Czarny — tajemniczy, uniwersalny, nowoczesny

Czarny kolor pasujący do wszystkiego

Czarny to kolor milionów skojarzeń, połączeń i możliwości. Według niektórych nie powinniśmy nazywać kolorem, a dla innych to jedyna barwa jaką noszą. Czerń jest jednym z częściej oglądanych przez nas kolorów, nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pasuje praktycznie do wszystkiego i poniekąd to właśnie ta uniwersalność przełożyła się na popularność czerni. 

Czarny w historii

Prehistoria i starożytność

Czarny był jednym z pierwszych wytworzonych przez człowieka barwników. Malowidła ze słynnej jaskini w Lascaux zawierają w sobie czarne wizerunki zwierząt stworzone przez paleolitycznych artystów. W starożytnym Egipcie czerń miała pozytywne skojarzenia. Przede wszystkim przypominała o kolorze żyznej gleby, która ówcześnie była synonimem dostatniego życia i płodności. Jednocześnie czarny był kolorem Anubisa, strażnika podziemi chroniącego zmarłych przed złem.

Również Grecy i Rzymianie kojarzyli czerń z zaświatami, jednakże był to kolor zła, ciemności i cierpienia. Łacińskie słowa oznaczające czerń kojarzyły się z okrucieństwem, brutalnością i złem. W starożytnym Rzymie czarny był także kolorem żałoby, a w II wieku p.n.e. czerń przybrali rzymscy sędziowie. Ciekawe były wierzenia starożytnych ludów północy Europy. Z jednej strony czcili oni czarne kruki, które kojarzyły im się z Odynem. Jednocześnie uwielbiali boginię nocy, która przemierzała nieboskłon na swym czarnym koniu. Drżeli jednak przed Helą, boginią zmarłych z jednej strony czarną, a z drugiej czerwoną.

Bransoletka z czarnych koralików

Średniowiecze

We wczesnym średniowieczu czarny symbolizował zło, ciemność i grzechy. Diabeł najczęściej przedstawiany był jako człowiek z czarną skórą, skrzydłami lub włosami. Później barwę tę nosili benedyktyni na znak pokory i skruchy przed Bogiem.

Jednocześnie czerń była intrygująca. Czarny rycerz był enigmatyczną, owianą tajemnicą postacią, która często przewijała się w średniowiecznej poezji. Godło Świętego Cesarstwa Rzymskiego Niemiec przedstawiało czarnego orła, dlatego też czerń zaczęto identyfikować z władzą i potęgą.

Około XIV wieku zaczęły pojawiać się nowe barwniki pozwalające na tworzenie tkanin o głębokiej, czarnej barwie. Szaty w tym kolorze stały się popularne wśród sędziów i urzędników, co miało symbolizować powagę ich stanowisk. W ciągu dwustu lat z koloru pokory, czerń stała się barwą noszoną przez niemal wszystkich europejskich monarchów i ich dwory.

Współcześnie

W drugiej połowie XVII wieku Europa i Ameryka oszalały na punkcie czarów. Czarna msza stała się mityczną ceremonią przywołującą diabła. Czarne zwierzęta według wielu były wcieleniem zła, diabła, czarownic lub demonów. Dało to początek przesądom o czarnych kotach i innych zwierzętach. Te wyssane z palca przekonania do dziś pokutują wśród wielu Polaków. Świadczy o tym, chociażby fakt, że czarne psy i koty są znacznie rzadziej adoptowane niż ich rodzeństwo lub koledzy innej maści przebywający w schroniskach i pod opieką fundacji.

Później moda na czerń osłabła, a przesądy wzięły górę. Zapanowała moda na pastele, która trwała aż do końca rewolucji przemysłowej. Napędzana była głównie węglem i ropą, co spowodowało pociemnienie budynków i oczywiście pracowników. Stawianie na czerń było więc wyborem bardzo praktycznym. W XIX wieku czerń znów była szeroko obecna w modzie, literaturze i sztuce.

W XX wieku czarny stał się symbolem ruchu faszystowskiego. Prawdopodobnie przez to popularne stały się ciemne odcienie innych barw. Jednocześnie przyczyniło się to do tego, że dziś czarny często kojarzyć może się z siłą. Spojrzenie na czerń zmieniła Coco Chanel i jej słynna mała czarna sukienka. 

Dziś czarny jest kolorem gotów, rockmanów, nowojorskich modelek, minimalistek, ekstremalnych osób alternatywnych, eleganckich smokingów, księżych sutann, czarnych pasów sztuk walki, poważnych tog ale jest także symbolem żałoby. Jest po prostu wszędzie, pasuje każdemu i łatwo go używać. Skojarzenia, jakie z nim mamy są różne i mogą zmieniać się w zależności od jego wykorzystania.

Nauka czerni

Czerń to jednocześnie wszystkie kolory i brak koloru. Możemy określić ją jako wrażenie wizualne, które odczuwamy, gdy do oka nie dociera żadne światło. W przypadku przedmiotów o czarnej barwie wynika to z pochłaniania wszystkich barw przez kolor czarny. Dlatego też czarne ubrania nagrzewają się najszybciej. Warto też pamiętać, że czarny nie ma tonów czy odcieni. Nie możemy mówić o jasnej czerni, czy też ciepłym albo zimnym czarnym. Według niektórych to kolejny argument, który sprawia, że czerni nie powinniśmy nazywać kolorem. Z racji braku lepszej alternatywy, zdecydowałam jednak uważać go za barwę.

Najczarniejsze materiały na świecie (vantablack i drugi, stworzony przez naukowców MIT w 2019 roku) niemal w ogóle nie odbijają światła. Cząsteczki rozproszonego światła zostają uwięzione we wnętrzu pigmentu, przez co materiały pokryte czarnym barwnikiem wyglądają na płaskie, kompletnie matowe i nieco jak przedmioty nie z tego świata.

Z czym łączyć czerń

Czerń można łączyć praktycznie z każdym kolorem świata. Nie występuje ona na kole barw, skutkiem czego nie ma kolorów komplementujących, czy też kontrastujących. Świetnie wygląda z bielą, której jest absolutnym przeciwieństwem. Niemniej kolor czarny można łączyć ze wszystkim. Świetnie sprawdza się w połączeniu ze srebrem, jak i platyną, złotem, tytanem i miedzią. Jeżeli potrzebujesz nieco inspiracji związanej z czernią, koniecznie zajrzyj na naszą tablicę na pinterest’cie.

Czerń w psychologii 

Zgodnie z psychologią barw – emocje, jakie wywołuje dany kolor, zależą od naszych osobistych doświadczeń i skojarzeń. Dlatego też nie możemy w 100% przewidzieć reakcji danej osoby na czerń. Do pozytywnych skojarzeń zaliczymy atrakcyjność, elegancję i wyrafinowanie. Dlatego też ekskluzywne marki jak Chanel, Dior czy Tiffany & Co mają czarne logo. Czerń przywołuje także emocje kojarzone z władzą i potęgą. Czarne karty kredytowe, smokingi, togi sędziów, czy nawet kultowy sweter Steve’a Jobsa przyczyniły się do kojarzenia czerni z sukcesem.

Czarny to kolor, który mocno polaryzuje. Jedni widzą w nim odzwierciedlenie elegancji i statusu, podczas gdy inni dostrzegają wyłącznie negatywne aspekty tej barwy. Zwroty takie jak czarny poniedziałek, czarna owca, czarny rynek czy czarna wołga zdecydowanie nie kojarzą się nam dobrze. Czerń niektórym przywołuje na myśl złe wspomnienia, złoczyńców z filmów i mroku ciemnych uliczek. W wielu kulturach czarny także kolorem silnie kojarzonym ze śmiercią, przez co także z żałobą i bólem po stracie bliskich, co nie sprzyja pozytywnym skojarzeniom.

Idąc śladem topowych marek, myślę, że warto zaryzykować i postawić na czerń w swojej firmie. Kolor ten kontrastuje z wieloma barwami, przez co jest dobrze widoczny. W zależności od jego wykorzystania pozwala na  wzbudzenie różnych emocji, co ułatwi Ci dopasowanie designu do własnego stylu.

Ciekawe jest też działanie czarnych wnętrz. Większość osób nie czuje się w nich komfortowo, brakuje im światła, a zmniejszona optycznie przestrzeń może przytłaczać. Jednakże osoby, które lubią mniej przestronne wnętrza i ograniczoną ilość światła, w czarnych wnętrzach czują się doskonale. Według nich są one przytulne, ciepłe i bezpieczne. To doskonały przykład kontrastujących skojarzeń wywoływanych przez czerń.

Czarne kamienie ozdobne obsydian

Czarne kamienie ozdobne

Czarne kamienie ozdobne od kilku lat zyskały na popularności. Nie mienią się one niczym przezroczyste diamenty, jednakże nietrudno stworzyć z nich elegancką, efektowną i ekskluzywną biżuterię. Wraz z sukcesem minimalistycznych trendów i rosnącą popularnością czarnej odzieży, czarne kamienie są w biżuterii bardzo często spotykane.

