Ekologiczna biżuteria – pomysły, przykłady, odkrycia.

Ekologiczna biżuteria- materiały z recyklingu

Ekologiczna biżuteria to nie jest coś, co kojarzy nam się z elegancją, klasą, czymś, co urzeka od pierwszego wejrzenia. Czy słusznie? Robiąc wstępne rozeznanie, czy w ogóle temat jest godny uwagi, czy znajdę choć kilka przykładów ilustrujących, że ekologiczna biżuteria jest czymś super zdziwiłam się i to bardzo. Do tej pory eko-biżuteria kojarzyła mi się raczej z wytworami dziecięcymi, świetlicowymi broszkami, czy warsztatami terapii zajęciowej; gdzie niedoskonałość formy rekompensuje wartość dodana w postaci radości tworzenia i obdarowywania. Sama wykorzystuję powtórnie materiały, przerabiam, przekładam, ale w 100% ekologiczna biżuteria to to nie jest. Od zeszłego roku przyglądamy się baczniej naszym dostawcom i ich dbałości o środowisko – możesz o tym przeczytać w podsumowaniu roku 2018  – ale ciągle interesujemy się w jaki sposób możemy wpłynąć na polepszenie ekosystemu. Chciałbym, żeby poniższy przegląd inspirował zarówno twórców jak i nabywców 🙂

Elementy do wyrobu biżuterii ekologiczne, ale nie z recyklingu.

Zastanawiam się czy materiały naturalne można zaliczyć do ekologicznych. Na pewno nie zawsze.  Kość słoniowa, róg nosorożca jest materiałem naturalnym, podobnie jak koral, perły… I niestety o ile te ostatnie mogą pochodzić z hodowli to pozyskiwanie tych pierwszych jest nie tylko nie ekologiczne, ale też nie etyczne i moim zdaniem po prostu zbędne.

Koraliki drewniane – z jednej strony trzeba ściąć drzewo, z drugiej jeśli zastąpią koraliki plastikowe, czy szklane to oszczędność energii do wyprodukowania jest większa od znaczenia drzewa, a recykling o niebo prostszy.

Bursztyn – bezapelacyjnie eko (o ile nie degradujemy środowiska do pozyskania) o właściwościach zdrowotnych i niepowtarzalności nie wspominając.

Żywica – ta na bazie naturalnej, pozyskiwanej z drzew- jak najbardziej eko.

Srebro, złoto, kamienie i minerały – naturalne bezsprzecznie – są bardziej eko kiedy wykorzystuje się je w obiegu zamkniętym, przetapia, przekłada. Kamienie też powinny być pozyskiwane nie tylko bez rujnowania środowiska, ale przy godnej pracy ludzi, a to jak wiemy nie zawsze ma miejsce.

Ostatnio modna staje się też biżuteria z betonu, produkcja przebiega bez obróbki termicznej, a i utylizacja nie nastręczy środowisku większych problemów. Dodatkowo, jeśli zastosujemy zdobienie np. płatkami złota otrzymamy w pełni ekologiczny produkt.

 

Ekologiczna biżuteria – materiały z odzysku

Papier.

Wszędzie słyszymy, że zużywamy zbyt dużo papieru. Książki, podręczniki, notesy, kalendarze, ręczniki kuchenne, papier toaletowy, gazety, opakowania, metki, faktury, paragony… Niekończąca się lista. Czy można znaleźć sposób na ciekawe wykorzystanie papieru, tak, by biżuteria była naprawdę atrakcyjna? Propozycje które znalazłam w internecie w temacie „Wykorzystanie papieru” były moim pierwszym zaskoczeniem. O ile zawieszki tego typu, chociaż mają swój urok, są raczej przewidywalne:

To pierścionek tego typu:

wykonany z papieru/ książki jest już bardzo atrakcyjny.

 

Ekologiczna biżuteria z papieru

Papier okazuje się wdzięcznym materiałem, daje się kleić, formować, malować, lakierować, polerować. Wykorzystać można ścinki i tworzyć pojedyncze koraliki, które potem staną się kompletną całością. Można pomalować puzzle, nałożyć je na kółka montażowe i stworzyć designerski naszyjnik, albo skleić kartkę po kartce i rzeźbić jak w drewnie.

Można też stworzyć specjalny przepis na papier mache i z powstałej papierowej masy tworzyć cudne, delikatne naszyjniki, kolczyki czy nawet całe dekoracje. To właśnie biżuteria wykonana przez Alessandrę Fabre Repetto zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jej biżuteria jest nie tylko ekologiczna ale jak podkreśla autorka w 100% wegańska. Niebanalna, romantyczna i bardzo kobieca.

 

 

Plastik

Kolejna zmorą ekologów i nas użytkowników Ziemi jest bezsprzecznie plastik. Produkujemy go za dużo, zużywamy, a raczej- używamy namiętnie i bezmyślnie. Producenci z wygody i oszczędności pakują w plastikowe opakowania niemal wszystko. Większość tych opakowań trafia na śmietniki zamiast do odzysku. Dlatego ucieszył mnie fakt, że są na świecie twórcy, którzy umieją pokazać jak ciekawym materiałem są butelki pet, zużyte plastikowe łyżeczki, koszulki na dokumenty czy słomki do napojów.

Ekologiczna biżuteria/ butelki pet

Nawet proste rozwiązania, jak wycięte i obrobione płomieniem kółka mogą przybrać ciekawą formę kolczyków. Można też pokusić się o większy rozmach i wkład pracy i uzyskać naprawdę spektakularny efekt:

Ekologiczna biżuteria - recykling plastiku

Takie artystyczne rozwiązania śmiało mogłyby prezentować się na pokazach mody w Paryżu czy Mediolanie.

 

Kapsułki po kawie

Kolejnym moim odkryciem jest ekologiczna biżuteria powstająca z… kapsułek po kawie. Zapewne inspiracją były tu ciekawe kolory jakie oferują producenci kapsułek.  Niektóre z tych projektów są nie tylko imponujące, ale zupełnie nie przywodzą na myśl materiału, z którego zostały wykonane.

Ekologiczna biżuteria - kapsułki po kawie

 

Puszki po napojach

Szukałam ciekawych przykładów na wykorzystanie puszek po napojach, ale te, które znalazłam nie zachwyciły. Być może dlatego, że aluminium jest materiałem dobrze poddającym się recyklingowi i z czystym sumieniem wrzuca się go do odpowiedniego pojemnika. Być może przyćmił je fakt, że już zachwyciłam się wcześniej kapsułkami i papier mache.

Ekologiczna biżuteria - z puszek po napojach

Kuchenne rewolucje

Ciekawe propozycje znalazłam w kategorii „recykling kuchenny”. Tu twórcy i projektanci wykorzystują zarówno zastawę stołową (talerze) jak i sztućce:

Ekologiczna biżuteria - z talerzy

 

Na Pakamerze znalazłam całkiem sporą ofertę u „Biżuteria z talerzy”. Magdalena Ziółkowska wykorzystuje zarówno najzwyklejsze talerze z napisem Społem, rodzimy Włocławek, jak i okruchy w Rosentala i Villeroy & Bosha. Oprawione, funkcjonują jako spinki do mankietów, kolczyki, wisiorki – mają całkiem ciekawe drugie życie.

Sztućce nie pozostają w tyle 🙂

Biżuteria ekologiczna - sztućce

Niebanalne są zarówno zakładki do książek z wybitym napisem jak i uformowane zwierzaki. Każda sztuka ma w sobie duszę.

Przegląd krawiecki

Dotarliśmy do przeglądu krawieckiego – tu biżuteria powstaje z ubraniowych materiałów, ścinków, przefilcowanej, zużytej wełny, zamków, guzików, wstążek, sznurków. W pierwszym momencie wyobraźnia podpowiada ekologiczne choć niekoniecznie zachwycające rozwiązania. Zupełnie niepotrzebnie. Co prawda styl boho dominuje, ale w zasadzie można znaleźć rozwiązanie i do sukienki lnianej i do białej koszuli.

Ekologiczna biżuteria - recykling tkanin

Winyle

Co jeszcze możemy znaleźć w domu i wykorzystać jako biżuterię? Miłośniczki czarnego koloru w biżuterii już wiedzą – stare winylowe płyty. Można je obrabiać do pożądanego kształtu, wycinać w nich ażurowe wzory, wykorzystywać kolorowe, papierowe środki. A efekt…proszę bardzo:

Ekologiczna biżuteria- płyty winylowe

 

Podczas moich poszukiwań znalazłam jeszcze setki innych dowodów na to, że recykling nie musi być nudny. Artyści wykorzystują elementy komputerów takie jak płyty główne i klawisze. Znalezione szkło na plaży jest również materiałem nie do pogardzenia. Drobne dodatki pasmanteryjne, stare klucze, zabawki, klocki, kostki do gry, kredki czy wycięte z lalek elementy – wszystko to przy odrobinie inwencji i pracy może zamienić się w biżuterię o jakiej ktoś marzy.

Ekologiczna biżuteria - stare zabawki

 

Wszystkie użyte w zdjęciach materiały posiadają bezpośredni link do ich właścicieli i zostały umieszczone w tym katalogu ma Pinterest’cie. Katalog ten jest również pełen innych inspiracji, które zwyczajnie nie zmieściły się we wpisie. Warto do niego zajrzeć, uzupełniam go regularnie. Tworzysz biżuterię z ekologicznych materiałów? Znasz strony lub twórców z taką biżuterią? Masz swoje eko sposoby? Śmiało pisz w komentarzu.

Możesz również polubić

2 komentarze

  1. Maja

    Bardzo ciekawy wpis, najbardziej mnie chyba zaskoczyła ta biżuteria z kapsułek po kawie! Ale wszystkie propozycje są ładne.

  2. Mongolian

    Jestem pod bardzo duzym wrażeniem Twojej pomysłowości. Zrobic coś tak pieknego z tak zwykłych rzeczy to już sztuka. Z chęcią podarowałbym coś z tych rzeczy komuś w prezencie.

Dodaj komentarz