Najrzadsze kamienie szlachetne

Najrzadsze minerały świata tanzanit

Najrzadsze kamienie szlachetne to minerały, które cenimy za ich piękno i wytrzymałość. Ich wartość jest niejako skorelowana z ich ograniczonymi zasobami. Z pewnością część tych kamieni będzie Ci znajoma. Mam jednak nadzieję, że czytając ten artykuł,

 dowiesz się czegoś nowego i interesującego. Pamiętaj, że ten post dotyczy kamieni szlachetnych, czyli odznaczających się pięknym połyskiem i zabarwieniem, a także dużą trwałością i twardością większą od 7 w skali Mohsa. 

Najrzadsze kamienie szlachetne — Tanzanit

Jak jego nazwa wskazuje, ten kamień znajdowany jest jedynie w północnej Tanzanii. Po raz pierwszy został odkryty przez plemię Masajów w 1967 roku.  Popularność tego minerału częściowo możemy przypisać marce Tiffany & Co, która zaraz po jego odkryciu nie tylko wykorzystywała tanzanity, ale też dość intensywnie je reklamowała. Obecnie eksperci szacują, że złoża tanzanitu wyczerpią się w ciągu 20-30 lat. Dlatego też, jeżeli nie zostanie znalezione inne źródło tych kamieni, ich cena prawdopodobnie będzie tylko rosła.

Klejnoty tanzanitu są niebieskie lub fioletowe. Najcenniejsze są czyste, niebieskie tanzanity, które wyglądem bardzo przypominają szafiry. W wielu przypadkach kamienie poddawane są obróbce termicznej, aby zapewnić im głęboką, niebieską barwę.  Twardość tego minerału określana jest na 7 w skali Mohsa, chociaż zdarzają się kamienie o mniejszej wytrzymałości. 

Taaffeity w różnych odcieniach

Najrzadsze kamienie szlachetne — Taaffeit

Taaffeit to bardzo rzadki minerał, o którym słyszała mała garstka ludzi. Odkrył go australijski gemmolog w 1945 roku, który udowodnił, że jest to inny minerał, a nie odmiana spineli jak wcześniej sądzono. Taaffeity występują na Sri Lance i w Tanzanii. Niestety większość odnajdywanych kamieni nie nadaje się do szlifowania, co jeszcze bardziej utrudnia ich pozyskiwanie. Obecnie uważa się, że są one milion razy rzadsze od diamentów.

Swoim wyglądem taaffeity przypominają bardzo jasne ametysty. Mają pastelowy, fioletowy kolor o chłodnym odcieniu. Jednakże są one bardziej błyszczące od ametystów i mają większą twardość. W skali Mohsa określa się je na 8-8,5. W Polsce biżuteria z tymi minerałami jest praktycznie nieosiągalna. Szacuje się, że na świecie występuje około 50 sztuk tego kamienia! Jeden karat taaffeitu kosztuje średnio 2500 dolarów. 

Niewielkie okruchy demantoidu

Najrzadsze kamienie szlachetne — Demantoid

Ten brzmiący jak nazwa skomplikowanej figury geometrycznej minerał to żywozielony kamień odkryty w Rosji w połowie XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od niderlandzkiego demant oznaczającego diament, co miało wskazywać na podobieństwo w odbijaniu światła przez oszlifowany demantoid. W rzeczywistości niektóre okazy mają lepszy błysk niż diamenty. 

Twardość tego minerału określa się między 6,5 a 7,5 w skali Mohsa. Demantoidy rzadko występują w przyrodzie, co więcej, klejnoty rzadko mają więcej niż 2 karaty. Niewiele osób byłoby stać na więcej, jeden karat tego minerału kosztuje około 3300 dolarów. 

Najrzadsze kamienie szlachetne — Czarny opal

Czarny opal jest najrzadszą i oczywiście najbardziej pożądaną odmianą opali. Niemal całe światowe zasoby tego minerału wydobywane są w jednej australijskiej kopalni. Czarne opale wbrew pozorom nie są całkowicie czarne. Jednakże składają się z ciemnych barw, im ciemniejszych tym są droższe. Stanowią kompletnie przeciwne spektrum do popularnych białokremowych opali. Co ważne, czarne opale także opalizują, tylko nieco inną paletą barw. 

Warto pamiętać, że dość często minerały te klasyfikowane są jako 6-6,5 w skali Mohsa, co oznacza, że na tle innych kamieni szlachetnych są dość kruche. Co ciekawe, nie wpływa to zbytnio na ich wartość. Średnia cena za jeden karat czarnego opalu wynosi ponad 3500 dolarów. Warto pamiętać, że istnieje sporo technik podrabiania czarnych opali. Syntetyczne wersje są niemal nie do odróżnienia bez wykorzystania profesjonalnego sprzętu, dlatego, jeżeli planujesz zakup czarnego opalu, wybierz go u renomowanego sprzedawcy. 

Szlifowany kryształ benitoitu

Najrzadsze kamienie szlachetne — Benitoit

Te niebieskoszafirowe kamienie występują jedynie w jednym z kalifornijskich hrabstw. Benitoit odkryto na początku XX wieku, a w 1985 roku został wybrany na oficjalny kamień szlachetny Kalifornii. W przeszłości identyfikowano go błędnie jako spinel, jednakże ze względu na wysoki błysk zbadano go dokładniej i uznano za osobny rodzaj kamienia. 

Benitoity są nie tylko rzadsze, ale i bardziej błyszczące od diamentów. Największe okazy mają 3 karaty, a najbardziej pożądane są kamienie o średnim wybarwieniu. Bardzo jasne okazy wyglądają na sprane, a te najciemniejsze nieco gorzej odbijają światło. Cena kamieni 2 lub 3 karatowych o średnich niebieskich tonach to mniej więcej 3800 dolarów za karat. Mniejsze okazy o innym ubarwieniu mogą być jednak znacznie korzystniejsze cenowo. 

Najrzadsze minerały świata czerwony beryl

Najrzadsze kamienie szlachetne — Czerwony beryl

Czerwone beryle zostały odkryte w 1904 roku w Ameryce Północnej. Mimo iż kamienie te znaleziono w dwóch lokalizacjach, ich jedyne miejsce wydobycia znajduje się w stanie Utah. Niektórym wydawało się, że kamienie te są czerwonymi szmaragdami, jednakże eksperci zgodnie uważają go za odmienny klejnot. Nierzadko w kamieniach czerwonego berylu znajdują się zanieczyszczenia, co ciekawe nie obniżają one wartości minerału, świadczą o jego autentyczności. Idealnie czyste kamienie powinny w Tobie budzić nieufność, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostały one stworzone w laboratorium.

Twardość berylu określona została na 7,5 – 8 w skali Mohsa, co czyni ten minerał dość twardym. Co ciekawe, większość okazów czerwonego berylu znajduje się w rękach kolekcjonerów minerałów. Klejnoty te nigdy nie są fasetowane i zazwyczaj cięte są w okazy mniejsze niż 1 karat. Jednakże nawet tak niewielkie kamienie nie są tanie. Średnia cena za karat czerwonego berylu wynosi 10 000 dolarów. 

Aleksandryt niemal magiczny kamień naturalny

Najrzadsze kamienie szlachetne — Aleksandryt

Ten czerwcowy kamień szlachetny zdaje się niemal magiczny. W świetle słonecznym jest szmaragdowozielony, a w żarowym zmienia barwę na czerwoną. To jeden z bardzo nielicznych kamieni szlachetnych, które zmieniają kolor. Minerał ten odkryto w 1830 roku na Uralu i został nazwany na cześć cara Aleksandra II. Małe odmiany tego minerału znajdowano w innych zakątkach świata, jednakże złoża są niewielkie i kamienie te są bardzo rzadkie i drogie.

W skali Mohsa twardość aleksandrytów określa się na 8,5, jak się domyślasz, są one nie tylko piękne, ale też trwałe. W przeciwieństwie do czerwonego berylu dość często się je fasetuje. Występują też całkiem spore okazy. Największy klejnot aleksandrytu miał ponad 65 karatów. Kosztował fortunę, gdyż pojedynczy karat może kosztować 12 000 dolarów!

Fasetowana łezka musgrawitu

Najrzadsze kamienie szlachetne — Musgrawit

Minerał ten prawdopodobnie jest najrzadszy na świecie. Odkryto go w Australii w Musgrave Ranges i nazwano na cześć tego miejsca. Później znaleziono musgrawit na Madagaskarze i w Grenlandii. Obecnie na naszej planecie wiemy o około 10 okazach tego minerału. Szanse, że kiedykolwiek zetkniesz się z tym minerałem są niemal zerowe. 

Co ciekawe, musgrawit jest szarym minerałem, niekiedy szarozielonym o dużym połysku. Jego twardość plasuje się między 8 a 8,5, co oznacza, że ma sporą trwałość. Średnia cena za karat tego niezwykle rzadkiego minerału to 35 000 dolarów. 

Painit czerwony minerał

Najrzadsze kamienie szlachetne — Painit

Niegdyś uważany za najrzadszy minerał świata, painit odkryty został w 1951 roku. Do 2004 roku znaleziono niecałe 20 okazów tego czerwonego klejnotu. W kolejnych latach liczba kamieni wzrastała, aż w jednej z kopalni w Birmie znaleziono złoże painitu. Dziś wiemy o ponad tysiącu tych pięknych kamieni, jednakże wciąż są one niezwykle kosztowne.

Ich barwa waha się od pomarańczu przez czerwień do ciepłego brązu. Painity nieco przypominają topazy i mają niezwykle szklisty połysk. Ich twardość opisana jest jako 8 w skali Mohsa. Co ciekawe, cena za pojedynczy karat tego kamienia może wynosić nawet 60 000 dolarów!

Fasetowany grandidieryt

Najrzadsze kamienie szlachetne — Grandidieryt

W 1902 roku grandidieryt znaleziony został na Madagaskarze. Od tego czasu jego występowanie potwierdzono w wielu miejscach na naszej planecie, jednakże jedynie na Madagaskarze i Sri Lance udało się wydobyć grandidieryty o jakości godnej klejnotów. 

Te niebieskozielone minerały są najcenniejsze, gdy są kompletnie transparentne. Ich twardość wynosi od 7 do 7,5 w skali Mohsa, a właściwości odbijania światła są świetne. Jego cena zależy od jakości danego okazu, jednakże najlepsze kamienie kosztują nawet 50 000 dolarów za karat. 

Kontynuuj podróż po świecie rękodzieła i surowców!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz