszukiwarce. Pozwala on użytkownikom i algorytmom odczytać, o czym jest dana strona.

Metatag Keywords – słowa kluczowe, które opisują daną podstronę. Kiedyś były czynnikiem rankingowym, dziś nie mają już znaczenia i nie są wykorzystywane w pozycjonowaniu. Podobnie jak meta description uzupełniane są w panelu administracyjnym witryny. Nie możemy ich mylić ze słowami kluczowymi w treści artykułów, nagłówkach etc., które odgrywają ważną rolę.

Metatagi – znaczniki META w języku HTML umieszczane w nagłówku kodu strony. Należą do nich m.in. meta description, meta title, meta keywords.

Optymalizacja – szereg działań mający zmienić witrynę tak, by była lepiej widoczna w wyszukiwarce, miała większy ruch, wyższy współczynnik konwersji, zmniejszony współczynnik odrzuceń. Jest to proces ciągły, niedający się przerwać.

Organic traffic – ruch organiczny, czyli naturalny, który trafia na naszą stronę. Użytkownicy trafiają w ten sposób na naszą witrynę, klikając w link znaleziony w wynikach wyszukiwania.

PPC – Pay Per Click to linki sponsorowane, płatna reklama. Jest to również model rozliczania reklamy, w której płacimy za kliknięcia w nią.

Personalizacja wyników wyszukiwania – dostosowanie wyników wyszukiwania do użytkownika, uwzględniając jego lokalizację, przeglądane strony, wpisywane frazy kluczowe, dane z innych usług Google.

Refferal – rodzaj ruchu docierającego na stronę internetową. Pochodzi z przekierowań z innych witryn.

SEM – Search Engine Marketing to fragment marketingu internetowego zajmujący się działaniem wyszukiwarki. Głównymi dziedzinami SEM są SEO i PPC.

SEO – Search Engine Optimization to proces optymalizacji oraz pozycjonowania witryny, który ma na celu podniesienie pozycji strony internetowej, na której wyświetla się w wynikach wyszukiwania.

Tag Title – kolejny z metatagów, Roboty Google są w stanie po nim ocenić treść witryny. Również użytkownicy wyszukiwarki widzą go, przeglądając wyniki wyszukiwania.

Współczynnik odrzuceń – odrzucenie to wyjście użytkownika z naszej witryny po obejrzeniu wyłącznie jednej strony. Współczynnik odrzuceń to z kolei stosunek liczby wizyt ograniczonych do jednej podstrony dzielony przez wszystkie odwiedziny, wyrażony w procentach. Na przykład współczynnik odrzuceń 25% oznacza, że jedna czwarta użytkowników wyszła z witryny, nie przechodząc na żadną inną podstronę.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz