Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki >
  • Perły

Perły

Nie ma pewności, skąd wzięła się nazwa tych klejnotów. Prawdopodobnie zapożyczono ją od nazwy gatunku małża (łac. perna).

Perły popularnie dzielone są na hodowlane i naturalne. Mianem naturalnej perły określano te, które powstają bez ingerencji ludzkiej. Takie perły są niezwykle rzadkie, a co za tym idzie, są bardzo drogie. W powszechnym obrocie handlowym są aktualnie tzw. perły hodowlane. Oznacza to, że perła powstaje w wyniku zamierzonej aktywności człowieka. Najczęściej przeszczepia się fragmenty tkanek osobników o szczególnie pięknych muszlach, do małżów o mniejszej atrakcyjności. Czasami też wprowadza się sztuczne jądro, które skraca czas hodowli i stanowi schemat kształtu, który przyjmie perła. Oczywiście perły hodowlane są łatwiej dostępne i w związku z tym tańsze. Niemniej jednak nie są one mniej “prawdziwe” niż perły naturalne. Perły można też dzielić na słono- i słodkowodne, te drugie są zdecydowanie bardziej popularne. 

Historia pereł

Pierwsze zainteresowanie perłami widać w legendach, które głosiły, że pierwsze były w zasadzie łzami aniołów. Wierzenia zmieniono i z biegiem lat zaczęto uważać, że perłopławy zawierające perły, zapładniane były przez tęczę dotykającą tafli oceanu.

Oczywiście, jak w przypadku większości pięknych przedmiotów, przypisywano im magiczne i lecznicze zdolności. Sproszkowane perły miały leczyć dolegliwości sercowo- naczyniowe, a perła rozpuszczona w soku cytrynowym i mleku miała leczyć zaburzenia psychiczne.

Do celów ozdobnych używano ich już w Starożytności. Jednak nie udało się dokładnie zbadać antycznej biżuterii. Niestety przy próbie dotyku, te wiekowe perły zmieniały się w brunatny proch.

W XVII wieku na terenie Polski używano sznurów pereł jako ozdoby włosów, którą nazywano „kanak”.

Co ciekawe pierwsze hodowle pereł założyli Chińczycy już w XII wieku! Później na większą skalę perły zaczęli produkować Japończycy, co w XX wieku niemalże zupełnie zakończyło pozyskiwanie pereł naturalnych.

Perły, ozdoba każdej kobiety

Perły od wieków zdobią kobiety i mężczyzn. Przykładem są koronny władców ozdobione sznurami pereł, czy obrazy i fotografie kobiet noszącymi te klejnoty. Stanowią prostą i elegancką biżuterię, idealnie nadają się na bransoletki, naszyjniki czy kolczyki.

Niezależnie od tego, czy nosisz perły, czy zajmujesz się ich obróbką- pamiętaj o ich prawidłowej pielęgnacji. Jako materiał organiczny są mniej trwałe niż kamienie szlachetne. Niekorzystne działanie na perły mogą mieć detergenty, częsta ekspozycja na wilgoć, a nawet kosmetyki. Szacunkowo perły zachowują swój blask nawet 150 lat, niektóre z nich przetrwały nawet kilkaset lat. Z racji na niewielką twardość pereł (2,5-4,5 w skali Mohsa) zaleca się ich przechowywanie, w sposób gwarantujący brak kontaktu z przedmiotami metalowymi.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2024 - All rights reserved

# Wersja 1.180.0 #