Najpiękniejsze korony i berła

Najpiękniejsze korony i berła

Korony i berła zaliczamy do insygniów władzy świeckiej. Do tej grupy zaliczymy też jabłko i pierścień królewski, diadem, a nawet negarit, czyli rodzaj bębna charakterystyczny dla Etiopskich władców. Insygnia świeckie to przedmioty symbolizujące władzę królewską lub książęcą. Oprócz oczywistej symboliki władzy każde insygnium ma swój własny przekaz. Interesująca nas korona ma symbolizować jedność państwa, a berło jasno określa pozycję społeczną. Oprócz tego to przedmioty o wielkiej wadze historycznej, ale i ozdobnej. Dziś sięgamy po najpiękniejsze korony i berła jako niecodzienną inspirację dla szlachetnej biżuterii.

Najpiękniejsze korony i berła - Czeskie klejnoty koronne
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Správa Pražského hradu

Najpiękniejsze korony i berła – Korona świętego Wacława

Korona świętego Wacława to ważny relikt historyczny dla Czechów. Od 1347 do 1863 roku była insygnium koronacyjnym władców czeskich. Jednakże obecnie pełni równie istotną funkcję symbolizując suwerenność i państwowość Republiki Czeskiej. Z uwagi na burzliwą historię kradzieży i wywożenia korony z kraju, jest ona ukryta w katedrze św. Wita w Pradze. Raz na pięć lat możemy podziwiać tę niezwykłą ozdobę, podczas zaprzysiężenia nowego prezydenta Republiki Czeskiej.

Insygnium to zostało wykonane z okazji koronacji Karola IV i nazwano na cześć patrona owego króla. Korona św. Wacława została wykonana na wzór francuskiej korony św. Ludwika. Składa się ona z czterech złotych segmentów zwieńczonych liliami heraldycznymi. Co więcej, ta stworzona w gotyckim stylu korona cała jest wysadzana drogocennymi kamieniami w formie kaboszonów. Jako ozdobę korony wykorzystano perły, spinele, szafiry, szmaragdy oraz ogromny, 250 – karatowy rubin.

Korona Rudolfa II
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Schatzkammer

Najpiękniejsze korony i berła – Korona Rudolfa II

Życiorys Rudolfa II nie jest szczególnie oszałamiający. Władca nie przeszedł do historii jako wybitny monarcha, lecz zapamiętano go jako wielkiego miłośnika sztuki. W drugiej połowie XVI wieku Rudolf stał się władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Co ciekawe, aby uczcić tę okazję, Król sam wykonał projekt swojej korony, która wykonana została w Pradze w 1602 roku przez Jana Vermeyena.

Korona ma kształt mitry, której niemal 30-centymetrowy szkielet opiera się na głównej obręczy. Od niej odchodzą cztery duże i mniejsze lilie. Te większe zdobią rubiny, diamenty i perły, a mniejsze zawierają rubiny i duże perły. Dodatkowo korona zamknięta jest przez złote, emaliowane półobręcze, na których szczycie znajduje się krzyż. Wnętrze tego insygnium wyścieła aksamit.

Korona Rudolfa II to niezwykle symboliczna ozdoba. Szmaragd zwieńczający koronę to symbol samego króla, a diadem nawiązuje do niezwyciężonego Jezusa, którego ambasadorem jest król. Ponadto w trzech sferycznych trójkątach wygrawerowano najważniejsze momenty z życia Rudolfa II. Jego koronację w Pradze, jak i w Ratyzbonie, zwycięstwo w wojnie z Turcją, a także uroczysty wjazd na bratysławskie Wzgórze Królewskie. Dzięki temu sam król zadbał, aby nikt nie zapomniał o jego osiągnięciach. To złotnicze arcydzieło możemy podziwiać na wiedeńskim zamku w Hofburgu.

Korona Andów
Zdjęcie dzięki uprzejmości – liveauctioneers

Najpiękniejsze korony i berła –  Korona Andów

Ta korona powstała w niezwykle ciekawych okolicznościach. W XVI wieku miasto Popayán nawiedziła epidemia ospy. Bezradni mieszkańcy organizowali liczne nabożeństwa, licząc na pomoc Matki Boskiej. Gdy epidemia ustąpiła, za okazaną łaskę mieszkańcy ufundowali niezwykłą koronę jako podziękowanie dla Najświętszej Marii Panny. W zamyśle korona ta miała przyćmić wszystkie pozostałe swym bogactwem i wspaniałym wykonaniem. Zatrudniono więc ponad 20 jubilerów, którzy tworzyli arcydzieło ponad 6 lat!

Korona ta niewątpliwie robi ogromne wrażenie. Złoto zostało wygięte w misterne kształty, w których zamieszczono niemal 500 szmaragdów. Szczyt tego arcydzieła wieńczy krzyż, w którym również znajdziemy szmaragdy. W związku z pięknym wykonaniem korona szybko została skradziona. Gdy udało się ją odzyskać, postanowiono rozmontować i ukryć ją na kilkaset lat. Dopiero w 1909 roku za zgodą papieże Piusa sprzedano koronę, a dochód wsparł cele charytatywne.

Najpiękniejsze korony i berła - Polskie insygnia królewskie
Zdjęcie dzięki uprzejmości: polskiedzieje

Najpiękniejsze korony i berła – Korona Bolesława Chrobrego

Korona pierwszego króla naszego kraju to z pewnością jeden z najważniejszych reliktów historycznych. Co ciekawe korona Chrobrego została wykonana dopiero w 1320 roku (prawie 300 lat po jego śmierci), na koronację Władysława Łokietka. Była symbolem władzy Piastów i ich prawa do tronu. Jako jeden z najcenniejszych dla kraju przedmiotów, korona większość czasu pozostawała poza zasięgiem „zwykłych śmiertelników”. Każdy król ubierał ją podczas swojej koronacji i najprawdopodobniej nigdy więcej.

Niestety w 1795 roku korona Chrobrego została zrabowana przez Prusów, by potem Fryderyk Wilhelm II rozkazał przetopić złoto na monety, a kamienie szlachetne sprzedać. Według danych historycznych korona była złota, ozdobiona 474 kamieniami szlachetnymi, w tym rubinami, perłami, szafirami i szmaragdami. Obecnie na Wawelu można podziwiać replikę tej niezwykłej korony. Duplikat wykonali współcześni jubilerzy w na początku XXI wieku.

Korona Rzeszy
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Flickr/ stafan_fotos

Najpiękniejsze korony i berła – korona Rzeszy

Czy też inaczej korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego jest jednym z najbardziej tajemniczych insygniów historii. Nie do końca wiadomo, który z cesarzy zamówił to złotnicze arcydzieło. Napis na koronie Chondratus Sei Gratia (Konrad z Bożej łaski) wskazuje na cesarza Konrada drugiego. Wiadomo jednak na pewno, że obecnie korona Rzeszy znajduje się w Wiedniu i „czekają na koronację kolejnego niemieckiego cesarza”.

Insygnium to składa się ze szczerego złota i licznych kamieni szlachetnych i pereł otoczonych emalią. Osiem złączonych blach tworzy półkoliście zakończony prostokąt. Frontalną płytę zwieńcza ozdobny krzyż. Wśród figur umieszczonych na koronie znajdziemy króla Dawida, który symbolizuje sprawiedliwość, oraz króla Salomona uosabiającego mądrość. Dodatkowo na koronie obecny jest też Jezus, Ezechiasz i Izajasz. Postaci te symbolizują niebiańskie pochodzenie władzy cesarza Niemiec. Wśród kamieni i postaci dostrzeżemy też filigranowe wykończenie korony, świadczące o wysokim kunszcie wykonującego ją jubilera.

Najpiękniejsze korony i berła - brytyjskie insygnia koronacyjne
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Royal Collection Trust

Najpiękniejsze korony i berła – Brytyjska korona państwowa

To jeden z najważniejszych symboli imperium brytyjskiego. Przechowywana w londyńskim Tower korona pochodzi z 1937 roku. Po raz pierwszy nałożył ją na głowę Jerzy VI i do dziś wykorzystywana jest podczas uroczystości otwarcia nowej sesji Parlamentu w Londynie.

Ta niezwykła korona ma zamkniętą formę zwieńczoną krzyżem. Zdobią ją rubiny, spinele, szmaragdy, perły, szafiry i diamenty. Tych ostatnich w koronie znajdziemy aż 2868! Wśród kosztownych ozdób na koronie znajdziemy drugi co do wielkości diament na świecie Cullinan II, Szafir Stuartów, Rubin czarnego księcia (który w rzeczywistości jest spinelem), a także Szafir Świętego Edwarda. Wszystkie te dodatki sprawiają, że Brytyjska korona państwowa to jedno z najozdobniejszych i najdroższych insygniów państwowych znanych światu.

Najpiękniejsze korony i berła- korona cesarska
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Wikipedia/ Shakko

Najpiękniejsze korony i berła – Korona cesarska

Korona cesarska Anny Iwanowny lub Polska korona Cesarska pochodzi z czasów koronacji Anny Iwanowny Romanow. Jednakże w XIX wieku insygnium to było używane jako korona Królestwa Polskiego. Korona ta idealnie wpasowuje się w modną dziś ideę recyklingu. Do jej wykonania wykorzystane zostały kamienie szlachetne, które wyjęto z cesarskiej korony Katarzyny I.

Korona cesarska ma niezwykły design. Jej bazą jest oczywiście złota blacha, w której osadzono klejnoty, co spotykamy w każdej innej koronie. Niezwykły jest jednak kształt tego dzieła. Na bazie obręczy umieszczono dwie półsfery które rozdziela centralnie umiejscowiony półokrąg zwieńczony rubinem i krzyżem. Koronę tę można podziwiać do dziś w kremlowskiej Zbrojowni.

Berło Augusta Poniatowskiego
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Wikipedia /Adam Sulich

Najpiękniejsze korony i berła – Berło Augusta Poniatowskiego

O berle Augusta Poniatowskiego usłyszałam po raz pierwszy, gdy czytałam o akwamarynach. To prywatne berło składa się z trzech lasek akwamarynowych oszlifowanych ośmioboczne. Laski te spięte zostały złotymi okuciami przypominającymi liście akanty. Szczyt berła wieńczy złoty kielich kwiatowy, a u jego podstawy kulka akwamarynu opleciona złotymi gałązkami.

Po śmierci Poniatowskiego berło przejął Paweł I Romanow i umieścił je w zbiorach Kremla. Na mocy traktatu ryskiego z 1921 roku, berło wróciło do Polski. Z powodu II Wojny Światowej berło wywieziono do Paryża, a następnie do Ottawy, aby finalnie trafiło do Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie można je podziwiać wraz z Klejnotem Rzeczypospolitej.

Berło korony Brytyjskiej
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Royal Collection Trust

Najpiękniejsze korony i berła – Berło z diamentem Cullinan

Berło Władcy Krzyża łatwiej znaleźć po jego głównej ozdobie, którą jest diament Cullinan — największy, oszlifowany diament na świecie. Całe berło ma niecały metr długości i waży nieco powyżej kilograma. W jego zdobieniach znajdziemy 333 diamenty, 31 pereł, 15 szafirów i szmaragdów, kilka spineli i jeden pokaźny ametyst. Ten ostatni kamień osadzono jest nad diamentem i wyglądem przypomina królewskie jabłko. Co ciekawe, berło to otwiera się, umożliwiając wyjęcie diamentu Cullinan i noszenie go jako ogromny wisiorek. Jak wszystkie insygnia królewskiej władzy brytyjskiej, berło to znajdziemy w skarbu w Tower.

Najpiękniejsze korony i berła – Berło Jagiellońskie

To prywatne berło pochodzi z XVI wieku i prawdopodobnie jego wykonanie zlecił Zygmunt I Stary. Złoto i kryształ górski to główne materiały użyte do produkcji tego insygnium. Stylizowane na kształt gałęzi oplecionej akantowymi liśćmi i kryształowym tulipanem. Na środku berła był nodus, czyli zgrubienie, które mogło ułatwiać trzymanie przedmiotu. Na większych metalowych częściach berła znajdziemy dwa napisy. Pierwszy z nich głosił „Zygmunt August z łaski Bożej”, a drugi „Król Polski i Wielki Książę Rosyjski, Litewski i Pruski”.

Losy berła są w znacznej mierze nieznane. W 1937 roku zostało ono podarowane paulinom z Jasnej Góry jako wotum. Istnieje jednakże szereg przypuszczeń, iż berło jagiellońskie jest falsyfikatem. Nie przeprowadzono jednakże badań, które mogłyby potwierdzić, lub zaprzeczyć autentyczności.

Zarówno korony, jak i berła często mają burzliwą historię wywożenia z kraju lub kradzieży. Wiele tych przedmiotów jest historycznym świadectwem niezwykle ważnych wydarzeń, które przeszło przez ręce najznamienitszych władców. Dziś możemy czerpać inspiracje kolorystyczne, czy zdobnicze z tych niezwykłych klejnotów koronnych.

Zachęcam do dalszej lektury z manzuko.com

Możesz również polubić

Jeden komentarz

Dodaj komentarz