Jadeity 

Zazwyczaj kojarzymy je z piękną zielenią, jednakże czarne jadeity także występują w naturze. Ich kolor pochodzi od wysokiego poziomu żelaza, który zawarty jest w kamieniu. Wyglądem bardzo przypomina onyks, ma podobny blask i strukturę. Najczęściej wykorzystywany jest jako koraliki lub gładko cięte kaboszony. 

Szafiry 

Czarne szafiry są bardzo rzadkie, a mimo to stanowią jedną z tańszych odmian tego minerału. Mogą być przezroczyste lub półprzejrzyste. Często mają błękitne lub niebieskie odcienie.

Diamenty

Przez wiele lat czarne diamenty były kompletnie nieatrakcyjne. Jednakże w ostatnich latach nastąpił boom na czarną odmianę diamentów. Można je znaleźć jedynie w Brazylii i niektórych częściach Afryki, dlatego nierzadko osiągają zawrotne ceny.

Turmalin

Czarne turmaliny są dość powszechne, przez co łatwo dostępne. W związku z dostępnością tych kamieni nie są one tak elitarne, jak szafiry, czy diamenty. Nadal jednak stanowią piękną i przystępniejszą cenowo alternatywę dla drogich klejnotów.

Obsydian

Obsydiany to jedne z najstarszych kamieni ozdobnych na naszej planecie. Powstały one dzięki bardzo nasilonej aktywności wulkanicznej miliony lat temu. Są one rodzajem szkła wulkanicznego, które w porównaniu do innych czarnych kamieni ozdobnych wypada dość słabo. Niestety obsydian ma mniejszą twardość i trwałość niż inne popularne, czarne kamienie.

Onyks

Onyksy to gładkie, lśniące, czarne kamienie ze wtrąceniami podobnymi do tych, które spotykamy w agatach. Są one bardzo trwałe i stanowią świetny surowiec do tworzenia biżuterii.

Hematyt

Hematyt to czarny minerał o metalicznym połysku, po który chętnie sięgamy, tworząc dodatki. Co ciekawe, hematyty mogą przewodzić prąd, o czym warto pamiętać podczas pracy z nimi. Są bardzo przystępne cenowo, a najczęściej spotykamy je w formie gładkich lub fasetowanych koralików. Mniej popularne są kaboszony z hematytu, które odpowiednio oprawione mogą wyglądać jak płynne srebro.

Naszyjnik z czarnych pereł

Czarne perły 

Czerń w perłach występujących naturalnie jest niezwykle rzadka. Najbardziej pożądane okazy czarnych pereł mają zieloną, fioletową lub pawią poświatę, ze względu na niezwykłe barwy widoczne w różnym świetle. Hodowla czarnych pereł jest trudniejszy i trwa dłużej niż innych pereł, co czyni je nieco bardziej prestiżowymi. 

Oczywiście wśród czarnych minerałów znajdzie się znacznie więcej propozycji. Wśród nich nie może zabraknąć występujących we wszystkich kolorach tęczy agatów i howlitów. Zdecydowanie warto wspomnieć o kwarcu tytanowanym, który w czarnym kolorze przedstawia się po prostu wyjątkowo. W tworzeniu biżuterii, szczególnie męskiej, przydać może się surowo i ciekawie wyglądająca lawa wulkaniczna. 

Czarne półfabrykaty manzuko

Czerń jest kolorem, który dość często stanowi podstawę albo element kontrastowy w projekcie. Ze względu na jego częste wykorzystanie, możesz spodziewać się mnóstwa czarnych półfabrykatów na naszym sklepie internetowym. Część z wyżej wymienionych surowców naturalnych znajduje się w naszej ofercie, jednakże zdecydowanie jej nie wyczerpują.

Absolutnie klasycznym półfabrykatem jest czarny rzemień zamszowy i skórzany wraz z czarnymi sznurkami, które znajdziesz w kilku rozmiarach. Zdecydowanie warto też pamiętać o masie czarnych kulek ceramicznych i szklanych, które mają mnóstwo różnych wykończeń, pasujących do każdego stylu.

Do moich osobistych faworytów zaliczymy czarne, matowe muszelki kauri, koraliki drewniane łączone z czarną żywicą i czarne kryształki w okuciach. Według mnie półfabrykaty te są po prostu wyjątkowe i łatwo stworzyć z nich nietuzinkową i piękną biżuterię.

Czarne łańcuszki kulkowe, zapięcia do bransoletek, żyłki i gumki to w naszej opinii absolutna podstawa. Dlatego też możesz być pewna, że znajdziesz te produkty na naszym sklepie razem z tysiącem innych, czarnych akcesoriów do tworzenia biżuterii.

Zadowolona z lektury? Nie przerywaj jej!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz