Kaboszon i kamea – czym są i jak je wykorzystywać?

Kaboszony z kamieni półszlachetnych

Każdy, kto zajmuje się własnoręcznym wyrabianiem biżuterii wcześniej czy później trafi na pojęcia kaboszonu i kamei. Czym różnią się od siebie? Z czego są wykonywane i do czego możemy je wykorzystać? O tych wszystkich aspektach dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Co to jest kaboszon?

Nazwa kaboszon pochodzi od francuskiego słowa cabochon i oznacza główkę od szpilki. Jest to podstawowa technika szlifowania kamieni charakteryzująca się gładką formą. Kaboszon to kamień, który z reguły z jednej strony jest całkiem płaski, a z drugiej półokrągły. Wyszlifowany nie posiada ostrych krawędzi i fasetowania. Jego ścianki są obłe i zaokrąglone. Kaboszony wykonywane są z kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Kształt kaboszonu spotykany jest równie często w sztucznych materiałach czy półproduktach szklanych. Mniej tradycyjne szlify kaboszonowe dopuszczają fasetki, podwójne wypukłości, podwójne płaskości czy wklęsłe szlifowanie spodu. Zarysy kaboszonów są najczęściej owalne lub okrągłe. Spotykamy się jednak również z takimi kształtami jak półokrąg, prostokąt, trójkąt czy nawet serce.

Czym jest kaboszon? Jadeitowe kaboszony.
Rodzaje kaboszonów- czyli jaki kaboszon wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kaboszonów w każdym kolorze, wykonanych z większości dostępnych minerałów, o różnych kształtach i rozmiarach. Oto krótki przegląd rodzajów materiałów o tym kształcie.

Kaboszon kamień naturalny

Najczęściej na rynku możemy spotkać właśnie kaboszony z naturalnych kamieni takich jak agaty, korale, howlity, hematyty, bursztyny, jadeity itd.. Dzięki odpowiedniemu szlifowaniu wydobywane jest całe, naturalne piękno kamieni. Dodatkowo polerowanie sprawia, że pięknie błyszczą i mienią się w słońcu. Im bardziej zróżnicowana kolorystyka kamienia, tym ciekawszy kaboszon.

Kaboszon szklany

Drugą, bardzo często spotykaną kategorią kaboszonów są te wykonane ze szkła. Szklane kaboszony występują w kilku różnych formach. Możemy spotkać, gładkie, fasetowane lub w kształcie kryształków. W naszym sklepie dostępne są również przezroczyste kaboszony ze szkła, które można samodzielnie ozdobić- malując je lub podklejając wybranym i wydrukowanym wzorem.

Kaboszon drewniany

Kaboszony drewniane nie są zbyt popularne. Są niezwykle minimalistyczne. Można wykorzystywać je w czystej wersji lub poddawać dodatkowej obróbce, podobnie jak w przypadku kaboszonów szklanych. Jak inne drewniane półfabrykaty można je pomalować, wypalić na nich wzory lub ozdobić je techniką decoupage.

Kaboszon ceramiczny

Wiele możliwości dają rękodzielnikom ceramiczne kaboszony. Tworzone ręcznie i utrwalane poprzez wypalanie w wysokiej temperaturze. Te w naszej ofercie mają piękne kolory i ciekawy, niepowtarzalny efekt spękania.

Kaboszon z grafiką

Odmianą szklanych i plastikowych, są kaboszony z grafiką. Możemy kupić już gotowe półfabrykaty tego typu albo możemy wykonać je samodzielnie. Dają nam nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wybór kolorystyki i wzorów.

Kaboszon z grafiką mandali w oprawie pierścionka
Kaboszon w oprawie

Praktycznie każdy kaboszon możemy w jakiś sposób oprawić. W naszym sklepie dostępne są gotowe oprawy do kaboszonów, do których wystarczy wkleić wybrany kaboszon. W ten sposób możemy uzyskać gotowe wisiorki, kolczyki, opaski i spinki do włosów, broszki, spinki do mankietów i inne ozdoby. Oprawy mogą być zarówno prose i zdobione. Niektóre mają ozdobne rewersy, a inne ramki.

Kaboszon z żywicy

Coraz większą popularnością cieszą się kaboszony z żywicy. Możecie postawić na gotowe żywiczne kaboszony. Mają one wiele ciekawych efektów i kolorów. Od takich imitujących satynowe perły po wielobarwne szylkrety. Te elementy biżuterii można również wykonać własnoręcznie. Są one wtedy absolutnie wyjątkowe. Każdy egzemplarz może być niepowtarzalny, szczególnie jeśli w żywicy zatapiane są drobinki i elementy ozdobne. Brokat, suszone kwiatuszki, elementy zegarkowe i inne maleńkie ozdoby sprawdzą się tutaj rewelacyjnie.

Do czego wykorzystać kaboszony?

Zastosowanie kaboszonów jest bardzo szerokie. Możemy zrobić z nich biżuterię i inne ozdoby w bardzo wielu technikach. Najczęściej spotykamy kaboszony w oprawach, w hafcie sutasz, koralikowym i beadingu. Te z naturalnych materiałów wykorzystywane są również chętnie w wire wrappingu czy metaloplastyce.

Kaboszon akrylowy druzy wklejony w oprawę naszyjnika

Kamea- co to znaczy i czym są kamee?

Kamea to niezwykły rodzaj szlachetnego bądź półszlachetnego ozdobnego, rzeźbionego kamienia. Historia kamei sięga czasów starożytnych, kiedy to w tej formie utrwalano wizerunki władców i ważnych momentów. W czasach odrodzenia moda na kamee powróciła ze zdwojoną siłą. Wtedy zaczęto oprawiać je i tworzyć z nich niepowtarzalną biżuterię- broszki, naszyjniki, diademy i bransolety. Oryginalnie kamee wytwarzane były z agatów, onyksów i karneolu. W renesansie minerały te były jednak bardzo drogie, dlatego rozpoczęto produkcję kamei z wosku, szkła czy laku. W wieku XX kamea stała się symbolem elegancji i luksusu, szczególnie w okresie wojennym. Dziś oryginalne kamienie pojawiają się w biżuterii vintage lub stylizowanej na vintage. Często możemy spotkać kamee z masy perłowej, a także tańszych, sztucznych materiałów. Najpiękniejsze jednak są te naturalne.

Biżuteria kamea- kamień pełen piękna

Kamee są niezwykle piękne i eleganckie. Doskonale sprawdzają się w prostej, klasycznej biżuterii. Najczęściej oprawiane są w srebro. Równie dobrze wyglądają jednak w oprawach wklejanych i obszyte sznurkami sutasz.

Kaboszon a kamea – czym się różnią?

Oba kamienie łączy podobna forma- są płaskie od spodu i wypukłe z drugiej strony. Różnicą jest wygląd części wypukłej. Kaboszony są zazwyczaj gładkie, choć zdarzają się fasetowane lub z cięciami kryształowymi. Co do zasady jednak powinny być jednolite. Kamea z kolei to kamień rzeźbiony więc jego wypukła strona jest zdobiona, najczęściej wizerunkiem postaci.

Co ciekawe, kamee mają jeszcze swoją mniej popularną siostrę- intaglio. Obie noszą wspólną nazwę- gemma. Różnica między kameą, a intaglio znajduje się w sposobie rzeźbienia. Kamee rzeźbione są tak, że przedstawiony obraz jest wypukły, w intaglio jest zupełnie odwrotnie- rzeźba jest wklęsła.

Chcesz dowiedzieć się więcej o półfabrykatach do biżuterii?

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz