Narzędzia jubilerskie – podstawowe wyposażenie warsztatu.

Narzędzia jubilerskie – podstawowe wyposażenie warsztatu.

Narzędzia jubilerskie – co muszę mieć?

Narzędzia jubilerskie to nie tylko narzędzia dla jubilerów, to narzędzia dla wszystkich chcących robić biżuterię. To coś, czego potrzebuje każdy, kto zabiera się za tworzenie biżuterii, niezależnie czy w ilościach przemysłowych, czy na własny użytek. Jednak nie każdy potrzebuje takich samych, zupełnie inne narzędzia są niezbędne do wirewrappingu (technika tworzenia cudeniek za pomocą pracy z drutem), inne do beadingu a jeszcze inne do sutaszu. Istnieją jednak narzędzia bez których ani rusz w żadnej technice – ja do takich zaliczam:

Szczypce wielofunkcyjne – moje ulubione narzędzia do biżuterii

narzędzia do biżuterii szczypce wielofunkcyjne

Można z nimi naprawdę świat zawojować :-), potwierdzają to również nasi klienci, to najlepszy model szczypiec w naszym sklepie. Tną, zaciskają, umożliwiają robienie oczek z drutu, spiralek, przytrzymają kiedy trzeba – naprawdę fajne multi-funkcyjne urządzenie. Najbardziej lubię robić nimi kolczyki i inne prace wymagające tworzenia oczek, ale przydają się też przy rozginaniu kółek, bo nie zostawiają żadnych śladów.

Do kompletu dobrałabym narzędzia jubilerskie zwane bocianami – zapewne przez skojarzenie z dziobem; nie wiem tylko czy lepsze byłyby:

Bociany gładkie

narzędzia jubilerskie bociany gładkie

Z płaską, gładką wewnętrzną stroną  –  co jest bardzo praktyczne w przypadku zaciskania krokodylków, okuć, kulek zaciskowych- i zgrabnym czubkiem, który pozwoli przytrzymać najmniejsze elementy czy

Bociany rowkowane

narzędzia do bizuterii bociany rowkowane

przy, których trzeba uważać przy zaciskaniu (albo zaciskać wielofunkcyjnymi), ale za to dające gwarancję, że absolutnie nic nam się z nich nie wysunie i nie ucieknie.

Wybór zależy od potrzeb, ale też i od umiejętności, mniej wprawni oczekujący by narzędzia do biżuterii były posłuszne -powinni chyba wybrać drugą opcję.

Szczypce płaskie szerokie

narzędzia do biżuterii szczypce płaskie szerokie

To kolejne narzędzia „do trzymania”, ale też i do zaginania. Najlepiej sprawdzają się w zaginaniu szerokich zapięć czy końcówek jak np krokodylki. Końcówka szczypiec jest mało precyzyjna, więc nie koniecznie do drobiazgów, ale większe półfabrykaty do biżuterii obsługują bardzo sprawnie.

Szczypce wydłużone okrągłe

narzędzia jubilerskie szczypce okragłe

 

Jeśli wykonywana biżuteria wymaga tworzenia oczek, nie ważne czy zamkniętych czy otwartych haczyków to narzędzie do takiej właśnie biżuterii. Wielkość oczek można regulować w zależności od położenia bliżej – dalej czubka szczypiec. Podobną funkcję mają szczypce wielofunkcyjne, ale mają zdecydowanie krótszą część roboczą.

Mamy jeszcze w ofercie coś bez czego cześć klientek nie wyobraża sobie pracy. Ta część która używa wielu kółek montażowych w swojej biżuterii. Dla nich powstały

Obrączki /otwieracze do kółek

Obrączki umożliwiają wsunięcie kółka w rowek i otwarcie za pomocą jednych szczypiec.

To tyle tytułem podstawowego wyposażenia warsztatu, napisze jeszcze na pewno o bardziej specjalistycznych narzędziach. A może szukasz / potrzebujesz czegoś nietypowego, trudnego do kupienia? Napisz, poszukamy 🙂

Mama dwóch dorosłych córek, żona, szefowa w swojej firmie, bibliotekarka, politolog. Najlepiej spełnia się jednak tworząc biżuterię, poznając trendy, dobierając kolory. Codziennie uczy się nowych rzeczy, a żadne zadanie nie jest dla niej niewykonalne, pod warunkiem, że podłączona jest pod odpowiedni strumień kawy. Kawę pije zawsze z dużego kubka, które gromadzi tak samo jak wszelkiego rodzaju puszki (najczęściej po ciastkach) i torebki.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons