Szary — neutralny, uniwersalny, intrygujący

Poznaj szarość i jej odcienie

Szary to często niedoceniany i omijany kolor, który jednak widzimy każdego dnia. Opisywany jest, jako neutralna mieszanina czerni i bieli. To prawdopodobnie najmniej ulubiony kolor na świecie, w badaniach statystycznych zaledwie 1% respondentów wybrał go jako ukochaną barwę. Mam nadzieję, że dziś uda mi się Cię trochę przekonać, że szary jest tak naprawdę świetnym kolorem. 

Szary w historii 

Pierwszy raz określono ten kolor około 700 roku naszej ery, co możemy uznać za dość późne odkrycie. W starożytności i średniowieczu szarość kojarzyła się z brudem i biedą. Był to kolor niebarwionej wełny, więc najczęściej nosili go chłopi i plebs. Z drugiej strony, szarość wybrali cystersi i franciszkanie, a także kapucyni jako symbol pokory, ubóstwa i wyrzeczenia bogactwa na rzecz Boga.

Renesans i Barok

W tym czasie szary stawał się coraz ważniejszym kolorem w sztuce i modzie. Szarość i biel były doskonałymi dodatkami do czerni, czyli najmodniejszej barwy w modzie wyższych sfer. Co więcej, szary był jednym z najczęściej wykorzystywanych kolorów w malarstwie. Tło obrazu tworzono z wykorzystaniem bieli i szarości, a następnie dodawano kolory. Stanowiło to doskonały podkład, szczególnie dla złota i odcieni skóry. Technikę tę wykorzystywali między innymi Rembrandt i El Greco. 

Osiemnastowieczna suknia w odcieniach szarości

XVIII-XX wiek

W XVIII wieku szary stał się bardzo modnym kolorem zarówno w modzie damskiej, jak i męskiej. Szlachta i zamożni mieszczanie nosili piękne stroje z szarych atłasów i jedwabiu. Najpopularniejsze były szare sukienki, kamizelki i płaszcze.

W drugiej połowie XIX wieku w Londynie powstał szał na szare garnitury. Panowie nosili je cały rok, jaśniejsze latem, a ciemniejsze zimą. Stały się one modnymi uniformami biznesowymi. Moda ta zawędrowała do Paryża, gdzie na szaro zaczęły się ubierać kobiety pracujące. 

Szarość zagościła też w wojsku. W erze karabinów o dużym zasięgu szarość była doskonałym kolorem na mundury. Żołnierze ubrani na szaro byli mniej widoczni od tych ubranych na niebiesko lub czerwono. Szare mundury nosili między innymi żołnierze Konfederacji podczas wojny secesyjnej, jak i żołnierze pruscy. 

Pod koniec lat trzydziestych XX wieku szarość stała się symbolem wojny i industrializacji. Ponownie kojarzono ją z niższymi sferami pracowniczymi, a teraz i z wojskowymi mundurami.  Szary strój stał się symbolem jednolitego myślenia, konformizmu i braku sprzeciwu. 

Szarość w religiach

W Chrześcijaństwie szarość to kolor popiołów, a więc symbol żałoby, skruchy i pokuty. Noszony bywa w czasie Wielkiego Postu, w specjalne dni postu i modlitwy. Do dziś noszony jest przez wielu zakonników i mnichów jako symbol pokory. Co więcej, szarość wybierają także kapłani taoistyczni, a elementy w tym kolorze znajdziemy w szatach buddyjskich mnichów i japońskich i koreańskich księży. W kulturze pogańskiej szary symbolizował stabilność, kontemplację i neutralność.

Symbolika szarości

Szary nazywany bywa kolorem konformizmu. Nie ma on własnego charakteru, w zależności od jego odcienia może być delikatny, albo bardzo mocny. Można powiedzieć, że szarość jest niezobowiązująca, bezstronna i bardzo neutralna w psychologii. Wśród wszystkich barw, wzbudza w nas najmniej emocji. Kojarzy się nam z architekturą, niekiedy nudą i monotonnością. Wydawać się może, że to zupełnie nieatrakcyjny kolor. Jednakże ten sam szary wzbudzić może skojarzenia z wyrafinowaniem, przyszłością i stylem. Na całym świecie szarość kojarzy się także z mądrością, zapewne za sprawą siwiejących z wiekiem włosów. 

Szare ubrania często dają poczucie bezpieczeństwa, gdyż nie wzbudzają zbyt wiele uwagi. Co więcej, szarość w garderobie jest doskonałym kolorem bazowym, do którego niemal wszystko pasuje. Szarości w marketingu często używają firmy technologiczne takie jak Apple, czy WordPress. Jeżeli szukasz uniwersalnego, emocjonalnie neutralnego koloru, który nie będzie się bardzo rzucać w oczy, szarość to prawdopodobnie najlepszy wybór!

Sprawa ma się nieco inaczej z szarymi akcesoriami i biżuterią. Stanowi bardzo często subtelny akcent, który nierzadko wygląda bardzo elegancko. Szare dodatki często wyglądają drogo i ekskluzywnie, ich kolor kojarzy się ze srebrną biżuterią vintage. Świetnie komponują się na każdej skórze i są trafione na każdą okazję. 

Kolor szary i jego odcienie

Na przestrzeni wieków, artyści tworzyli szarość poprzez mieszanie czerni i bieli w różnych proporcjach. Dodanie czerwieni lub żółci tworzyło ciepły odcień szarości, a fiolet czy niebieski zapewniał chłodne odcienie. Co ciekawe, szarość możesz uzyskać poprzez zmieszanie pomarańczu z niebieskim. Niektórzy spierają się, czy biel i czerń możemy uznać za odcienie szarości. Niezależnie od tego, czy jest to prawda, nie będziemy się dzisiaj skupiać na tych dwóch kolorach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o czerni albo bieli, zapraszam Cię do naszego archiwum. Znajdziesz w nim osobne posty poświęcone tym dwóm barwom.

Szarość ma prawdopodobnie najwięcej odcieni. Wystarczy dodać do niej dowolnego koloru, aby subtelnie ją zmodyfikować, nie zamieniając przy tym w inną barwę. Najłatwiej szarość możemy podzielić na ciepłą i zimną albo jasną i ciemną. Jest jednakże kilka odcieni szarości, które są na tyle wyjątkowe, że warto je opisać.

Półfabtykaty w kolorze antracytowym

Antracyt 

Antracyt to bardzo ciemny szary, tylko odrobinę jaśniejszy od czerni. Jego nazwa pochodzi od węgla w kolorze spłowiałej czerni. Szarość antracytowa jest dość neutralną, lekko chłodną barwą. To kolor, który doskonale sprawdza się w garderobie, szczególnie w strojach biznesowych. W biżuterii antracyt świetnie sprawdzi się w projektach, w których szukasz zamiennika dla wyrazistej czerni. Antracytowy to kolor, który jest nieco bardziej stonowany od czarnego, mimo że tak niewiele je dzieli.

Koraliki w grafitowym odcieniu szarości

Grafit 

Grafitowy to kolor głębokiej szarości. Jego nazwa pochodzi od grafitu, materiału, który każdy zna z ołówków. Grafit jest cieplejszą i jaśniejszą barwą w porównaniu do antracytu. Kolor ten świetnie sprawdza się w garniturach, we wnętrzach i oczywiście w biżuterii. Grafitowy to dość tajemniczy, lecz jednocześnie przyciągający kolor.

Półfabrykaty w kolorze srebra

Srebrny i Platynowy

Oba te kolory kojarzymy przede wszystkim z biżuterią. Każdy z tych metali można wypolerować na wysoki połysk, z czym także się kojarzą. Zarówno srebro, jak i platyna to jasnoszare metale o chłodnym odcieniu. Srebro, szczególnie w stanie surowym jest ciemniejsze od platyny. W kontakcie z powietrzem ulega oksydacji, w wyniku której na jego powierzchni tworzy się ciemnoszara warstwa ochronna. Natomiast platyna to bardzo jasny, niemal biały szary, w stanie surowym jest także nieco ciemniejsza niż wypolerowana, jednakże różnica ta nie jest tak duża, jak w przypadku srebra.

Gołębi

Kolor gołębi to jasna odmiana szarości z domieszką niebieskiego. Niekiedy nie mamy pewności, czy barwę tę zaliczyć do szarych, czy też niebieskich odcieni. Mimo błękitnej poświaty, gołębi niebieski jest dość ciepłym kolorem. Stanowi świetny kolor do wnętrz, doskonale łączy się zarówno z żywymi, jak i pastelowymi kolorami. Rzadko spotykamy go jednak w ubraniach, gdyż niezbyt dobrze wpływa na wygląd skóry. 

Z czym łączyć szary kolor

Szary to niezwykle uniwersalny kolor, jeżeli tylko wybierzesz jego odpowiedni odcień, możesz go połączyć z dowolną barwą. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany kolor jest ciepły, zimny, czy neutralny. Jeśli potrafisz, postaraj się odkryć, czy ma odcień żółci, fioletu, niebieskiego, czy też zielonego. Pomoże Ci to jeszcze lepiej dobrać odpowiednią barwę do swojego projektu. 

Jeżeli masz kłopot z połączeniem szarości z innymi kolorami, przydatne mogą okazać się przykładowe palety barw. Znajdziesz je na naszej tablicy na Pinterest’cie dedykowanej szaremu, wśród innych inspiracji związanych z tym kolorem. 

Szare kamienie ozdobne

Szarość występuje w naturze w wielu postaciach. Sierść i skóra wielu zwierząt jest szara, nasze włosy siwieją z biegiem lat. Jednakże szarość w naturze bezwzględnie kojarzy mi się ze skałami. Nic więc dziwnego, że część z tych minerałów wykorzystujemy w jubilerstwie.

Sznury koralików z kamieni księżycowych

Kamień księżycowy

Kamienie księżycowe to bardzo modne w ostatnich latach minerały. Ich nieoczywisty kolor i piękne opalizowanie kojarzą się nieco mistycznie i tajemniczo. Kamienie te mają jasnoszary kolor, niekiedy niemal biały. Opalizują zazwyczaj na niebiesko i różowo. Najczęściej spotykamy je w formie ciętych na gładko kaboszonów lub koralików.

Agaty w różnych odcieniach szarości

Agat

Agaty to minerały, które występują w każdym kolorze, jaki istnieje. Oczywiście, znajdziesz je także w odcieniach szarości. Kamienie te występują zarówno w ciepłych, jak i chłodnych szarościach. Zazwyczaj są jasne lub pośrednie, jednakże zdarzają się ciemnoszare okazy, nierzadko jednak mają one brązowe wtrącenia. Agaty bardzo często wykorzystujemy do tworzenia koralików w wielu kształtach i rozmiarach, a niekiedy tworzone są z nich kaboszony.

Labradoryty w formie koralików do biżuterii

Labradoryt

Labradoryt to niezwykły, ciemnoszary minerał opalizujący barwami zorzy polarnej. Jest dość trudny w obróbce, dlatego, aby ukazać jego piękno zazwyczaj cięty jest w spore, gładkie kaboszony. Niekiedy znajdziesz go dostępnego także w formie koralików. Niezwykle rzadko spotyka się fasetowany labradoryt, ze względu na duże ryzyko uszkodzenia kamieni podczas cięcia. 

Przekładki z matowego szarego hematytu

Hematyt

Hematyt to minerał, który w ostatnich latach szturmem podbił świat rękodzieła. Niegdyś robiono z niego proste koraliki, dzisiaj znajdziesz go w plejadzie kształtów i rozmiarów. Jego antracytowy kolor powoduje, że doskonale nadaje się do tworzenia codziennej biżuterii dla mężczyzn i kobiet. Niezwykły metaliczny połysk sprawia, że biżuteria z niego wykonana wygląda bardzo elegancko i schludnie. Rzadziej spotkać można także hematyty o matowej powierzchni, które mają kolor ciemnej stali.

Kwarc dymny

Kwarc dymny to kamień o zróżnicowanej barwie. Niektóre kryształy są bardzo jasne, ciepłoszare, niekiedy wpadające w beż. Inne warianty mogą być niemal zupełnie czarne. Co ciekawe, jego ciemna barwa pochodzi od promieniowania radioaktywnego. Pierwotnie były to przezroczyste kryształy górskie, jednakże wystawione na promieniowanie zmieniły swoją barwę. Najczęściej tworzymy z nich koraliki, które po oszlifowaniu przypominają szkło. Co ciekawe, po umiejętnym ogrzaniu, kwarc dymny może zmienić swoją barwę i wyglądać jak cytryn.

Szary w półfabrykatach manzuko

Pierwsze na myśl przychodzą mi rzemienie, które w omawianym dziś kolorze mamy w bardzo dużym wyborze. Zarówno rzemienie szyte, jak i skórzane, czy zamszowe stanowią doskonałą bazę do tworzenia biżuterii. Szarość natomiast jest doskonałym kolorem bazowym, do którego możesz dodać inne kolory niemal bez ograniczeń. 

Kolejne szare półfabrykaty, o których warto pamiętać to zawieszki i elementy strukturalne ze stali chirurgicznej i innych stopów. To niezbędne w pracy rękodzielniczej produkty. Wśród koralików z pewnością trzeba pamiętać o uwielbianych przez tłumy koralikach katsuki, toho i miyuki.

Warto także wspomnieć o koralikach szklanych i ceramicznych. Według mnie szara ceramika jest niezwykle elegancka i ma w sobie coś kobiecego. Na koniec dodam jeszcze, że koraliki z szarych kamieni naturalnych stanowią doskonałe półfabrykaty i je także znajdziesz na naszej stronie internetowej. 

Spodobał Ci się ten wpis? Zobacz, co czeka na Ciebie w kolejnych!

Możesz również polubić

2 komentarze

  1. Barbara Sz

    Lubię szary kolor. Mam szare oczy. Lubię labradoryt, agat, hematyt, obsydian, jadeit.

    1. marta

      a dla mnie tenże kolor będzie zawsze się kojarzył z zimą

Dodaj komentarz