Alhambra – kształt sezonu, obok którego nie można przejść obojętnie

Alhambra – kształt sezonu, obok którego nie można przejść obojętnie

Alhambra to hit tego sezonu. Niezwykły kształt swoją urodę czerpie z prostoty i piękna natury. Doskonale komponuje się z wieloma technikami jubilerskimi i stylami, na które decydują się rękodzielnicy. Zapraszamy do artykułu, w którym pokażemy kształt Alhambry i podpowiemy jak go wykorzystać w projektach handmade.

Co to jest Alhambra?

Alhambra to kształt stworzony i wykreowany przez znanego jubilera, markę Van Cleef & Arpels. Powstał w roku 1968, kiedy to rozpoczęła się promocja kolekcji, obecnej w sprzedaży do dziś. Alhambra to kształt nawiązujący do czterolistnej koniczynki. Jej listki są jednak znacznie uproszczone, tworzą więc formę przypominającą prosty, czterolistny kwiatek. Oryginalna Alhambra charakteryzuje się cienką otoczką – jakby ramką ze złota lub ozdobnych kamieni szlachetnych dookoła każdego z listków.

Bardzo ważna jest symbolika Alhambry – miała nieść pokój, szczęście i harmonię. Kształt wszedł do jubilerskiego kanonu i stał się znakiem rozpoznawczym znakomitej marki Van Cleef & Arpels. Można ją porównać do równie słynnego misia marki Tous.

Kształt Alhambra - hit sezonu jubilerskiego 2019

Alhambra w biżuterii – w czym możemy wybierać?

Jak już wspominaliśmy, Alhambra jest kształtem obecnym w jubilerstwie od ponad pięćdziesięciu lat. Od kilku miesięcy jednak staje się coraz bardziej popularna. Rękodzielnicy wykorzystują ją jako element główny lub uzupełniający kolczyki, bransoletki, naszyjniki czy broszki. Stąd w internetowych sklepach z półfabrykatami można ją znaleźć w coraz szerszym asortymencie.

Alhambrę spotkamy między innymi jako zawieszki charms do biżuterii, wykonane ze złota, srebra, stali szlachetnej czy innych metali. Oczywiście kolorystyka wykracza poza kolor srebrny (np. znajdziemy różowe i stare złoto, mosiądzowy, miedziany). Tego typu zawieszki są zazwyczaj “puste w środku”, nie posiadają wypełnienia poza metalową ramką. Są jednak również wersje charmsów Alhambra, które są jednolitą formą – blaszką.

Jednak to nie jedyna forma, w jakiej możemy kupić Alhambrę. Piękną i niepowtarzalną jest zawieszka Alhambra wypełniona żywicą. Może ona mieć różne kolory, od naturalnych, przez pastelowe, aż po intensywne odcienie. Dzięki temu będziemy mogli dopasować ją do stylu naszej pracy.

Innymi odmianami Alhambry w półfabrykatach do biżuterii są koraliki czy przekładki o takim kształcie.

Jak wykorzystać Alhambrę w handmade?

Sposobów na wykorzystanie Alhambry w jubilerstwie jest bardzo wiele. Można potraktować ją jako element uzupełniający, ozdobną zawieszkę wykańczającą pracę lub też jako jej najważniejszy element, który zostanie obudowany przez elementy metalowe, ze sznurka czy koralików. Oto kilka pomysłów na biżuterię z Alhambrą.

Proste kolczyki z zawieszki Alhambra

Najprostszą formą i sposobem na unikatową biżuterię stworzoną w kilka minut, będzie zamontowanie do zawieszki Alhambry bigli. W zależności od naszych upodobań mogą to być kolczyki krótkie lub długie, jeśli połączymy kilka zawieszek ze sobą. Alhambrę możemy również uzupełnić o drobne szklane koraliki czy koraliki z kamieni naturalnych. Warto także rozważyć dodanie innych zawieszek o uzupełniających kształtach.

Alhambra wpleciona w sznurki sutasz

Obszywanie nietypowych kształtów nie jest łatwe, zwłaszcza dla początkujących rękodzielników w technice haftu sutasz. Nie jest to jednak niemożliwe. Alhambrę możemy również wykorzystać w tego typu biżuterii jako idealne jej uzupełnienie. Elementy w kształcie Alhambra możemy doszyć na przedzie pracy lub też zawiesić podobnie jak chwosty. Nie ma również przeszkód, by zamocować je przy biglach.

Beading i haft koralikowy z Alhambrą

Jeśli lubimy biżuterię z koralików wykonaną w hafcie koralikowym czy beadingu, możemy ją z powodzeniem wzbogacić o Alhambrę. Wzór możemy wyszyć koralikami, a zawieszki dopiąć do bransoletek czy kolczyków. Elementy Alhambra są lekkie, nie ma więc obaw, że za bardzo obciążymy pracę. Prosty motyw z pewnością będzie dobrze komponował się z koralikowymi dziełami.

Idealna zawieszka do bransoletek na gumce

Wciąż modne bransoletki z koralików na gumce często uzupełniane są o ozdobne zawieszki. Również te o kształcie Alhambra będą się pięknie prezentować. W otoczeniu zarówno koralików szklanych, drewnianych, akrylowych czy z kamieni naturalnych (np. korala) jak również z pereł. Zawieszki możemy zamontować przy zapięciu lub je umieszczać pomiędzy koralikami. Najwygodniejsze w noszeniu będą Alhambry umieszczone nieco poniżej linii kamieni.

Poznaj tajemnice rękodzieła i biżuterii handmade

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons