Bottega Veneta — klasyka, prostota, jakość

Bottega Veneta — klasyka, prostota, jakość. Witryna sklepowa marki.

Bottega Veneta to kolejny znany na całym świecie, luksusowy dom mody, który powstał we Włoszech. Wiele z was prawdopodobnie kojarzy tę markę jako producenta perfum, jednakże w tym poście skupimy się głównie na odzieży i akcesoriach. Chociaż Bottega Veneta nie jest marką tak szeroko rozpoznawalną, jak Gucci, czy Chanel, może Cię zaskoczyć nietuzinkowymi (jak na włoski dom mody) projektami.

Torebka marki Bottega Veneta z przeplatanej skóry

Historia marki

Firma Bottega Veneta powstała w 1966 roku w malowniczej, włoskiej Vincenzie. Małżeństwo Michele Taddei i Renzo Zengiaro stworzyli rzemieślniczą galanterię skórzaną. Dość szybko opracowali Intrecciato, czyli kultowy wzór tkanej skóry, dzięki któremu marka Bottega Veneta stała się szybko rozpoznawalna. Co ciekawe, wyroby tej firmy łatwo było poznać, mimo tego, że logo marki znajdowało się wewnątrz torebek.

Po 6 latach działalności powstał pierwszy butik Bottega Veneta w USA, co umożliwiło rozszerzenie oferty marki o obuwie. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych na rynek weszła pierwsza kolekcja mody gotowej do noszenia od tej włoskiej firmy. Jednakże na scenie światowej mody konkurencja była ogromna, a Bottega Veneta nie odnajdywała się na czele topowych marek.

Wszystko miało się zmienić na początku XXI wieku, gdy pieczę nad marką objęła grupa Kernig. Zmiana dyrektora kreatywnego oznaczała mnóstwo usprawnień w działaniu firmy. Bottega Veneta pod kierownictwem Tomasa Maiera miała powrócić do słynnego Intrecciato, czystych projektów i rzemieślniczego rdzenia marki. W ciągu kolejnej dekady na rynek wprowadzona została biżuteria i perfumy marki, a przychód ze sprzedaży wzrósł 15-krotnie. Co więcej, marka postawiła na wieloletnie kształcenie bezrobotnych kobiet w sztuce rzemiosła.

Dyrektor kreatywny marki Bottega Veneta - Matthieu Blazy
ZDJĘCIE: https://moda.mam-e.it

Bottega Veneta według Matthieu Blazy

To trzeci rok Matthieu pełniącego rolę dyrektora kreatywnego omawianej dziś marki. Podejście tego młodego i utalentowanego projektanta łączy rzemieślnicze tradycje i jakość wyrobu z nowoczesną formą.

Eko działania

Jak każda ogromna firma funkcjonująca w obecnej rzeczywistości, Bottega Veneta także zobowiązuje się do przestrzegania narzuconych sobie norm zrównoważonego rozwoju, który określają połączeniem innowacji i etycznej odpowiedzialności. Na stronie marki możemy bardzo zwięźle przeczytać o wykorzystywaniu naturalnej skóry, recyklingu, wykorzystaniu papieru nadającego się na kompost, czy bawełny organicznej. Jednakże, aby naprawdę zrozumieć wkład w dbałość o naszą planetę, warto przyjrzeć się działaniom grupy Kering, która jest matczyną firmą Bottegi.

Od 2015 roku grupa Kering prowadzi dziesięcioletni plan mający na celu udoskonalenie działań wszystkich jej podmiotów. W tym czasie jednym z założeń jest ograniczenie strat środowiska wynikających z łańcucha dostaw aż o 40%! Zasady etyki i odpowiedzialności obejmują nie tylko działania ekologiczne, ale także dbałość o celebrację rzemiosła, szkolenia dla dostawców i lokalnych społeczności. Co więcej, firma stawia na równość szans niezależnie od płci, czy pochodzenia.

Na stronie Kering możemy dowiedzieć się, że grupa ta chce stać się wzorem ekologicznych, etycznych, a także korzystnych społecznie działań. Szeroko zakrojone poszukiwania nowych tkanin, modyfikacja łańcucha dostaw i dbałość o pracowników to cele, do której każdy wielki dom mody powinien dążyć.

Najnowsza kolekcja ubrań i obuwia marki Bottega Veneta
ZDJĘCIE: https://www.bottegaveneta.com

Aktualne kolekcje Bottega Veneta

Matthieu Blazy zadebiutował jako dyrektor kreatywny w Bottega Veneta. Jego podejście urzeka mnie powrotem do wykorzystania skóry, na której zbudowana została cała marka. Jednakże znacznie bardziej imponuje mi jego brak potrzeby udowadniania światu jak oryginalne, zaskakujące, a nawet szokujące kolekcje może stworzyć. Ku mojej uciesze zarówno w kolekcjach damskich, jak i męskich znajduje się masa dobrze skrojonych projektów, dzięki którym można stworzyć bardzo porządną garderobę na każdą okazję.

Kolekcje odzieżowe nie są wymuszone ani przesadzone, jednakże zawierają element jakości i doskonale przemyślanej struktury. Większość propozycji marki jest w stonowanych kolorach, które z powodzeniem można dowolnie mieszać. Dzięki temu tworzą kompleksowy katalog, który daje mnóstwo możliwości stworzenia pięknych stylizacji. Oczywiście w ofercie Bottega Veneta znajdą się także propozycje dla odważnych. Zaliczymy tu mocne kolory takie jak turkus, czerwień, czy pomarańcz, a także nietuzinkowe printy. Uwagę przykuwają też pojedyncze projekty przypominające folię aluminiową.

Nowa kolekcja akcesoriów marki Bottega Veneta
ZDJĘCIE: https://www.bottegaveneta.com

Akcesoria Bottega Veneta

Akcesoria marki nadal utrzymane są w tonie klasycznej, dobrze skonstruowanej podstawy garderoby. Bottega Veneta oferuje szeroki wybór pasków, rękawiczek, breloków, szalików, torebek i biżuterii. Wszędzie (włącznie z obudowami do telefonów) pojawia się Intrecciato, czyli motyw plecionej skóry.

Nowa kolekcja torebek jako najmodniejsze akcesoria sezonu
ZDJĘCIE: https://www.bottegaveneta.com

Torebki

Intrecciato jest zdecydowanie tematem przewodnim torebek męskich i damskich. Zdziwić może, że oferta torebek, toreb, saszetek i aktówek jest niemal tak samo duża zarówno dla pań, jak i dla panów. Zdecydowana większość jest monochromatyczna i skórzana, chociaż znajdziemy też torebki jeansowe, czy wykonane z włókien syntetycznych. Intrecciato to motyw wykorzystywany nie tylko w skórze, ale w każdym surowcu, z którego powstają torebki Bottega Veneta.

Biżuteria jako trendy obecnego sezonu
ZDJĘCIA: https://www.bottegaveneta.com

Biżuteria Bottega Veneta

Nawet w biżuterii przewija się słynne Intrecciato, w postaci plecionych rzemieni wykorzystywanych na różne sposoby. Kolekcja biżuterii tej marki może być jedną z moich ulubionych wśród wielkich włoskich projektantów. Wyróżnia się na tle innych marek swoimi projektami, a także oferuje bogaty wybór nie tylko kobietom, ale też mężczyznom. Co ciekawe, kolekcja męska i damska są spójne, lecz bardzo odmienne. W mojej opinii odzwierciedla to dbałość nie tylko o szczegóły, ale o to, aby prezentowane kolekcje współgrały ze sobą.

Plecione rzemienie, podobnie jak łączenie srebra ze złotem pojawiają się w obu kolekcjach. Jednakże w zestawieniu dla panów widzimy zdecydowanie więcej asymetrii i mocniejszych, geometrycznych, niekiedy wręcz industrialnych kształtów. Pojawia się mnóstwo rodzajów łańcuszków o różnych splotach i kilka akcentów kolorystycznych.

Kolekcja dla pań jest zdecydowanie bardziej miękka, kształty biżuterii inspirowane są kroplami wody i nieco przypominają niemal płynne projekty Elsy Peretti. W propozycji dla pań znajdziemy zdecydowanie więcej koloru, na których tle zdecydowanie wybija się królująca w tym sezonie zieleń. Większość projektów wpisuje się w minimalizm geometryczny, jednakże fanki maksymalizmu także znajdą coś dla siebie!

Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj kolejny wpis na naszym blogu!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz