Metody czyszczenia biżuterii

Metody czyszczenia biżuterii w domu i zakładzie jubilerskim

Metody czyszczenia biżuterii to temat, który wraca do nas niczym bumerang. W każdym poście dotyczącym kamieni szlachetnych staramy się uwzględnić ich pielęgnację. Różne materiały wymagają kompletnie różnego podejścia. Wszak inaczej będziemy czyścić srebrne kolczyki z perłami niż bransoletkę z plastikowych koralików. Niektóre zasady są dość uniwersalne, jednakże z pewnością znajdą się od nich wyjątki. Jeżeli nie uda się nam odpowiedzieć na Twoje pytanie dotyczące czyszczenia lub przechowywania biżuterii, nie krępuj się i zadaj je nam w komentarzu!

Zasady przechowywania biżuterii

Biżuterię najlepiej przechowywać w osobnych pojemniczkach, materiałowych woreczkach lub specjalnych kuferkach. Zabezpieczamy w ten sposób wszystkie dodatki przed zaplątaniem i zarysowaniem. Ponadto trzymanie akcesoriów w zamkniętych pojemnikach chroni ją przed światłem. Jak zapewne wiesz, niektóre materiały takie jak kamienie naturalne, koral, czy też surowce syntetyczne mogą płowieć pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego też warto zadbać, aby pojemniki na biżuterię nie przepuszczały światła.

Pamiętaj, że inne parametry takie jak wilgotność i temperatura także mogą wpływać na to, jak będzie wyglądać Twoja biżuteria. Przed odłożeniem biżuterii z pereł, muszli czy korala zawsze warto ją przetrzeć szmatką. W ten sposób usuniesz z niej woski i pot, które wydziela Twoja skóra. Pozwoli to zachować blask biżuterii na dłużej.

Domowe metody czyszczenia biżuterii

Domowe metody czyszczenia biżuterii

Najpopularniejszą metodą czyszczenia biżuterii jest użycie miękkiej szczotki i letniej wody. Gdy zabrudzenia są wyjątkowo oporne, używane jest delikatne mydło lub woda micelarna. Często stosowanym do czyszczenia srebra sposobem jest jej kąpiel w słonej wodzie, w naczyniu wyłożonym folią aluminiową. Metodę tę można wzbogacić o użycie miękkiej szczoteczki dla niemowląt.

Do nadania połysku biżuterii ze srebra lub złota możesz wykorzystać gumkę do ścierania albo pilniczek do nabłyszczania paznokci. Nie polecamy jednak używania pasty do zębów, gorącej wody i używania silnych detergentów. Nie radzimy także spania w biżuterii, gdyż może to ją niszczyć i nie jest najzdrowsze.

Ściereczki do czyszczenia biżuterii

Profesjonalne sposoby do użytku domowego

Szmatka jubilerska

W niemal każdym domu znajdzie się szmatka jubilerska. Ten niewielki skrawek materiału umożliwia starcie matowej warstwy, która tworzy się pod wpływem kontaktu z naszą skórą i czynników atmosferycznych. Ściereczka umożliwia wyczyszczenie oraz wypolerowanie metalowej biżuterii. Przydaje się także do nadania blasku elementom szklanym, szlifowanym kamieniom i perłom. Niektóre ściereczki są impregnowane, dzięki czemu wycierając akcesoria nakładamy na nie cienką warstwę ochronną.

Płyn do czyszczenia biżuterii

Mniej popularnym, lecz bardzo skutecznym sposobem jest wykorzystanie gotowych środków do czyszczenia biżuterii metalowej. Większość z nich sprawdza się w czyszczeniu dodatków ze złota, srebra, miedzi i mosiądzu. Wystarczy zanurzyć biżuterię w roztworze na kilka minut, a następnie przetrzeć ją szmatką. Pamiętaj, że jeśli zanurzysz biżuterię srebrną w opakowaniu z płynem, to nie możesz go wykorzystać do czyszczenia innego metalu. Co więcej, unikaj zanurzania dodatków, w których umieszczone są perły, korale inne delikatne materiały, gdyż mogą się zniszczyć. Warto mieć na uwadze, że płyny do czyszczenia biżuterii mogą być wykorzystane w pielęgnacji innych przedmiotów, takich jak zegarki, czy srebrna zastawa. Wystarczy wylać płyn na szmatkę i wyczyścić nim to, co chcesz!

Myjka ultradźwiękowa profesjonalne czyszczenie biżuterii

Metody czyszczenia biżuterii stosowane przez jubilerów 

W zakładzie jubilerskim nierzadko wykorzystywane są metody, do których masz dostęp w domu. Jednakże w przypadku starszej, mocno zabrudzonej lub spatynowanej biżuterii wykorzystywane są bardziej zaawansowane metody czyszczenia. Większość z opisanych przeze mnie sprzętów jest dostępna w mniejszych i większych wersjach. Dzięki temu niewielkie pracownie rękodzielnicze mogą zaopatrzyć się w specjalistyczne sprzęty do czyszczenia akcesoriów. Pamiętaj jednak, że przed użyciem danej maszyny, warto sprawdzić, czy biżuteria, którą chcesz umyć nie zniszczy się w urządzeniu.

Myjka ultradźwiękowa

Myjki ultradźwiękowe to obecnie standardowe wyposażenie niemal każdego jubilera. Doskonale sprawdzają się w czyszczeniu biżuterii w skomplikowanych kształtach, z wieloma zakamarkami i delikatną powierzchnią. Czyszczenie dodatków ultradźwiękami jest relatywnie szybkie, a w jego efekcie biżuteria jest czysta, a jej blask przywrócony. Perły, biżuteria pozłacana i posrebrzana, niektóre opale i inne kamienie nie powinny być czyszczone w myjkach ultradźwiękowych, gdyż mogą się zniszczyć.

Myjka parowa

Czyszczenie biżuterii za pomocą pary wodnej to mniej popularna od ultradźwięków metoda. We wnętrzu maszyny panuje wysoka temperatura i wysokie ciśnienie. Takie warunki doskonale usuwają tłuste zabrudzenia z dodatków. Zaletą tej metody jest szybkość, a także większa siła strumienia niż w myjkach ultradźwiękowych. Jednakże należy pamiętać, że nie każde dodatki nadają się do myjki parowej. Wiele minerałów wrażliwych jest na działanie wysokiego ciśnienia i temperatury, co oznacza, że umieszczenie dodatków z kamieniami w takim urządzeniu może je zniszczyć, zmienić ich kolor albo osłabić ich strukturę.

Narzędzie do polerowania biżuterii

Polerka mechaniczna i bębnowa

Polerki, jak sama nazwa wskazuje, nie tylko czyszczą, ale też polerują biżuterię. Polerki mechaniczne to urządzenia, do których przyczepia się końcówki takie jak tarcze polerskie, szczotki i końcówki filcowe. Umożliwia to lepsze dopasowanie sprzętu do potrzeb i rodzaju danej biżuterii. Polerki bębnowe to urządzenia, które rzadko są wykorzystywane w pielęgnacji biżuterii. Najczęściej wykorzystuje się je do czyszczenia elementów wyłącznie metalowych i odpornych na odkształcenia takich jak grube i mocne łańcuszki, czy też masywne sygnety. Nadaje się także do polerowania monet i kamieni. 

Prostnica

Prostnica to małe urządzenie, do którego podłączyć możemy liczne końcówki. Taki sprzęt możesz kojarzyć z gabinetów dentystycznych. Kształtem przypomina gruby długopis, a końcówki dołączone do prostnicy mogą wiercić, szlifować, polerować i czyścić. Prostnice to świetne narzędzia do ręcznego czyszczenia biżuterii. Zazwyczaj wykorzystywane są jako ostatnie, gdyż praca z nimi jest czasochłonna. Jednakże ze względu na ich uniwersalność są świetnymi elementami wyposażenia warsztatu. 

Spodobał Ci się ten wpis? Zobacz, czy następny też trafi w Twój gust!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz