Prezent dla Mamy – 10 pomysłów DIY

Prezent dla Mamy - 10 pomysłów DIY. Drewniane literki jako prezent na Dzień Matki

Prezent dla Mamy to nierzadko dość problematyczna zagwozdka. Nasze Mamy dbają o nas, nawet gdy jesteśmy dorośli i znają nas doskonale. Nic dziwnego, że zawsze chcemy, aby prezenty dla nich były trafione w dziesiątkę. Niekiedy jednak trudno jest znaleźć coś, czego Mama jeszcze nie ma, a co chciałaby mieć, coś, co będzie ją cieszyć i czego będzie używać, a najlepiej, aby miało dla niej specjalne znaczenie. 

Aby ułatwić Ci poszukiwania, przedstawiam Ci 10 różnych pomysłów na DIY na prezent dla Mamy. Niezależnie od Twoich umiejętności z pewnością uda Ci się znaleźć taki, który z przyjemnością stworzysz dla swojej Mamy. A jeżeli, potrzebujesz więcej inspiracji, koniecznie zajrzyj na tablicę na naszym Pinterest’cie!

Łańcuszek do okularów jako propozycja prezentu DIY dla mamy

Prezent dla Mamy — łańcuszek do okularów DIY

Pierwsza propozycja prezentu dla Mamy jest jedną z trudniejszych w całym poście, choć bez obaw, z pewnością poradzisz sobie z tym projektem. Łańcuszek do okularów może być oczywiście prostym łańcuszkiem, zakończonym z dwóch stron karabińczykami, które przymocowane są do gumek do okularów. Jednakże, według mnie znacznie ciekawszą i ładniejszą opcją są łańcuszki do okularów wykonane z koralików. 

Możesz wybrać koraliki dowolnego rozmiaru i koloru. Polecałabym jednak wybierać w większości koraliki dość małe takie jak Toho czy Miyuki, aby łańcuszek był lekki i wygodny. Pamiętaj, że możesz wybrać dowolne przekładki, a także drobne zawieszki, które uatrakcyjnią cały projekt. Poza koralikami niezbędna będzie linka jubilerska, kulki zaciskowe, łapaczki, kółka montażowe, dwa karabinki i gumki do okularów. 

Na końcu linki zaciśnij kuleczkę, a następnie zamknij na niej łapaczkę jubilerską. Następnie odetnij 80-90 cm linki i zacznij nawlekać na nią koraliki, które wybrałaś. Gdy skończysz nawlekanie, zakończ wolną część linki kulką zaciskową i łapaczką. Kolejnym krokiem będzie przyczepienie do łapaczek kółek montażowych z karabińczykami. Na koniec karabińczyki zaczep o gumki do okularów i gotowe! Pamiętaj, że jeśli wybierzesz dostatecznie duże karabińczyki, będziesz mogła zaczepić je o siebie nawzajem, dzięki czemu łańcuszek do okularów przemienisz w naszyjnik!

Tablica z korków jako pomysł na prezent DIY dla Mamy

Prezent dla Mamy — specjalna tablica korkowa

Ta propozycja DIY jest specjalnie dla wszystkich dziewczyn, które kolekcjonują korki od wina w bliżej nieokreślonym celu. Dzięki nim możesz stworzyć estetyczną tablicę korkową dla Twojej Mamy, która może służyć jako wieszak na łańcuszki, tablicę z przypomnieniami lub dekorację. Poza masą korków do wina przyda Ci się drewniana rama na zdjęcia dowolnej wielkości, nóż i klej, Pierwszym krokiem jest umycie i wysuszenie wszystkich korków, które zapewne od dawna kolekcjonują kurz. Następnie potnij je na kółka, których grubość odpowiada głębokości wybranej przez Ciebie ramki i przyklej je ciasno obok siebie. 

Jeśli chcesz, możesz przyczepić do nich Wasze zdjęcia i specjalne wiadomości dla Twojej Mamy. Większość Mam, które poznałam, z pewnością skorzystałaby z takiej ramki, z afirmacjami na swój temat. Opcjonalnie możesz wkręcić w korki drobne haczyki lub przyczepić estetyczne pinezki, na których można powiesić kolczyki, łańcuszki i bransoletki. 

Pomysł na naszyjnik DIY na prezent na Dzień Mamy

Prezent dla Mamy — koralowy naszyjnik 

Naszyjniki to najlepsza biżuteria na prezent. Ich waga nie jest tak istotna, jak w przypadku kolczyków, a rozmiar nie musi być tak dokładny, jak wtedy, gdy kupujemy bransoletkę czy pierścionek. Podobnie jak w przypadku łańcuszka do okularów, potrzebna będzie linka jubilerska, narzędzia, łapaczki, kulki zaciskowe i kółka montażowe. Dodatkowo niezbędne będą koraliki z korala, małe, metalowe przekładki, zapięcie typu toggle lub okrągły karabińczyk, a także kolorowe zawieszki lub koraliki i szpilki jubilerskie. 

Na zakończoną kulką zaciskową i łapaczką linkę nawlecz na zmianę koraliki z korala i przekładki, a następnie zakończ naszyjnik łapaczką zamkniętą na zaciśniętej kulce. Kolejnym krokiem jest połączenie łapaczek z zapięciem za pomocą kółek montażowych. Później na okrągłą część zapięcia toggle lub karabińczyk zamocuj swoje zawieszki używając kółeczek montażowych.

Jeżeli nie znalazłaś pożądanych zawieszek, możesz je zrobić sama poprzez zawleczenie koralika na szpilkę jubilerską i zawinięcie końcówki szpilki w pętelkę. Pętla ta umożliwi Ci zamocowanie stworzonej zawieszki do kółka montażowego i zapięcia. 

Doniczki DIY jako pomysł na prezent

Prezent dla Mamy — wyjątkowe doniczki

Jeżeli Twoja Mama jest rośliniarą i lubi ciekawy design, to idealny pomysł na prezent dla niej! Do tego projektu potrzebne będą Ci zwykłe, gładkie doniczki, a także lekka, samoschnąca glina (nazywana gliną piankową) w różnych kolorach lub biała glina i farby akrylowe, którymi ją zabarwisz. Przyda się też klej do ceramiki, a najlepiej pistolet z klejem na gorąco. 

Kolorową glinę uformuj w pożądane kształty, w trakcie tworzenia możesz sprawdzać, czy będą one dobrze układać się, na zakupionych przez ciebie doniczkach. Po ulepieniu wszystkich dekoracji pozostaw je do wyschnięcia, a następnie przyklej je do czystych i suchych doniczek. Oczywiście, najlepiej podaruj doniczki wypełnione nowymi roślinami. Opcjonalnie możesz udekorować w ten sposób wazon, do którego możesz włożyć świeże lub suszone kwiaty, a nawet nietuzinkowy bukiet kwiatów drucianych.  

Naszyjnik i bransoletka w jednym

Prezent dla Mamy — naszyjnik i bransoletka w jednym

Kolorowe kryształki w okuciu to półfabrykaty, które cieszą kobiety w każdym wieku. Dlatego też są doskonałą propozycją jako surowce do prezentu dla Mamy. Aby stworzyć naszyjnik, który Mama będzie mogła nosić jako podwójną bransoletkę, potrzebować będziesz wielu kolorowych kryształków w okuciu w formie łączników, kółeczek montażowych, narzędzi i wybranych przez Ciebie elementów zapięcia. Aby naszyjnik spełniał funkcję podwójnej bransoletki, powinien mieć około 40 cm, a dla bransoletki potrójnej mniej więcej 60 cm. 

Pojedyncze łączniki z kryształkami złącz za pomocą kółek montażowych tak, aby stworzyły naszyjnik wybranej przez Ciebie długości. Następnie doczep do niego zapięcie i gotowe! Pamiętaj o poprawnym otwieraniu kółeczek montażowych dla zachowania ich kształtu! Jeżeli nie wiesz, jak powinno się to robić, zapraszam Cię do lektury posta o podstawowych umiejętnościach rękodzielniczych. 

Świeczki DIY jako pomysł na prezent na Dzień Mamy

Prezent dla Mamy — nowoczesne świece

Miękkie kształty i subtelne kolory to kwintesencja nowoczesnego stylu wystroju wnętrz. Jeśli Twoja Mama nie jest fanką akcesoriów, spróbuj podarować jej wyjątkowe świece. Ten projekt wymaga zdobycia prostych świec w różnych kolorach. Najlepiej, aby te barwy korespondowały z wnętrzem, w którym mają się znaleźć. Następnie namocz je w ciepłej wodzie przez około 10 minut, tak aby stały się plastyczne. 

Kolejnym krokiem jest delikatne wyginanie i kształtowanie świec według zamysłu. Możesz je zwinąć w świderek, zawinąć w supeł lub stworzyć dowolne wygięte kształty. Pamiętaj, że świece najlepiej prezentują się w grupie, dlatego stwórz kilka różnych kształtów. Najlepiej zaprezentuj je na szklanej lub metalowej tacy, na której można je bezpiecznie palić, bez obaw o zabrudzenie woskiem. 

Pierścionki na gumce jako pomysł na prezent DIY dla Mamy

Prezent dla Mamy — zestaw wygodnych pierścionków 

Pierścionki z drobnych koralików szklanych, kamiennych i metalowych podbiły nasze serca już rok temu. Są wygodne, śliczne, łatwo je zrobić i doskonale pasują na każdą okazję. Pierścionki możesz stworzyć na gumce jubilerskiej, na którą wystarczy nawlec wybrane przez Ciebie koraliki i dobrze ją zawiązać. Aby zabezpieczyć supeł przed rozplątaniem, polecam użyć odrobiny kleju F 6000 lub kleju dwuskładnikowego. Nie używaj kropelki, czy cyjanopanu, gdyż taki rodzaj kleju sprawia, że gumka się kruszy! 

Stwórz komplet kilku pierścionków, w palecie kolorów, którą nosi Twoja Mama. Nie bój się wykorzystywać koralików różnej wielkości i z różnych materiałów. Jeżeli nie masz pomysłu na zestaw, jaki mogłabyś stworzyć, zajrzyj na nasz Pinterest, na którym znajdziesz gotową tablicę z propozycjami na pierścionki DIY. 

Bransoletki na gumce z wykorzystaniem kamieni naturalnych

Prezent dla Mamy — bransoletka z kamieni naturalnych

Kamienie naturalne to absolutny hit ostatnich lat. Szczególnie popularne są dotychczas nieznane kamienie ozdobne, które świetnie sprawdzają się w nietuzinkowej biżuterii. Wybierz koraliki z kamieni, które spodobają się Twojej mamie, a następnie nawlecz je na sznurek lub gumkę jubilerską. Jeżeli chcesz, możesz ukryć w bransoletce specjalną wiadomość, którą możesz ułożyć kodem Morse’a. 

Prezent dla Mamy w formie wykonanych ręcznie bransoletek

Bransoletka z kamieni z zapięciem

Oczywiście, możesz także stworzyć bransoletkę z zapięciem, będzie ona wymagała jednak nieco więcej półfabrykatów i narzędzi. Poza koralikami uzbrój się w linkę jubilerską, kulki zaciskowe, łapaczki, narzędzia, a także elementy zapięcia takie jak karabińczyk i łańcuszek przedłużający lub gotowe zapięcie dwuczęściowe. Weź pod uwagę, że stworzenie bransoletki z łańcuszkiem daje Twojej mamie większą swobodę w doborze rozmiaru bransoletki. 

Na linkę nawlecz łapaczkę, a następnie kulkę zaciskową. Kuleczkę zaciśnij w okolicy końca linki i zatrzaśnij na niej łapaczkę. Następnie odetnij pożądaną długość linki i zacznij nawlekanie swoich koralików. Kolejnym krokiem jest nawleczenie łapaczki i kulki zaciskowej na końcu linki. Na koniec, do łapaczek zamontuj elementy zapięcia za pomocą kółek montażowych i gotowe! 

Jeżeli wciąż nie masz pewności, jak powinno to wyglądać, zapraszam Cię na naszego Instagrama, na którym znajdziesz kilka rolek pokazujących jak stworzyć biżuterię z tymi półfabrykatami!

Kolczyki DIY z łańcuszkiem

Prezent dla Mamy — kolczyki na biglach z łańcuszkiem

Bigle na łańcuszku same w sobie stanowią piękną biżuterię, dlatego też nietrudno zamienić je w delikatny, wygodny i piękny prezent dla Mamy. Takie kolczyki nie tylko komfortowo się nosi, ale są one niezwykle modne, a także oryginalne. Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć długie kolczyki na biglu z łańcuszkiem, dlatego też najłatwiej zrobić je samemu. 

Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią parę bigli na łańcuszku (osobiście wybrałabym bigle ze stali chirurgicznej), a następnie doczepisz do nich wybrane przez siebie półfabrykaty. Świetnie sprawdzi się niewielki koralik z masy perłowej, zawieszka metalowa lub emaliowana, która kojarzy Ci się z Mamą, albo lekki chwost, który doda kolczykom nieco koloru. W zależności od wybranych przez Ciebie półfabrykatów, oprócz bigli potrzebować możesz kółeczek montażowych, szpilek jubilerskich i oczywiście podstawowych narzędzi, które umożliwią Ci połączenie zawieszki z biglami. 

Prezent dla mamy - wykonany ręcznie bukiet

Prezent dla Mamy — unikatowy bukiet kwiatów

Bukiet kwiatów to jeden z najczęściej wybieranych prezentów na Dzień Mamy. Nie wynika to jednak jedynie z wygody i dostępności kwiatów, szczególnie tego dnia. Wiele kobiet uwielbia dostawać kwiaty, szczególnie jeżeli mogą się nimi cieszyć przez dłuższy czas. Jeśli Twoja Mama uwielbia dostawać kwiaty, wręcz jej ten niezwykły bukiet! 

Do wykonania potrzebna będzie twarda tektura, ołówek, klej (może być pistolet na gorący klej, klej dwuskładnikowy, czy nasz ukochany F 6000), nożyczki, gąbka florystyczna, folia spożywcza i oczywiście różnorodne, żywe kwiaty w ulubionych kolorach Twojej Mamy.

Zacznij od narysowania kształtu liter na tekturze i wycięcia ich. Pamiętaj, że chcesz stworzyć formę dla gąbki florystycznej, więc musisz zrobić litery dość szerokie i głębokie. Po wycięciu wszystkich elementów sklej je klejem. Kolejnym krokiem jest wyłożenie wnętrza tektury folią, tak aby wilgotna gąbka nie niszczyła tektury. Zapewne domyślasz się, że następnym krokiem jest ułożenie pianki florystycznej w literach. Proponuję pracować z suchą gąbką, a potem stopniowo ją nawilżać tak, aby nie zalać całego projektu. 

W wilgotnej gąbce umieść ciasno kwiaty. Pamiętaj o przycięciu łodyg na kilka cm, które pozwolą kwiatom czerpać wodę z gąbki, a jednocześnie będą je utrzymywać w miejscu. Tak gotowy bukiet możesz zostawić w formie wolnych liter lub skleić je razem do siebie, lub przykleić do pomalowanej deski. 

Alternatywnie możesz użyć kwiatów suszonych lub sztucznych. Wówczas nie potrzebujesz wyściełać liter folią, a zamiast gąbki florystycznej możesz użyć styropianu. Pamiętaj jednak, że taki wieczny bukiet będzie trzeba od czasu do czasu odkurzyć, dlatego zadbaj o porządne przymocowanie roślin. 

Po więcej inspiracji możesz udać się na naszego Pinteresta. Znajdziesz tam wiele pomysłów, jak i źródła zdjęć wykorzystanych w tym wpisie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj więcej naszych wpisów!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz