Muszelki do bransoletek – Kauri

Muszelki kauri

Sezon wiosenno- letni z impetem otworzyły muszelki do bransoletek. Muszelki Kauri, bo o nich mowa okazały się strzałem w dziesiątkę. Pełno ich na Instagramie a za chwilę wypłyną na ulice, niech no tylko się trochę ociepli. Ich sukces zapewne wynika z zamiłowania do naturalnych materiałów, poza tym są lekkie, lśniące i przyciągają wzrok.

Muszelki kauri do biżuterii

Kauri (Cowrie)

Cypraea moneta — pod taką nazwą znamy te muszelki od czasów Linneusza. Należą do rodziny ślimaków morskich o wdzięcznej polskiej nazwie Porcelanki. Jest to najbardziej pospolity gatunek w tej rodzinie, przez co nazwa Porcelanki funkcjonuje w języku potocznym jako określenie dla muszelek Kauri. Osiągają wielkość od 10 do 44 mm, ale przeciętnie 20-25 mm. Liczebność ich populacji jest szacowana na setki miliardów osobników. Zamieszkują wody Indo-pacyficzne od wybrzeży Afryki, przez południowe wybrzeże Azji, Australię, Nową Zelandię aż po Amerykę. Najbardziej znane z nich są Malediwy zwane również wyspami Kauri.

Muszle Kauri jako płacidło

Prawdopodobnie po raz pierwszy użyto muszelek Kauri jako formy zapłaty w XVIII wieku p.n.e. w Chinach, z czasem powędrowały do Indii, Afryki Wschodniej i Zachodniej. Wiąże się z nimi mało chlubna historia, byłyby bowiem środkiem płatniczym za niewolników i to aż do XVIII wieku n.e. Co sprawiło, że stanowiły formę zapłaty? Zapewne to, co zazwyczaj- był to środek: pochodzenia naturalnego o dość rzadkim występowaniu, ładny, trwały, pożądany i policzalny. Jako jednostkę przyjmowano określonej długości sznurki lub worki. W Sudanie pod koniec XIX wieku za muszelkę można było dostać garść fasoli lub cebulę, za osiem — jajko, kura kosztowała 30-150 kauri, skóra lwa – 4-8 tys., a dolar wart był 2 tys. kauri.

Zamiast kostki do gry

Popularna dziś gra zwana „Chińczykiem” miała swoich prekursorów, różnych w zależności od szerokości geograficznej. Jedną z takich gier — pierwowzorów była Pachisi. Była to gra planszowa na planie równoramiennego krzyża, po której porusza się pionkami w zależności od rzutu… muszelkami. Muszelek było 6 i w zależności od tego ile upadło otworem do góry, o tyle poruszał się pionek po planszy. Dawało to 7 możliwości, czyli nawet więcej niż kostka do gry.

Naszyjnik i bransoletki z muszelek kauri

Bransoletki z muszelek

To, co cenne prawie zawsze stawało się elementem biżuterii, zatem i muszelki musiał spotkać taki los. Początkowo stać było na nie tylko bogate osoby, z czasem stały się popularną pamiątką z wakacji. Dziś przeżywają swój renesans. Ponieważ łatwo zrobić bransoletkę z takich muszelek, a do tego jest ona atrakcyjnym i uniwersalnym dodatkiem do letnich kreacji, będzie z nami ta moda jeszcze przez kilka dobrych sezonów.

Zadbaliśmy, by i u nas nie zabrakło muszelek do biżuterii. W ofercie mamy naturalne niebarwione muszelki kauri z otworkami do montażu kółek, linek czy gumek. Mamy też wersję z ciętym na płasko tyłem w naturalnych kolorach i takie platerowane na kolory metaliczne. Taka wersja muszelek jest łatwa do użycia w tworzeniu bransoletek na wzór shamballa, wyplatania, wiązania supełków.

Oprócz bransoletek na nadgarstki kauri z powodzeniem nadają się na bransoletki na kostkę i chokery. Przy odrobinie umiejętności można też wyczarować pierścionek i kolczyki.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz