Kamienie szlachetne a data urodzenia

Kamienie szlachetne data urodzenia

Kamienie szlachetne, a data urodzenia to temat, którego historia sięga czasów starożytnych. Dziś swoje kamienie narodzin sprawdzamy zazwyczaj z ciekawości i większość z nas nie przypisuje im większej wagi. Dla niektórych jednak tworzą one amulety, które podobno są do nich lepiej dopasowane. Kamienie szlachetne dopasowane według miesiąca urodzin mogą być też drogowskazem, dzięki któremu wybierzesz prezent dla bliskiej Ci osoby. Jeżeli nie wiesz jaki minerał wybrać, postaw na ten, który przypisano ich narodzinom!

Historia kamieni narodzin

Zachodnie korzenie

Józef Flawiusz był historykiem żyjącym w I wieku naszej ery. Wierzył on, że istnieje związek pomiędzy dwunastoma kamieniami umieszczonymi w napierśniku Aarona a dwunastoma miesiącami w roku i dwunastoma zodiakami. Napierśnik Aarona był świętym przedmiotem, który nosił Najwyższy Kapłan Izraela. Lista klejnotów osadzonych w tej niezwykłej relikwii jest tak naprawdę nieznana ze względu na różnicę w interpretacji i tłumaczeniu Księgi Wyjścia, w której ów napierśnik został opisany.

Minęło kilka stuleci i między ósmym a dziewiątym wiekiem spisano traktaty, które łączyły poszczególne kamienie z dwunastoma apostołami. Z biegiem lat klejnoty zaczęto utożsamiać z apostolskimi cnotami. Wierni zaczęli zbierać te kamienie ozdobne i nosić jeden na miesiąc. Zwyczaj ten w naszym kraju podobno rozpoczął się około XVII wieku, a na terenie Niemiec w drugiej połowie XVI wieku.

Współczesna lista kamieni szlachetnych związanych z datą urodzenia ma niewiele wspólnego z chrześcijańskim pierwowzorem. Przyczyną są nie tylko błędy i niejasności w licznych przekładach historycznych, a także zmiana zwyczajów i tradycji na przestrzeni kilku stuleci.

Biżuteria astrologiczna pierścień Navaratna

Wschodnie tradycje

Kultury Wschodu także przypisały szczególne kamienie ozdobne do narodzin. Jednakże, zamiast kojarzyć miesiąc z kamieniem szlachetnym, wybrano konotacje astrologiczne. Przykładowo w Hinduizmie istnieje dziewięć klejnotów, które związano z Navagtaha (siłami i ciałami niebieskimi). Kamienie te w sanskrycie znane są jako Navaratna. Po urodzeniu obliczano wykres astrologiczny, który brał pod uwagę układ ciał niebieskich w dokładnym miejscu i o precyzyjnej porze urodzenia maluszka.

Współczesna lista

Obecny podział został stworzony przez Narodowe Stowarzyszenie Jubilerów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. W 1912 roku jubilerzy spotkali się, aby oficjalnie ustalić jednomyślną listę kamieni przypisanym miesiącom. Następnie czterdzieści lat później lista ta została zaktualizowana, a jej obecna wersja ostatnie zmiany przeszła w 2016 roku.

Kamienie szlachetne a data urodzenia 

Na naszym blogu prawdopodobnie znajdziesz znaczącą większość, o ile nie wszystkie te kamienie. Starałam się opisywać je obszernie i skrupulatnie, dlatego, jeżeli interesuje Cię historia, mity i właściwości Twojego kamienia związanego z urodzinami, to zapraszam Cię do wyszukania osobnego posta na tym blogu! Jeżeli brakuje jakiegoś minerału, o którym chciałabyś przeczytać, daj nam znać w komentarzu, z pewnością postaram się stworzyć o nim ciekawy wpis.

Kamienie szlachetne a data urodzenia styczeń granat

Styczeń — granat

Granaty powszechnie kojarzą się nam z czerwonymi klejnotami. Co ciekawe, występują one w wielu innych barwach takich jak, fiolet, zieleń, czy żółć. Granat to popularny minerał o przystępnej cenie i sporej dostępności. Ciekawostką jest, że rodzina granatów to jedna z najbardziej złożonych rodzin w świecie klejnotów, tak naprawdę nie jest to pojedynczy rodzaj kamienia, ale kilka jego odmian i gatunków, które nazywamy granatami.

Symbolicznym znaczeniem tych kamieni szlachetnych jest przyjaźń i zaufanie. Niegdyś wierzono, że noszenie granatów uchroni podróżników.  Według niektórych legend granat to minerał, który zapobiega koszmarom, a także wzmacnia samoocenę.

Kamienie szlachetne a data urodzenia luty ametyst

Luty — ametyst

Ametyst to jeden z najpopularniejszych kamieni ozdobnych w jubilerstwie. Jego barwa waha się od fiołkowego, aż po głęboki, ciemny fiolet. Kamień ten jest wytrzymały i doskonale nadaje się do noszenia na co dzień. Jego symbolika sięga czasów, gdy purpura była najbardziej ekskluzywnym kolorem. Dlatego też fioletowe ametysty kojarzą się z duchowością, a także jasnością umysłu. Według mistyków noszenie ametystów koi duszę i chroni przed pijaństwem.

Kamienie szlachetne a data urodzenia marzec akwamaryn

Marzec  — akwamaryn

Akwamaryn to kamień w barwach czystej, morskiej wody. Przypisany urodzonym w marcu minerał jest nie tylko piękny, ale też wytrzymały i przystępny cenowo. W starożytności wierzono, że akwamarynowe talizmany uchronią marynarzy przed śmiercią na morzu. Później minerał ten zaczęto utożsamiać z malarzami i innymi artystami, skąd powstała teoria, że noszenie akwamarynów zwiększa kreatywność, a także ułatwia wyrażać siebie. W niektórych tradycjach był to minerał noszony przez ciężarne, mający chronić i matkę i płód.

Kamienie szlachetne a data urodzenia kwiecień diament

Kwiecień  — diament

Diamenty to niezwykle twarde, trwałe i błyszczące minerały. Dlatego też stały się międzynarodowym i międzypokoleniowym symbolem luksusu. Bezsprzecznie kojarzą się nam z wiecznością i miłością. Zazwyczaj myślimy o bezbarwnych diamentach, jednakże występują one w wielu kolorach od rzadkich czerwieni przez błękity aż do czerni. Według niektórych noszenie diamentów wzmacnia energię ich posiadacza zarówno pozytywną, jak i negatywną. 

Kamienie szlachetne a data urodzenia maj szmaragd

Maj — szmaragd

Szmaragdy to klejnoty w kolorze modnej od lat butelkowej zieleni. Od setek lat cenimy ich piękno, przez co powstało wiele wierzeń i przesądów z nimi związanych. Podobno był to ukochany klejnot Kleopatry. W folklorze przypisano mu moc przynoszenia szczęścia, zwiększenia inteligencji, a nawet przewidywania przyszłości!

Kamienie szlachetne a data urodzenia czerwiec perła

Czerwiec — perła i aleksandryt

Perły to klejnoty, o których pisałyśmy już wielokrotnie. Wiele z nas je uwielbia i uważa za absolutną podstawę kolekcji biżuteryjnej. Jednakże warto pamiętać, że są to ozdoby delikatne i wymagające szczególnej pielęgnacji. W wielu kulturach kojarzono je z boskością, wielką mądrością i czystością.

Dla osób urodzonych w czerwcu i poszukujących trwałej biżuterii lepszym rozwiązaniem będzie wybranie aleksandrytu. Ten rzadki klejnot w zależności od padania światła może wydawać się czerwony lub zielony. Został odkryty dopiero w XIX wieku, dlatego też nie wiąże się z nim starożytnych legend. Nie jest to minerał tani i łatwo dostępny, dlatego, jeżeli zakochałaś się w jego wyglądzie możliwe, że będziesz musiała zadowolić się jego syntetyczną repliką.

Kamienie szlachetne a data urodzenia lipiec rubin

Lipiec  — rubin

Rubiny to jedne z najtrwalszych kamieni stosowanych w jubilerstwie. Technicznie rzecz biorąc rubiny i szafiry to jeden minerał o różnych odcieniach, jednakże rozróżniano je od tysięcy lat i nikt tego nie zmienił. Te żywoczerwone kamienie szlachetne od dawna utożsamiane są z bogactwem, potęgą i pasją. W Starożytności noszone były jako talizmany ochronne. Później sięgano po nie, aby pokazać wysoki status materialny.

Kamienie szlachetne a data urodzenia sierpień oliwin

Sierpień  —  oliwin

Oliwin to nowoczesny kamień przypisany osobom urodzonym w sierpniu. Ten kamień szlachetny zawsze jest zielony, jednakże jego odcienie mogą się bardzo różnić. Spotyka się oliwiny w limonkowym kolorze, ale zdarzają się okazy w barwie głębokiej zieleni. Co ciekawe, w przeszłości Hawajczycy wierzyli, że kamienie te to łzy bogini Pele, które zostały wyniesione na powierzchnię przez wulkany. Warto pamiętać, że inną, popularną nazwą oliwinu jest perydot.

Kamienie szlachetne a data urodzenia wrzesień szafir

Wrzesień  — szafir

Szafiry to niebieskie kamienie szlachetne o doskonałej jakości i trwałości. Szafirem możemy nazwać każdą odmianę kolorystyczną korundu, poza czerwonym, który nazywamy rubinem. Zwyczajowo myśląc o szafirach, mamy w głowie kamienie o niebieskiej barwie. W średniowieczu noszono je jako symbol niebios. Później wielu entuzjastów tych kamieni okrzyknęło je minerałami mądrości, wiary i czystości.

Kamienie szlachetne a data urodzenia październik opal

Październik — opal i turmalin

Opale to niezwykłe kamienie, które w swoim wnętrzu skrywają iskrzącą się tęcze. To jedne z najdelikatniejszych kamieni ozdobnych, dlatego też wymagają szczególnej pielęgnacji jak perły. Od setek lat kojarzy się je z magią i światłem, dlatego też wykorzystywano je jako kamienie niewidzialności.

Turmaliny to doskonałe medium dla jubilerów. Występują w ogromnej palecie barw. Jego jakość jest na tyle wysoka, że przez wiele wieków mylono je z rubinami, szafirami i szmaragdami. Niektórzy uważają, że turmalinowa biżuteria może łagodzić stres i wzmocnić czujność. Inni wierzą, że kamienie te mają właściwości regenerujące. Według mnie to przede wszystkim piękne kamienie ozdobne o dobrej cenie i dostępności.

Kamienie szlachetne a data urodzenia listopad cytryn

Listopad  — cytryn

Cytryny jak sama nazwa wskazuje występują w cytrynowych kolorach, niekiedy zbliżających się do pomarańczowego. Ich zaletą jest częste występowanie w dużych rozmiarach, co pozwala na tworzenie sporych klejnotów. Historycznie uważano, że ten żółty kamień przyciąga bogactwo i chroni zdrowie.  Co ciekawe, jedną z jego mistycznych właściwości miało być także odpędzanie jadowitych węży. Dziś znacznie częściej cytryn symbolizuje miłość i ciepłe uczucia.

Kamienie szlachetne a data urodzenia grudzień turkus

Grudzień — turkus, cyrkon i tanzanit

Wszystkie te kamienie przypisane do urodzonych w grudniu powinny mieć niebieską barwę. Spośród nich prawdopodobnie najmniej popularne są tanzanity, które z powodzeniem imitują szafiry za ułamek ceny. Niebieskie cyrkony (nie cyrkonie) są najbardziej cenioną odmianą tego minerału. Kamień ten kojarzono z czystością, spokojem i ukojeniem. Ostatnim grudniowym minerałem jest niebieski topaz, który należy poddać obróbce cieplnej i radiacyjnej, aby nadać mu piękny kolor. Są to piękne, ale też niedrogie ozdoby, które według mistycyzmu przyciągają złoto.

Kamienie ozdobne a dzień narodzin

Jeżeli nie odpowiada Ci kamień przypisany miesiącowi Twoich narodzin, masz kilka opcji. Pierwszą z nich jest oczywiście wybranie kamienia, który po prostu Ci się podoba. Jeżeli jednak chcesz, aby Twoja ozdoba miała dodatkowe znaczenie, możesz sprawdzić jaki kamień przypisano do Twojego zodiaku zarówno klasycznego, jak i chińskiego. Ostatnią alternatywą jest wybranie kamienia szlachetnego, który dopasowano do dnia, w którym przyszłaś na świat.

Osobom urodzonym w poniedziałek przypisano perły i kwarce, wtorkowe dzieci zostały dopasowane do rubinów i szmaragdów. Osoby urodzone w środę mogą wybrać ametysty albo magnetyt. Kolejnym dniem tygodnia jest czwartek, dzieci urodzone tego dnia mają przypisany szafir i karneol. Dla osób urodzonych w piątek wybrano szmaragdy i kocie oko. Ci z nas, którzy urodzili się w sobotę, mają turkus i diament jako kamienie dnia narodzin. Niedzielne dzieci także połączono z diamentem, jednak zamiast turkusu przypisano im topazy. 

Spodobała Ci się lektura? Nie kończ jej!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz