Biżuteria Elizabeth Taylor — niezwykła kolekcja niezwykłej kobiety

Biżuteria Elizabeth Taylor niesamowita kolekcja niesamowitej kobiety

Biżuteria Elizabeth Taylor to kolekcja doprawdy legendarna. Gwiazda znana była ze swojego głębokiego zamiłowania do wszelkiego rodzaju klejnotów. Chętnie je kupowała, ale i otrzymywała w podarkach od marek jubilerskich i od licznych mężów. Poznaj bliżej nie tylko biżuterię, ale i historię Elizabeth.

Kim właściwie była Liz Taylor?

Elizabeth była amerykańską aktorką i producentką filmową, a także kobietą biznesu i działaczką humanitarną. Dodatkowo była laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym dwóch Oscarów. Co więcej, Amerykański Instytut Filmowy umieścił aktorkę na siódmym miejscu na liście 50 największych aktorek wszech czasów. Do najsłynniejszych filmów z udziałem Liz należy Kleopatra, Poskromienie Złośnicy, czy Kto się boi Virginii Woolf?. Jednakże to nie kariera filmowa przyniosła aktorce największe dochody. W jej biografiach przeczytamy, że najbardziej dochodowym przedsięwzięciem była współpraca z Elizabeth Arden i stworzenie kolekcji jedenastu zapachów.

Perfumy Elizabeth Taylor - White Diamond
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Luxurybazaar

Poza życiem zawodowym, Elizabeth prowadziła intensywne życie osobiste. Jej osiem małżeństw sprawiło, że jej nazwisko wielokrotnie pojawiło się na pierwszych stronach gazet. Jednakże według mnie, to nie są najbardziej interesujące momenty jej życia. Elizabeth Taylor była aktywistką, często opowiadającą się w sprawach żydowskich. Jednym z jej odważniejszych ruchów było zaoferowanie siebie jako zakładniczki zastępczej, po tym, jak 100 cywilów Izraela zostało wziętych do niewoli w Entebbe.

Aktorka udzielała się nie tylko jako w sprawach Żydów, ale i osób cierpiących na AIDS. Pomogła zebrać 270 milionów dolarów na walkę z tą chorobą. Ponadto Taylor uczestniczyła w założeniu Amerykańskiej Fundacji Badań nad AIDS, a kilka lat później założyła Elizabeth Taylor AIDS Foundation, która skupia się wspieraniu chorych. Co ważne, jej fundacja do dziś utrzymuje się z tantiem i majątku aktorki. Istotnym zastrzykiem gotówki była wielka aukcja charytatywna po śmierci Liz. W jej testamencie znalazł się zapis, w którym aktorka życzy sobie, aby całą jej kolekcję sprzedano i dochód przekazano fundacji. Podczas aukcji udało się zebrać ponad 137 milionów dolarów!  Ta zawrotna suma sprawiła, że biżuteria Elizabeth Taylor była najdroższą kiedykolwiek sprzedaną na aukcji kolekcją.

Biżuteria Elizabeth Taylor – niepowtarzalna kolekcja pięknych klejnotów

Liz jako jedna z niewielu aktorek Hollywood nigdy nie musiała wypożyczać biżuterii na gale. Biżuteria aktorki to diamenty, szafiry, rubiny i inne drogocenne kamienie oprawione w najszlachetniejsze metale. Większość jej kolekcji stanowiły prezenty od mężów, którzy chętnie obdarowywali ją niedorzecznie drogimi podarkami. Co więcej, Liz była niemal chodzącą reklamą marki Bulgari, śmiano się, że nazwa tej firmy to jedyne słowo, jakie aktorka zna w języku włoskim. Sprawiło to, że dość ochoczo była ona obdarowywana również przez jubilerów. Jej piękną kolekcję mogliśmy podziwiać zarówno na czerwonym dywanie, jak i na kinowych ekranach. Przedstawiam najwspanialsze okazy z kolekcji Liz Taylor.

La Peregrina w naszyjniku Elizabeth Taylor
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Christies

Biżuteria Elizabeth Taylor – La Peregrina

Perła La Peregrina to jedna z najbardziej znanych i najstarszych pereł na świecie. Jej historia sięga niemal pięćset lat wstecz, kiedy to z Ameryki Południowej przywieziono ją do Hiszpanii, gdzie kupił ją król Filip II. Przez kolejne 200 lat, la peregrina była w stałym inwentarzu hiszpańskiego skarbca. Później zabrał ją z Hiszpanii Józef Bonaparte (starszy brat Napoleona), a w wyniku zawirowań historii trafiła ona do Anglii. W 1969 roku perła została wystawiona na aukcję, gdzie za 37 tysięcy dolarów kupił ją Richard Burton.

Burton sprezentował tę idealnie symetryczną perłę swojej żonie na walentynki, w czasie ich pierwszego małżeństwa. Liz zleciła firmie Cartier zaprojektowanie naszyjnika z pereł, diamentów i rubinów, którego zwieńczeniem miała być La Peregrina. Ciekawostką jest historia, w której perła niemal została zniszczona, kiedy pies aktorki uznał ją za kość i próbował pogryźć! Ten niezwykły klejnot został sprzedany na wyżej wspomnianej aukcji charytatywnej za rekordową cenę jedenastu milionów dolarów!

Wielofunkcyjna broszka Bulgari
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Christies

Biżuteria Elizabeth Taylor – Wielofunkcyjna broszka Bulgari

Ta brosza wykonana została z platyny, w której osadzono diamenty i szmaragdy. Elizabeth najprawdopodobniej otrzymała ją w prezencie od Eddiego Fishera, który był jej ówczesnym partnerem. Broszkę tę zaobserwujemy w filmie „VIP” z 1960 roku, w którym to Liz nosi ją jako ozdobę włosów. Brosza wpięta w kok wygląda niczym lśniąca tiara, nawet w czarno- białym filmie! Kolejny raz broszkę mogliśmy wypatrzyć na rozdaniu nagród „David di Donatello”, gdzie aktorka otrzymała nagrodę za film „Nagle zeszłego lata”. Elegancka i błyszcząca ozdoba została wówczas przypięta na klasyczną małą czarną sukienkę.

Diamentowa kolia z tygrysem
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Christies

Biżuteria Elizabeth Taylor – Diamentowa kolia

Ten naszyjnik zdecydowanie wpasowałby się w dzisiejszą modę na chokery. Kolia wykonana ze złota i diamentów przedstawiała tygrysa, którego oczy były szmaragdowe. Elizabeth dostała ją w prezencie od Burtona w niezwykłych okolicznościach. Aktorka otrzymała ją w wieku 38 lat, gdy po raz pierwszy została babcią.

Komplet biżuterii ze stokrotkami
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Christies

Biżuteria Elizabeth Taylor – Szczęśliwe stokrotki

Zestaw stokrotkowej biżuterii jest prawdopodobnie najmniej spodziewanym dla Elizabeth wyborem. Komplet składa się z naszyjnika, klipsów do uszu i broszki. Wykonany ze złota, białych i żółtych diamentów ułożonych w stokrotki oraz chryzoprazów stanowiących liście. To kolejny okaz w kolekcji wykonany przez legendarną markę Van Cleef & Arpels. Liz wypożyczyła naszyjnik na galę Oscarową w 1993. W trakcie imprezy została uhonorowana specjalną nagrodą za jej działalność humanitarną. Aktorka stwierdziła, że biżuteria przyniosła jej szczęście i postanowiła ją kupić już następnego dnia!

Komplet biżuterii ze szmaragdami
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Luxurybazaar

Biżuteria Elizabeth Taylor – Szmaragdowy zestaw

Choć elementy zestawu Liz otrzymała osobno, to w mojej opinii tworzą one niezwykle spójną całość. Mowa oczywiście o szmaragdowych kolczykach Bulgari, w których szmaragd w kształcie łzy otaczają diamenty. A także o naszyjniku tej znanej marki złożonym z kwadratowych i prostokątnych szmaragdów w towarzystwie brylantów i pasującym pierścionku. Dodatkowo Liz miała pasującą do wszystkich tych elementów szmaragdowo- brylantową broszkę, którą miała na sobie w dniu ślubu z Richardem Burtonem.

Pierścionek z diamentem - biżuteria Elizabeth Taylor
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Luxurybazaar

Biżuteria Elizabeth Taylor – Diament od Burtona

To prawdopodobnie jeden z najbardziej ekskluzywnych elementów kolekcji Taylor. Dostała go od Richarda Burtona na czterdziestą rocznicę. W pierścionku został osadzony ponad trzydziestu trzy karatowy diament. Mówi się, że ten ogromny i niezwykle drogi pierścionek aktorka nosiła codziennie. Klejnot ten wystawiono na aukcji charytatywnej po śmierci aktorki, oczekiwano za niego sumy około 3,5 miliona dolarów, finalnie wylicytowano go za niemal 9 milionów dolarów!

Biżuteria Elizabeth Taylor - naszyjnik z szafirami
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Luxurybazaar

Biżuteria Elizabeth Taylor – Niesamowity naszyjnik Bulgari

Kolejną pozycją w naszym rankingu jest kolejny prezent od Burtona. Na czterdzieste urodziny aktorki sprezentował jej naszyjnik włoskiej marki Bulgari. Zarówno łańcuch, jak i wisior wykonano z platyny, brylantów i niebieskich szafirów. Liz nosiła ten naszyjnik dwojako, czasem jako bardzo długą ozdobę, a czasem owijała go dwukrotnie wokół szyi. Niezależnie od tego, jak ubrała tę ozdobę, wyglądała w niej fenomenalnie!

Naszyjnik z diamentem Taj Mahal
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Christies

Biżuteria Elizabeth Taylor – Diament Taj Mahal

Ten wisiorek w kształcie serca pochodzi aż z XVII wieku! W jego centrum znajduje się diament z wygrawerowanymi napisami w języku perskim i arabskim, co sugeruje pochodzenie. Wyryto na nim Nur Jagan, czyli imię cesarzowej indyjskiej. Po wspominanej przeze mnie aukcji charytatywnej powstało dość sporo kontrowersji dotyczącej pochodzenia tego naszyjnika. Nie będę więc zagłębiać się szczegółowo, do kogo należał przez dziesięciolecia, zanim trafił w ręce Taylor na jej urodziny.

Zawieszka ma centralnie położony diament wycięty w kształt serca, oprawiony w grube, jadeitowe, szare mocowanie, również w kształcie serca. Jadeit otoczony jest zabezpieczającą otoczką ze złota. Dodatkowo w otoczeniu jadeitu i diamentu znajdziemy czerwone spinele. Do zawieszki Cartier zaprojektował elegancki, złoty łańcuszek na szyję ozdobiony rubinami i diamentami. W pierwotnej wersji wisior noszony był na jedwabnych sznurach, jednakże Taylor dodała mu więcej szyku poprzez dodanie zdobionego łańcucha. Co ciekawe, do dzisiaj nie wiemy, jak dokładnie wykonano inskrypcje na długo przed wynalezieniem technologii laserowej.

Komplet z rubinami
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Luxurybazaar

Biżuteria Elizabeth Taylor – Biało czerwony zestaw marki Cartier

Liz dostała ten zestaw rok przed tragiczną śmiercią Michaela Todda. Elizabeth podaje, że mąż podarował jej komplet podczas kąpieli w basenie. Aktorka natychmiast ubrała biżuterię i zamiast w lusterku podziwiała ją w tafli wody w basenie, krzycząc z radości. Zestaw składał się z bransoletki, kolczyków i naszyjnika. Oprawione w platynę rubiny i diamenty z pewnością pięknie lśniły w blasku francuskiego słońca!

Lusterko w Egipskim stylu
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Christies

Biżuteria Elizabeth Taylor – Lusterko w stylu egipskim

Nie jest to biżuteria, lecz mały bonus, który według mnie stanowił integralną część całej kolekcji aktorki. Lusterko składa się głównie z żółtego złota, które udekorowano turkusami. Lusterko to mogliśmy podziwiać w kultowym filmie „Kleopatra”. Oczywiście jest ono dziełem marki Bulgari, którą Liz tak uwielbiała. Na aukcji po śmierci Elizabeth oczekiwano za nie około 12 tysięcy dolarów, finalna kwota niemal dwustu tysięcy dolarów zaskoczyła wszystkich!

Oszałamiająca kolekcja Liz może przyprawić o niemały zawrót głowy. Dla mnie takie bogactwa wydają się zupełnie abstrakcyjne, niemniej nie mogę zaprzeczyć ich pięknu. A Ty co myślisz o kolekcji Elizabeth Taylor?

Kontynuuj podróż po świecie biżuterii z manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz