Kółka do biżuterii – jak je wykorzystać

Jak wykorzystać kółka do biżuterii

Kółka do biżuterii to inaczej kółka montażowe przez niektórych nazywane ogniwkami. Stanowią podstawowy element wyposażenia większości pracowni rękodzielniczych. Nadają się do wielu różnych projektów i stanowią uzupełnienie wielu technik. Występują zazwyczaj w dość szerokiej ofercie kolorów metali, średnicy i grubości kółek. Warto też pamiętać, że kółka do biżuterii mogą odbiegać swoim kształtem od okręgu i bardziej przypominać owal. 

Jak wykorzystać kółka do biżuterii?

Podstawowa funkcja kółek montażowych skrywa się już w ich nazwie. Służą one przede wszystkim do montażu poszczególnych składników biżuterii. Poniżej znajdziesz bardziej i mniej oczywiste sposoby ich użycia.

Wykorzystanie kółek w technice chainmaile i do tworzenia kolczug

Technika chainmaille 

Ta technika tworzenia biżuterii wywodzi się ze starożytności. Przez wieki wykorzystywano ją do produkcji zbroi, kolczug, rękawic i innych elementów ochronnych wojowników. O historii, niezbędnych narzędziach i pierwszych krokach pisałyśmy już na tym blogu, serdecznie więc zapraszam do zapoznania się z tym postem. 

W dużym skrócie obecnie chainmaille oznacza tworzenie przedmiotów użytkowych czy biżuterii przy użyciu kółek do biżuterii. Ogniwka najczęściej są różnej wielkości, co pozwala na uzyskanie wielu ciekawych kształtów. Najlepiej sprawdzą się tu te zupełnie okrągłe, lecz doświadczeni rzemieślnicy wykorzystują też te owalne. Co ważne, chainmaille to technika wykorzystująca jedynie sprytne połączenia kółek do tworzenia pięknych wzorów. Dla uzyskania ciekawszych efektów polecam sięgnąć po kółka montażowe w różnych kolorach. 

Kolczugi 

Kolczuga to prawdopodobnie jeden z najmniej oczekiwanych produktów, które możesz stworzyć z kółek montażowych, jednakże przez wieki właśnie to oznaczała technika chainmaille. Możemy jednak z dumą powiedzieć, że nasi klienci przetestowali te półfabrykaty również w takich warunkach i byli zadowoleni z rezultatów. To doskonałe rozwiązanie dla fanów i fanek rekonstrukcji historycznych, cosplay i larp, którzy lubią też rękodzieło.

Przedłużki i łączniki 

Łączenie i montowanie poszczególnych elementów biżuterii to podstawowa rola tych ogniwek. Idealnie sprawdzą się do przyczepiania zapięć, łączenia bigli z resztą kolczyka, a także doczepiania zawieszek. Przedłużanie biżuterii również może zostać osiągnięte przy użyciu kółek montażowych. Jeżeli brakuje Ci łańcuszka do przedłużenia bransoletki, kilka połączonych kółek do biżuterii z pewnością zadziała w jego zastępstwie. Co więcej, niekiedy dodatnie więcej niż jednego ogniwka dodaje nie tylko długości, ale nowego wyglądu twojemu projektowi. 

Kółka montażowe w roli przekładek i krawatek

Przekładki 

Wykorzystanie kółek montażowych jako przekładek może wydać się mało intuicyjne. Przecież istnieje masa metalowych przekładek, jak i koralików szklanych, drewnianych i akrylowych, które świetnie sprawdzają się w tej roli. Kółka do biżuterii to ciekawe rozwiązanie, które okazuje się jednocześnie niezwykle korzystne dla portfela. Co więcej, duża ilość rozmiarów kółek sprawia, że z łatwością wykreujesz identyczną lub korespondującą biżuterię w różnych rozmiarach.

Krawatki

Ponadto kółka można wykorzystać w ten sam sposób pojedynczo, by zamocować do niego zawieszkę. W ten sposób kółko staje się najprostszą z możliwych krawatek.

Biżuteria spawana

Ostatni sposób na wykorzystanie tych kółeczek do biżuterii zaskoczył i mnie. Okazuje się, że niektórzy rękodzielnicy używają kółek montażowych jako materiału do biżuterii spawanej. Efekty takich prac są olśniewające, biżuteria jest perfekcyjnie geometryczna i przypomina metaliczne bąbelki. Osobiście raczej nie zgadłabym jak powstała po pierwszym rzucie okiem, co w mojej opinii jest dodatkowym atutem tego pomysłu. 

Kółka do biżuterii w ofercie manzuko.com

Na naszym sklepie internetowym znajdziesz kilka stron z kółkami montażowymi. Możemy je podzielić na kilka sposobów. Oferujemy dwa podstawowe kształty, czyli ogniwka okrągłe i owalne. Dodatkowo znajdziesz wiele klasycznych, ciętych kółek do biżuterii, ale też spory wybór okrągłych sprężynek. Sprężynki ogólnie rzecz biorąc, stanowią nieco trudniejszy w obsłudze rodzaj półfabrykatu, jednakże dodają biżuterii trwałości wykonania i zmniejszają ryzyko popsucia się biżuterii.

Materiały, z których są wykonane, wahają się od stali chirurgicznej po nasz klasyczny stop metali. Każdy z tych materiałów jest trwały, a także pozbawiony silnych alergenów takich jak kadm, nikiel czy ołów. Na własnej skórze przekonałyśmy się, jak okrutne bywają alergie, dlatego też staramy się dostarczać produkty, z których każdy będzie mógł skorzystać.

Ostatnim i prawdopodobnie najczęściej spotykanym podziałem jest ten kolorystyczny. Na manzuko.com znajdziesz kółka w kolorze stali, oksydowanego i jasnego srebra, antracytu, platyny, antycznego brązu, postarzanej miedzi, a także klasycznego i różowego złota. Każdy rodzaj kółek koresponduje z oferowanymi przez nas zapięciami, czy łańcuszkami, dzięki temu z łatwością stworzysz spójną kolorystycznie biżuterię.

Dowiedziałaś się nowych rzeczy? Nie kończ odkrywania świata rękodzieła

Możesz również polubić

Dodaj komentarz