Jakie zapięcia do bransoletek? Podpowiadamy.

Jakie zapięcia do bransoletek? Podpowiadamy.

Zapięcia do bransoletek lub naszyjników – jakie wybrać i czym się kierować?

Sprawa wydaje się oczywista, dopóki nie musimy jakiegoś zapięcia do bransoletek (naszyjnika, korali itd.) wybrać. Czym się kierować, na co zwrócić uwagę? Obowiązkowy temat dla każdej osoby, która zaczyna swoją przygodę z tworzeniem biżuterii. Przytłoczyć może wybór w rodzajach, kształtach, kolorach czy rozmiarach. Spróbujmy usystematyzować tę wiedzę, żeby było łatwiej.

Po pierwsze – jaki kolor?

Proste, choć nie dla wszystkich oczywiste –  kolor dobieramy tak by pasował do naszej bransoletki lub łańcuszka. Kompozycja ma stanowić całość, wszystkie elementy biżuterii powinny być w możliwie jak najbardziej zbliżonym (najlepiej identycznym) odcieniu, w innym przypadku zapięcie będzie bardziej widoczne.

karabińczyki do biżuterii kolory

Po drugie – jaki rodzaj zapięcia do bransoletek?

Wybór sposobu zapięcia naszej pracy należy uzależnić od kilku czynników:

  • czy zapięcie ma być widoczne i stanowić element ozdobny,
  • czy może jest tylko niezbędnym elementem zakańczającym  i ma być niewidoczne,
  • jaka jest możliwość montażu zapięcia do biżuterii – na kółko, bezpośrednio np.: na sznurek, czy należy je wkleić,
  • w jakim stylu jest zaprojektowana biżuteria: nowoczesnym, retro, minimalistycznym, barokowym…

Co mamy do wyboru:

Klasyczne karabińczyki do biżuterii

zapięcia karabińczyki

To najbardziej popularny rodzaj zapięć, występuje  w wielu różnych rozmiarach oraz kolorach. Im jest większy tym wygodniejszy, ale trzeba pamiętać o zachowaniu proporcji  w stosunku do wielkości bransoletki czy naszyjnika. Te najmniejsze 10 mm są idealne, żeby zrobić z nich charmsy dopinane do bransoletek. Karabińczyki powstały z inspiracji zapięć wspinaczkowych i na stałe wpisały się w produkcję biżuterii zarówno ze względu na łatwość wykonania i użytkowania, a także estetyczny wygląd. Łatwe do założenia na kółka montażowe, zarówno sprężynki jak i kółka cięte, większe rozmiary można montować bezpośrednio na sznurek. Takie zapięcia do bransoletek czy naszyjników gwarantują wygodę i estetyczny wygląd.

Zapięcia do biżuterii – fasolki

zapięcie fasolka do łańcuszka kulkowego

Według mnie najprostsze i najwygodniejsze w użyciu zapięcia na świecie. Jednak ich minusem jest to, że pasują jedynie do łańcuszków kulkowych. Dopasowując je należy zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale również na rozmiar pasującego łańcuszka.

Zapięcia magnetyczne

zapięcie magnetyczne z blokadą

Rozpoczęły swoją karierę stosunkowo niedawno, ale dzięki  funkcjonalności nie schodzą z topu sprzedaży. Łatwe w montażu, wygodne w noszeniu a dzięki rozwiązaniom z blokadą również pewne. Dzięki zróżnicowanym kształtom stanowią dodatkowe wzbogacenie biżuterii. Proste rurki stosuje się zazwyczaj do bransoletek z grubego rzemienia lub sznurka, okrągłe do naszyjników i bransoletek z koralików kulek. Zapięcia magnetyczne mogą być do wklejania i do montażu na kółkach montażowych lub lince.

Zapięcia toggle

zapięcie toggle do bransoletek

Nazwa pochodzi  z języka angielskiego i oznacza „przetyczkę” coś przekładanego jedno przez drugie. Moje nieporadne sposoby wytłumaczenia tego słowa obrazują dlaczego używamy angielskiej nazwy. „Przetyczka” brzmi dziwnie. Ze względu na skojarzenia skobelka i oczka są również znane jako ” zapięcia typu chłopczyk – dziewczynka”. Nie wiem dlaczego, ale te zapięcia na początku wydawały mi się dość trudne- nic bardziej mylnego! W dodatku to chyba najbardziej zróżnicowane pod względem formy zapięcia do robienia biżuterii. Mogą być bardzo proste, delikatne, mocne, albo bogato zdobione. Dzięki temu zapięcie może stać się dodatkowym atutem twojej biżuterii zamiast być elementem, który starasz się ukryć.

Federingi

zapięcia do bransoletki federing

Zapięcia federingi po angielski springring znane są nam przede wszystkim z drobnych jubilerskich wyrobów srebrnych i złotych. Ponieważ są praktyczne i ładne produkowane są nawet w bardzo dużych rozmiarach. Bardzo podobne do klasycznych karabinków pod niemal każdym względem. Myślę, że są nieco trudniejsze w użytkowaniu, lecz z w zamian za to jest niemal niemożliwe żeby odpięły się same.

Zapięcia skręcane (zakręcane)

zapięcie do obroży skręcane

Zapięcia przystosowane typowo do montażu na linki stalowe, na końcówkach zaciskamy ograniczniki a zapięcie zakręcamy. Ze względu na sposób zapinania stosowany głównie w obrożach i krótkich naszyjnikach, stosowany na grubszych linkach stalowych.

 

Po trzecie – rozmiar

zapięcia do biżuterii rozmiary

Zdecydowanie dopasowujemy rozmiar zapięcia do biżuterii, którą wykańczamy i wybieramy najbardziej wygodną opcję. Na nic śliczna bransoletka z mikro karabinkiem jeśli nie możemy poradzić sobie z jej zapięciem – wyląduje w szufladzie zamiast cieszyć oczy i poprawiać nastrój. Karabinki najczęściej stosowane to 10, 12 i 14 mm; 8 mm to rozmiar bardzo mały a większe stosujemy w biżuterii nazwijmy to bardziej okazałej. Na zdjęciu karabinki jubilerskie od 10 mm do 21 mm.

Po czwarte – jakość

Oczywiście metale szlachetne wiodą tu prym, bo kto by nie wolał zapięcia do bransoletki ze srebra czy złota a w ostateczności ze stali chirurgicznej, ale można już dzisiaj znaleźć naprawdę dobre i tanie zapięcia, które perfekcyjnie spełnią swoją rolę bez konieczności drenowania portfela i poczucia wyrzuconych pieniędzy kiedy dana biżuteria wyjdzie z mody lub po prostu nam się znudzi.

 

Mama dwóch dorosłych córek, żona, szefowa w swojej firmie, bibliotekarka, politolog. Najlepiej spełnia się jednak tworząc biżuterię, poznając trendy, dobierając kolory. Codziennie uczy się nowych rzeczy, a żadne zadanie nie jest dla niej niewykonalne, pod warunkiem, że podłączona jest pod odpowiedni strumień kawy. Kawę pije zawsze z dużego kubka, które gromadzi tak samo jak wszelkiego rodzaju puszki (najczęściej po ciastkach) i torebki.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons