Chopard — marka z sercem

Chopard — marka z sercem

Chopard to jedna z większych marek produkująca nie tylko zegarki, ale i biżuterię. Firma ta działa od ponad 150 lat i jest słynna na całym świecie, w tym samym czasie zachowuje rzemieślniczy charakter. Od początków jej istnienia kierują nią rodzinne tradycje, a także dbałość o szczegóły i niezależność. Dodatkowo Chopard ma unikatowy charakter, który łączy ponadczasowy design z adaptacją do zmieniającego się świata.

Louis Ulysse Chopard (1836-1915), założyciel firmy Chopard
ZDJĘCIE: https://www.watchtime.net/uhren-wissen/5-fakten-ueber-chopard/

Historia marki

W 1860 roku młody Louis Ulysses Chopard zakłada fabrykę precyzyjnych zegarków kieszonkowych. Szybko zrozumiał, że jego klienci szukają nie tylko dokładnych, ale też wygodnych zegarków nadających się do codziennego noszenia. W ciągu kolejnych dekad Chopard zyskuje renomę wysokiej jakości szwajcarskich zegarków i dostarcza je do wielu ważnych klientów.

Na początku XX wieku Karl Scheufele, sierota z niewielkiego, niemieckiego miasta zakłada swoją firmę. Specjalizuje się ona w tworzeniu biżuteryjnych zegarków, a także innych akcesoriów takich jak broszki, medale, bransolety i naszyjniki. W 1912 roku Karl osiąga wielki sukces, tworząc zegarki, które można nosić jako bransolety lub zawieszki. Ta opatentowana przez niego technologia szybko zdobywa popularność wśród kobiet.

Zarówno Chopard, jak i marka Scheufele przekazane zostały wnukom ich założycieli. W 1963 roku poznali się w Genewie, gdzie niemal natychmiast Karl Scheufele III sprzedaje markę dziadka i wraz z żoną pracuje dla Chopard. To połączenie dwóch firm spowodowało spektakularną ekspansję Chopard, a zwiększona sprzedaż szła w parze z rosnącą popularnością.

W kolejnych latach sukcesy marki także będą wiązały się z dziedzicami Scheufele. W 1980 roku jeden z jego potomków zaprojektował St Moritz — szwajcarski zegarek o kultowej sławie. Jego siostra zaś tworzy wysadzanego diamentami złotego klauna, który jest nie tylko jedną z pierwszych przykładów biżuterii Chopard, ale też maskotką firmy.

Przełomowy moment dla marki miał miejsce w 1998 roku, gdy Chopard stała się oficjalnym partnerem festiwalu w Cannes. Od tego czasu każdego roku powstają unikatowe dzieła sztuki celebrujące miłość do kina. W 2010 roku Chopard świętuje 150 lat od powstania marki. Widać ogromną przemianę z manufaktury zegarków do giganta w świecie akcesoriów i biżuterii. Trzy lata później Chopard rozpoczyna działania mające na celu zrównoważenie rozwoju, które kontynuuje do dziś.

Sklep Chopard, Barcelona

Strategie zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju

Wchodząc na stronę marki bardzo szybko można się zorientować, że dbałość o naszą planetę jest jedną z podstawowych wartości w Chopard. Działają oni na wielu frontach, są dumni z osiągnięć w sferze zrównoważonego rozwoju, wciąż jednak świadomi nieustających wyzwań w kolejnych latach.

Diamentowy zegarek marki Chopard.
ZDJĘCIE: https://www.attitude-luxe.com/article/01637/

Pozyskiwanie surowców

Chopard swoje pierwsze kroki w odpowiedzialnym prowadzeniu firmy postawił już pod koniec XX wieku. Wówczas tworzenie własnej odlewni wykorzystującej złoto o znanym pochodzeniu. Zapewniło to nie tylko kontrolę nad wykorzystywanym materiałem, ale także stały recykling odpadów produkcyjnych.

Obecnie całe złoto przerabiane przez Chopard pochodzi z kolumbijskich i peruwiańskich kopalni. Przestrzegają one rygorystycznych wymagań dotyczących warunków pracy, ochrony środowiska i dbania o lokalne społeczności. Co ciekawe, to Chopard zainicjował zdobycie w tych miejscach certyfikatu Fairmined. Marka zapewniła szkolenia, a także nowe zakłady produkcyjne, aby spełniały one wymagania.

Podobnie jak złoto- diamenty są także pozyskiwane w 100% etycznie, pochodzące ze znanego, nieobjętego konfliktem źródła. Co ciekawe, inne kamienie ozdobne nie są regulowane w ten sam sposób co diamenty. Mimo to marka od kilku lat aktywnie działa w grupie zajmującej się poprawą dostępności do środków edukacyjnych i wsparcia umożliwiającego zrównoważony i bezpieczny rozwój przemysłu związanego z wydobyciem i dystrybucją kolorowych kamieni szlachetnych.

Chopard, pasja z doskonałości.
ZDJĘCIE: https://pl.pinterest.com/pin/889179520163546824/

Kwestie klimatu i energii

Szwajcarskie zakłady produkcyjne Chopard są w 100% zasilane energią odnawialną, co więcej budynki marki spełniają certyfikaty niskiego zużycia energii. Kolejne działania mają na celu ponowne wykorzystanie odpadów powstających podczas produkcji, a także tworzenie opakowań o jak najmniejszym negatywnym wpływie na nasze środowisko.

Dodatkowo niektóre zakłady produkcyjne oczyszczają i wykorzystują wodę ponownie w zamkniętych pętlach. Dzięki takim działaniom w 2019 roku zużycie wody zmalało o 55%! Warto wspomnieć, że zarządzanie wodą nie dotyczy jedynie fabryk Chopard. Zużycie wody monitorowane jest w całym łańcuchu dostaw, tak, aby nie ograbić lokalnych społeczności z tego cennego surowca. Wśród dostawców Chopard przykładem świeci jedna z kopalni złota. Kolekcjonuje wodę deszczową, ale także charakteryzuje się 100% współczynnikiem ponownego wykorzystania wody.

Złota bransoletka, diamenty, onyks.
ZDJĘCIE: https://www.chopard.com/en-us/bracelet/%40857482-5200.html

Oferta Chopard

Od powstania firmy, oferta Chopard znacząco się powiększyła. Poza mnóstwem zegarków i biżuterią, w sprzedaży znajdują się także perfumy, apaszki, torebki, portfele, okulary i wiele więcej w tym, chociażby zastawa stołowa. Choć produkty są zróżnicowane, łączy je dość klasyczny, prosty design. Chopard skupia się zdecydowanie na jakości swoich produktów i procesie produkcyjnym stawiając przy tym na elegancką klasykę, która nigdy nie wychodzi z mody.

Biżuterię Chopard możesz nosić oddzielnie lub z łatwością łączyć te dodatki ze sobą. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów wykorzystywanych w biżuterii tej marki są ruchome diamenciki w okuciu zamknięte wewnątrz zawieszek, kolczyków czy pierścionków. Popularną kolekcja to Happy Hearts, która wykorzystuje metalowe serce, niekiedy wypełnione kamieniami ozdobnymi lub masą perłową. To minimalistyczna, a jednocześnie pełna przesłania kolekcja. Choć może wydawać się nieco dziecinna, jej popularność wśród fanek Chopard nie maleje.

Poza kolekcją pełną serc, w ofercie marki znajdziesz dwie zupełnie przeciwstawne propozycje. Pierwszą z nich jest minimalistyczna i futurystyczna kolekcja Ice Cube. Jest ona prosta, lekka i subtelna. Idealna dla fanek ledwie zauważalnych dodatków, jak i miłośniczek łączenia wielu akcesoriów w jednej stylizacji. W opozycji do kolekcji Ice Cube znajduje się Precious Lace, misterna, kwiecista propozycja pełna skrzących się diamentów i perfekcyjna dla miłośniczek kobiecych, lecz przykuwających wzrok dodatków.

Podsumowując, w sklepie Chopard nie znajdziesz szokujących czy zupełnie niespotykanych dodatków. W przeciwieństwie do licznych włoskich marek luksusowych nie oferują tu grubych, złotych łańcuchów i wielkiego LOGO. Produkty Chopard mają jedynie podkreślić piękno osoby, która je nosi i sprawić, by czuła się dobrze, nie przyćmiewając jej.

Wolisz to klasyczne podejście łączące prosty design i jakość, czy marki, które wciąż tworzą nowe i niespotykane produkty? Koniecznie daj nam znać w komentarzu, które podejście bardziej do Ciebie przemawia!

Ten post się skończył, ale Twoja podróż po świecie biżuterii wciąż może trwać!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz